alušik
27.02.06,11:39
Asi naozaj v tomto prípade primitívna otázka, ale chcem sa opýtať, aký kurz mám použiť pre zaúčtovanie? Nezaujíma ma to z hľadiska DPH, tam mi je problematika jasná, ale kurz pre účtovníctvo. Dajme tomu, že vystavím faktúru za služby v zahraničnej mene, kde je dátum dodania skôr, ako je dátum vystavenia faktúry. Ktorý z dátumov zoberiem pre určenie kurzu, ktorým prepočítavam dodávku do účtovníctva? Účtujem vlastne vystavenú faktúru, takže ja by som brala dátum vystavenia faktúry, vzhľadom k tomu, že je to potrebný doklad na zaúčtovanie, ale nemýlim sa? :confused:

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
KEJKA
27.02.06,18:22
máš pravdu... ak vystavíš OF v cudzej mene, tak ju zaúčtuješ kurzom vystavenia.
alušik
01.03.06,09:26
Ja som to tak doteraz robila - účtovala som kurzom NBS v deň vystavenia. Ale podľa znenia zákona o účtovníctve, ako som zvýraznila vyššie - nemalo by to ísť dňom dodania? Ako si vysvetliť tento odstavec?
alušik
23.03.06,10:40
Táto téma "zapadla prachom" a mňa to teda stále zaujíma... Kurzy pre DPH sú mi jasné, aspoň teda myslím. Ale kurzy pre zaúčtovanie nie.:o
Vo firme, kde som pracovala sme si dali do smernice, že kurz pre účtovníctvo bude zhodný s kurzom pre DPH. Ale teraz sa ma pýtala známa, že akým kurzom to vlastne teda majú účtovať, ak takúto smernicu nemajú? Zahraničné došlé faktúry prepočítavali kurzom NBS platným v deň doručenia faktúry. Pre dph pri nadobudnutí tovaru kurzom platným v deň vyhotovenia faktúry, lebo tento deň predchádzal 15. dňu nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom nastala dodávka tovaru. Vychádza mi tam potom rozdiel v dph. DPH daňovému úradu zaplatím správne, ale v zaúčtovaní mám inú sumu, čo s týmto rozdielom?
Ak som išla podľa predchádzajúcej odpovede, že pri vystavených faktúrach prepočítavam v deň vyhotovenia faktúry, tak pri doručených faktúrach mi tiež pripadá dosť logický aj ten kurz doručenia faktúry - skôr som predsa nemohla vedieť presnú sumu za dodávku, presné množstvo atď. pre zaúčtovanie prípadu.
Ak mám v prípade došlej faktúry brať ohľad na to, kedy bola splnená dodávka a nie na doručenie faktúry, tak potom aj pri tých vystavených faktúrach sa mi zdá čudné účtovať kurzom NBS v deň vystavenia, ak je deň dodania tovaru iný. Hm? Tak čo - skúsenejší poraďáci?
alušik
24.03.06,06:03
To mi nikto nepovie svoj názor...?:confused:
Mickya
24.03.06,06:53
No, ak by to bolo naopak (že tebe príde faktúra), tak by si pre účtovníctvo používala kurz - dňom účtovania (to som zrovna včera v noci čítala v odbor. literatúre)...
Z toho čo je ale uvedené vyššie, vyzerá to tak, že to pravdepodobne bude dňom dodania..
Ale čo potom znamená: "deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti"...?
Tu by mi to aj vychádzalo, že použ. kurz dňom vystavenia. Skúsim ešte pohľadať v odbornej literatúre, či niečo nenájdem.
Radšej ale počkaj na názor skúsenejších.
alušik
24.03.06,07:40
Začínam byť presvedčená, že by to v prípade vyšlej faktúry mal byť kurz, kedy bola uskutočnená dodávka. Ale čo ten druhý prípad - došlá faktúra? Ak nemám v deň dodávky nejaký dodací list, ale príde mi dajme tomu o 10 dní faktúra, na ktorej je napísané, že je zároveň dodacím listom, tak predsa nemôžem účtovať skôr, ako obdržím tú faktúru. Potom by som mala použiť kurz zo dňa doručenia faktúry, lebo to je deň uskučnenia účtovného prípadu. No a čo s tým rozdielom kurzov-účtovania a dph?:eek:
alušik
24.03.06,09:00
Hm, myslela som, že sa skúšenejší poraďáci vyjadríte...:o
JanaSys
24.03.06,09:54
Alušik, aj ja som sa už na Porade snažila zistiť odpoveď presne na to, čo sa pýtaš. Nedočkala som sa, resp. ma odkázali na ten paragraf, čo v úvode zisťuješ. Ešte to skomplikujem tým, že keď nakupuješ materiál v cudzej mene, chceš ho prijať na sklad v deň prijatia dodávky a FA dôjde o 10 dní - dňom prijatia FA je iný kurz, nebude súhlasiť obstaranie.
alušik
24.03.06,10:25
Ano, presne si pochopila, o co mi ide... Ja by som potom fakturu uz uctovala v tom kurze prijatia dodavky, aby mi to obstaranie sedelo.
My sme v byvalej firme proste dali do smernice, ze pre zauctovanie budeme pouzivat rovnaky kurz ako plati pre dph. A tym padom mi nevznikal rozdiel ani pri uctovani DPH na 343. Lenze co teda v pripade, ze to v smernici takto nemam? :confused:
renča1
24.03.06,10:35
my tiež používame jednotný kurz . Nám by to dokonca ani program nemal , ako urobiť. Dokonca robím v dvoch rozlišných programoch a ani jeden mi to neumožňuje. Ak to nemá určené v smernici, nech si to tam dodatkom určí.
alušik
24.03.06,10:43
Renka, ja som im to tiež navrhla, no neviem, nechcú to tak mať. A softvér dokáže riešiť situáciu rozličných kurzov. Aspoň viem, že Datalock to tak poriešené určite mal. No len neviem, čo s tým rozdielom v DPH. Nemá s tým skúsenosť nikto, koho naokolo poznám, tak som myslela, že tu na porade sa to nejako dozviem. Ale vidím, že asi nie...:o
renča1
24.03.06,11:02
Usmernenie k účtovaniu DPH v súlade so zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z. z.

Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z. z. (ďalej len „zákon o DPH“) s účinnosťou od 1.5.2004 pre platiteľov dane, ale aj pre podnikateľské subjekty vo všeobecnosti priniesol veľa nových pojmov, definícií a postupov.

Pre správnu aplikáciu postupov je potrebné zadefinovať používané pojmy:
zdaniteľná osoba (§ 3) – je podľa zákona o DPH každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

ekonomická činnosť – každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Ekonomická činnosť je aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku za účelom dosahovania príjmu z tohto majetku.

platiteľ dane (§ 4) - je zdaniteľná osoba, ktorá je registrovaná ako platiteľ, platiteľom je odo dňa uvedeného na osvedčení.

nadobúdateľ tovaru z iného členského štátu ( § 7) – zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou (nadácie, rozpočtová organizácia atď.), ak je registrovaná podľa § 7 z dôvodu nadobudnutia tovaru z iného členského štátu (nie je klasickým platiteľom podľa § 4 - nemôže si odpočítať daň).

zdaniteľné obchody (§ 8 až § 12) – pojmovo nahrádzajú zdaniteľné plnenia podľa zákona č. 289/1995 Z. z., čo sa týka ich vymedzenia zákon po 1.5.2004 definuje ako zdaniteľný obchod:
- dodanie tovaru (§ 8, § 10)
- dodanie služby (§ 9, § 10)
- nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (pojmovo aj vecne nahrádza bývalý dovoz tovaru z členských krajín ES, § 11)
- dovoz tovaru (z územia tretích štátov, § 12)

U všetkých týchto zdaniteľných obchodov momentom vzniku daňovej povinnosti, ako ju definuje zákon v § 19 - § 21 je platiteľ povinný vysporiadať daň , t.j. odviesť ju do štátneho rozpočtu, v niektorých zákonom vymedzených prípadoch sa táto povinnosť vzťahuje aj na zdaniteľné osoby, ktoré nie sú platiteľom a na PO, ktoré nie sú zdaniteľnou osobou, príp. FO občanov.
Dodanie tovaru, dodanie služby a dovoz tovaru sú zdaniteľné obchody, pri ktorých sa postup platiteľov, predovšetkým vo vzťahu k účtovným predpisom nemení. Predmet dane – nadobudnutie tovaru z iného členského štátu je nový aj pre účtovné predpisy.

1.Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 11) :

Nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa podľa § 11 nového zákona o DPH rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet z iného členského štátu do tuzemska.

Predmetom dane (§ 11 ods. 2) je tento zdaniteľný obchod vtedy, ak :
 nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte a
 dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu (§ 17) – miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi. Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru.

Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 20) vzniká:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak faktúra bola vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písm. a)

Základom dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 23 v nadväznosti na § 22) je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby, zníženú o daň.

Pri vysporiadaní dane z titulu nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je dôležité správne prepočítať cudziu menu na slovenskú menu podľa § 26 zákona o DPH. Na účely určenia základu dane sa cudzia mena prepočíta kurzom vyhláseným v kurzovom lístku NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti. V praxi bude platiteľ pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu určovať deň vzniku daňovej povinnosti, t.j. 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo deň vyhotovenia faktúry ak bola vyhotovená pred týmto dňom. Deň vyhotovenia faktúry je povinnou náležitosťou faktúry vyhotovenej pri dodaní tovaru do iného členského štátu, t.j. nadobúdateľ môže tento dátum určiť z faktúry, ktorú dostane od dodávateľa z iného členského štátu.


Účtovné predpisy a DPH po 1.5.2004 vo vzťahu k nadobudnutiu

Použitie kurzov pri prepočte záväzkov vo vzťahu k zákonu o DPH:
Z účtovného hľadiska majú účtovné jednotky účtujúce v sústave podvojného účtovníctva povinnosť prepočítať majetok a záväzky v cudzej mene kurzom NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu (§ 24 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 562/2003 Z. z. (ďalej len „zákon o účtovníctve“)). Uskutočnenie účtovného prípadu definuje ustanovenie § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. 23 054/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení opatrenia MF SR č. 25167/2003-92 (ďalej len „postupy účtovania“) a to ako deň splnenia dodávky, ako aj deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné účtovné doklady.
Z uvedeného znenia vyplýva použitie dvoch rôznych kurzov pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu, ak sa požaduje platba pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene:
– pre účely určenia základu dane z pridanej hodnoty sa cudzia mena prepočíta na slovenskú menu kurzom NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti, t. j. podľa § 20 zákona o DPH daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písm. a).
– pre účely účtovania sa cudzia mena prepočíta na slovenskú menu kurzom NBS platným v deň uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je deň splnenia dodávky. V zmysle § 414 Obchodného zákonníka je dňom dodania tovaru deň, ktorý je v zmluve určený alebo deň určený spôsobom určeným v zmluve. Môže to byť napr. deň prechodu hraníc.

Problém použitia dvojakého kurzu vzniká len pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Vznik daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby je stanovený na deň dodania tovaru alebo služby, čo je zhodné s uskutočnením účtovného prípadu.

Použitie analytických účtov k účtu 343-DPH:
Účtový rozvrh po 1.5.2004 pre analytické členenie si každá účtovná jednotka vypracuje interne. Povinnosť preukazovania jednotlivých náväzností na daňové priznanie striktne z analytických účtov postupy účtovania po 1.1.2003 neustanovujú. To znamená, že účtovná jednotka sa v súlade so zákonom rozhodne sama ako bude pri účtovaní postupovať. Môže sa rozhodnúť aj pre nasledujúcu alternatívu:
Účtovná jednotka si vytvorí analytické účty k účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty v členení na právo na odpočítanie a na daňovú povinnosť, pričom nadväznosť na daňové priznanie zabezpečí cez analytickú evidenciu nie cez analytické účty. Analytická evidencia musí nadväzovať na § 70 zákona o DPH.

Na vytvorenie analytickej evidencie je potrebné definovať nasledujúce skupiny prijatých faktúr:
1. Do prvej skupiny (§ 49 ods. 2) platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých bude daň plne odpočítateľná, t.j. kúpené tovary a služby platiteľ dane použije výlučne na podnikateľské aktivity, pri ktorých je povinný platiť daň.

2. Do druhej skupiny (§ 49 ods. 3) platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých nebude daň na vstupe odpočítateľná, t. j. prijaté tovary a služby platiteľ dane použije výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH.
Účtovná jednotka už pri účtovaní daňového dokladu vie, že nemá nárok na odpočítanie DPH. Podľa § 52 ods. 7 Postupov účtovania: „na ťarchu účtu 343 sa účtuje nárok voči daňovému úradu na odpočítanie dane z pridanej hodnoty v zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dane z pridanej hodnoty daň na vstupe zaúčtoval, a to so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov záväzkov“. Je treba uviesť, že zákon o DPH ustanovuje nárok na uplatnenie práva odpočítať daň v zmysle § 51 zákona o DPH, okrem iného, ak má platiteľ faktúru, bez podmienky zaúčtovania dane, tak ako to bolo v zákone 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Z uvedeného vyplýva, že DPH, ktorú platiteľ DPH nemôže odpočítať, zaúčtuje ako zvýšenie obstarávacej ceny nakúpeného majetku, tovaru alebo služieb.
3. Do tretej skupiny (§ 49 ods. 4) platiteľ dane zahrnie prijaté faktúry, z ktorých bude daň na vstupe odpočítateľná len čiastočne, pretože prijaté tovary a služby platiteľ dane použije čiastočne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH a zároveň čiastočne aj na plnenia podliehajúce dani. Daň, ktorá bola uplatnená k cene tovaru alebo služby, musí platiteľ dane prepočítať koeficientom podľa § 50 zákona o DPH. Krátenie dane sa bude týkať predovšetkým tých prijatých plnení, ktoré predstavujú režijné náklady platiteľa dane.
V tomto prípade sa daň z pridanej hodnoty účtuje na účte 343 – Daň z pridanej hodnoty v plnej výške a na konci zdaňovacieho obdobia účtovná jednotka daň vynásobí na vstupe koeficientom. Neuplatnenú daň zaúčtuje platiteľ DPH na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady z hospodárskej činnosti.


