Jana Motyčková
16.12.12,12:35
Prihlasovanie a odhlasovanie dohôd o brigádnickej práci študentov do Sociálnej poisťovne.
(zdravotné poistenie sa na DOBPŠ nevzťahuje, preto sa tieto dohody do ZP nikdy neprihlasujú)

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca pracujúceho na dohodu do SP pred vznikom dohody, najneskôr v deň začiatku dohody pred začatím výkonu činnosti zamestnanca. Odhlásiť zamestnancov treba najneskôr deň po zániku týchto poistení. Prihlasovanie a odhlasovanie sa realizuje cez registračný list, prípadne elektronicky. KaŽdý právny vzťah sa do SP prihlasuje, odhlasuje a vykazuje osobitne.

Nové tlačivo registračného listu je uvedené v prílohe.

V registračnom liste sa v údaji Zamestnanec => Typ uvádza :
1 – Zamestnanec pravidelný príjem
2 – Zamestnanec nepravidelný príjem
3 – DoVP (Dohoda o vykonaní práce) – pravidelný príjem
4 – DoVP - nepravidelný príjem
5 – DoPČ (Dohoda o pracovnej činnosti) – pravidelný príjem
6 – DoPČ – nepravidelný príjem
7 – DoBPŠ (Dohoda o brigádnickej práci študentov) – pravidelný príjem
8 – DoBPŠ – nepravidelný príjem
9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - pravidelný príjem
10 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - nepravidelný príjem
11 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - pravidelný príjem
12 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - nepravidelný príjem
13 – Dohoda do 31.12.2012


Ak si študent na DoBPŠ uplatňuje výnimku z platenia dôchodkového poistenia a predpokladá sa, že v prvom mesiaci trvania dohody vymeriavací základ neprekročí stanovený limit, zamestnávateľ ho prihlási vopred s typom 9 alebo 10. Ak sa predpokladá, že vymeriavací základ od začiatku bude vyšší ako stanovený limit, zamestnávateľ ho prihlási vopred s typom 7 alebo 8.
Ak si študent na DoBPŠ neuplatňuje výnimku z platenia dôchodkového poistenia, zamestnávateľ ho prihlási vopred s typom 7 alebo 8.

Uplatňovanie výnimky.
Ak študent najneskôr v deň vzniku dohody oznámi zamestnávateľovi, že si z tejto dohody uplatňuje výnimku a predpokladá sa, že v prvom mesiaci trvania dohody VZ neprekročí stanovený limit, zamestnávateľ ho prihlási ako typ 9, resp. 10.

Ak študent na DoBPŠ, ktorý si uplatňoval výnimku si túto výnimku prestane uplatňovať, zamestnávateľ ho prihlási na dôchodkové poistenie od prvého dňa mesiaca, v ktorom si výnimku neuplatňuje, najneskôr v tento deň. V RL uvedie prihláška, zamestnanec typ 11, resp.12, v dátume vzniku poistenia uvedie prvý deň mesiaca, v ktorom si už neuplatňuje výnimku, a v údaji dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody.
Ak si študent na DOBPŠ začne uplatňovať výnimku z platenia dôchodkového poistenia po vzniku dohody, zamestnávateľ ho odhlási z dôchodkového poistenia najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení. V RL uvedie odhláška, zamestnanec typ 11, resp.12, v dátume zániku poistenia sa uvedie posledný deň mesiaca, kedy ešte dôchodkové poistenie trvalo, v údaji Dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody.

Ak študent na DoBPŠ s pravidelným príjmom, ktorý si uplatňuje výnimku, v niektorom mesiaci prekročí limit a vznikne mu teda dôchodkové poistenie, zamestnávateľ prihlási takúto DoBPŠ na dôchodkové poistenie od prvého dňa tohto mesiaca, v termíne splatnosti poistného za tento mesiac. V RL uvedie prihláška, typ 11, dátum vzniku poistenia 1.deň mesiaca, v ktorom prekročil limit, dátum vzniku právneho vzťahu dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody. Ak následne v niektorom mesiaci limit neprekročí, zamestnávateľ odhlási dohodu z dôchodkového poistenia v termíne splatnosti poistného za tento mesiac. V RL uvedie odhláška, typ 11, dátum zániku poistenia posledný deň mesiaca, v ktorom ešte limit prekročil, dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody.

Ak priemerný príjem študenta na DoBPŠ s nepravidelným príjmom na ktorú si uplatňuje výnimku , v niektorom mesiaci prekročí limit a vznikne mu v tomto období dôchodkové poistenie, zamestnávateľ prihlási takúto DoBPŠ na dôchodkové poistenie dodatočne, v termíne splatnosti poistného. Termín splatnosti poistného je po skončení dohody! V RL uvedie prihláška, zamestnanec typ 12, v dátume vzniku poistenia uvedie prvý deň mesiaca, v ktorom prekročil limit, a v údaji Dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody.

PRÍKLADY - PRAVIDELNÉ PRÍJMY

Príklad 1.
22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s pravidelným mesačným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. Príjem v každom mesiaci je 150 €. Deň určený na výplatu je 12..
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 9, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti 2. odhláška - zamestnanec -typ 9, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1., dátum zániku poistenia 31.3.2012. Termin : 1.4.2013.

Príklad 2a.
22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s pravidelným mesačným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. Príjem v každom mesiaci je 200 €.
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 7, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti
2. odhláška - zamestnanec -typ 7, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1., dátum zániku poistenia 31.3.2012. Termin : 1.4.2013.
(V mesačnom výkaze bude uvedený typ 71, VZ na ÚP a GP bude 200€, na Stp, IP a RFS 45 €)

Príklad 2b.
22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s pravidelným mesačným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Neuplatňuje si výnimku. Príjem v každom mesiaci je 200 €.
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 7, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti
2. odhláška - zamestnanec -typ 7, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1., dátum zániku poistenia 31.3.2012. Termin : 1.4.2013.
(V mesačnom výkaze bude uvedený typ 7, VZ na ÚP, GP, StP, IP, RFS bude 200€)

Príklad 3.
17-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s pravidelným mesačným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. V januári jeho príjem bude 50 €, vo februári 100 €, v marci 50 €. Deň určený na výplatu je 12..
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 9, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti
2. prihláška - zamestnanec -typ 11, dátum vzniku poistenia 1.2., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 12.3.2013
3. odhláška - zamestnanec -typ 11, dátum zániku poistenia 28.2., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 12.4.2013.
4. odhláška - zamestnanec -typ 9, dátum zániku poistenia 31.3.2012, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1., Termin : 1.4.2013.

Príklad 4.
17-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s pravidelným mesačným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. Mesačný príjem z dohody je 50 €. 20.2. študent oznámi zamestnávateľovi, že už si výnimku uplatňovať nebude, Účinok tohoto oznámenia nastáva 1.3.2013.
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 9, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti 2. prihláška - zamestnanec -typ 11, dátum vzniku poistenia 1.3., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 28.2., resp. 1.3.2013 pred zčatím vykonávania činnosti.
3. odhláška - zamestnanec -typ 7, dátum zániku poistenia 31.3.2012, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 1.4.2013.


PRÍKLADY - NEPRAVIDELNÉ PRÍJMY

Príklad 5.
22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s nepravidelným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Odmena z dohody v sume 420 € bude vyplatená pri skončení dohody. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. Priemerný príjem z dohody je 140 €, čiže menej ako 155 €, a z tejto dohody teda študent nebude dôchodkovo poistený.
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 10, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti
2. odhláška - zamestnanec -typ 10, dátum zániku poistenia 31.3.2012, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.,. Termin : 1.4.2013.

Príklad 6.
22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s nepravidelným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Odmena z dohody v sume 600 € bude vyplatená pri skončení dohody. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. Priemerný príjem z dohody je 200 €, čiže viac ako 155 €, z tejto dohody teda bude študent dôchodkovo poistený.
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 8, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti
2. odhláška - zamestnanec -typ 8, dátum zániku poistenia 31.3.2012, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.,. Termin : 1.4.2013.

