Daša11
16.12.12,08:45
Môže notár spísať za trvania manželstva Zápisnicu o vysporiadaní bezpodielového spoločného majetku, alebo k tomu potrebuje rozsudok súdu v mene SR, že manželstvo bolo rozvedené? V utorok som bol u advokáta a v jeho zastúpení so mnou rozprávala koncipientka, tak ta mi povedala, že žiadny notár nespíše s nami / manželmi / žiadnu Zápisnicu o vysporiadaní BSM, kým nebude mať rozsudok súdu o rozvedení manželstva.
Brat tvrdí opak a má skúsenosti s rozvodom ako aj s vysporiadaním BSM, keď sa rozvádzal so svojou manželkou v r. 1997. Súd môže taktiež vysporiadať BSM, ale v tomto prípade sa platí 6% z majetku / nemovitého ako aj movitého / pre štát + poplatky advokátovi, ak si ho zvolil, ktorý ma bude zastupovať na súde. Advokáta si môžem zvoliť a nemusím a môžem na súde sa sám obhajovať.
Takže ak si zoberiem, že súd by vysporiadal naše BSM, tak ak by sa vysporiadal iba náš spoločný byt, ktorý povedzme, že ma k dnešnému dňu hodnotu: 40.000,- Eur, tak ja by som tomuto štátu mal zaplatiť súdny poplatok vo výške: 2.400,- Eur (!)
Z uvedeného vyplýva, že pre mňa ako aj pre manželku by bola tá najlacnejšia verzia ísť k notárovi a spísať Zápisnicu o vysporiadaní BSM za nejaký ten poplatok, ktorý by bol zaručene oveľa nižší. Môžete mi prosím napísať, že koľko by stal poplatok u notára, či poplatok sa stanovuje od výšky riešeného spoločného majetku alebo aké sú vlastne kritéria, či notár ide podľa sadzobníka poplatkov, či ako?!

Ďakujem

Michal
veronikasad
16.12.12,07:50
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len „BSM“) zaniká zánikom manželstva (smrťou manžela, vyhlásením za mŕtveho, rozvodom alebo vyhlásením manželstva za neplatné). Zákon pozná výnimky, kedy môže BSM zaniknúť i počas trvania manželstva. Jedná sa o zánik na základe súdneho rozhodnutia alebo zo zákona. Súd rozhodne o zániku manželstva na návrh a to ak sú závažné dôvody, najmú ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom. Tiež na návrh zruší BSM, v prípade ak jeden z manželov získal oprávnenie pre podnikateľskú činnosť.

viac info

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CEEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.e-pravo.sk%2Fquestions%2Fview%2F184%2Fvyporiadanie-bsm-dohodou&ei=d4rNUPbUEcaG4gSai4HABw&usg=AFQjCNGapSw7NxyJ0CLJqmYBXG4l6eaeuw&sig2=tBSRReoaqidlZuBNSaimVg&bvm=bv.1355325884,d.Yms&cad=rja
Mária27
16.12.12,08:20
Vyporiadať BSM sa môže až po jeho zániku. Dohody o vyporiadaní pred rozvodom sa považovali za absolútne neplatné, diskutovalo sa však aj o tom, či ich nemožno považovať za zmluvy o budúcich zmluvách. Dosť často sa všk považujú za nátlak jedného z manželov. Kataster však takú dohodu nevezme.
veronikasad
16.12.12,08:23
Vyporiadať BSM sa môže až po jeho zániku. Dohody o vyporiadaní pred rozvodom sa považovali za absolútne neplatné, diskutovalo sa však aj o tom, či ich nemožno považovať za zmluvy o budúcich zmluvách. Dosť často sa všk považujú za nátlak jedného z manželov. Kataster však takú dohodu nevezme.
Majka, vysporiadať BSM z titulu podnikania jedného z manželov je možné len na začiatku podnikania, alebo aj hocikedy v jeho priebehu? Pri neskoršom návrhu na vysporiadanie je nutné nejako to zdôvodniť ?
Mária27
16.12.12,08:33
Nie je to obmedzené žiadnou lehotou. Len sa trochu ťažšie dokazuje použitie BSM na podnikanie, lebo neskôr je už pomiešaný majetok z BSM a z podnikania.
veronikasad
16.12.12,08:39
Nie je to obmedzené žiadnou lehotou. Len sa trochu ťažšie dokazuje použitie BSM na podnikanie, lebo neskôr je už pomiešaný majetok z BSM a z podnikania.
Majka, ide o rodinný dom, ktorý bol postavený ešte predtým ako jeden z manželov začal podnikať. Dôvodom na vysporiadanie BSM nie sú žiadne dlhy z podnikania. Je na vysporiadanie BSM potrebný súhlas nepodnikajúceho manžela ?
hubatá
16.12.12,09:04
Je možné požiadať súd aj v priebehu konania o vyporiadaní BSM o prerušenie s tým, že predložíte súdu spísanú dohodu a súd ju len schváli a uvedie to v rozsudku.
Mária27
16.12.12,10:43
Majka, ide o rodinný dom, ktorý bol postavený ešte predtým ako jeden z manželov začal podnikať. Dôvodom na vysporiadanie BSM nie sú žiadne dlhy z podnikania. Je na vysporiadanie BSM potrebný súhlas nepodnikajúceho manžela ?
Nie je potrebný súhlas manžela. Nemal by byť žiaden problém, ten býva v manželstve pri podnikaní zvyčajne s príjmami z podnikania.