Príklad vytvorenia analytickej evidencie:


DPH V SLOVENSKEJ REPUBLIKE (ANALYTICKÝ ÚČET NA 1. MIESTE ZNAK 1)

DAŇ NA ODPOČÍTANIE riadky daň.
priznania
343 1 211 daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku (§49 ods.2písm.a))
u 1. skupiny dokladov R 15

343 1 212 daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku (§49 ods.2písm.a))
u 3. skupiny dokladov R 15

343 1 221 daň zo služieb a tovarov, pri ktorých príjemca platí daň (§ 49 ods.2 písm. b))
u 1. skupiny dokladov R 16

343 1 222 daň zo služieb a tovarov, pri ktorých príjemca platí daň (§ 49 ods.2 písm. b))
u 3. skupiny dokladov R 16

343 1 231 daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu (§49 ods.2 písm. c))
u 1. skupiny dokladov R 17
343 1 232 daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu (§49 ods.2 písm. c))
u 3. skupiny dokladov R 17

343 1 343 daň pred splnením podmienok na odpočítanie -


DAŇOVÁ POVINNOSŤ

343 1 381 daň pri dodaní tovarov a služieb v tuzemsku (§8 a §9) R 02

343 1 382 daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku (§11) R 02

343 1 383 daň pri tovaroch a službách, pri ktorých príjemca platí daň (§ 69 ods. 2 až 4) R 11

343 1 384 daň u druhého odberateľa v trojstrannom obchode(§ 69 ods. 7) R 13




DPH V ČESKEJ REPUBLIKE (ANALYTICKÝ ÚČET NA 1. MIESTE ZNAK 2)

DPH V NEMECKU (ANALYTICKÝ ÚČET NA 1. MIESTE ZNAK 3)

Ďalšie členenie podľa členských štátov, v ktorých vznikne účtovnej jednotke povinnosť vysporiadať daň.

Analytické členenie v zmysle zákonov v týchto členských štátoch.

Jednou z možností ako znížiť počet analytických hľadísk je zriadiť si vnútorné strediská pre rozdielne krajiny.


Účtovanie DPH po 1.5.2004 u platiteľov DPH

Po 1.5.2004 okrem klasických postupov účtovania DPH vznikajú nové účtovné prípady, a to daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu a právo na odpočítanie zároveň.

 V prípade, že právo na odpočítanie DPH vznikne v rovnakom zdaňovacom období ako vznikne daňová povinnosť ( faktúru má odberateľ od dodávateľa k dispozícii v príslušnom zdaňovacom období, t. j. v zdaňovacom období kedy vznikla daňová povinnosť)

účtovný zápis 343 AÚ / 343 AÚ

 V prípade, že právo na odpočítanie DPH nie je možné uplatniť v rovnakom zdaňovacom období ako vznikne daňová povinnosť (napr. odberateľ nemá od dodávateľa k dispozícii faktúru), použije sa v tomto prípade účet 3xx. Po uplatnení práva na odpočítanie sa preúčtuje na príslušný analytický účet.

účtovné zápisy - daňová povinnosť 3xx / 343 AÚ
- právo na odpočítanie 343 AÚ / 3xx

Súvahový účet 3xx si účtovná jednotka určí v internej smernici, v súlade s náplňou jednotlivých účtových skupín. Z účtovného hľadiska sú možné dva postupy:
1. Vytvorenie nového súvahového účtu, napríklad zo skupiny vnútorného zúčtovania, účet vytvorený v zmysle § 3 postupov účtovania, 396 – vnútorné zúčtovanie DPH. Pri využití tejto možnosti je ale potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že ak k 31.12. bude účet 396 vykazovať zostatok, tento je účtovná jednotka povinná preúčtovať na účet 343 s analytikou DPH pred splnením podmienok na odpočítanie dane.
2. Priame účtovanie na účet 343 s analytikou DPH pred splnením podmienok na odpočítanie dane.

Z uvedeného vyplýva, že pri použití jedného i druhého postupu účtovania bude stav k 31.12. rovnaký, ako i jeho vykázanie v súvahe.

Po konzultácii s MF SR je vhodnejší druhý spôsob a v príkladoch bude aplikovaný len druhý spôsob účtovania.

Príklad č.1:
Slovenský podnikateľ, platiteľ dane s mesačným zdaňovacím obdobím si objednal tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil DÚ na Slovensku u talianskeho podnikateľa, ktorý je identifikovaný pre daň vo svojej krajine. Dohodnutá cena bez dane je 100 000 EUR. Taliansky podnikateľ uvedie na faktúre svoje identifikačné číslo pre daň a identifikačné číslo pre daň slovenského podnikateľa, k predajnej cene tovaru neuplatní daň.
tovar z Talianska odoslaný: 19.6.2004
tovar dodaný: 20.6.2004
faktúra vystavená: 22.6.2004
faktúra prijatá: 26.6.2004

kurz EURO v deň vzniku daňovej povinnosti - 22.6.2004 - 1 EURO = 42,-Sk
kurz EURO v deň uskutočnenia účtovného prípadu (v deň dodania tovaru) – 20.6.2004 – 1 EURO = 41,-Sk
kurz EURO v deň uskutočnenia účtovného prípadu (v deň platby záväzku) – 26.6.2004 – EURO = 40,-Sk

Výpočet dane:
Základ dane: 100 000EURx 42/Sk = 4 200 000 Sk
Daň: 4 200 000 x 19% = 798 000 Sk
Sumu 4 200 000 uvedie vo svojom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie jún 2004 ako základ dane a sumu 798 000 Sk ako daň, ktorú je povinný vysporiadať z dôvodu nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Daň v sume 798 000 Sk je pre platiteľa súčasne daňou podľa § 49 ods. 2 písm. c/ , ktorú si môže za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok odpočítať.

Účtovanie:
(u odberateľa)

1. faktúra od dodávateľa (kurz NBS 41,-
zo dňa 20.6.2004) 131 / 321 4 100 000,- Sk (100 000,- EUR)
__________________________________________________ _________________________
2. prijatie tovaru nadobúdateľom
príjemka zo dňa 20.6.2004 132 / 131 4 100 000,- Sk (100 000,- EUR)
__________________________________________________ _________________________
3. vznik daňovej povinnosti
a právo na odpočítanie
interný doklad 343 1 231 / 343 1 382 798 000,- Sk
4. úhrada faktúry z devízového
účtu, kurz NBS v deň platby
40,- Sk, výpis z účtu 321 / 221 4 000 000,- Sk ( 100 000,- EUR) __________________________________________________ _________________________
5. kurzový rozdiel (zisk)
interný doklad 321 / 663 100 000,- Sk
__________________________________________________ ________________________

Poznámka k internému dokladu:
Interný doklad, na základe ktorého sa vykonáva účtovný zápis musí mať náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 zákona o účtovníctve. Jednou z náležitostí je označenie účastníkov účtovného prípadu. V 3. bode sa vystavuje interný doklad, kde účastníkmi účtovného prípadu sú odberateľ a daňový úrad.


Účtovanie DPH po 1.5.2004 u osôb, ktoré nie sú platiteľom DPH

Osoby, ktoré nie sú identifikované pre DPH pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iných členských štátov, nemajú daňovú povinnosť a zároveň im nevzniká právo na odpočítanie dane.
Ak osoba, ktorá nie je identifikovaná pre DPH, nadobudne tovar z iných členských štátov, ktorým presiahne limit 420 000 Sk, je povinná sa pred realizáciou tohto obchodu zaregistrovať podľa § 7 ako nadobúdateľ tovaru v tuzemsku z iných členských štátov. Do hodnoty 420 tis. Sk sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený. Do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla zdaniteľnej osobe daňová povinnosť, je povinná podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť daň do štátneho rozpočtu SR. Zaplatenú daň si nemôže odpočítať, pretože nie je platiteľom dane, je nadobúdateľom tovaru z iného členského štátu registrovaným podľa § 7, t.j. pre účely vysporiadania daňovej povinnosti.

Príklad č.2:
Slovenský podnikateľ FO, ktorý nie je identifikovaný pre DPH, dovezie dňa 22.6.2004 nábytok z Talianska v celkovej hodnote 5 000 EUR (cena s daňou).
Pretože slovenský podnikateľ nie je v SR identifikovaný pre daň, taliansky dodávateľ zdaní predávaný nábytok talianskou daňou z pridanej hodnoty, 22% .
Slovenský podnikateľ, zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane zaplatí taliansku DPH v cene nadobudnutého nábytku, daň si nemôže odpočítať. Talianska daň, zaplatená v cene tovaru je súčasťou obstarávacej ceny tohto tovaru.

Účtovanie:
(u nadobúdateľa)

1. faktúra od dodávateľa (kurz NBS 40,-Sk
v deň dodania) 131 / 321 200 000,- Sk (5 000,- EUR)

2. prijatie tovaru nadobúdateľom
príjemka 132 / 131 200 000,- Sk (5 000,- EUR)

3. úhrada faktúry z devízového
účtu, kurz NBS v deň platby
41,- Sk, výpis z účtu 321 / 221 205 000,- Sk (5 000,- EUR)

4. kurzový rozdiel (strata)
interný doklad 563 / 321 5 000,- Sk

V tomto prípade nie je dôvod používať dva kurzy a účet 343 – DPH, daňová povinnosť, ani nárok na odpočítanie DPH nevzniká.

Príklad č. 3:
Ten istý podnikateľ ako v príklade č. 2, uvažuje zrealizovať v júli 2004 ďalší nákup nábytku u talianskeho platiteľa dane. Dohodnutá cena je 10 000 EUR.. Týmto nákupom prekročí slovenský podnikateľ, ktorý nie je platiteľom dane limit 420 000 Sk, pred týmto nákupom má povinnosť sa zaregistrovať pre daň na území Slovenskej republiky. Vzniká mu daňová povinnosť. Odpočítať daň si nemôže. S dodaním tovaru sa spájajú nasledovné skutočnosti:
tovar z Talianska odoslaný: 17.7.2004
tovar dodaný : 18.7.2004
faktúra vyhotovená: 20.7.2004
faktúra prijatá: 22.7.2004
kurz EURO vyhlásený v kurzovom lístku NBS v deň vzniku daňovej povinnosti 20.7.2004 je 42 Sk
Výpočet dane:
Základ dane : 10 000 x 42 = 420 000
Daň: 420 000 x 19% = 79 800
Daňové priznanie podá do 25.8.2004, v rovnakom termíne zaplatí daň. Zaplatená daň je u tohto platiteľa výdavkom (vstupuje do ceny nakúpeného tovaru).

Účtovanie:
(u nadobúdateľa)

1. faktúra od dodávateľa (kurz 41,- zo
dňa 18.7.2004) 131 / 321 410 000,- Sk (10 000,- EUR)
__________________________________________________ ____________________
2. prijatie tovaru nadobúdateľom,
príjemka zo dňa 18.7.2004 132 / 131 410 000,- Sk (10 000,- EUR)
__________________________________________________ ____________________
3. daňová povinnosť (20.7.2004)
interný doklad 131 / 343 1382 79 800,- Sk -
__________________________________________________ ____________________
4. preúčtovanie 132 / 131 79 800,-Sk
__________________________________________________ ____________________

5. úhrada faktúry z devízového
účtu, kurz NBS v deň platby 40,- Sk,
výpis z účtu 321 / 221 400 000,- Sk (10 000,- EUR)
__________________________________________________ _______________________
6. kurzový rozdiel (zisk)
interný doklad 321 / 663 10 000,- Sk
__________________________________________________ ____________________

Tým, že podnikateľovi, ktorý nie je platiteľom DPH, ak je nadobúdateľom vzniká daňová povinnosť, je aj on povinný podľa § 52 ods. 4 postupov účtovania pri účtovaní použiť účet 343 – DPH.

2. Povinnosť platiť daň pri službách a tovare s montážou a inštaláciou

Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku. Tento postup neplatí v prípade, že zahraničný dodávateľ sa na našom území zaregistruje na Daňovom úrade Bratislava I ako platiteľ dane podľa § 5 zákona o DPH, potom daňovú povinnosť z poskytnutej služby alebo dodaného tovaru s montážou a inštaláciou s miestom dodania v SR vysporiada zahraničný dodávateľ.


Príklad č. 4:
Český platiteľ dane uzatvorí zmluvu so slovenským podnikateľom:
A – platiteľom DPH,
B– osobou, ktorá nie je platiteľom DPH,
na stavebné práce pri rekonštrukcii nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v Žiline. Miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 2 tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Daňová povinnosť z dodania služby vzniká v SR. Podľa § 69 ods. 2 je daň z poskytnutých stavebných prác povinná platiť slovenská zdaniteľná osoba. Český platiteľ vyhotoví faktúru pre nášho odberateľa v cene bez DPH na 100 000 Kč. Na účely vyčíslenia základu dane sa prepočet ceny bez DPH na Sk urobí kurzom platným v deň vzniku daňovej povinnosti, u služieb je to deň dodania služby.
služba dodaná: 13.6.2004
faktúra vyhotovená: 13.6.2004
faktúra prijatá: 15.6.2004
kurz Sk v deň vzniku daňovej povinnosti a zároveň deň uskutočnenia účtovného prípadu - 13.6.2004 1,3Sk
Výpočet dane:
Základ dane: 100 000x 1,3 = 130 000
Daň: 130 000x 19% = 24 700

Dodávateľ služby z iného členského štátu (z ČR) neregistrovaný v SR,
miesto dodania – tuzemsko

Príjemca služby
(odberateľ) Daňová povinnosť Právo na odpočítanie Účtovanie
A) Platiteľ Áno Áno 1. faktúra od dodávateľa
(kurz NBS 1,3, 13.6.2004)
130 000,- Sk (100 000,- Kč) 042 / 321

2.vznik daňovej povinnosti a práva na odpočítanie
24 700,- Sk 343 1 221 / 343 1 383

3. úhrada faktúry
(kurz NBS v deň platby 1,2)
120 000,- Sk ( 100 000,- Kč) 321 / 221

4. kurzový rozdiel (zisk)
10 000,- Sk 321 / 663


B) osoba, ktorá nie je platiteľom DPH Áno Nie 1. faktúra od dodávateľa
(kurz NBS 1,3, 13.6.2004)
130 000,- Sk (100 000,- Kč) 042 / 321

2.vznik DP 24 700,- Sk 042 / 343 1 383
(interný doklad)

3. úhrada faktúry
(kurz NBS v deň platby 1,2)
120 000,- Sk ( 100 000,- Kč) 321 / 221

4. kurzový rozdiel (zisk)
10 000,- Sk 321 / 663

Príklad č.5:
Vychádzajme z predchádzajúceho zadania, ale predpokladajme, že český podnikateľ je v SR registrovaný ako platiteľ dane podľa § 5 na Daňovom úrade v Bratislave I. V takom prípade daňovú povinnosť vysporiada český podnikateľ platiteľ DPH na Slovensku, vyhotoví pre našu zdaniteľnú osobu faktúru podľa § 71, t.j. faktúru pri dodaní služby v tuzemsku.
A) Ak službu prijme platiteľ DPH /zaplatí fakturovanú cenu vrátane DPH/, nemá už povinnosť vysporiadať z prijatej služby daň, poskytnutá služba bola zdanená českým dodávateľom, ktorý daň odviedol do štátneho rozpočtu SR. Pre slovenského platiteľa bude daň uplatnená českým podnikateľom registrovaným na Slovensku daňou podľa § 49 ods. 2 písm. a/, ktorú si môže ako platiteľ DPH po splnení podmienok podľa § 49 - § 51 zákona o DPH odpočítať.
B) Ak službu prijme zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom je postup českého dodávateľa registrovaného v SR rovnaký, odvedie daň z poskytnutej služby do štátneho rozpočtu SR. Zdaniteľná osoba, ktorá službu prijme nie je v takom prípade povinná platiť daň podľa § 69 ods. 2 /zaplatí ju v cene českému podnikateľovi, ktorý je registrovaným platiteľom dane podľa § 5/, daň si nemôže odpočítať, pretože nie je platiteľom dane, daňové priznanie nepodáva. Daň zaplatená v cene poskytnutej služby je pre neho súčasťou nákladov , vynaložených na zabezpečenie a udržanie príjmov.
Český platiteľ vyhotoví faktúru pre nášho odberateľa v cene s DPH na 100 000 Kč.