Príklad 7.
22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s nepravidelným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Odmena z dohody v sume 420 € bude vyplatená pri skončení dohody. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. 20.2.2013 ozn=ami zamestnávateľovi, že z tejto odhody si už výnimku neuplatňuje - účinok oznámenia je 1.3.2013
Do SP idú RL :
1. prihláška - zamestnanec -typ 10, dátum vzniku poistenia 1.1., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 31.12.2012, resp. 1.1.2013 pred začatím vykonávania činnosti
2. prihláška - zamestnanec -typ 12, dátum vzniku poistenia 1.3., dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.. Termin : 28.2., resp. 1.3. pred začatím vykonávania činnosti
3. odhláška - zamestnanec -typ 8, dátum zániku poistenia 31.3.2012, dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.,. Termin : 1.4.2013.



jozefIK
17.12.12,08:33
V príklade č. 4 by malo byť "Účinok tohoto oznámenia nastáva 1.3.2013."
Iveta Matlovičová
17.12.12,11:11
príklad 4 - ak si študent prestane uplatňovať výnimku,a príjem bude stále do 50 eur, prečo by som ho mala prihlasovať na DBPŠ typ 7? Ak by skutočne príjem vystúpil na hraničnú sumu, nešla by len prihláška RLFO len na DP typ 11 (spatne k 1.1.)?
jura224
17.12.12,13:15
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či musím študentov, ktorí robia aj pred 1.1.2013 a budú robiť aj v r.2013 preprihlasovať?
milanr
18.12.12,07:33
Dobrý deň, aj mňa zaujíma ako postupovať u DoBPŠ, ktoré boli uzatvorené v r.2012 a pokračujú v roku 2013 (napr. trvanie dohody od 09/2012 do 06/2013). V dohode nie je uvedené, či odmena bude vyplácaná pravidelne mesačne alebo nepravidelne. Je iba stanovená hodinová sadzba a študentovi sa zaplatilo podľa skutočne odpracovaných hodín vykázaných v Pracovnom výkaze, ak v niektorom mesiaci nepracoval, tak nedostal nič zaplatené. No a samozrejme študent neuviedol uplatnenie "odvodového zvýhodnenia." Ďakujem
scame
18.12.12,10:10
Aj mna toto zaujíma


Dobrý deň, aj mňa zaujíma ako postupovať u DoBPŠ, ktoré boli uzatvorené v r.2012 a pokračujú v roku 2013 (napr. trvanie dohody od 09/2012 do 06/2013). V dohode nie je uvedené, či odmena bude vyplácaná pravidelne mesačne alebo nepravidelne. Je iba stanovená hodinová sadzba a študentovi sa zaplatilo podľa skutočne odpracovaných hodín vykázaných v Pracovnom výkaze, ak v niektorom mesiaci nepracoval, tak nedostal nič zaplatené. No a samozrejme študent neuviedol uplatnenie "odvodového zvýhodnenia." Ďakujem
Jana Motyčková
19.12.12,09:29
JozefIK - ďakujem za upozornenie, opravila som.

príklad 4 - ak si študent prestane uplatňovať výnimku,a príjem bude stále do 50 eur, prečo by som ho mala prihlasovať na DBPŠ typ 7? Ak by skutočne príjem vystúpil na hraničnú sumu, nešla by len prihláška RLFO len na DP typ 11 (spatne k 1.1.)?
V príklade 4 ho prihasujem typom 11, asi ste si to zle pozreli. Až ohláska na konci dohody je 7.

K prihlasovaniu dohodárov k 1.1.2013 napíšem samostatnú tému, prihlasovať ich bude treba.
Lissa
19.12.12,13:30
Aj mna toto zaujíma

Aj mňa toto zaujíma, je to pre mňa najpálčivejší problém.

Okrem toho sa chcem spýtať na toto:
V materiály zo školenia v októbri je na 1.strane "podľa prechodného ustanovenia bude môcť zamestnanec vykonávať prácu na základe DOPŠ uzatvorenej pred 1.1.2013, pri ktorej nie sú splnené novo ustanovené podmienky najdlhšie do 31.1.2013. (externí a starší ako 26 rokov). Takéto dohody skončia najneskôr 31.1.2013" V novom materiály už táto zmienka nie. Ak by to platilo, aj tak nerozumiem - platí naďalej zamestnávateľ po starom len 0,8 % a 0,25 %, zamestnanec nič, alebo síce môže robiť do 31.1.2013 na pôvodnú zmluvu, ale odvody už platí podľa novej tabuľky?
Jana Motyčková
19.12.12,14:06
Odovdy podľa nového.
L-M
08.01.13,11:53
Aj mňa toto zaujíma, je to pre mňa najpálčivejší problém.

Okrem toho sa chcem spýtať na toto:
V materiály zo školenia v októbri je na 1.strane "podľa prechodného ustanovenia bude môcť zamestnanec vykonávať prácu na základe DOPŠ uzatvorenej pred 1.1.2013, pri ktorej nie sú splnené novo ustanovené podmienky najdlhšie do 31.1.2013. (externí a starší ako 26 rokov). Takéto dohody skončia najneskôr 31.1.2013" V novom materiály už táto zmienka nie. Ak by to platilo, aj tak nerozumiem - platí naďalej zamestnávateľ po starom len 0,8 % a 0,25 %, zamestnanec nič, alebo síce môže robiť do 31.1.2013 na pôvodnú zmluvu, ale odvody už platí podľa novej tabuľky?


Prosím Vás treba takúto dohodu- DoBPŠ , ktorú mal študent viac ako 26 ročný skončiť napr.môže byť aj k dátumu január/2013 a uzatvoriť novú- napr. DoPČ?
Ďakujem
Jana Motyčková
08.01.13,12:44
Samozrejme môźete takúto DoBPŠ ukončiť v januári 2013 a uzatvoriť novú DOPČ.
L-M
08.01.13,19:09
Ďakujem veľmi pekne
TomosP
16.01.13,12:18
Nesprávně přihlášená DoBPŠ s výjimkou - postup

U DoBPŠ s uplatněnou výjimkou zaměstnavatel předpokládal, že v prvním měsíci nepřesáhne hranici příjmu - proto ji přihlásil kódem 9-ZECD4-DoBPŠ bez DP.

Při zúčtování mezd za první měsíc jejího trvání však zjistil, že příjem hranici přesáhl:-(

Jaké RLFO a s jakými datumy je nutno poslat na Sociální pojišťovnu?

Díky.
scame
16.01.13,12:29
no ja by som použil RLFO 11 ako ide o prav. príjem, dátum začiatku poistenia 1. 1.2013 v mesiaci v ktorom prekrocil limit, dátum právneho vzťahu podľa vzniku dbč, dátum ukončenia 31.1.2013,
TomosP
16.01.13,13:19
no ja by som použil RLFO 11 ako ide o prav. príjem, dátum začiatku poistenia 1. 1.2013 v mesiaci v ktorom prekrocil limit, dátum právneho vzťahu podľa vzniku dbč, dátum ukončenia 31.1.2013,

Takže bude mít k začátku dohody 2 přihlášky? Jednu původní, nesprávnou (typZec = 9), druhou ke stejnému datu, ale s typZec = 11 ?
Tento kód (11 či 12) by se měl dle mého názoru používat nikoli na začátku či konci PV, ale pouze v jeho průběhu jako "výhybka" mezi ZECD3 (N) a ZECD4(N).
janber
16.01.13,13:50
Taktiež by som doprihlasovala iba DP a nebrala by som to ako dve prihlášky na začiatok dohody, ale len doprihlasovanie DP k 01.01.2013... SP kominkácii pre SW spoločnosti odsúhlásila aj spôsob, že ak už na začiatku viem, že DBPŠ s výnimkou presiahne limit tak môže zamestnávateľ prihlásiť ZECD4 a neskôr ZECDDPP (e-mail z 10.01.2013)
TomosP
16.01.13,13:54
Taktiež by som doprihlasovala iba DP a nebrala by som to ako dve prihlášky na začiatok dohody, ale len doprihlasovanie DP k 01.01.2013... SP kominkácii pre SW spoločnosti odsúhlásila aj spôsob, že ak už na začiatku viem, že DBPŠ s výnimkou presiahne limit tak môže zamestnávateľ prihlásiť ZECD4 a neskôr ZECDDPP (e-mail z 10.01.2013)

Tento mail nemám k dispozici - můžete mi jej prosím přeposlat (tomas.prunar@seznam.cz)?
janber
16.01.13,13:58
Poslala som, ak by Vám to neprišlo dajte vedieť.
scame
17.01.13,06:06
Takže bude mít k začátku dohody 2 přihlášky? Jednu původní, nesprávnou (typZec = 9), druhou ke stejnému datu, ale s typZec = 11 ?
Tento kód (11 či 12) by se měl dle mého názoru používat nikoli na začátku či konci PV, ale pouze v jeho průběhu jako "výhybka" mezi ZECD3 (N) a ZECD4(N).