Dodávateľ služby z iného členského štátu (z ČR) registrovaný v SR,
miesto dodania – tuzemsko

Príjemca služby
(odberateľ) Daňová povinnosť Právo na odpočítanie Účtovanie
A) Platiteľ Nie Áno 1. faktúra od dodávateľa, cena s daňou
(kurz NBS 1,3, 13.6.2004)
130 000,- Sk (100 000,-Kč) / 321
109 244,- Sk 042 /
20 756,- Sk 343 1 221 /

2. úhrada faktúry
(kurz NBS v deň platby 1,2)
120 000,- Sk (100 000,- Kč) 321 / 221

3. kurzový rozdiel (zisk)
10 000,- Sk 321 / 663
B) Osoba, ktorá nie je platiteľom DPH Nie Nie 1. faktúra od dodávateľa, cena s daňou
(kurz NBS 1,3, 13.6.2004)
130 000,- Sk (100 000,- Kč) 042 / 321

2. úhrada faktúry
(kurz NBS v deň platby 1,2)
120 000,- Sk ( 100 000,- Kč) 321 / 221

3. kurzový rozdiel (zisk)
10 000,- Sk 321 / 663

Príklad č. 6:
Vychádzajme zo zadania z príkladu č. 5 ale v tomto príklade predpokladajme opačnú situáciu, t. j. slovenský podnikateľ – platiteľ DPH je registrovaný za platiteľa v Českej republike a uzatvorí zmluvu s českým podnikateľom na stavebné práce pri rekonštrukcii nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v Prahe. Slovenský podnikateľ sa v tomto prípade riadi českým zákonom o DPH. Predpokladajme, že má povinnosť odviesť daň v Čechách vo výške 19%.
Obe strany sa dohodli na fakturácii v slovenskej mene. DPH, ktorú má povinnosť odviesť v ČR je záväzkom v cudzej mene.

Daňovú povinnosť, ktorú má slovenský podnikateľ v ČR zaúčtuje prostredníctvom účtu 343 – DPH s osobitnou analytikou pre DPH v ČR (343 2), výšku dane vypočíta podľa zákona o DPH platného v ČR.

Účtovanie:
1. faktúra odberateľovi 311 / 119 000,- Sk
(kurz NBS 0,8, ktorý určuje / 602 100 000,- Sk
zákon o DPH platný v ČR) / 343 2 19 000,- Sk (15 200,- Kč)
__________________________________________________ _________________________
2. úhrada od odberateľa
221 / 311 119 000,- Sk __________________________________________________ _________________________
3. vysporiadanie DPH voči ŠR ČR 343 2 / 221 16 889,-Sk (15 200,- Kč)
- (kurz NBS 0,9)
4. kurzový rozdiel 343 2 / 663 2 111,- Sk

3. Prepravné služby

Osobitné postavenie majú v zákone o DPH prepravné služby. Miesto dodania pri poskytovaní prepravných služieb vo všeobecnosti je tam, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva (§ 15). Z tohto všeobecného pravidla platí výnimka pre prepravné služby tovaru medzi členskými krajinami (§ 16). Miesto dodania prepravnej služby tovaru medzi členskými krajinami je tam, kde sa preprava začína uskutočňovať. Ak si však prepravnú službu tovaru medzi členskými krajinami objedná zákazník, ktorý má pridelené identifikačné číslo pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania prepravnej služby tovaru ten členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým si prepravu objednal.

Príklad č. 7:
Tuzemský platiteľ si objedná pod IČ pre DPH prideleným v SR u českého prepravcu prepravu tovaru z Nemecka na Slovensko. Miestom dodania prepravnej služby tovaru je podľa § 16 ods.1 členský štát, ktorý pridelil objednávateľovi služby identifikačné číslo pre daň, v danom prípade SR. Český prepravca fakturuje cenu prepravy bez DPH. Podľa § 69 ods. 4 je platiteľ povinný platiť daň pri prepravných službách dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednal pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku (REVERSE CHARGE – prenesenie daňovej povinnosti).
Prepravná služba dodaná: 24.6.2004
fa český prepravca vyhotovil: 24.6.2004
fa tuzemský platiteľ prijal: 26.6.2004
cena prepravy bez DPH: 20 000 Kč
vznik daňovej povinnosti: 24.6.2004
kurz Sk 24.6.2004 1,3
vznik práva na odpočítanie: 24.6.2004

Výpočet DPH:
Základ dane 20 000 Kč x 1,3 = 26 000 Sk
Daň 26 000 Sk x 19% = 4 940 Sk
Daň v sume 4 940 Sk platiteľ uvedie v daňovom priznaní za jún 2004, táto daň je pre platiteľa súčasne daňou podľa § 49 ods. 2 písm. b), ktorú si môže v daňovom priznaní za jún 2004 odpočítať

Účtovanie:

1. faktúra od dodávateľa (kurz NBS 1,3
zo dňa 24.6.2004) 518 / 321 26 000,- Sk (20 000,- Kč)
__________________________________________________ ___________________
2.vznik daňovej povinnosti
a práva na odpočítanie 343 1231 / 343 1382 4 940,- Sk
(interný doklad) __________________________________________________ ___________________
3. úhrada faktúry z devízového
účtu, kurz NBS v deň platby
1,2 Sk, výpis z účtu 321 / 221 24 000,- Sk ( 20 000,- Kč)
__________________________________________________ ___________________
4. kurzový rozdiel (zisk)
interný doklad 321 / 663 2 000,- Sk
__________________________________________________ ____________________

Príklad č.8:
Tuzemský platiteľ si objedná pod IČ pre DPH prideleným v SR u slovenského prepravcu prepravu tovaru z Nemecka na Slovensko. Miestom dodania prepravnej služby tovaru je podľa § 16 ods. 1 členský štát, ktorý pridelil objednávateľovi služby identifikačné číslo pre daň, v danom prípade SR. Slovenský prepravca fakturuje cenu prepravy s DPH .
Prepravná služba dodaná: 22.6.2004
fa slovenský prepravca vyhotovil: 24.6.2004
fa tuzemský platiteľ prijal: 26.6.2004
cena prepravy s DPH: 23 800 Sk
vznik daňovej povinnosti u dodávateľa služby: 22.6.2004
vznik práva na odpočítanie u objednávateľa: 22.6.2004
Výpočet DPH:
Základ dane 20 000,- Sk
Daň 19% 3 800,- Sk
Fakturovaná suma s daňou 23 800,- Sk

Účtovanie:
1. faktúra od dodávateľa
slovenského prepravcu / 321 23 800,- Sk
518 / 20 000,- Sk
343 1221 / 3 800,- Sk

2. úhrada faktúry, výpis z účtu 321 / 221 23 800,- Sk

Príklad č.9:
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je identifikovaná pre DPH si objedná u slovenského prepravcu– platiteľa DPH identifikovaného pre daň v ČR prepravu tovaru z Českej republiky na Slovensko. Miestom dodania prepravnej služby tovaru je podľa § 16 ods. 1 miesto, kde sa preprava tovaru začína, v danom prípade ČR. Slovenský prepravca fakturuje cenu prepravy s českou DPH, tuzemský objednávateľ, ktorý nie je platiteľom DPH zaplatí českú daň v cene prepravnej služby. Slovenský prepravca vysporiada daň do ŠR Českej republiky.
Prepravná služba dodaná: 24.6.2004
fa slovenský prepravca vyhotovil: 24.6.2004
fa tuzemský platiteľ prijal: 26.6.2004
cena prepravy s DPH platnou v ČR - 19%: 23 800 Kč
Zdaniteľná osoba prijme službu s DPH platnou v ČR, fakturovaná cena služby v Kč 23 800 je pre ňu daňovým výdavkom

Účtovanie u slovenského prepravcu:
Poznámka: DPH voči ŠR Českej republiky je záväzkom v cudzej mene

1. faktúra za výkon prepravy
(kurz NBS 1,3) 311 / 30 940,- Sk (23 800,- Kč)
/ 602 26 000,- Sk (20 000,- Kč)
/ 343 2 4 940,- Sk ( 3 800,- Kč)

2. úhrada faktúry od objednávateľa,
(kurz NBS 1,2) 221 / 311 28 560,- Sk (23 800,-Kč)

3. kurzový rozdiel (strata)
interný doklad 563 / 311 2 380,-Sk

4. Vysporiadanie DPH voči ŠR
Českej republiky, v Kč z koruno-
vého účtu (kurz nákupu 1,2) 343 2 / 221 4 560,- Sk (3 800,-Kč)


5. kurzový rozdiel (zisk)
interný doklad 343 2 / 663 380,- Sk


Účtovanie u objednávateľa - neplatiteľa:

1. faktúra za výkon prepravy od prepravcu
(kurz NBS 1,3) 518 / 321 30 940,- Sk (23 800,- Kč)

2. úhrada faktúry vo výške 23 800,-Kč
(kurz NBS 1,2) 321 / 221 28 560,- Sk (23 800 Kč)

3. kurzový rozdiel (zisk)
interný doklad 321 / 663 2 380,-Sk
domacnost
24.03.06,11:30
vauu, to si toto všetko napísala.....?
renča1
24.03.06,11:39
nie to som skopírovala.:)
alušik
24.03.06,12:03
Renča, vďaka.;)
renix1
06.07.06,17:02
Prečítala som si vaše príspevky. Aj mňa to veľmi zaujíma. Teraz neviem, či to robím dobre. Ja dávam kurz vystavenia faktúry - ako vznik pohľadávky. Do smernice som napísala deň uskutočnenia prípadu, deň splnenia dodávky je deň vystavenia faktúry. Je to dobre? poraďte
Orsz
25.08.06,19:59
Prečítala som si vaše príspevky. Aj mňa to veľmi zaujíma. Teraz neviem, či to robím dobre. Ja dávam kurz vystavenia faktúry - ako vznik pohľadávky. Do smernice som napísala deň uskutočnenia prípadu, deň splnenia dodávky je deň vystavenia faktúry. Je to dobre? poraďte

Aj ja som sa nad touto problematikou začala zaoberať, a riešim to dňom vystavenia faktúry - ktorý je aj dňom dodania pre DPH, podľa príspevkov z marca si to radšej stanovím v internej smernici. Účtujem od roku 2005 konsignačný sklad, tovar ktorý mi prišiel aj na8x v mesiaci do tohto skladu som neúčtovala, až po odpredaji určitej časti tovaru mi posledným dňom vyhotovil dodávateľ riadnu faktúru, ktorej vystavením pre mňa nastal účtovný prípad. V knihe od Cenigovej je v komentári uvedené ako deň účtovného prípadu - deň splnenia dodávky alebo prevzatia záväzku. A tiež sa zamýšlam nad tým, že účtovný prípad nastáva aj zápisom do účtovného denníka, a tento zápis môžem vykonať až dňom vystavenia fa, ak k dodaniu prišlo skôr. No je to sporné. Stretol sa už niekto s pripomienkami na toto pri daňovej kontrole? Teraz mi prišla faktúra z ČR vystavená 21.7.2006 a s dátumom zdan.plnenia 7.7.2006. Do účtovníctva a aj pre DPH som použila kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Poraďáci, ak niekto z Vás je v tomto už múdrejší, prosím poraďte, ako na to?
Orsz
26.08.06,08:13
Aljušik, ak môžeš, ozvi sa. Práve som si listovala knihu od Cenigovej, ktorú všetci poznáte, je z roku 2005 (predpokladám, že nová ešte nevyšla), ty si sa tiež zaujímala, i keď to bolo na začiatku roka, že ak nie je v internej smernici deň účtovného prípadu totožný s dňom dodania. Tu na str.484 je uvedené účtovanie DPH aj pri nadobudnutí tovaru z EÚ - je tam napísané: faktúra prijatá od dodávateľa z iného čl.štátu za dodaný tovar do tuzemska, cena dodávky bez DPH: 1000,-EUR (kurz NBS ku dňu spl.dodávky alebo vyhotovenia faktúry) - z toho som pochopila, že i keď to nemáš v internej smernici tento kurz použiť môžeš. Čo ty na to?
Neviem, či si vyriešila problém s rozdielnou DPH. Ak budeš mať čas, ozvi sa.

__________________________________________________ ____________
Erika
Danila
26.08.06,10:37
Aljušik, ak môžeš, ozvi sa. Práve som si listovala knihu od Cenigovej, ktorú všetci poznáte, je z roku 2005 (predpokladám, že nová ešte nevyšla), ty si sa tiež zaujímala, i keď to bolo na začiatku roka, že ak nie je v internej smernici deň účtovného prípadu totožný s dňom dodania. Tu na str.484 je uvedené účtovanie DPH aj pri nadobudnutí tovaru z EÚ - je tam napísané: faktúra prijatá od dodávateľa z iného čl.štátu za dodaný tovar do tuzemska, cena dodávky bez DPH: 1000,-EUR (kurz NBS ku dňu spl.dodávky alebo vyhotovenia faktúry) - z toho som pochopila, že i keď to nemáš v internej smernici tento kurz použiť môžeš. Čo ty na to?
Neviem, či si vyriešila problém s rozdielnou DPH. Ak budeš mať čas, ozvi sa.

__________________________________________________ ____________
ErikaJa len doplním, ak zahraničný dodávateľ vyhotoví faktúru "pred" dodaním tovaru, nemožno na ňu pri vzniku daňovej povinnosti prihliadať.
alušik
28.08.06,05:43
Ja osobne mám v smernici, že účtujem tým istým kurzom, ako pre DPH. Ale v marci to chcela vedieť moja známa, čo s tým účtovaním, ak to v smernici jednotné nechcú mať...;)
Orsz
28.08.06,15:43
Ja osobne mám v smernici, že účtujem tým istým kurzom, ako pre DPH. Ale v marci to chcela vedieť moja známa, čo s tým účtovaním, ak to v smernici jednotné nechcú mať...;)
Ďakujem Alušik, tak mi to stačí, kludne si to môžem teda v smernici ponechať naďalej. Občas do mňa vojde zapochybovanie o niečom, čo robím stále dokola, či to tak môže byť určite. Veď vieš, že sa nedá všetko odsledovať, i keď sa snažím byť neustále v obraze. A v tomto je to hlavne vďaka porade!
renix1
30.08.06,14:48
[quote=Orsz]Aj ja som sa nad touto problematikou začala zaoberať, a riešim to dňom vystavenia faktúry - ktorý je aj dňom dodania pre DPH, podľa príspevkov z marca si to radšej stanovím v internej smernici. Účtujem od roku 2005 konsignačný sklad, tovar ktorý mi prišiel aj na8x v mesiaci do tohto skladu som neúčtovala, až po odpredaji určitej časti tovaru mi posledným dňom vyhotovil dodávateľ riadnu faktúru, ktorej vystavením pre mňa nastal účtovný prípad. V knihe od Cenigovej je v komentári uvedené ako deň účtovného prípadu - deň splnenia dodávky alebo prevzatia záväzku. A tiež sa zamýšlam nad tým, že účtovný prípad nastáva aj zápisom do účtovného denníka, a tento zápis môžem vykonať až dňom vystavenia fa, ak k dodaniu prišlo skôr. No je to sporné. Stretol sa už niekto s pripomienkami na toto pri daňovej kontrole? Teraz mi prišla faktúra z ČR vystavená 21.7.2006 a s dátumom zdan.plnenia 7.7.2006. Do účtovníctva a aj pre DPH som použila kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Poraďáci, ak niekto z Vás je v tomto už múdrejší, prosím poraďte, ako na to?[/quote
Ďakujem za odpoveď.
Radšej tie dátumy uvediem v internej smernici.
VTerezka
04.03.07,20:52
Dobrý večer,

mám prosbu. Živnostník r.2006 - poskytujúci služby, žiaden materiál, len faktúry na vl.prácu v CZK, prepočítať kurzom NBS ku dňu vystavenia a z toho 40% paušál - skutočne zaplatené poistné = základ dane.
Postupujem správne ?

Ďakujem za ochotu.
jamis
04.03.07,21:00
Dobrý večer,

mám prosbu. Živnostník r.2006 - poskytujúci služby, žiaden materiál, len faktúry na vl.prácu v CZK, prepočítať kurzom NBS ku dňu vystavenia a z toho 40% paušál - skutočne zaplatené poistné = základ dane.
Postupujem správne ?

Ďakujem za ochotu.

40% paušál + zaplatené poistné odrátaš od príjmov.
Vlastne dobre to máš.
alušik
05.03.07,06:05
Dobrý večer,

mám prosbu. Živnostník r.2006 - poskytujúci služby, žiaden materiál, len faktúry na vl.prácu v CZK, prepočítať kurzom NBS ku dňu vystavenia a z toho 40% paušál - skutočne zaplatené poistné = základ dane.
Postupujem správne ?

Ďakujem za ochotu.

Asi Ti išlo o ten kurz a nestačí teda predchádzajúca odpoveď. Vystavenú faktúrku prepočítaš a zapíšeš do knihy vyšlých faktúr kurzom NBS platným v deň vyhotovenia faktúry. Keďže je živnostník, tak predpokladám, že skôr vedie jednoduché účtovníctvo, ako podvojné (hoci ani to nie je vylúčené), a potom sa teda príjmom pre účely dane rozumie suma skutočne prijatá na bankový účet, prípadne v hotovosti. Takže sa môže stať, že hoci faktúru vystavil, vôbec nemusí byť zaplatená, a tým pádom nie je príjmom, ktorý by vstupoval do daňového priznania. V DP sa uvedie až vtedy, keď bude skutočne zaplatená.:)
No a potom je ešte dôležité, či príjma úhradu faktúry na účet vedený v SKK (vtedy banka peňažné prostriedky v CZK automaticky prevalutuje na SKK) alebo má zriadený účet v CZK, prípadne prijíma hotovosť. Ak by prijímal zahraničnú menu, tak ju opäť prepočítava novým kurzom NBS, ktorý je platný v čase prijatia úhrady.;)
raya1
05.03.07,06:16
Prosím o vysvetlenie :
Akým kurzom zaúčtovať, ak chceme kúpiť na základe zmluvy bio - lampu. V zmluve je uvedené, že pri úhrade v Sk sa bude brať do úvahy kurz EUR voči Sk valuty - predaj VÚB v deň úhrady.
Zmluva je už podpísaná z 25.2., fa ešte neprišla.
Ďakujem !
alušik
05.03.07,06:48
Nákup lampy by som zaúčtovala kurzom platným v deň splnenia dodávky, t.j. kedy bude lampa skutočne dodaná.
Ak ste sa dohodli na platení v EUR, tak by som úhradu robila priamo v EUR (dá sa aj z účtu vedeného v SKK zadať príkaz na úhradu v cudzej mene), aby Vám nevznikali až také veľké kurzové rozdiely, lebo VÚB bude mať určite horší kurz pre zúčtovanie zahraničnej meny. V tej zmluve je to uvedené preto, lebo zmluvy majú uzatvorené štandardné pre všetkých klientov a uzatvárajú ich v EUR, aby sa vyhli zníženiu svojich príjmov vďaka výkyvom kurzov EUR/SKK. Keď im platia súkromné osoby, tak im platia častejšie v SKK, tak aby z tej zmluvy bolo jasné, akým kurzom si potom oni preúčtovávajú zaslané SKK na EUR, keďže zmluva je uzavretá v EUR, aby klient netvrdil, že on si to prepočítal a podľa neho je už celý záväzok v EUR vyrovnaný. ;)
raya1
23.03.07,06:44
[

Bude správny takýto postup ? ( sme n.o.)
Zmluva podpísaná 25.2. na sumu 1019 eur.
1. ID ( na základe zmluvy) 25.2. kurz NBS 1019 x 34,283 = 34 934,37 na 042/325
2. Úhrada ( na základe pokynu predávajúceho) 36001,- na 325/221
3. Zaradenie na 022/042
4. Odpis 551/082
6. KR 34 934,38 - 36001 = 1 066,62 na 325/645
Ďakujem za radu !.
raya1
23.03.07,07:54
Prosím Vás skúsenejší, vyjadrite sa ! ( S týmto sa tretávam po 1x)
Ďakujem !.
raya1
27.03.07,06:40
Neporadíte ?
raya1
12.04.07,07:11
Prosím skúsenejších o posúdenie postupu účtovania :
Nákup bio lampy ( sme n.o.)
Zmluva podpísaná 25.2. na sumu 1019 eur.
1. ID ( na základe zmluvy) 25.2. kurz NBS 1019 x 34,283 = 34 934,38 na 042/325
2. Úhrada ( na základe pokynu predávajúceho) 36000,- na 325/221
3. Zaradenie na základe zápisu na 022/042 suma 36 000,-
4. Odpis 551/082 - 2 odp. skup. ´= 500,-
6. KR 34 934,38 - 36000 = 1 065,62 na 545/325

Účtovala som na základe zmluvy, kde treby zaevidovať potom DF, stačí priložiť ju ku zmluve medzi ostatné doklady
?
Ďakujem za radu !.
raya1
23.04.07,04:42
Poradí niekto ?
Vizvaryova
18.05.07,20:43
Kurzový rozdiel účtovať na 563
liba2
19.05.07,03:58
Prosím skúsenejších o posúdenie postupu účtovania :
Nákup bio lampy ( sme n.o.)
Zmluva podpísaná 25.2. na sumu 1019 eur.
1. ID ( na základe zmluvy) 25.2. kurz NBS 1019 x 34,283 = 34 934,38 na 042/325
2. Úhrada ( na základe pokynu predávajúceho) 36000,- na 325/221
3. Zaradenie na základe zápisu na 022/042 suma 36 000,-
4. Odpis 551/082 - 2 odp. skup. ´= 500,-
6. KR 34 934,38 - 36000 = 1 065,62 na 545/325

Účtovala som na základe zmluvy, kde treby zaevidovať potom DF, stačí priložiť ju ku zmluve medzi ostatné doklady?
Ďakujem za radu !.
Ja by som bola účtovala na základe DF, ale môže to byť aj na základe zmluvy, odpoveď si si dala sama.
Mňa zaráža úhrada "na základe pokynu predávajúceho 36 tis. Sk" - prečo?
Prečo znie zmluva na 1019 eur keď ste vedeli, že úhrada bude v SKK? mal sa v zmluve dohodnúť aj kurz a cena prepočítať na Sk a táto suma mala byť faktúrovaná aj uhradená. Podľa tvojho zadania ste neoprávnene zaplatili o 1000 Sk viac len na základe pokynu (!) - to predsa nie je možné.
raya1
21.05.07,07:53
Aby som upresnila :
V zmluve je v podmienkach uvedené, že pri úhrade kúpnej zmluvy bude do úvahy braný kurz EUR voči SK valuty - predaj VÚB v deň úhrady.
teda v deň, keď sme išli uhrádzať, ona to prepočítala vtedy platným kuerzom VÚB - 1019 x 35,33 - 36000,00 ( ale presne to je 36001,27 Sk)
Aisha
18.07.07,07:54
Po dlhšom čase sa opäť vraciam k uvedenej problematike...keďže z príspevkov mi nie je úplne jasná odpoveď, a práve som nakukla do Cenigovej tak sa teda chcem uistiť...vystavili sme fa do ČR, deň dodania služby podľa odovzdávacieho protokolu bol skôr ako deň vystavenia fa, ktorým kurzom zaúčtujem vznik pohľadávky?
Cenigová: pohľadávky v cudzej mene sa pri ich vzniku prepočítavajú na SKK kurzom vyhláseným NBS ku dňu uskutočnenia účt. prípadu, tj. ku dňu splnenia dodávky - v mojom prípade ku dňu poskytnutia služby. Dňom splnenia dodávky podľa Obch.zák.je deň dodania tovaru kupujúcemu a odovzdania dokladov....
Toto mi je celkom jasné ale predchádzajúce príspevky ma zmiatli a mätú a nedá mi nereagovať...na základe odovzdávacieho protokolu (podklad ktorý dokumentuje vznik účt.prípadu) vzniká deň uskutočnenia účt.prípadu=deň poskytnutia služby=dátum dodania a ten je rozhodujúci pre ocenenie pohľadávky kurzom NBS, tak je? nerozumiem prečo niekto účtuje vznik pohľadávky kurzom dňa vystavenia fa? ??:eek: prosím o vyjadrenie...
Aisha
18.07.07,10:13
Nikto sa nevyjadrí?
Aisha
20.07.07,06:37
Fakt nikto?
Orsz
20.07.07,07:27
Po dlhšom čase sa opäť vraciam k uvedenej problematike...keďže z príspevkov mi nie je úplne jasná odpoveď, a práve som nakukla do Cenigovej tak sa teda chcem uistiť...vystavili sme fa do ČR, deň dodania služby podľa odovzdávacieho protokolu bol skôr ako deň vystavenia fa, ktorým kurzom zaúčtujem vznik pohľadávky?
Cenigová: pohľadávky v cudzej mene sa pri ich vzniku prepočítavajú na SKK kurzom vyhláseným NBS ku dňu uskutočnenia účt. prípadu, tj. ku dňu splnenia dodávky - v mojom prípade ku dňu poskytnutia služby. Dňom splnenia dodávky podľa Obch.zák.je deň dodania tovaru kupujúcemu a odovzdania dokladov....
Toto mi je celkom jasné ale predchádzajúce príspevky ma zmiatli a mätú a nedá mi nereagovať...na základe odovzdávacieho protokolu (podklad ktorý dokumentuje vznik účt.prípadu) vzniká deň uskutočnenia účt.prípadu=deň poskytnutia služby=dátum dodania a ten je rozhodujúci pre ocenenie pohľadávky kurzom NBS, tak je? nerozumiem prečo niekto účtuje vznik pohľadávky kurzom dňa vystavenia fa? ??:eek: prosím o vyjadrenie...

Aisha, v tomto prípade sa účtuje vznik pohľadávky dňom vystavenia faktúry - to je deň účtovného prípadu, a preto, lebo sa požaduje týmto dňom vystavenia platba v nejakej sume, a teda vzniká pohľadávka v nejakej sume. Deň dodania tovaru - je deň dodávky a slúži na účely DPH, ešte sa v ten deň nevie, aká je suma tohto tovaru (i keď mnohokrát sa vie, ale pohľadávka vzniká jej konkrétnym vyčíslením na faktúre).
Aisha
20.07.07,11:01
No neviem už som z toho poriadne popletená...tak prečo sa píše v Cenigovej to čo som uviedla hore????
Orsz
20.07.07,11:20
No neviem už som z toho poriadne popletená...tak prečo sa píše v Cenigovej to čo som uviedla hore????

V tomto splnenia dodávky znamená, že ak platíš zálohovo, tak kurzové rozdiely nevyčísluješ k zálohovým platbám, ale keď dôjde ku splneniu dodávky - to je keď vystavíš riadnu faktúru. Asi máš zmätok v slovách deň splnenia dodávky v zmysle zákona o účtovníctve a deň dodania podľa DPH. A čo tak vyriešiť to tak, že uvedieš vo faktúre deň vystavenia totožný s dňom dodania? Nevadí, že ju vystavíš o 2-3 dni neskôr. Aby si vyriešila tento rozpor :) .
Aisha
20.07.07,11:37
No veď keby som tak mohla urobiť tak by som urobila a dala tie dátumy rovnaké, ale sa nedá...
A práve som nalistovala v časopise Dane a Účtovníctvo 7/2007 str.46 od vydavateľstva Poradca podnikateľa nasledovné:
"Z ustanovenia §24 ods.2 zákona o účtovníctve a v nadväznosti na príslušné postupy účtovania vyplýva, že pri dodaní tovaru /poskytnutí služby/ a požadovaní úhrady v cudzej mene použije účt.jednotka kurz NBS aktuálny ku dňu v ktorom bola uskutočnená dodávka tovaru al. poskytnutá služba."
????????
Aisha
24.07.07,07:23
Aisha, v tomto prípade sa účtuje vznik pohľadávky dňom vystavenia faktúry - to je deň účtovného prípadu, a preto, lebo sa požaduje týmto dňom vystavenia platba v nejakej sume, a teda vzniká pohľadávka v nejakej sume. Deň dodania tovaru - je deň dodávky a slúži na účely DPH, ešte sa v ten deň nevie, aká je suma tohto tovaru (i keď mnohokrát sa vie, ale pohľadávka vzniká jej konkrétnym vyčíslením na faktúre).