Prvá prihláška je správna lebo si predpokladal že neprekročí limit, lenže on prekrocil, tak preto by som použil RLFO 11 prihlášku a odhlášku na toto obdobie teda január predpokladám. Skús si poriadne pozrieť priklady ktoré uvádza Janka Motyčková tam to je pekne vysvetlené na príklade 3 pravidelný prijem.

Toto je moj názor ja by som to urobil tak ako som uviedol...
TomosP
17.01.13,06:25
Prvá prihláška je správna lebo si predpokladal že neprekročí limit, lenže on prekrocil, tak preto by som použil RLFO 11 prihlášku a odhlášku na toto obdobie teda január predpokladám. Skús si poriadne pozrieť priklady ktoré uvádza Janka Motyčková tam to je pekne vysvetlené na príklade 3 pravidelný prijem.

Toto je moj názor ja by som to urobil tak ako som uviedol...

Díky. Příklad 3 znám, ten však předpokládá, že příjem v prvním měsíci trvání DoBPŠ odpovídá první přihlášce, tedy že je splněn přepodklad tvrzený v první přihlášce (je přihlášen jako "neplatí DP", podle příjmu skutečně neplatí DP).
Mne zajímalo, jak postupovat, pokud příjem tomuto předpokladu hned v prvním měsíci trvání dohody neodpovídá, je tedy potřeba hned první přihlášku DoBPŠ nějak revidovat.
Nicméně korekce první přihlášky (9-ZECD4) další přihláškou 11-ZECDDPP ke stejnému datu vypadá logicky.
Analytik1
17.01.13,06:32
Ako postupovať v prípade prihlasovania, respektíve odhlasovania zamestnanca pracujúceho na dohodu o brigádnickej práci študenta s nepravidelným príjmom na dôchodkové poistenie v prípade, keď si na takúto dohodu počas jej trvanie uplatňuje výnimku len v niektorých mesiacoch.
Príklad:
Dohoda o brigádnickej práci študenta - nepravidelný príjem vznikne od 1. 1. 2013, trvá do 31. 3. 2013. V januári si uplatňuje výnimku, vo februári nie, v marci áno. Za predpokladu, že v mesiaci január a marec nepresiahne príjem 66/155 € mám ho na dôchodkové poistenie za mesiac február prihlásiť najneskôr v lehote splatnosti poistného to znamená do 8. 5. 2013 alebo už 1. 2. 2013?
scame
17.01.13,06:45
Díky. Příklad 3 znám, ten však předpokládá, že příjem v prvním měsíci trvání DoBPŠ odpovídá první přihlášce, tedy že je splněn přepodklad tvrzený v první přihlášce (je přihlášen jako "neplatí DP", podle příjmu skutečně neplatí DP).
Mne zajímalo, jak postupovat, pokud příjem tomuto předpokladu hned v prvním měsíci trvání dohody neodpovídá, je tedy potřeba hned první přihlášku DoBPŠ nějak revidovat.
Nicméně korekce první přihlášky (9-ZECD4) další přihláškou 11-ZECDDPP ke stejnému datu vypadá logicky.

Ok tak potom otazka prečo ste ho prihlásil ako pravidelneho s uplatnenim výnimky a ze neprekroci limit? Tiež ste oba predpokladali ze neprekroci. Oslovte Janku Motyčkovú nech s Vám ona vyjadrí a potom nám napíšte ako to je, a budeme všetci o kus mudrejší.
no ja by som to robil tak ako som uviedol a ak sa mylím tak budem rád že mi niekto povie ako by som to mal robiť.
TomosP
17.01.13,06:58
Ok tak potom otazka prečo ste ho prihlásil ako pravidelneho s uplatnenim výnimky a ze neprekroci limit? Tiež ste oba predpokladali ze neprekroci. Oslovte Janku Motyčkovú nech s Vám ona vyjadrí a potom nám napíšte ako to je, a budeme všetci o kus mudrejší.
no ja by som to robil tak ako som uviedol a ak sa mylím tak budem rád že mi niekto povie ako by som to mal robiť.

Nikoho jsem nikam nepřihlásil - je to příklad, který může v praxi reálně nastat například u hodinově odměňovaných DoBPŠ, a otázku jsem položil právě proto, abych se (třeba právě od paní Motyčkové) dozvěděl správnou metodiku vystavování RLFO pro tuto situaci...
Jozef Mihál
17.01.13,17:28
Súhlasím s tým, čo píše scame.

Z materiálu Janky Motyčkovej na aktuálne semináre citujem:

"Ak študent na DoBPŠ s pravidelným príjmom, ktorý si uplatňuje výnimku, v niektorom mesiaci prekročí limit a vznikne mu teda dôchodkové poistenie, zamestnávateľ prihlási takúto DoBPŠ na dôchodkové poistenie od prvého dňa tohto mesiaca, v termíne splatnosti poistného za tento mesiac.

...

Prihlásenie (dohlásenie) DoBPŠ s pravidelným príjmom na DP zamestnávateľ realizuje tak, že podá RL – prihláška – zamestnanec typ 11, v dátume vzniku poistenia uvedie prvý deň mesiaca, v ktorom prekročil limit, alebo si prestal uplatňovať výnimku, a v údaji Dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody."

...tento postup sa použije aj v prípade, ktorý popisuje TomosP, teda vtedy, ak už za prvý mesiac trvania dohody dôjde k prekročeniu limitu.
Jozef Mihál
17.01.13,17:33
Ako postupovať v prípade prihlasovania, respektíve odhlasovania zamestnanca pracujúceho na dohodu o brigádnickej práci študenta s nepravidelným príjmom na dôchodkové poistenie v prípade, keď si na takúto dohodu počas jej trvanie uplatňuje výnimku len v niektorých mesiacoch.
Príklad:
Dohoda o brigádnickej práci študenta - nepravidelný príjem vznikne od 1. 1. 2013, trvá do 31. 3. 2013. V januári si uplatňuje výnimku, vo februári nie, v marci áno. Za predpokladu, že v mesiaci január a marec nepresiahne príjem 66/155 € mám ho na dôchodkové poistenie za mesiac február prihlásiť najneskôr v lehote splatnosti poistného to znamená do 8. 5. 2013 alebo už 1. 2. 2013?
Pri nepravidelnom príjme sa poistné platí až za posledný mesiac trvania dohody. Určí sa priemerný mesačný príjem a v mesiacoch, v ktorých si uplatnil výnimku, sa dôchodkové poistenie platí len z tej časti priemerného mesačného príjmu, ktorý prekračuje limit.

Prvé prihlásenie do SP sa urobí podľa toho, či si študent uplatní výnimku okamžite od prvého mesiaca trvania dohody -

- teda buď bude typ zamestnanca 8 (DoBPŠ s DP nepravidelný príjem)
- alebo 10 (DoBPŠ bez DP nepravidelný príjem).
Jana Motyčková
17.01.13,17:40
Ako postupovať v prípade prihlasovania, respektíve odhlasovania zamestnanca pracujúceho na dohodu o brigádnickej práci študenta s nepravidelným príjmom na dôchodkové poistenie v prípade, keď si na takúto dohodu počas jej trvanie uplatňuje výnimku len v niektorých mesiacoch.
Príklad:
Dohoda o brigádnickej práci študenta - nepravidelný príjem vznikne od 1. 1. 2013, trvá do 31. 3. 2013. V januári si uplatňuje výnimku, vo februári nie, v marci áno. Za predpokladu, že v mesiaci január a marec nepresiahne príjem 66/155 € mám ho na dôchodkové poistenie za mesiac február prihlásiť najneskôr v lehote splatnosti poistného to znamená do 8. 5. 2013 alebo už 1. 2. 2013?