Orsz bohužiaľ nemôžem s tebou súhlasiť, v mojom prípade je deň uskutočnenia účtovného prípadu = deň kedy sa uskutočnilo dodanie služby tj.15.5 a z toho dňa použijem aj kurz na prepočet...tak ako som to uviedla v mojom príspevku č.37 a 43... teda v žiadnom prípade to nie je deň vystavenia fa,...overila som si to aj hádam u najdôveryhodnejšieho zdroja priamo u ing. Cenigovej...;)
Mikolajova
10.08.07,11:28
Prosím o kontrolu: Fa došla z EU 12.07.2007, vtedu ju mám zaevidovanú (nakoľko faktúry v účtovníctve mám zoradené podľa dátumu kedy mi fyzický dôjdu), Tovar došiel 11.07.2007 - v tento deň dávam ako účtovný a v tom kurze mám zaúčtovanú fa v účtovníctve, fa vystavená 10.07.2007 - kurz pre DPH.
bui
19.08.07,23:44
Skopirovala som si najdlhsi pripsevok tejto temy a zajtra ho budem studovat..
no nevie mi niekto poradit...
ak dostanem tuzemsku fakturu v cudzej mene, s vycislenim DPH...
tak podla zakona o DPH mam narok na odpocet DPH prepocitany kurzom 15. dna po dodani tovaru, resp. dnom vystavenia faktury,
no obstaanie tovaru sa ma uctovat dnom dodania tovaru....
v tom dlhom prispevku som prisla po priklad doslej faktury v cudzej mene, kde sa uctovala dph 343/343 A...tam kroz. rozdiel vznikal len pri zaplateni faktury,....

No ak budem uctovat dph 343/321, tak mi pri pouziti dvoch roznych kurzov automaticky vznika rozdiel na ucte 343....
alebo ak budem uctovat 131 kurzom dodania a 343 kurzom vystavenia faktury co mi program asi ani neumozni, tak by som potom nevedela povedat akym kurzom sa prepocitala cela fakturovana suma....

Co robit v tomto pripade, ked potrebujem zauctovat 131
343/
321???
Slubujem ze si nastudujem dany prispevok, a mozno tam najdem odpoved, no ak by mi vedel niekto poradit skor, bola by som mu velmi vdacna...
kalkulka
20.08.07,09:05
Ak máš tuzemskú fa vystavenú v cudzej mene, tak DPH prepočítavaš dňom dodania. Na došlej fa by mala byť vyčíslená DPH v SKK. Takže by si nemala mať problém, ohľadom odpočtu, ale odporúčam skontrolovať došlú fa.
bui
20.08.07,20:20
takze ak mam tuzemsku fakturu v cudzej mene vystavujem kurzom dodania, a ak mam zahranicnu v cudzej mene tak pouzijem pre DPH den vystavenia faktury...??
misurka
11.02.08,06:36
Neviete mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom?

Prosím Vás, ak vystavím faktúru pre odberateľa - člena EU za služby, pričom deň vystavenia faktúry nie je zhodný s dátumom dodania služby, môžete mi upresniť kurz z akého dátumu mám použiť. Ja som doteraz používala kurz vystavenia, bolo to po rade s auditorom, no teraz mám z toho dilemu, že to asi nebolo ok. Môžete niekto poradiť ako sa s takýmto niečim vysporadúvate v účtovníctve? Ide o službu - sú to nejaké práce na majetku odberateľa, čiže faktúrujeme iba prácu - službu a táto práca mi vstupuje do intrastatu, to znamená, že hoci v účtovníctve to mám správne zaúčtované ako vznik pohľadávky dátumom vystavenia ale v intrastat hlásení to musí byť prepočítané kurzom platným v deň dodania služby?
misurka
12.02.08,12:19
Naozaj mi nikto nevie pomôcť?

Neviete mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom?

Prosím Vás, ak vystavím faktúru pre odberateľa - člena EU za služby, pričom deň vystavenia faktúry nie je zhodný s dátumom dodania služby, môžete mi upresniť kurz z akého dátumu mám použiť. Ja som doteraz používala kurz vystavenia, bolo to po rade s auditorom, no teraz mám z toho dilemu, že to asi nebolo ok. Môžete niekto poradiť ako sa s takýmto niečim vysporadúvate v účtovníctve? Ide o službu - sú to nejaké práce na majetku odberateľa, čiže faktúrujeme iba prácu - službu a táto práca mi vstupuje do intrastatu, to znamená, že hoci v účtovníctve to mám správne zaúčtované ako vznik pohľadávky dátumom vystavenia ale v intrastat hlásení to musí byť prepočítané kurzom platným v deň dodania služby?
cactus
12.02.08,12:40
Naozaj mi nikto nevie pomôcť?

kurz má byť dátum vzniku zdaniteľného plnenia, čiže ak fa je vystavená napr.
28.12.2007 a dodávka, čiže zdaniteľné plnenie bolo 21.12.2007, tak kurz bude zo dňa 21.12.2007
zhv
12.02.08,14:18
Nie je to kurz pre DPh a pre zaúčtovanie by mal byť 28.12.2007
KvetkaK
15.02.08,08:37
Mohol by sa niekto prosím ešte raz vyjadriť, aký kurz by sa mal použiť pri účtovaní došlých faktúr? Pri DPH mi je to jasné, ide mi skôr o účtovníctvo. Tu na porade som našla rôzne názory.
Mám napr. takýto príklad:
- faktúra vystavená 12.2.2008
- faltúra mi došla 14.2.2008
- dátum dodania služby 11.2.2008
Ešte doplním, že ide o faktúru od slovenskej firmy a je vystavená v EUR.
Ďakujem veľmi pekne. Mám v tých kurzoch nejaký chaos. :(
misurka
15.02.08,11:24
V tomto prípade postupujem podľa kurzu, ktorý použil dodávateľ, aby mi DPH v SKK uvedená na faktúre korešpondovala s mojím účtovníctvom, to zn., že v podstate použiješ kurz z 11/02/2008.
KvetkaK
16.02.08,13:22
A ako to je presne u zahraničných došlých faktúr? Tam sa do účtovníctva berie dátum dodania tovaru,služby alebo dátum prijatia faktúry. Mám v tom stále nejako nejasno. :(
zhv
17.02.08,13:42
AKO je to vlastne naozaj s kurzom pre zaúčtovanie,píše sa o tom veľa a stále máme v tom nejasno?
Majka
17.02.08,20:18
Na konci roka sa prepocitavaju neuhradene zahranic.fakturz kurzom nbs z 31.12., tie ktore neboli do konca roka uhradene......
ako je to pri vystavenych fakturach ktore nam do konca roka neuhradili? tiez ich je potrebne prepocitat kurzom k 31.12.?
KvetkaK
18.02.08,07:17
A ako to je presne u zahraničných došlých faktúr? Tam sa do účtovníctva berie dátum dodania tovaru,služby alebo dátum prijatia faktúry. Mám v tom stále nejako nejasno. :(

Nenašiel by sa niekto, kto by vedel bližšie vysvetliť ako to je s tými kurzami?
KvetkaK
18.02.08,09:09
Posúvam....
KvetkaK
18.02.08,12:14
Ešte skúsim raz posunúť....
zhv
18.02.08,12:31
kurzy sú záhadou účtovníctva
MartinkoK
18.02.08,12:38
Na konci roka sa prepocitavaju neuhradene zahranic.fakturz kurzom nbs z 31.12., tie ktore neboli do konca roka uhradene......
ako je to pri vystavenych fakturach ktore nam do konca roka neuhradili? tiez ich je potrebne prepocitat kurzom k 31.12.?

Ku koncu roka sa prekurzujú všetky došlé aj vyšlé neuhradené faktúry kurzom nbs k 31.12.
Pri faktúrach ktoré boli počas roka uhradené sa počíta bežný KR ku dňu úhrady.
silviaproch
25.02.08,08:02
Ja to robím takto:
- ak je faktúra zo zahraničia v cudzej mene - DPH treba prepočítať kurzom podľa dňa vystavenia faktúry, aby som nemala rozdiely na účtoch 131,132,321,343, všetko (teda aj faktúru, aj DPH aj prijatie na sklad) prepočítavam kurzom dňa vystavenia faktúry a mám to napísané v internej smernici (inak pre DPH by sa mal použiť kurz dňa vystavenia faktúry, na zaúčtovanie faktúry a prijatie tovaru by to bol kurz dňa dodania tovaru/služby)
- ak je faktúra zo SR v cudzej mene - dňom daňovej povinnosti DPH aj dňom v účtovníctve je deň dodania tovaru/služby, teda všetko prepočítavam týmto kurzom a nevznikajú žiadne rozdiely na účtoch
heles
07.03.08,10:56
Prosím , nemá niekto vzor tejto internej smernice - kedy sa poúžíva pri dodavní tovaru z iného čl.štátu rovnaký kurz pred DPh aj pre zaúčtovanie, a to deň vystavenia faktúry?
heles
07.03.08,11:16
posúvam
heles
08.03.08,12:01
Prosím, nemá nikto vzor tejto smernice, veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem.
heles
10.03.08,10:28
posúvam
silviaproch
10.04.08,07:29
Ano, presne si pochopila, o co mi ide... Ja by som potom fakturu uz uctovala v tom kurze prijatia dodavky, aby mi to obstaranie sedelo.
My sme v byvalej firme proste dali do smernice, ze pre zauctovanie budeme pouzivat rovnaky kurz ako plati pre dph. A tym padom mi nevznikal rozdiel ani pri uctovani DPH na 343. Lenze co teda v pripade, ze to v smernici takto nemam? :confused:

Myslite ze staci dat si do vnutornej smernice ze faktury, obstaranie aj DPH pri intrakomunitarnom nadobudnuti bude UJ prepočítavať kurzom vystavenia zahranicnej faktury? Ja to tiež tak robím - zjednodusuje to pracu, ale jeden celkom skusený učtovnik mi povedal , ze ved ZU striktne hovori o dni dodania (teda faktura aj sklad je jeden kurz) a ZDP hovori den vystavenia (teda DPH je iny kurz). aky mate nazor - môže vnutorna smernica stanovovať niečo iné ako zákon ?
Alexandra777
10.04.08,08:13
Neviete mi niekto poradiť, či musím mať v knihe evidencie DPH zaevidované len faktúry, z ktorých si chcem v danom mesiaci uplatniť odpočet, alebo aj tie, kt. sú bez DPH? Ďakujem
renata77
09.07.08,09:59
Dobrý deň. Prvýkrát idem účtovať devízový účet, vôbec s tým nemám skúsenosti. Mohol by mi niekto poradiť v nasledovných prípadoch.
1. Poplatok za vedenie dev.účet v EUR napr. k 30.06., mám to prepočítať kurzom NBS stred, vtedy mi nevzniká kur.zisk ani strata.
2. Príjem na dev.účet v EUR, aký kurz mám použiť?
Ďakujem
Eva M
10.07.08,08:44
Zdravím, skúsim odpovedať:
1. poplatok kurz NBS z 30.6. - ja tam vidím len jeden kurz
2. Podľa toho, aký príjem máš, keď je to úhrada napr. faktúry, tak kurz NBS, keď máš prevod napr. z účtu Sk, musíš kurz vypočítať, nesmie vzniknúť kurzový rozdiel, devízový účet sa prepočítava len na konci roka.
zuzanavo
17.09.08,12:22
Mám domácu fa v zahraničnej mene. Kurz: dňom dodania.napr. 01.09.
Následne- vystavím dobropis na základe dohody o zmene záväzku zo dňa 15.09.
Ktorý kurz použijem na dobropis? Pôvodné dodanie služby, alebo deň podpisu dohody o poskytnutí zľavy z ceny?
Ďakujem
renata77
23.09.08,07:57
Ešte raz by som sa chcela poistiť ohľadom účtovania kurzov:
keď mám účet v EUR a uhrádzam fa v Sk mám použiť kurz komerčnej banky,
a na konci roka ako sa prepočítava kurz.zisk alebo strata, na konci každého mesiaca mám bank.poplatok, prepočítavam to kurzom NBS na konci roka mám tiež robiť prepočet.
Keby bol niekto taký dobrý a napísal, robín to prvýkrát a mám v tom chaos.
Ďakujem za pochopenie
Pru
07.10.08,17:11
Faktúra, ktorá má dátum zdaniteľného plnenia 30.9., ale vystavená bola 3.10., môže sa prepočítať kurzom NBS v deň vystavenia 3.10., aj keď ju účtujem do III.Q? ďakujem
ivako
07.10.08,17:28
Mám domácu fa v zahraničnej mene. Kurz: dňom dodania.napr. 01.09.
Následne- vystavím dobropis na základe dohody o zmene záväzku zo dňa 15.09.
Ktorý kurz použijem na dobropis? Pôvodné dodanie služby, alebo deň podpisu dohody o poskytnutí zľavy z ceny?
Ďakujem
Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
Pru
08.10.08,06:39
mohol by mi niekto poradiť s akým kurzom mám prerátať tú faktúru z môjho príspevku 74?dakujem
VladoaKatka
08.10.08,06:43
Faktúra, ktorá má dátum zdaniteľného plnenia 30.9., ale vystavená bola 3.10., môže sa prepočítať kurzom NBS v deň vystavenia 3.10., aj keď ju účtujem do III.Q? ďakujem
30.9. - dátum vzniku zdaniteľného plnenia.
Pru
08.10.08,06:58
ďakujem pekne. Bežne prerátavam v deň vystavenia, doteraz som vždy dátum zdaniteľného plnenia mala rovnaký. Takže keď sa líši dátum vystavenia a zdan.pln. tak prerátavam v deň zdaň.plnenia?
KvetkaK
08.10.08,07:28
ďakujem pekne. Bežne prerátavam v deň vystavenia, doteraz som vždy dátum zdaniteľného plnenia mala rovnaký. Takže keď sa líši dátum vystavenia a zdan.pln. tak prerátavam v deň zdaň.plnenia?
A ide o faktúru z tuzemska či zo zahraničia?
milagros208
09.12.08,09:32
Ahojte. Došla mi faktúra z Číny, vystavená v 10/08. Cez colnicu mi však tovar prešiel až 05.12. Z hľadiska DPH by problém nemal byť, keďže je vystavená JCD a do DPH nám pôjde až po zaplatení. Aký mám však použiť kurz zaúčtovania fa a prijatia tovaru na sklad? Vďaka.
OľgaH
17.02.09,12:03
Chcela by som Vás poprosiť o radu aký kurz použiť, keď je faktúra vystavená pre slovenského odberateľa v Sk, omylom som mu na faktúru uviedla číslo devízového účtu, kde úhrada tejto faktúry aj nabehla.Účtovanie (marec 2008)
1/
311 / 604+343 2713,- Sk vystavenie FA
221/ 311 82,97 EUR úhrada na devíz.účet
(kurz banky 32,699, takže kurzový rozdiel nevzniká)
ALEBO
2/
311 / 604+343 2713,- Sk vystavenie FA
221/ 311 82,97 EUR úhrada na devíz.účet
(kurz NBS 13.3.2008 32,319, čím vznikne kurz.rozdiel 31,49 Sk)
563/ 311 31,49 Sk
calawen
17.02.09,12:06
Ak prišla úhrada na devízový účet, treba použiť kurz NBS
OľgaH
17.02.09,12:08
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Prajem príjemný deň.:)
AlkaS
17.02.09,14:02
Ahojte!
Chcela by som sa spýtať, mám klienta vystavuje fa pre Rakúsko v EUR za montážne práce v jednotlivých mesiacoch. Na fa píše dátum vystavenia a splatnosti , neuvádza dátum dodania / služby, chcela by som vedieť aký mám použiť kurz, keď napríklad fa vystavil v sobotu 03.02., mám použiť kurz z 02.02. alebo až 05.02.Ďakujem .
calawen
17.02.09,14:39
Ja také faktúry účtujem podľa dátumu vystavenia kurzom platným na daný deň, t. j ak je fa vystavená v sobotu 03.02., účtujem ju kurzom 02.02.

Ak sa mýlim, vopred ďakujem za opravu
AlkaS
17.02.09,15:26
Ja také faktúry účtujem podľa dátumu vystavenia kurzom platným na daný deň, t. j ak je fa vystavená v sobotu 03.02., účtujem ju kurzom 02.02.

Ak sa mýlim, vopred ďakujem za opravu


Ďakujem za odpoveď. A keď bude vystavená v nedeľu , tak mám dať s kurzom pondelňajším?
cactus
17.02.09,15:38
Ahojte!
Chcela by som sa spýtať, mám klienta vystavuje fa pre Rakúsko v EUR za montážne práce v jednotlivých mesiacoch. Na fa píše dátum vystavenia a splatnosti , neuvádza dátum dodania / služby, chcela by som vedieť aký mám použiť kurz, keď napríklad fa vystavil v sobotu 03.02., mám použiť kurz z 02.02. alebo až 05.02.Ďakujem .
určite je to za rok 2008 a kurz platí z piatka až do pondelka, prípadne, ak je aj v pondelok sviatok, tak až do utorka...
AlkaS
17.02.09,16:55
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
MiladaM
20.02.09,12:46
Chcela by som sa spytat: slovenska SZCO vystavovala v roku 2008 faktury v EUR (pracuje pre zahranicnu firmu v EU). Uhrady faktur jej chodili na ucet v SKK, samozrejme prepocitane komercnym kurzom.Jedna faktura jej bola uhradena v hotovosti v EURach. V DP za 2008 si bude uplatnovat pausalne vydavky, teda nemusi viest ucto, ale neviem ako zratat prijem z tychto faktur... Tie co prisli na SKK ucet zratam v sumach ako prisli na ucet? A tu jednu zaplatenu v hotovosti preratam kurzom NBS zo dna prijatia platby? Ak som mimo temy, odpustte, ale ziadnu tomuto blizsiu temu som nenasla...
MartinkoK
23.02.09,12:01
Chcem poprosiť o radu,
firma nakupuje tovar v zahraničí, napr.PL, dátum vystavenia faktúry aj dodania faktúry je 20.02.2008. Dňa 20.02.2008 je však na stránke nbs kurz 19.02.2008.
Kurzom ktorého dňa mám túto faktúru zaúčtovať?
liba2
23.02.09,12:21
Chcem poprosiť o radu,
firma nakupuje tovar v zahraničí, napr.PL, dátum vystavenia faktúry aj dodania faktúry je 20.02.2008. Dňa 20.02.2008 je však na stránke nbs kurz 19.02.2008.
Kurzom ktorého dňa mám túto faktúru zaúčtovať?Ak potrebuješ kurz NBS na deň, ktorý bol SO, NE, S , berieš kurz z posledného predchádzajúceho dňa, napr. piatok pre sobotu aj nedeľu.
MartinkoK
23.02.09,12:41
Ak potrebuješ kurz NBS na deň, ktorý bol SO, NE, S , berieš kurz z posledného predchádzajúceho dňa, napr. piatok pre sobotu aj nedeľu.

Toto mi je jasné. Ale neviem aký kurz použiť pri pacovných dňoch. Kedže aktuálny na daný deň nbs vyhlasuje až po 15:00 hod.
Dav
23.02.09,12:50
Rok 2008 alebo 2009? Lebo pre r. 2009 platí kurz z predošlého dňa, t.j. z 19.2.
A v r. 2008 bol PLN 20.2.=9,263.
MartinkoK
23.02.09,12:54
Ide o rok 2009, to znamená, že aj pri došlých aj pri vyšlých faktúrach v tomto roku použijem kurz predošlého dňa?
Tweety
23.02.09,12:54
Ide o rok 2009, to znamená, že aj pri došlých aj pri vyšlých faktúrach v tomto roku použijem kurz predošlého dňa?
Áno, ten.
Dav
23.02.09,12:54
Ide o rok 2009, to znamená, že aj pri došlých aj pri vyšlých faktúrach v tomto roku použijem kurz predošlého dňa?
Áno.
ciaaa
23.02.09,13:19
Ahojte, skuste mi prosim pomoct. Uz sa opakujem, ale zatial mi nikto s tymto nepomohol. Nevyznam sa v tom.

Vsetko, co suvisi s cudzou menou sa uctuje s kurzom z predchadzajuceho dna (okrem uzavierkovych operacii)?

Tada aj pri nahravani fa do evidencie pohladavok a zavazkov v JU (v PU pri zauctovani fa), aj pri uhradach fa a aj pri zapoctoch sa pouzije kurz z predchadzajuceho dna? Chapem to spravne?

Cely vypis v CZK uctujem s kurzami z predchadzajucich dni? a co VPD na diety v cudzej mene, nakup nafty, aj to sa uctuje s kurzom z predchadzajuceho dna?

Ak je dosla fa z ciech vystavena 9.1 a datum dodania 7.1. Tak ju nahodim do evidencie s datumom 9.1 ale s kurzom z 8.1?

Nezalezi ci je fa za tovar alebo sluzby?

Ako je to pri vystaveni vyslej fa v CZK? Datum dodania sluzby 9.1 a datum vystavenia fa 19.1. Pouzijem kurz z 8.1?

Plati to rovnako pre PU aj JU?


Prosiiiim, skuste niekto pomoct.
Dav
23.02.09,17:43
Zákon o účtovníctve, platný od. 1.1.2009, § 24 Spôsoby oceňovania : http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
ekonella
23.02.09,18:27
V programe MRP sú tieto kurzy nastavené správne.
ciaaa
24.02.09,07:10
Zakon som citala, ale kedze tomu nejak nerozumiem, preto sa pytam konkretne

Takze to znamena ano na vsetky moje otazky? Prosim, nie som az taka skusenna v tomto.
A nie kazdy ma program MRP :)

Este mam otazocku. Moj program pri nahravani faktur vyzaduje aj uctovny aj danovy kurz. Oba tieto kurzy su teda z predchadzajuceho dna?
vlastula5
25.02.09,08:28
Prosím Vásm kto má skúsenosti so zahraničným dobropisom, ktorým je dobropisovaná fa z r. 2007, aký mám použiť kurz. FA bola v EUR/2007/ a dobropis je tiež v EUR/2009/????
Ester plus
28.03.09,13:29
Zákon o účtovníctve, platný od. 1.1.2009, § 24 Spôsoby oceňovania : http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)


Chcem sa spýtať. Kedy sa používa na prepočet kurz ECB a kedy NBS v roku 2009.
Kolejová
01.04.09,06:35
Od roku 2009 sú kurzy v oboch inštitúciách rovnaké, pretože NBS nevyhlasuje svoj kurz ale preberá kurz z ECB

L.
Kolejová
01.04.09,06:46
S akým kurzom zaúčtovať drobný nákup v Poľsku v mene PLN ak úhrada je z EUR účtu platobnou kartou ?

Bloček: prepočítam z PLN na EUR akým kurzom ?
Úhrada : v EUR z EUR účtu
Vzniká tu KR ?
Ide o rok 2009

Prosím o radu L.
Marttys
01.04.09,08:38
Pôvodca textu príspevku: Marttys http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/108305-tovar-z-eu-ako-uctovat-post1002918.html#post1002918)
Dobry den,

prosim o radu ako zauctovat tovar z madarska?Kurzy su vymyslene.

dodaci list ku 25.2. v HUF 133 385 (http://www.porada.sk/t59508-385-prijmy-buducich-obdobi.html) aj dodavka tovaru (kurz ECB 301,258 prepocet euro 442,76)
faktura 15.3. v euro 468 EUR

1) ako uctujem rozdiel??

132MD 442,76/321D 468
Rozdiel 25,24 ? čo s tým?:confused: je to kurzovy rozdiel, nebo ocenovaci rozdiel???

2) čo ked je den dodani na cmr o deň neskor tedy 26.2. aky pouziju kurz?:eek:

Dakujem vopred za odpoved.

M.

:o
Dovod preco sa na to pytem je ten, ze nas ucetni ktery ma praxi 40 let mi tvrdi, ze tovar ktory nadobudnem z eu nesmim zaprijemkovat dokud
1)nebudu mit fakturu alebo
2) doplnim tam datum 15 dna mesiaca nasledujicim po dodani tovaru.
Rozumiem danovej povinnosti aj som tu nasla priklady ako uctovat ale on sa zuby nehty drzi zakonu a tvrdi stale dokola, ze inac je to zle zaprijemkovane! (tedy ked pouziju datum z DL alebo z CMR) co je spravene?
Prosim poradte mi ako to obhajit zakonom!!
Su tedy tri veci co mi nie su jasne a to..na prijemku tovaru (musim ho hned predavat) aky pouziju datum a dalsie dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) musim uctovat pres ID alebo rovnou do Zahr. faktury a posledna ako uctovat rozdiel kde mam inak zauctovanu prijemku a fakturu vypocitanou s kurzom a datumom danovej povinnosti. Uz se tu na tom vadime velmi dlho a ja to chcem nejako doriesit.Lebo kurzovy rozdiel moze vzniknut len pri uhrade(nazor nasho ekonoma), takze potom to je ocenovaci rozdiel? prosim prosim POMOC!!:eek:
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1007369)
Kolejová
01.04.09,10:03
Nikto ešte neúčtoval doklad v PLN tohto roku uhradený platobnou kartou ??
Marttys
01.04.09,11:23
S akým kurzom zaúčtovať drobný nákup v Poľsku v mene PLN ak úhrada je z EUR účtu platobnou kartou ?

Bloček: prepočítam z PLN na EUR akým kurzom ?
Úhrada : v EUR z EUR účtu
Vzniká tu KR ?
Ide o rok 2009

Prosím o radu L.

platobna karta je firemná alebo osobná??
Kolejová
01.04.09,11:30
Platobná karta je firemná k EUR účtu.
liba2
01.04.09,14:28
S akým kurzom zaúčtovať drobný nákup v Poľsku v mene PLN ak úhrada je z EUR účtu platobnou kartou ?
žiadnym, úhradu máš realizovanú v eur, to je tuzemská mena...

Bloček: prepočítam z PLN na EUR akým kurzom ?
asi tento doklad o nákupe účtuješ cez ID, zaúčtuj ho presne sumou eur, ktoré ti účtovala banka pri platbe kartou, to je tvoj skutočný náklad (dolož k tomu kópiu výpisu na preukázanie výdavku).
Úhrada : v EUR z EUR účtu
Vzniká tu KR ?
Ide o rok 2009

Prosím o radu L.Kurzový rozdiel ti nevznikne.
Marttys
02.04.09,06:22
prosim prosim o odpoved na 105!!!
ampi
02.04.09,12:09
Dobrý deň,
prosím o pomoc... nemám čas čítať túto celučičkú tému..
Ide o neplatcu DPH a účtovanie v ALFE (JÚ) -
aký mám použiť kurz pre zaevidovanie záväzku, ak mám dodávateľskú faktúru:
a) z EÚ - teda ide o nadobudnotie tovaru z EÚ
b) z USA - dovoz tovaru z tretích štátov...
je pre mňa rozhodujúci dátum vystavenia faktúry, alebo prikatia faktúry, prikatia tovaru..., alebo? Viem, že sa má použiť kurz vyhlásený jeden deň pred tým dátumom, ale ktorým? Ďakujem pekne...
ZuzanaP
08.04.09,15:15
Poraďáci, akým kurzom by ste prerátali faktúru z PLN vystavenú 02.01.2009?
Kolejová
09.04.09,03:03
Dakujem za odpoveď na tie nešťastné PLN.

L.
M3G
10.04.09,13:47
Kurzový rozdiel ti nevznikne.

Nerozumiem, prečo by nemal vzniknúť kurzový rozdiel, veď

- deň účtovného prípadu je platba kartou, a tento deň vždy býva iný ako odpísanie tejto sumy z účtu t.j. napr. 31.3.2009, použijem kurz z 30.3.2009.
účtujem napr. 501/325

- úhrada tejto platby kartou môže byť o pár dní neskôr t.j. napr. 3.4.2009.
účtujem 325/221, vzniká kurz. rozdiel 563/325 alebo málokedy 325/663

Aspoň takto som to bol vždy zvyknutý robiť.
Leila
22.04.09,07:30
Prosim poradite mi, ked mam doslu fakturu v CZK z 9.2.2009, ktora bola hned ten isty den uhradena v hotovosti. Pouzijem kurz na prepocet kurz z predosleho dna (6.3.2009)???? Nemozem pouzit kurz z 9.3.2009???
Vdaka...
azla
22.04.09,07:46
Prosim poradite mi, ked mam doslu fakturu v CZK z 9.2.2009, ktora bola hned ten isty den uhradena v hotovosti. Pouzijem kurz na prepocet kurz z predosleho dna (6.3.2009)???? Nemozem pouzit kurz z 9.3.2009???
Vdaka...