Su dve možnosti :
1. Ak predpokladáte, že priemerný príjem bude nižší ako hranica, k 1.1. ho prihlásite bez DP, k 1.2. ho prihlásite na DP (v termíne 1.2. pred začatím vykonávania činnosti). K 28.2. ho z DP odhlásite - termín 1.3.. Predpokladať to viete, ak v dohode je napríklad uvedené že odmena za dohodu za 3 mesiace bude v sume 150 € a pod.
2. Ak primerný zárobok vopred určiť neviete, najjednoduchšie je ho prihlásiť hneď s DP, v prípade potreby všetky zmeny oznámite pri skonćení dohody - v termíne spracovania výkazu.
Ide len o môj "logický" možno SP dá iný.
Mňa pri tomto zaujíma prípad, keď DoBPŠ (aj s pravidelným príjmom) má uzatvorenú študentka - matka. Ak by bola DP, tak za ňu štát poistné neplatí. Nakoniec ju možno zamestnávateľ odhlási, lebo príjem nepresiahne, ale ona sa ako poistenec štátu spätne prihlásiť nemôźe.

ak ho na začiatku prihlásite bez DP, potom máte povinnosť ho k 1.2. prihlásiť na DP - v termíne najneskôr 1.2. pred začatím vykonávania činnosti. Potom
TomosP
11.02.13,12:08
Citace z úvodního příspěvku :
"Ak si študent na DOBPŠ začne uplatňovať výnimku z platenia dôchodkového poistenia po vzniku dohody, zamestnávateľ ho odhlási z dôchodkového poistenia najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení. V RL uvedie odhláška, zamestnanec typ 11, resp.12, v dátume zániku poistenia sa uvedie posledný deň mesiaca, kedy ešte dôchodkové poistenie trvalo, v údaji Dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody."

Otázka :

Platí to vždy?
Jak postupovat (jaké RLFO vystavit) v případě, že (DoBPŠ s pravidelným příjmem trvá od 1.2.2013 do 31.6.2013) :
- v měsících 2013-02 až 2013-04 si výjimku neuplatňuje (je důchodově pojištěn)
- v měsících 2013-05 až 2013-06 si výjimku uplatňuje, přesto zůstává důchodově pojištěn (příjem v měsících 2013-05 a 2013-06 přesáhl hranici odvodového zvýhodnění)
Jana Motyčková
11.02.13,13:46
Ak si začne uplatňovať výnimku a napriek tomu mu dôchodkové poistenie pokračuje, tak z dôchodkového poistenia sa neodhlasuje. Čiže nevystavuje sa žiaden RL.
KSUKE
12.02.13,07:20
Prosím Vás ako máme postupovať, keď sme brigádnika, ktorý pracuje u nás na DOBPŠ od 1.1.2013 prihlásili s typom 9, jeho príjem je pravidelný 50 eur, podpísal nám dohodu na výnimku a teraz nám oznámil, že výnimku nechce, pretože ju taktiež podpísal s iným zamestnávateľom, kde má vyšší príjem. Mzdy za január teraz spracovávame.
Vopred ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
12.02.13,07:29
Ak už za január si neche výnimku uplatňovať, tak buď opravte prihlášku do SP, prípadne dajte prihlášku typ 11 ("doprihlásenie") dôchodkového poistenia od 1.1..
KSUKE
12.02.13,08:43
Dakujem, to teda znamena ze zo zakladu 50 eur budeme realizovat odvody do vsetkych fondov?
Jozef Mihál
12.02.13,11:17
To znamená, že z celého dosiahnutého príjmu až do výšky max. VZ budete odvádzať poistné na starobné, invalidné poistenie, do rez. fondu, na úrazové a garančné poistenie.

Nie do úplne všetkých fondov. Študentov pracujúcich na DoBPŠ sa týka len dôchodkové poistenie, úrazové a garančné poistenie.
Daju
11.03.13,10:24
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na povinnosť podávania odhlášok v elektronickej forme.
Môj klient (mal 1 zamestnanca- dohodu) zaniesol na SP odhlášku - v papierovej forme - do SP. Odhlasoval v nej dohodára k 31. 12. 2012. Odhlásil ho a ďalej dohoda nepokračovala. Teraz dohodárovi prišiel list, že nie je odhlásený. Zamestnávateľ šiel s ním do poisťovne a povedal, že on ho odhlásil, ale pracovníčka mu povedala, že ho musí odhlásiť aj elektronicky.
(Výkazy za minulý rok podával elektronicky.) Chcem sa spýtať, či je to naozaj tak, že ho musí aj elektronicky? Máte niekto takúto vedomosť, že keď je to odhlásené tlačivom, že to musí byť aj elektronicky?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
VÍNO NITRA
11.03.13,13:14
Keď posielal minulý rok elektronicky, t.z. že výnimku nemal. Je potrebné dohodára odhlásiť elektronicky.
Daju
12.03.13,10:07
Keď posielal minulý rok elektronicky, t.z. že výnimku nemal. Je potrebné dohodára odhlásiť elektronicky.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
MancEva
21.03.13,11:31
Mala by som príklad, ktorý sa tu zatiaľ nespomínal
Dohodár, neuplatňuje výnimku, prihlásený 1.1.2013 s kódom "9". V apríli 2013 mi oznámi, že si chce začať uplatňovať výnimku, účinnosť bude od 1.5.2013.
Postup: RLFO odhláška k 30.04.2013 s kódom "9", RLFO prihláška od 1.5.2013 s kódom "7". Bude to takto správne?
Jana Motyčková
21.03.13,11:42
Mala by som príklad, ktorý sa tu zatiaľ nespomínal
Dohodár, neuplatňuje výnimku, prihlásený 1.1.2013 s kódom "9". V apríli 2013 mi oznámi, že si chce začať uplatňovať výnimku, účinnosť bude od 1.5.2013.
Postup: RLFO odhláška k 30.04.2013 s kódom "9", RLFO prihláška od 1.5.2013 s kódom "7". Bude to takto správne?
Nie je to správne.
Spomína sa to hneď v prvom príspevku, citujem :
Ak si študent na DOBPŠ začne uplatňovať výnimku z platenia dôchodkového poistenia po vzniku dohody, zamestnávateľ ho odhlási z dôchodkového poistenia najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení. V RL uvedie odhláška, zamestnanec typ 11, resp.12, v dátume zániku poistenia sa uvedie posledný deň mesiaca, kedy ešte dôchodkové poistenie trvalo, v údaji Dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody.

Dopĺňam - ide o prípad, kedy predpokladaná (dohodutá) odmena bude hneď v prvom mesiaci uplatňovania výnimky nižšia, ako príslušná hranica príjmu (66, resp. 155 €).
scame
21.03.13,11:53
Nie je to správne.
Spomína sa to hneď v prvom príspevku, citujem :
Ak si študent na DOBPŠ začne uplatňovať výnimku z platenia dôchodkového poistenia po vzniku dohody, zamestnávateľ ho odhlási z dôchodkového poistenia najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení. V RL uvedie odhláška, zamestnanec typ 11, resp.12, v dátume zániku poistenia sa uvedie posledný deň mesiaca, kedy ešte dôchodkové poistenie trvalo, v údaji Dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár uvedie pôvodný dátum vzniku dohody.

Dopĺňam - ide o prípad, kedy predpokladaná (dohodutá) odmena bude hneď v prvom mesiaci uplatňovania výnimky nižšia, ako príslušná hranica príjmu (66, resp. 155 €).

Poznamka: Nemal ten dohodár byť prihlásený pod kôdom 7 nakoľko si hneď od začiatku neuplatňoval výnimku? Lebo kód 9 je dobpš už s uplatnenou vynimkou pri neprekročení limitu.
Jana Motyčková
21.03.13,12:08
Áno, mal byť prihlásený s kódom 7.
MancEva
26.03.13,07:57
Áno, mal byť prihlásený s kódom 7.