Použiješ kurz 6.3.2009

http://www.porada.sk/961013-post98.html
Leila
22.04.09,08:27
velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Hladala som, ale vsetky temy som nestihla prebehnut.
seda
27.04.09,05:55
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Nakupujeme t. z Poľska. Faktúra je vystavená aj v PLN aj v EUR-ách. Uhradená je v EUR-ách. Môžem zaúčtovať rovno v EUR-ách, aj keď ich kurz je iný ako náš, alebo mám prepočítať PLN našim kurzom? A rozdiel ktorý mi ostane dám na kurzové rozdiely? Ďakujem.
Tweety
27.04.09,05:57
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Nakupujeme t. z Poľska. Faktúra je vystavená aj v PLN aj v EUR-ách. Uhradená je v EUR-ách. Môžem zaúčtovať rovno v EUR-ách, aj keď ich kurz je iný ako náš, alebo mám prepočítať PLN našim kurzom? A rozdiel ktorý mi ostane dám na kurzové rozdiely? Ďakujem.
Zaúčtuj ju v €.
dendoz
27.04.09,09:16
Nerozumiem, prečo by nemal vzniknúť kurzový rozdiel, veď

- deň účtovného prípadu je platba kartou, a tento deň vždy býva iný ako odpísanie tejto sumy z účtu t.j. napr. 31.3.2009, použijem kurz z 30.3.2009.
účtujem napr. 501/325

- úhrada tejto platby kartou môže byť o pár dní neskôr t.j. napr. 3.4.2009.
účtujem 325/221, vzniká kurz. rozdiel 563/325 alebo málokedy 325/663

Aspoň takto som to bol vždy zvyknutý robiť.


Ale platby kartou sa uz neuctuju cez 325 ale 261 a pri odpisani uhrady z uctu vyparujes 261.
Fany
13.05.09,11:34
- prosím, ak na výpise z banky mám dátum pohybu a dátum valuty, ktorý dátum beriem pre výpočet kurzu?
- ak mám dátum dodania služby a vyhovotenia faktúry iný, ktorý beriem do účtovníctva na prepočet kurzom?
Ďakujem.
leony
22.05.09,07:44
Ja by som poprosila o radu, ak mam zaplatené slovenskou PK v Cechach ako ju zauctujem v JU?
Mozem to dat rovno do rezie kedze na vypise to mam preratane uz na EURo? a musim to urobit cez priebezne polozky? uvadzam niekde kurz akym to ratala banka? lebo sa mi ani neda v PD ten kurz nikde napisat a ani mi nesedi s kurzom VUB v dany den kedze banka si tam zrejme prirata aj manipulacny poplatok.

dakujem za odpoved.
BuboMama
28.05.09,06:19
Dobry den,
mam maly problem robim zapocet kde fa su v CZK a uhrady tiez v CZK k 31.3. pouzijem pri zauctovani kurz z 31.3. (den zapoctu) alebo uplatnim zakon kurz=D-1? Dakujem vopred
macula
28.05.09,06:31
Dobry den,
mam maly problem robim zapocet kde fa su v CZK a uhrady tiez v CZK k 31.3. pouzijem pri zauctovani kurz z 31.3. (den zapoctu) alebo uplatnim zakon kurz=D-1? Dakujem vopred

Použiješ kurz z predchádzajúceho dňa, t.j. z 30.3.
Marttys
29.05.09,07:53
stale z tejto temy neviem ako mam uctovat zahr. faktury tak, aby to bole dobre jak DU tak aj mne.

mozete mi nekto poradit, som zaciatocni kazdy raz bol nie?

chcem zauctovat zahr. fakturu za tovar a zaroven chcem aby som mala cistu 131

Nakup tovaru z madarska:
-prijemka zauctovna kurzom 5.5.
-faktura vystavena 13.5. - pouziji kurz 12.5. § 26 DPH
zauctovanie????

mozem uctovat doslu fakturu nasledovne??

131 dph _ riadok _ prijemka tovaru 100000 huf dna 5.5. (kurz 5.5. na prijemke 283,26) MD /
321200 dph _ riadok _ 353,03 (100 000/283,26 z 5.5.) D

321999 dph 19 riadok riadok _ (kurz o den skor nez vystavena faktura 12.5.) 100000/278,78 = 358,71 MD /
343 dph 19 riadok 19 19% z 358,71 = 68,15 MD

321999 dph 19 riadok 07 v sume 358,71 € D /
343 dph 19 riadok 08 v sume 68,15 € D


321200 zahr.faktury
321999 pouziju len na zauctovanie zakladu dane pro dph, aby som to mala spravne na vstupe a vystupe, pre kontrolu.

dakujem vopred za nazory.
TatianaM
29.06.09,11:01
Ak robím prevod z devízového účtu na bežný účet, tak už od 1.1. 2009 nepoužívam kurz komerčnej banky, ale len kurz ECB?
juulyy
14.08.09,10:24
precitala som si celu temu..az mi prislo zle..lebo stale neviem ako to je...


to je neskutocne..taka somarina..a takyto to urobi problem.. uz nemam sil ani sa znova pytat.
nika.sum
13.01.10,08:00
Ahoj, mam fakturu zo Svajciarska. Ked spravne chapem podla datumov na JCD vysporiadam DPH (zial to sa ku mne este nedostalo), ale mam dilemu s akymi datumami zauctovat fakturu a aky kurz pouzit. Faktura bola vyst. 25.9. a odoslany tovar spolu s fakturou postou 30.9.09, zial neviem presne kedy v 10/2009 prisiel (musim zistit). Kurz ku kt. datumu pouzijem? Mal by to byt asi tovar datum dodania, cize prevzatia tovaru na poste alebo sa mylim?Aspon tak som to pochopila z uctovania podla Ing. Cenigovej.
thalia13
13.01.10,10:32
Ahojte prosím o radu, zučastníme sa v 04/2010 v bulharsku na výstave, prišla nám fa + 20% DPH (tuto budeme žiadať od DU BA I však?) neviem ako mam učtovať celu sumu aj s DPH dať na 518? a potom vrátenu DPH do výnosov? prosim poradte mi
Viera1000
20.02.10,20:26
Dobrý večer,
v prípade ak živnostník uplatňuje daňovú evidenciu, nie je teda účtovnou jednotkou, na prepočet príjmov a výdavkov v zahraničí môže použiť priemerný mesačný alebo ročný kurz. Však?
Iva1
23.02.10,09:55
Moja otazka je k prepoctu od 1.1.2010.
1. Pre ucely DPH - je to jasne - pouzijem kurz ECB predchadzajuci dnu vzniku danovej povinnosti.
2. Pre ucely uctovnictva - kuz ECB predchadzajuci dnu vzniku uctovneho pripadu. Ktory datum povazujete za den vzniku uctovneho pripadu??
Jajina
15.03.10,11:29
Prosím Vás o nezávislý názor :

v priebehu mesiaca mi vodiči nákladných áut donesú väčšie množstvo dokladov o hotovostnej platbe : nafta,parkovné,poplatok za mosty,poplatky za zaclenie,réžijný materiál.

Rozdelím ich podľa vodičov a podľa druhu nákladu
a jednou sumou na konci mesiaca zaúčtujem.
Bola som zvyknutá použiť na hromadný pokl.doklad kurz platný vždy k 1.dňu v mesiaci.
Teraz keď sa používa kurz predchádzajúci dňu zaučtovania zdá sa mi čudné požiť kurz nap. za mesiac február z dňa 31.1.

Bolo by lepšie použiť kurz "priemerný" ktorý vyhlasuje ECB ?
Ako to robievate vy??
katkasabka
19.03.10,08:53
Pozdravujem Vás tu po dlhšej dobe. Čítam toto tu všetko už dlhšie a chcem Vás poprosiť o odkontrolovanie môjho zmýšľania.

7.4.2009 bolo v Maďarsku kúpené auto za 4 400 000 Ft.
T.z. kurz ECB 296,80 Ft = 14 824,79 eur.

- Záloha bola uhradené bankou dňa 24.3.2009 - 660 eur.
T.z. kurz ECB 300,85 Ft = 198 561 Ft

- doplatenie faktúry v hotovosti v Maďarsku dňa 15.4., - 4 204107,30 Ft. Nakoľko ale nemám doklad o zmene peňazí, viem použiť kurz ECB z toho dňa? = 290,79 Ft = t. z. že zaplatil vtedy 14 457,53 eur.

Pri celkovej kalkulácii teda vychádza že zaplatil:
Faktúra - 14 824,79,- eur
záloha - 660,- eur
hotovosť - 14 457,53,- eur.
Kurzová strata - 297,74,- eur.

Je to takto dobré?
Ďakujem Vám
katkasabka
20.03.10,05:49
posúvam, ....viem že je víkend...hm...:(
Dav
20.03.10,06:58
Pozdravujem Vás tu po dlhšej dobe. Čítam toto tu všetko už dlhšie a chcem Vás poprosiť o odkontrolovanie môjho zmýšľania.

7.4.2009 bolo v Maďarsku kúpené auto za 4 400 000 Ft.
T.z. kurz ECB 296,80 Ft = 14 824,79 eur. 14 824,7978= 14 824,80, ak to je platný kurz ECB pre 7.4.

- Záloha bola uhradené bankou dňa 24.3.2009 - 660 eur.
T.z. kurz ECB 300,85 Ft = 198 561 Ft nie kurz ECB, ale kurz, ktorý použila banka pre úhradu 600,- EUR na HUF

- doplatenie faktúry v hotovosti v Maďarsku dňa 15.4., - 4 204107,30 Ft. Nakoľko ale nemám doklad o zmene peňazí, viem použiť kurz ECB z toho dňa? = 290,79 Ft = t. z. že zaplatil vtedy 14 457,53 eur. áno, kurz ECB, platný pre ten deň, t.j. kurz s predošlého pracovného dňa

Pri celkovej kalkulácii teda vychádza že zaplatil:
Faktúra - 14 824,79,- eur
záloha - 660,- eur
hotovosť - 14 457,53,- eur.
Kurzová strata - 297,74,- eur.

Je to takto dobré?
Ďakujem Vám
Odpovede v texte, suma bude iná. Pri platbách pre zahraničie je dôležité sledovať v prvom rade úhradu v cudzej mene,( aby bolo uhradené 4.400.000 HUF) potom urobiť prepočet na euro . Pri doklade o zámene peňazí sa berie skutočný kurz, ak nie je doklad, alebo pri vzniku záväzku kurz ECB, platný pre deň vzniku povinnosti/deň úhrady - teda kurz z predchádzajúceho pracovného dňa.
Dav
20.03.10,07:05
Kurz platný pre 7.4. je zo 6.4. = 294,30 HUF/1 €
Kurz platný pre 15.4. je zo 14.4.= 289,50 HUF/1€
Pre zálohu= kurz banky
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/mesacne-kumulativne-a-rocne-prehlady-kurzov
katkasabka
21.03.10,17:47
Na výpise som pri úhrade nemala uvedený kurz, preto som dala kurz ECB, ale už som si to v archíve banky našla.

Ďakujem za pomoc a prajem ešte pekný jarný večer.
Siporka
31.03.10,19:51
Dobrý večer,
potrebovala by som informáciu akým kurzom sa prepočítava zahr. FA na EUR, účtujem v JÚ, platca DPH, program MRP.
Dostala som FA z Maďarska dátum vystavenia 29.03.2010, dátum dodania 29.03.2010, dátum splatnosti 29.03.2010, FA bola vyplatená hotovosti v HUF dňa 29.03.2010.
Hotovosť HUF som kúpila v banke dňa 26.03.2010.
Moja otázka ktorý dňový kurz použijem pre dátum zaradenia, pre daň. povinnosť, a pri úhrade FA?
Mala by som použivať zahr. pokladňu? VPD bude v akej mene HUF alebo EUR?

Minulý rok som to urobila nasledovne:
použila som kuzy z predchádzajúceho dňa, čiže na všetky prepočty, v tomto prípade by to bolo 28.03.2010 kurz z ECB, ale neviem či je to správne, zahr. pokladňu som nepoužila a VPD som vystavila v EUR.

Vie niekto poradiť?
Siporka
03.04.10,18:36
Viem, že sú sviatky... ale naozaj nikto nevie pomôcť?
JanaJB
03.04.10,19:00
Dobrý večer,
potrebovala by som informáciu akým kurzom sa prepočítava zahr. FA na EUR, účtujem v JÚ, platca DPH, program MRP.
Dostala som FA z Maďarska dátum vystavenia 29.03.2010, dátum dodania 29.03.2010, dátum splatnosti 29.03.2010, FA bola vyplatená hotovosti v HUF dňa 29.03.2010.
Hotovosť HUF som kúpila v banke dňa 26.03.2010. treba zaúčtovať príjem do valutovej pokladne kurzom z dňa nákupu
Moja otázka ktorý dňový kurz použijem pre dátum zaradenia, pre daň. povinnosť, a pri úhrade FA? kurz ECB z 28.3.2010, úhrada faktúry tiež kurz ECB zo dňa 28.3.2010, vznikne kurzový rozdiel, ktorý sa v JÚ neúčtuje,
kurzový rozdiel sa účtuje iba na konci roka, valutové pokladne sa prepočítajú kurzom z 31.12.
Mala by som použivať zahr. pokladňu? áno
VPD bude v akej mene HUF alebo EUR? VPD bude v HUF, do PD sa zapíše v EUR, pri účtovaní vo valutových pokladniach to programy robia automaticky

Minulý rok som to urobila nasledovne:
použila som kuzy z predchádzajúceho dňa, čiže na všetky prepočty, v tomto prípade by to bolo 28.03.2010 kurz z ECB, ale neviem či je to správne, zahr. pokladňu som nepoužila a VPD som vystavila v EUR.

Vie niekto poradiť? Odpoveď v texte.
a_je_to
03.04.10,20:04
Dobrý večer,
potrebovala by som informáciu akým kurzom sa prepočítava zahr. FA na EUR, účtujem v JÚ, platca DPH, program MRP.
Dostala som FA z Maďarska dátum vystavenia 29.03.2010, dátum dodania 29.03.2010, dátum splatnosti 29.03.2010, FA bola vyplatená hotovosti v HUF dňa 29.03.2010.
Hotovosť HUF som kúpila v banke dňa 26.03.2010.
Moja otázka ktorý dňový kurz použijem pre dátum zaradenia, pre daň. povinnosť, a pri úhrade FA?
Mala by som použivať zahr. pokladňu? VPD bude v akej mene HUF alebo EUR?

Minulý rok som to urobila nasledovne:
použila som kuzy z predchádzajúceho dňa, čiže na všetky prepočty, v tomto prípade by to bolo 28.03.2010 kurz z ECB, ale neviem či je to správne, zahr. pokladňu som nepoužila a VPD som vystavila v EUR.

Vie niekto poradiť?
Najprv pekne po poriadku ... ak si nakúpila HUF 26.3.2010, tak musíš viesť valutovú pokladňu v HUF, aj v EUR. Pre nákup HUF použiješ kurz komerčný, za aký si nakúpila podľa § 24, ods. 3 a § 25, ods. 1, písm. c, bod 1, ZoÚ. Iba ak bol nákup od nebankového zdroja, použije sa referenčný kurz ECB-NBS z 25.3.2010. Keď nakúpiš valutu, to ako keby si nakúpila zásoby, držia kurz až do spotrebovania, resp. do 31.12.2010.
Faktúru účtuješ v HUF, aj v EUR, kurzom z 26.3.2010, lebo deň pred nákupom bola nedeľa, použiješ posledný platný kurz z predchádzajúceho dňa, 265,03. Vyrovnáš ju z valutovej pokladne v HUF, aj v EUR podľa súm zaúčtovania došlej faktúry. Úbytok z pokladne v HUF je zhodný s cenou faktúry a úbytok v EUR z pokladne je zhodný s cenou meny v EUR, ale rozpísaný v EUR na úhradu faktúry a kurzový rozdiel aký vyjde.
Napr. Nákup 12000 HUF za 45,71 EUR je v komerčnom kurze 262,50. Faktúra za 10000 HUF je v kurze 265,03 za 37,73 EUR. Úhrada z pokladne na vyrovnanie faktúry je 10000 HUF a 37,73 EUR, ale úbytok valuty v EUR z pokladne je 38,10. Z toho 37,73 EUR na úhradu vlastnej faktúry, dávam do nákupu tovaru /vyrovnanie KDF v zhodných sumách / a 0,37 EUR kurzová strata obchodu, dávam do réžie. Zostatok valutovej pokladne je 2000 HUF v cene 7,61 EUR.
Ak Ti program neúčtuje v dvoch menách, tak účtuješ iba v EUR, ale aspoň niekde v pomocnej evidencii musíš viesť aj HUF.
Siporka
17.04.10,21:20
Ďakujem Vám za odpovede JanaJB, a_je_to, teraz už budem takto urobiť.:) Nemala som internet, preto som nevedela skôr poďakovať, dúfam, že aj v praxi bude všetko ok... :)
Siporka
17.04.10,21:49
Odpoveď v texte.
Vedela by si ešte presnejšie definovať aký kurzový rozdiel učtuje na konci roka v JÚ? Myslela si, keď prepočitám valutovú pokladňu na EUR na konci roka, a tu budem použiť kurz ECB zo dňa 31.12.2010 a nie predchádzajúceho dňa? /kurzový rozdiel bude prev. réžia?/
Darma111
20.04.10,10:23
Potrebujem poradiť
dnes vystavujem preddavkovú faktúru v CZK? Aký kurz použijem?
Použijem včerajší kurz?
Darma111
21.04.10,05:29
posúvam...
Ivenka
07.09.10,10:15
Dobrý deň, aj som to tu preslúkala len nie som si istá.
Platba kartou 28.7.10 v ČK 1 621,60
Z účtu mi odišlo 30.7.2010 65,14 Eur, píše kurz v Hradci Králové dňa 28.7.2010.
Kurz ECB 30.7.2010 bol 24,777 = 65,45 Eur
Zaučtujem to 501/261 65,45
261/663 0,31
Mala som použiť kurz z 29.7.2010 ?

Ďakujem za rady z Porady
Ivenka
07.09.10,10:41
Poradíte niekto ? Ďakujem, viem že každý tu pracuje.
Alena Šimová
16.09.10,06:47
Dobrý deň, aj som to tu preslúkala len nie som si istá.
Platba kartou 28.7.10 v ČK 1 621,60
Z účtu mi odišlo 30.7.2010 65,14 Eur, píše kurz v Hradci Králové dňa 28.7.2010.
Kurz ECB 30.7.2010 bol 24,777 = 65,45 Eur
Zaučtujem to 501/261 65,45
261/663 0,31
Mala som použiť kurz z 29.7.2010 ?

Ďakujem za rady z Porady
dátum by bol dobrý, len prečo to účtuješ platbu kartou cez 261? Na 261 by nemali vznikať kurzové rozdiely.
abcd.kates
22.10.10,11:59
Dobrý deň, aj som to tu preslúkala len nie som si istá.
Platba kartou 28.7.10 v ČK 1 621,60
Z účtu mi odišlo 30.7.2010 65,14 Eur, píše kurz v Hradci Králové dňa 28.7.2010.
Kurz ECB 30.7.2010 bol 24,777 = 65,45 Eur
Zaučtujem to 501/261 65,45
261/663 0,31
Mala som použiť kurz z 29.7.2010 ?

Ďakujem za rady z Porady

podľa mňa ak sa platí plat.kartou t.znamená že banka sama zamení svojim kurzom cudziu menu nie? Načo si zamieňala kurzom z ECB? Platbu kartou robím cez ID 501/261 a pri výpise z banky 261/221 a obe sumy tak isto zamením, nie?
Čo na to hovoria poraďáci? Prosím o názory.
nika.sum
22.10.10,15:36
dátum by bol dobrý, len prečo to účtuješ platbu kartou cez 261? Na 261 by nemali vznikať kurzové rozdiely.

A ako ma uctovat platbu kartou? jedine cez 261.
nika.sum
22.10.10,15:39
Dobrý deň, aj som to tu preslúkala len nie som si istá.
Platba kartou 28.7.10 v ČK 1 621,60
Z účtu mi odišlo 30.7.2010 65,14 Eur, píše kurz v Hradci Králové dňa 28.7.2010.
Kurz ECB 30.7.2010 bol 24,777 = 65,45 Eur
Zaučtujem to 501/261 65,45
261/663 0,31
Mala som použiť kurz z 29.7.2010 ?

Ďakujem za rady z Porady


podľa mňa ak sa platí plat.kartou t.znamená že banka sama zamení svojim kurzom cudziu menu nie? Načo si zamieňala kurzom z ECB? Platbu kartou robím cez ID 501/261 a pri výpise z banky 261/221 a obe sumy tak isto zamením, nie?
Čo na to hovoria poraďáci? Prosím o názory.

Ja to robim tiez cez ID a suma v EUR je ta ktoru mi strhne banka. Nevznika ziaden kurzovy rozdiel. A platba kartou ide cez 261.
ingak
25.10.10,19:50
Máme účty vedené v zahraničnej mene - CZK, HUF. Na účtoch sú prijaté úhrady vystavených faktúr, platby došlých faktúr a poplatky za služby, vedenie účtu. Pri každej položke banka uvádza kurz, ktorým to prerátala. Akým kurzom mám účtovať ja, kurzom banky alebo ECB?
abcd.kates
26.10.10,08:03
podľa mňa ak sa platí plat.kartou t.znamená že banka sama zamení svojim kurzom cudziu menu nie? Načo si zamieňala kurzom z ECB? Platbu kartou robím cez ID 501/261 a pri výpise z banky 261/221 a obe sumy tak isto zamením, nie?
Čo na to hovoria poraďáci? Prosím o názory.

sorry, beriem späť. Opravujem sa : bločik prerátaš kurzom ECB zo dňa predchádzajúceho a to ak má bločik z dátumu 28.8., tak kurz z 27.8.2010.
ingak
26.10.10,19:23
Máme účty vedené v zahraničnej mene - CZK, HUF. Na účtoch sú prijaté úhrady vystavených faktúr, platby došlých faktúr a poplatky za služby, vedenie účtu. Pri každej položke banka uvádza kurz, ktorým to prerátala. Akým kurzom mám účtovať ja, kurzom banky alebo ECB?
Ako postupovat ?
Alena Šimová
27.10.10,04:53
Ako postupovat ?
kurzom ECB, par. 24 zákona o účtovníctve. odst. 2a. Deň uskutočnenia účtovného prípadu definujú postupy účtovania ako deň, v ktorom dôjde napr. ku vzniku pohľadávky, závzku, platbe záväzku, inkasu pohľadávky, prijatiu preddavku,....
janka.mo
13.01.11,09:22
dobry den,
chcem sa uistiť, ci postupujem spravne.
fa z 4,10,2010 v ceskych korunach pouzijem kurz z 1,10,2010
ten isty den aj uhradena, takze pouzijem rovnaky kurz, teda mi nevznikne ziaden kurzovy rozdiel. je to takto v poriadku?
dakujem
Tweety
13.01.11,09:23
dobry den,
chcem sa uistiť, ci postupujem spravne.
fa z 4,10,2010 v ceskych korunach pouzijem kurz z 1,10,2010
ten isty den aj uhradena, takze pouzijem rovnaky kurz, teda mi nevznikne ziaden kurzovy rozdiel. je to takto v poriadku?
dakujem
Ak je dátum predch. dátumu 4.1., je to správne, kurz úhrady použiješ z dňa, kedy si skutočne uhradila.
janka.mo
13.01.11,09:34
Ak je dátum predch. dátumu 4.1., je to správne, kurz úhrady použiješ z dňa, kedy si skutočne uhradila.
este otazka....
fa bola na sumu 9105 ceskych korun, po prepocte je to 372,85 eur, uhradena bola ten isty den po prepocte je to 372,10 eur, lenze szco mal svoje ceske korunu, ktorymi to aj vyplatil. valutovu pokladnu nema, takze mozem dat osobny vklad do novootvorenej valutovej pokladne v den uhrady? takze po uhrade ju budem mat nulovu?
dakujem
janka.mo
13.01.11,09:38
este otazka....
fa bola na sumu 9105 ceskych korun, po prepocte je to 372,85 eur, uhradena bola ten isty den po prepocte je to 372,10 eur, lenze szco mal svoje ceske korunu, ktorymi to aj vyplatil. valutovu pokladnu nema, takze mozem dat osobny vklad do novootvorenej valutovej pokladne v den uhrady? takze po uhrade ju budem mat nulovu?
dakujem
dakujem za rady a suhlasy :)
Siporka
16.01.11,19:40
Ak je dátum predch. dátumu 4.1., je to správne, kurz úhrady použiješ z dňa, kedy si skutočne uhradila.

Ahojte,
predch. dátum by bolo 1.10 podľa mňa na prepočet FA, a kurz úhrady tiež by bolo 1.10 predch. deň, ak viem správne.
Jajina
17.01.11,05:45
Ahojte,
predch. dátum by bolo 1.10 podľa mňa na prepočet FA, a kurz úhrady tiež by bolo 1.10 predch. deň, ak viem správne.

Pri zaúčtovaní faktúry používam kurz predchádzajúci dňu ale aj pri úhrade tiež požívam kurz predchádzajúci dňu zaplatenia.

Tweety to ale vysvetluje ináč: "kurz úhrady použiješ z dňa, kedy si skutočne uhradila." - robíme to zle ?
Alena Šimová
18.01.11,07:03
Pri zaúčtovaní faktúry používam kurz predchádzajúci dňu ale aj pri úhrade tiež požívam kurz predchádzajúci dňu zaplatenia.

Tweety to ale vysvetluje ináč: "kurz úhrady použiješ z dňa, kedy si skutočne uhradila." - robíme to zle ?
Možno je to skôr nedorozumenie. Pri zaúčtovaní faktúry a jej úhrade použiješ kurz z predchádzajúceho dňa, teda ak 2. a 3.1O bol víkend, použiješ kurz z 1.1O. Neviem ako pracujú ostatné programy, ale v Omege keď zadám dátum 4. 1O., stiahne mi kurz z 1. 1O.
Siporka
22.03.11,21:31
Prosím Vás poradte,
nákupený tovar v zahraničí platba v hotovosti akým kurzom prepočitať? Kurz predchádzajúceho dňa ako pri FA? Nákup valuty tiež použijem kurz z predchádzajúceho dňa, nakoľko nemám doklad o kúpe. Prosím potvrdte či uvažujem správne.
ankajanko
27.03.11,12:33
neviete ma niekto nasmerovať na odpoveď ako zaučtujem v ALFE nákup Zlotých v hotovosti a následne nákup tovaru v zahraničí tiež v hotovosti. Nákup tov. som dala do výdaja v PD ako výdaj z valutov. pokladne ale neobjavilo sa mi to v PD. Prosím, potrebujem zaúčtovať:
1/ Nákup meny v zmenárni
2/ Nákup tovaru v hotovosti
ďakujem.
Alena Šimová
28.03.11,05:27
neviete ma niekto nasmerovať na odpoveď ako zaučtujem v ALFE nákup Zlotých v hotovosti a následne nákup tovaru v zahraničí tiež v hotovosti. Nákup tov. som dala do výdaja v PD ako výdaj z valutov. pokladne ale neobjavilo sa mi to v PD. Prosím, potrebujem zaúčtovať:
1/ Nákup meny v zmenárni
2/ Nákup tovaru v hotovosti
ďakujem.
Nákup zlotých by som dala z pokladne EUR ako výdaj na priebežnú položku kurzom nákupu. Do pokladne PLN ako príjem z priebežnej položky kurzom nákupu. Výdaj z pokladne PLN ako výdaj tovaru. Týmto zaúčtovaním sa to automaticky zaúčtuje do peňažného denníka. Ak to tam nevidíš, treba si pozrieť, či nemáš náhodou zle nastavený výber hore v ľavom okne . Treba si vybrať všetky doklady alebo pokladňu, ale v tom prípade treba aj na spodnej lište vybrať valutovú pokladňu.
Akrimka
29.04.11,18:27
ahojte, rada by som sa opytala ci niekto nevie aky bol stredovy kurz k 31.12.2010 voci CZ. Potrebujem urobit jedno DP a neviem ho nikde najst. Dakujem za odpoved
Heni
29.04.11,18:36
ahojte, rada by som sa opytala ci niekto nevie aky bol stredovy kurz k 31.12.2010 voci CZ. Potrebujem urobit jedno DP a neviem ho nikde najst. Dakujem za odpoved

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/mesacne-kumulativne-a-rocne-prehlady-kurzov
astensova
26.09.12,08:19
Prosím o radu.
Slovenská s.r.o. má zriadený firemný účet v Čechách čiže účet je v Czk. 15.8.2012 si v Poľsku kúpila cestovný lístok v hodnote 582,80 Zlot.
platobnou kartou z firemného účtu Czk. 18.8.2012 to bolo v banke odúčtovávané v hodnote 3633,76Czk. Pracujem v Omege a potrebovala by som ako to správne zaúčtovať. Ďakujem
matuma
27.09.12,05:54
Podľa mňa treba výdavok zaúčtovať podľa vnútropodnikovej smernice, tak ako všetky ostatné výdavky z bankového účtu vedeného v CZK. To ako bude zaúčtovaný výdavok pri zahr. pracovnej ceste závisí zase od vnútropodnikovej smernice. Môže byť zaúčtovaný v takej výške eur, ako bol zaúčtovaný výdavok z bankového účtu vedeného v CZK a nevznikne kurzový rozdiel, ale taktiež môžu byť zloté prepočítané kurzom, akým je prepočítavaný celý cestovný príkaz a tam už kurzový rozdiel vznikne. Všetko závisí od toho ako máte vnútropodnikovú smernicu.