Prepáčte, bol prihlásený s kódom 7 :)
Ďakujem, už mi je to jasné
JajaFabša
15.05.13,07:25
Študent má uzavretú DoBPŠ na pravidelný príjem a uplatňuje si výnimku. Bol prihlásený typom 7, pretože sa predpokladalo, že prekročí limit. Dva mesiace aj tak bolo, ale teraz mal príjem pod limit a mám dilemu, ako to vyriešiť na SP. Prihlásim ho typom 9 a termín od 1.4.2013? A keď v máji znova prekročí tak pošlem odhlášku s typom 9 s termínom 30.4.2013 a zašlem prihlášku s typom 11 s dátumom 1.5.2013?
Iveta Matlovičová
15.05.13,10:39
ja by som poslala odhlášku typ 11 - odhláška z DP k 31.3.2013 s termínom do dňa splatnosti poistného, a následne o mesiac (ak znova prekročí príjem) prihlášku - typ 11 (prihláška na DP) od 1.5.2013 s termínom do dňa splatnosti poistného
Jana Motyčková
15.05.13,17:49
Študent má uzavretú DoBPŠ na pravidelný príjem a uplatňuje si výnimku. Bol prihlásený typom 7, pretože sa predpokladalo, že prekročí limit. Dva mesiace aj tak bolo, ale teraz mal príjem pod limit a mám dilemu, ako to vyriešiť na SP. Prihlásim ho typom 9 a termín od 1.4.2013? A keď v máji znova prekročí tak pošlem odhlášku s typom 9 s termínom 30.4.2013 a zašlem prihlášku s typom 11 s dátumom 1.5.2013?
Súhlas s Fronco.
V termíne spracovania výplat za apríl dáte RL odhláška typ 11, dátum zániku poistenia 31.3. Viď tiež príklad 3 v prvom príspevku.

JajaFabša
16.05.13,08:20
Ďakujem za pomoc
JajaFabša
10.07.13,07:13
Študent mal pôvodne pracovať na DoBPŠ 4 mesiace - pravidelný príjem. Hneď v prvý mesiac skončil, keďže odpracoval len časť mesiaca nemala by som ho pred zaslaním mesačného výkazu prihlásiť na nepravidelný príjem?
Jana Motyčková
10.07.13,07:39
Nie, ak dohoda bola uzatvorená na dlhšie obdobie a bola to dohoda s pravidelným príjmom a takáto dohoda predčasne skonćí, nestáva sa tým dohodou s nepravidelným príjmom a neprehlasuje sa na nepravidelný príjem.
JajaFabša
10.07.13,07:57
Ok, vďaka moc
Ludula
12.07.13,09:16
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať čo mám robiť keď som študenta uplatňujúci si vynimku na DoBPŠ od 8.7.2013 do 31.7.2013 prihlásila pod kodom 7 a mala som ho prihlásiť kodom 9.
janber
12.07.13,10:02
Môže byť uzatvorená DoBPŠ so študentom, ktorý má formu štúdia "denná-kombinovaná"?

Vopred ďakujem,

Jana
Jana Motyčková
12.07.13,13:02
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať čo mám robiť keď som študenta uplatňujúci si vynimku na DoBPŠ od 8.7.2013 do 31.7.2013 prihlásila pod kodom 7 a mala som ho prihlásiť kodom 9.

Ak tá dohoda bola uzatvorená iba na obdobie od 8.7. do 31.7.2013, tak mala byť prihlásená ako dohoda s nepravidelným príjmom, čiže typ 12. Ak to chcete opraviť na nepravidelný príjem, tak pôvodnú prihlášku zrušte a prihláste ho znovu s typom 12.
Ak to necháte tak, ako dohodu s pravidelným príjmom, len chcete zrušiť dôchodkové poistenie, dajte RL zrušenie prihlásenia - typ 11, dátum zrušenia prihlásenia 8.7., dátum vzniku právneho vzťahu dohodár 8.7.
Jozef Mihál
12.07.13,14:41
Môže byť uzatvorená DoBPŠ so študentom, ktorý má formu štúdia "denná-kombinovaná"?

Vopred ďakujem,

JanaNemôže.
milanr
10.09.13,11:45
Dobrý deň, mám otázku k prihláseniu/odhláseniu študenta pracujúceho na DoBPŠ - pravidelný príjem uplatňujúceho si výnimku počas celého trvania dohody od 1.7.2013 do 31.8.2013.
Prihláška kód 9 vznik poistenia 1.7.2013. Jeho odmena však za júl prekročila stanovenú hranicu, tak som ho kódom 11 doprihlásila na DP od 1.7.2013. Dohoda skončila 31.8.2013, tak som ho kódom 9 odhlásila, lebo som ešte nevedela akú bude mať vyplatenú odmenu. Aj jeho odmena za mesiac august presiahla limit a teraz si neviem rady, ako to správne poriešiť. Vychádza mi z toho, že študent mal byť prihlásený aj odhlásený kódom 7. Môžem teraz poslať odhlášku s kódom 11 a odhlásiť ho 31.08.2013 z DP? Ďakujem.
janber
10.09.13,12:55
Popíšem našu situáciu možno Vám to pomôže:

Dohoda o BPŠ začala v 06/2013
- prihlásená ako 9...v 6/13 splený limit
- v 07/13 presiahla limit...doprihlásená 11
- v 07 bola dohoda ukončená a odhlásená už ako 7

Z uvedeného mi vychádza, že doprihlasovaním 11 sa z 9 stala 7. Ak by v 08/2013 limit nepresiahla musela by ste 11 odhlásiť a potom ukončiť 9 (ale to sa nestalo)
milanr
11.09.13,07:00
Dobrý deň, ďakujem za radu. Vychádza mi z toho, že som mala toho študenta 31.08. odhlásiť kódom 7 a nie kódom 9. Pokiaľ tomu správne rozumiem, tak doprihlásenie kódom 11 už nemusím odhlasovať, pretože odhláška už bola odoslaná. Pokúsim sa odoslať MV a uvidím, či mi to prejde, ak nie tak budem musieť tú odhlášku opraviť na kód 7 a doprihlásenie kódom 11 už neriešim.
JajaFabša
15.11.13,06:59
Dobrý deň, mám študentov, ktorí boli prihlásení kódom 9. Majú odvodové zvýhodnenie a prav.príjem. Keď v jednom mesiaci presiahli limit, doprihlásila som ich na dôch.poistenie. Ale ďalší celý mesiac nepracovali vôbec - nebola pre nich robota. Je ich treba odhlásiť na tento mesiac z dôch.poistenia?
Iveta Matlovičová
15.11.13,10:53
Dobrý deň, mám študentov, ktorí boli prihlásení kódom 9. Majú odvodové zvýhodnenie a prav.príjem. Keď v jednom mesiaci presiahli limit, doprihlásila som ich na dôch.poistenie. Ale ďalší celý mesiac nepracovali vôbec - nebola pre nich robota. Je ich treba odhlásiť na tento mesiac z dôch.poistenia?
Keď si odvodovú výnimku nezrušili, áno treba ich z DP odhlásiť (príjem klesol pod 66, resp. 155 eur).
JajaFabša
17.11.13,15:42
Vďaka
heket
16.12.13,20:56
Dobrý deň.

So študentom VŠ bola uzavretá DoBPŠ pravidelný príjem,na obdobie od 1.1.2013 do 31.12.2013. Bol prihlásený pod kódom 9, uplatňoval si výnimku.Ten istý študent má uzavretú DoBPŠ aj s druhým zamestnávateľom na obdobie od 18.11.2013 do 31.12.2013 pravidelný príjem, prihlásený pod kódom 7. Požiadal si o prerušenie štúdia a 16.12.2013 prišlo vyrozumenie o prerušení štúdia a štatút študenta stratil 10.12.2013. Ako teraz postupovať s odhlásením dohody a ako sa budú počítať odvody? Do 10.12.2013 sa uplatní výnimka/len v prvom zamestnaní/ a odvody budú ako pri DoBPŠ a od 11.12.2013 sa už budú počítať odvody ako pri bežnej dohode o vykonaní práce? Je nevyhnutné ho odhlásiť z DoBPŠ k 10.12.2013 a uzavrieť novú dohodu od 11.12.2013 o vykonaní práce? Lenže v takomto prípade nebude dodržaná lehota na prihlasovanie a odhlasovanie zamestnanca a pôjde už vlastne o nelegálnu prácu. Alebo sa do 31.12.2013 môže považovať stále za študenta? Ďakujem za odpoveď a riešenie.
Ester plus
17.12.13,09:08
Môže byť DoBPŠ uzatvorená aj na dobu neurčitú, napr. od 18.12.2013? V tomto prípade prihlásim dohodára do SP dňom 18.12.2013 a odhlásiť ho môžem až pri ukončení niekedy v roku 2014? Doteraz som mala dohody len na dobu určitú a vždy som ich k 31.12. odhlasovala.
heket
18.12.13,13:11
Odpoveď zo SP:

,,Sociálna poisťovňa nie je kompetentná rozhodovať o tom, do akej doby má fyzická osoba postavenie študenta. Tak isto ani uzatváranie pracovnoprávnych vzťahov nepatrí do kompetencií Sociálnej poisťovne. V tejto súvislosti odporúčame obrátiť sa na Inšpektorát práce. Pokiaľ Zákonník práce umožňuje naďalej trvanie dohody o brigádnickej práci študenta, platia tie isté pravidlá, čiže aj čo sa týka platenia poistného aj určenia si výnimky z platenia poistného na základe Oznámenia a čestného vyhlásenia.,,

a odpoveď zo ZP:

,,Študenta, ktorý prerušil štúdium prihlásite do zdravotnej poisťovne len za dni počas, ktorých pracoval s kódom 2 D a uvediete ho v mesačnom výkaze,,


Takže sú to dve rozdielne stanoviská.Odpovede boli takéto strohé.Čiže ZP si nárokuje odvody z DoBPŠ za dni keď nie je študent a sociálna poisťovňa nie.
Máte niekto vyjadrenie z inšpektorátu práce, či DoBPŠ pokračuje,aj keď zamestnanec už nie je študent? Zákonník práce to nezakazuje.
Jana Motyčková
18.12.13,16:15
Môže byť DoBPŠ uzatvorená aj na dobu neurčitú, napr. od 18.12.2013? V tomto prípade prihlásim dohodára do SP dňom 18.12.2013 a odhlásiť ho môžem až pri ukončení niekedy v roku 2014? Doteraz som mala dohody len na dobu určitú a vždy som ich k 31.12. odhlasovala.
DoBPŠ môže byť uzatvorená na dobu neurčitú, nie je potrebné ju ukončovať k 31.12.
Tánička
05.01.14,21:32
DoBPŠ môže byť uzatvorená na dobu neurčitú, nie je potrebné ju ukončovať k 31.12.



Môžem teda prihláseného dohodára na BPŠ 19.02.2013 na nepravidelný príjem s výnimkou odhlásiť zo SP až keď ukončí štúdium (príklad 30.06.2014), alebo až keď dovŕši 26 rokov (príklad 10/2015)?Budem odvody rozrátavať od 19.02.2013 až do ukončenia dohody, alebo na každý rok zvlášť?

Ďakujem
Jana Motyčková
07.01.14,09:09
Odvody budete rozrátavať pri skončení dohody na celú dobu trvania dohody.
Badko
03.02.14,13:14
Dobrý deň,
mám DoBPŠ - študuje v zahraničí v ČR - u nás má dohodu o BPŠ je potrebné niekde študenta nahlasovať okrem FLFO na SP?, keď študuje v zahraničí?
Jana Motyčková
03.02.14,14:46
Nie .
Badko
03.02.14,15:10
Nie .




ďakujem
Lilith
04.08.14,13:14
Dobrý deň. Mám dohodára o brigádnickej práci študenta, ktorému začala dohoda v roku 2012 napr. (1.11.2012)
Uplatňuje si odvodovú výnimku a príjmom klesá a stúpa nad hraničný príjem – 159 €. Robíme mu teda doprihlášky a dohodhlášky na dôchodkové poistenie kódom 11 (prepíname ho teda medzi typmi 7 a 9).
Ak ho chcem doprihlásiť na dôchodkové poistenie napr. v máji 2014, urobím to kódom 11 a v časti 9 uvediem do poľa „Dátum vzniku poistenia“ 1.5.2014. Do poľa „Dátum vzniku právneho vzťahu“ uvediem skutočný dátum vzniku dohody, teda 1.11.2012. Obdobne postupujem pri doodhláškach...
Doteraz s tým nebol žiaden problém, ale pri posledom zadávaní sa mi doprihláška nespracovala. Volal som na pobočku sociálnej poisťovne a tam mi povedali, že dátum vzniku právneho vzťahu nemôže byť nikdy pred 1.1.2013. Pretože vtedy sa prechádzalo na nový systém a všetky dohody boli k tomuto dátumu preprihlásené?? To je zvláštne, lebo doteraz s tým nemali problém. To, že v minulosti sa do tohoto poľa zadávali aj dátumi pred rokom 2013 sa dá overiť napr. tu: http://www.socpoist.sk/aktuality-blizi-sa-zaver-predlzenej-lehoty-na-prihlasovanie-dohodarov-/48411s54790c Alebo to tak naozaj fungovalo len pri prechode na nový systém dohôd?
Vedel by ma prosím niekto usmerniť v tejto veci? Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
05.08.14,05:45
Mám odpoveď zo SP z 28.11.2013, že v takýchto prípadoch (DoBPŠ - doprihlásenie 11) systém vyžaduje dátum vzniku právneho vzťahu 1.1.2013. Ako to v skutočnosti fungovalo a či sa to zmenilo, neviem.
Lilith
05.08.14,06:19
Vzhľadom na to, že stále trvá rovnaká dohoda, mi to pripadá dosť zvláštne.. Na infolinke sociálnej poisťovne mi dávali vždy inú informáciu (teda raz nech zadám skutočný dátum vzniku dohody a raz 1.1.2013). V každom prípade Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Lilith
05.08.14,11:53
Pani Motyčková ešte ma napadli 2 veci k odpovedi #67. Prvou je, či to isté platí aj pre doodhlášky - predpokladám, že áno.



Tá druhá vec je, či sa má 1.1.2013 uvádzať ako dátum vzniku právneho vzťahu aj pri skutočných prihláškach a odhláškach pre všetky typy dohôd. Teda napr. dohoda o brig. práci študenta trvá od 1.12.2012. Končí 31.7.2014. Celý čas mal príjem nad hranicou 155 resp. 159€ a preto platil odvody a bol prihlásený ako typ 7. Ak ho teda za júl 2014 odhlasujem ako typ 7, čo bude mať v poli dátum vzniku právneho vzťahu? Vopred ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
05.08.14,12:54
V oboch prípadoch je to iba vec, "ako to SP chce" treba sa spýtať tam.

Musím ale povedať, že my tam tiež dávame skutočný deň vzniku dohody a zatiaľ nám nikto problém nehlásil. Ale možno nemajú také staré dohody.
JajaFabša
08.08.14,08:18
Čo v prípade, že si študent neuplatňuje výnimku, prihlásený je pod kódom 7 a v niektorom mesiaci nerobí vôbec? Je nutné robiť nejaké zmeny na sociálke?
Jana Motyčková
08.08.14,08:34
Nie je potrebné robiť zmeny na SP. Dôchodkové poistenie trvá, len má 0 vymeriavací základ. Treba ho uviesť do mesačného výkazu, počet dní 31/30, VZ 0.
JajaFabša
08.08.14,10:39
Super, vďaka za info.
Ester plus
18.08.14,11:51
Máme na DoBPŠ brigádnika, ktorý má súčasne dohodu v inej firme, kde podpísal aj odvodovú úľavu a vyhlásdenie k dani z príjmov. U nás už tieto dve tlačivá nepodpisuje. Preto som ho prihlásila do SP kódom 11. Z jeho dohody sme mu stiahli odvody do SP a IP. Neviem či mám skúmať koľko zarobil u zamestnávateľa u korého má súbežný príjem alebo platí odvody len z toho čo zarobil u nás?
Jana Motyčková
18.08.14,12:56
Mal byť prihlásený do SP kódom 7 - to je DoBPŠ s dôchodkovým poistením.
11 sa používa iba ako "prepínač" k už prihlásenej DoBPŠ, kde je podpísané oznámenie o uplatňovaní výnimky ak prekročí/neprekročí príjem k dohláseniu/odhláseniu dôchodkového poistenia.
Osobne si myslím, že kódom 11 sa Vám ho ani nepodarilo prihlásiť, ak ste ho predtým neprihlásili kódom 9.To nie je celkom správny postup - pre budúcnosť - takéto prípady treba hneď prihlasovať kódom 7. Teraz to už nechajte tak, chyby by to vyhadzovať nemalo.

Koľko zarobil u iného zamestnávateľa Vás nezaujíma.
Ester plus
18.08.14,13:05
Na začiatku to bolo tak, že podpísal úľavu z titulu platenia odvodov a bol daný kód 9, až neskôr sme zistili že má súbeh dohôd. V SP mi poradili, že ho mám prepnúť na 11. Ale nie s tým mám problém, ale neviem či som postupovala správne ak je súbeh dvoch DoBPŠ a či ja mám povinnosť zisťovať koľko zarobil v tej druhej firme kde odvody neplatí, lebo ak zarobí nad 159 tak už sa platí len z rozdielu daný odvod. Ale čo ak zarobí menej ako 159 Eur. Ako v takomto prípade platiť odvody. Ja som zaplatila odvody z celej sumy čo u nás zarobil, bolo to menej ako 159 ale koľko zarobil v druhej firme som nezisťovala.
Jana Motyčková
19.08.14,05:34
Odpovedala som na konci aj na to - príjem u iného zamestnávateľa Vás nezaujíma, Poistné zaplatíte z toho, čo zarobil u vás. Ak zarobí 10, tak z 10, ak zarobí 500, tak z 500.
JajaFabša
28.08.14,05:24
Ako túto situáciu riešite? Mám študenta, prihlásený bol pod kódom 9 (uplatňuje si výnimku). Keď v niektorý mesiac "prešvihol" limit, doprihlásila som ho na DP, prípadne, keď znova klesol pod limit, tak som ho odhlásila z DP. Mám ale situáciu, že za júl bol doprihlásený na DP. Teraz končí dohodu k 31.8. Ja ho musím odhlásiť, v sociálke, je vedený pod kódom 7. Dochádzku budem mať až v septembri, ale ja ho musím včas odhlásiť. Čo v situácii, keď mu bude vychádzať príjem pod limit? Keby pracoval ďalej, odhlásim ho z DP kódom 11, ale keď bude mať úplne ukončenú dohodu, nemám šancu toto urobiť.
VÍNO NITRA
31.08.14,15:38
V zmysle zákona o SP máš čas takéhoto študenta odhlásiť až pred zaslaním výkazu do SP za mesiac august 2014, t.j. v septembri 2014.
JajaFabša
03.09.14,06:42
Trochu som "zdúvala" prevádzarov a vytĺkla som z nich hodiny končiacich študentov, aby som mala predstavu o ich príjme a doriešila som to ešte pred odhláškami. Je to síce fuška uhliadkovať si to vo firmách, ale vyhnem sa dodatočným telefonátom so sociálnou poisťovňou.
ErikaDP
08.09.14,14:23
Dobrý deň,

prosim o radu:

kedy a čím končí štatút študenta pre účely dohody o brig.práci študenta s odvodovou úľavou ?

Študent skončil v 6/2014 strednú školu. DobPŠ ma od 1.7.2014. Podľa predošlých vysvetlení ustanovení Zákonníka práce sa domnievam že do 31.10.2014 má štatút študenta bez akejkoľvek daľšiej podmienky, t.j. bez ohľadu na to či sa zamestná alebo zaeviduje na urade práce. Mýlim sa ? Konkretne tento maturant sa od 1.9.2014 zaevidoval na Urade práce. Pred zaevidovanim doložil dohodu o brig.praci študenta uzatvorenu na dobu 1.7.2014-31.10.2014. Na urade prace od neho ale pýtaju dohodu o pracovnej činnosti.
Otázka: Po skončení strednej školy môže naďalej trvať dohoda o brig.práci študenta do 31.10.2014 napriek tomu že je evidovaný ako nezamestaný ? Alebo po zaevidovaní sa na urade práce stratil štatut študenta a musime ukončit DoBPŠ skôr ako pred 31.10.2014 ?
Ďakujem

Tato otázka bola presunita do Temy Konies šk. roka 2013/2014
Jana Motyčková
09.09.14,05:27
ErikaDP
09.09.14,06:10
K skončeniu štúdia je téma :
http://www.porada.sk/t245631-koniec-skolskeho-roka-2013-2014-danovy-bonus-dobps-zdravotne-poistenie.html
Dobrý deň,

ďakujem za upozornenie, otazku presuniem do spravnej témy.
petkor
17.02.15,13:57
Dnes som prihlasovala Dohodu o BPŠ s výnimkou. Zatiaľ vôbec neviem, koľko zarobí, keďže je to podľa odpracovaných hodín. Ako som sa tu dočítala, potom ho je treba vo výplatnom termíne prihlásiť aj kódom 11 iba na Dôchodkové poistenie, ak prekročí limit 200,- eur.
Ale chcem sa spýtať, správne som pochopila, že potom odvody platí len zo sumy nad 200,- eur, takže napr. ak zarobí 300,- eur na dohodu o BPŠ, tak z 200,- eur sa odvody neplatia, iba z rozdielu 100,- eur?
Ďakujem
Iveta Matlovičová
17.02.15,14:57
Dnes som prihlasovala Dohodu o BPŠ s výnimkou. Zatiaľ vôbec neviem, koľko zarobí, keďže je to podľa odpracovaných hodín. Ako som sa tu dočítala, potom ho je treba vo výplatnom termíne prihlásiť aj kódom 11 iba na Dôchodkové poistenie, ak prekročí limit 200,- eur.
Ale chcem sa spýtať, správne som pochopila, že potom odvody platí len zo sumy nad 200,- eur, takže napr. ak zarobí 300,- eur na dohodu o BPŠ, tak z 200,- eur sa odvody neplatia, iba z rozdielu 100,- eur?
Ďakujem



student - plati SP a IP zo sumy nad 200 eur

zamestnavatel - plati SP, IP. RfS zo sumy nad 200 eur, UP a GP z celej odmeny (GP najviac 4 120 eur)
jmconsult
23.02.15,20:01
Dobry den,
chcem sa opytat, ze ako postupovat v tomto pripade:
firma ma dohodarov studentov, s ktorymi uzavrela DOBPS dna 1.1.2013. Tito dohodari pracuju pre spolocnost este aj dnes, pri internej kontrole sa vsak zistilo ze neboli odhlaseni k 31.12.2013 a znova prihlaseni od 1.1.2014 a rovnako aj v roku 2014/2015. Prosim o radu ako postupovat (ako dat veci do poriadku).
Vopred dakujem za radu
Jana Motyčková
24.02.15,07:07
Prečo ich chcete odhlasovať a prihlasovať na prelome rokov?
Dohody boli ukončované k 31.12. a znovu uzatvárané od 1.1.?
jmconsult
24.02.15,11:20
beriem spat - pozerali sme nespravnu verziu znenia zakonnika prace.
milanr
11.04.15,14:48
Dobrý deň, študent u nás od 11/2014 pracuje na DoBPŠ a uplatňuje si výnimku. Nakoľko sme nevedeli aký bude mať príjem, pretože je odmeňovaný podľa počtu hodín, tak sme ho prihlásili do SP kódom 9, lenže hneď v 11/2014 prekročil limit, tak sme ho doprihlásili od začiatku trvania dohody kódom 11. V mesiacoch 11,12/2014 a 1,2/2015 prekročil limit. V mesačnom výkaze bol pod kódom 71. V 03/2015 zarobil pod 200 €, tak sme ho odhlásili kódom 11 k 28.02.2015. V mesačnom výkaze za 03/2015 je pod kódom 9. Mesačný výkaz za 03/2015 sme odoslali do SP, MV však neprešiel, nebol akceptovaný, pretože uvedeného dohodára majú v registri pod kódom 7. Postupovali sme správne?
Jana Motyčková
13.04.15,05:51
Postupovali ste správne.
milanr
28.06.15,07:48
Dobrý deň, chceme si overiť postup u DoBPŠ v tomto prípade:

So študentom sme v mesiaci jún uzatvorili DoBPŠ. Nakoľko už v júni mal inú dohodu u iného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval výnimku, tak sme ho do SP prihlásili typ 7 (bez výnimky). Dohodu u iného zamestnávateľa ukončí 30.6.2015 a od 1.7.2015 si chce výnimku uplatňovať u nás. Podpísané Vyhlásenie k uplatneniu výnimky nám predloží 29.06.2015, takže účinnosť uplatnenia výnimky nastane od 1.7.2015. My následne študenta odhlásime najneskôr 1.7.2015 RL z dôchodkového poistenia typ 11 dňom 30.06.2015. Nakoľko dopredu nevieme akú sumu odmeny mu vyplatíme za júl, v prípade, že by prekročila odmena za júl hranicu 200 €, tak by sme ho do dňa určeného na výplatu odmeny doprihlásili na DP typ 11 dňom 1.7.2015? Bude to takto OK?
milanr
28.06.15,07:56
Dobrý deň, chceme sa opýtať ako správne postupovať pri odhlásení študenta? Študentovi u nás končí DoBPŠ 30.06.2015. Celú dobu si u nás uplatňoval výnimku ale mal kolísavé príjmy, takže sme ho doprihlasovali na DP. Prihláška pri nástupe bola odoslaná typ 9, lenže momentálne ma oznámený aj typ 11, pretože za máj 2015 prekročil hranicu 200 €. Máme ho zo SP odhlásiť 30.6.2015 typ 7 alebo typ 9? Výšku jeho odmeny za jún ešte nevieme ako máme potom postupovať po spracovaní výplat za jún, v prípade, že prekročí, resp. neprekročí hranicu 200 €? Ďakujeme za odpoveď.
Jozef Mihál
28.06.15,08:19
Dobrý deň, chceme sa opýtať ako správne postupovať pri odhlásení študenta? Študentovi u nás končí DoBPŠ 30.06.2015. Celú dobu si u nás uplatňoval výnimku ale mal kolísavé príjmy, takže sme ho doprihlasovali na DP. Prihláška pri nástupe bola odoslaná typ 9, lenže momentálne ma oznámený aj typ 11, pretože za máj 2015 prekročil hranicu 200 €. Máme ho zo SP odhlásiť 30.6.2015 typ 7 alebo typ 9? Výšku jeho odmeny za jún ešte nevieme ako máme potom postupovať po spracovaní výplat za jún, v prípade, že prekročí, resp. neprekročí hranicu 200 €? Ďakujeme za odpoveď.

Odhlásiť študenta musíte najneskôr 1.7.2015 a odporúčam pri odhlásení použiť kód zodpovedajúci stavu ako bude v ten deň prihlásený.
milanr
29.06.15,08:09
Ďakujeme za odpoveď. Pokiaľ správne rozumiem, tak by sme ho mali odhlásiť typ 7, pretože k 30.6. má otvorený aj typ 11 a prihláška šla typ 9. Ako potom budeme postupovať, po spracovaní výplat za jún 2015? Ak prekročí hranicu 200 €, tak už neoznamujeme nič? Ak neprekročí hranicu 200 €, tak k 31.05. ukončíme typ 11. Lenže potom mala ísť odhláška typ 9?
Jozef Mihál
29.06.15,09:04
Ďakujeme za odpoveď. Pokiaľ správne rozumiem, tak by sme ho mali odhlásiť typ 7, pretože k 30.6. má otvorený aj typ 11 a prihláška šla typ 9. Ako potom budeme postupovať, po spracovaní výplat za jún 2015? Ak prekročí hranicu 200 €, tak už neoznamujeme nič? Ak neprekročí hranicu 200 €, tak k 31.05. ukončíme typ 11. Lenže potom mala ísť odhláška typ 9?

Po upresnení celej histórie odporúčam takýto postup.

Typ 11 sa používa len v prípade doprihlasovania a následného odhlasovania z dôchodkového poistenia. Na samotné prvé prihlásenie používate typ 7 alebo 9 a rovnako aj pri záverečnom odhlásení.

Ak k 30.6. je stav taký, že ste prihlasovali na začiatku dohody na typ 9 (bez dôchodkového poistenia) a doprihlasovali ste na typ 11, teda DoBPŠ s dôchodkovým poistením, odhlasujete s typom 9.

Ak v júni prekročí 200 eur, neoznamujete nič. Ak neprekročí 200 eur, k 31.5. ukončíte typ 11.
milanr
29.06.15,11:46
Dobrý deň, chceme si overiť postup u DoBPŠ v tomto prípade:

So študentom sme v mesiaci jún uzatvorili DoBPŠ. Nakoľko už v júni mal inú dohodu u iného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval výnimku, tak sme ho do SP prihlásili typ 7 (bez výnimky). Dohodu u iného zamestnávateľa ukončí 30.6.2015 a od 1.7.2015 si chce výnimku uplatňovať u nás. Podpísané Vyhlásenie k uplatneniu výnimky nám predloží 29.06.2015, takže účinnosť uplatnenia výnimky nastane od 1.7.2015. My následne študenta odhlásime najneskôr 1.7.2015 RL z dôchodkového poistenia typ 11 dňom 30.06.2015. Nakoľko dopredu nevieme akú sumu odmeny mu vyplatíme za júl, v prípade, že by prekročila odmena za júl hranicu 200 €, tak by sme ho do dňa určeného na výplatu odmeny doprihlásili na DP typ 11 dňom 1.7.2015? Bude to takto OK?

Dobrý deň, ďakujeme za vysvetlenie k predchádzajúcemu príspevku, ktorý sa týkal odhlášky študenta a poprosíme ešte o názor k horeuvedenému príspevku. Ďakujeme.
Jozef Mihál
30.06.15,06:49
Poprosím počkajte na Janku Motyčkovú, ktorá má v tomto viac skúseností, osobne s uvedeným postupom súhlasím.
milanr
30.06.15,10:41
Dobrý deň, samozrejme počkáme na vyjadrenie p. Janky Motyčkovej.
Jana Motyčková
01.07.15,16:06
Dobrý deň, chceme si overiť postup u DoBPŠ v tomto prípade:

So študentom sme v mesiaci jún uzatvorili DoBPŠ. Nakoľko už v júni mal inú dohodu u iného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval výnimku, tak sme ho do SP prihlásili typ 7 (bez výnimky). Dohodu u iného zamestnávateľa ukončí 30.6.2015 a od 1.7.2015 si chce výnimku uplatňovať u nás. Podpísané Vyhlásenie k uplatneniu výnimky nám predloží 29.06.2015, takže účinnosť uplatnenia výnimky nastane od 1.7.2015. My následne študenta odhlásime najneskôr 1.7.2015 RL z dôchodkového poistenia typ 11 dňom 30.06.2015. Nakoľko dopredu nevieme akú sumu odmeny mu vyplatíme za júl, v prípade, že by prekročila odmena za júl hranicu 200 €, tak by sme ho do dňa určeného na výplatu odmeny doprihlásili na DP typ 11 dňom 1.7.2015? Bude to takto OK?

Po správnosti by mal isť RL zrušenie odhlášky typ 11, ale aj podanie prihlášky typ 11 od 1.7. podľa mňa bude v poriadku.
Jana Motyčková
01.07.15,16:12
Dobrý deň, chceme sa opýtať ako správne postupovať pri odhlásení študenta? Študentovi u nás končí DoBPŠ 30.06.2015. Celú dobu si u nás uplatňoval výnimku ale mal kolísavé príjmy, takže sme ho doprihlasovali na DP. Prihláška pri nástupe bola odoslaná typ 9, lenže momentálne ma oznámený aj typ 11, pretože za máj 2015 prekročil hranicu 200 €. Máme ho zo SP odhlásiť 30.6.2015 typ 7 alebo typ 9? Výšku jeho odmeny za jún ešte nevieme ako máme potom postupovať po spracovaní výplat za jún, v prípade, že prekročí, resp. neprekročí hranicu 200 €? Ďakujeme za odpoveď.
Momentálne je v registri pod typom 7, myslím si že odhláška typom 9 by vám neprešla.
V tomto prípade pri skončení dohody ukončujete ten typ, pod ktorým je v čase podania ohlášky v registri, čiže 7. Následne, keď sa zistí, že príjem za jún je nižší, by mal ísť aj RL odhláška typ 11 k 30.5.. Takáto odpoveď bola v obdobnom prípade zo SP v januári 2013, ale keďže dávame RL len dávkou, neviem, či je toto možné urobiť aj na stránke SP.
milanr
02.07.15,07:09
Po správnosti by mal isť RL zrušenie odhlášky typ 11, ale aj podanie prihlášky typ 11 od 1.7. podľa mňa bude v poriadku.

Dobrý deň, ďakujeme za odpoveď. Ešte k uvedenému prípadu: 1.7. sme odoslali RLFO (odhláška typ 11) s dátumom zániku DP 30.6. Odmena z dohody by nemala za júl ani august presiahnúť 200 €, takže po spracovaní miezd za júl by sme už SP nemali oznamovať nič, pretože by mal byť študent v registri prihlásený - typ 9.
milanr
02.07.15,07:15
Momentálne je v registri pod typom 7, myslím si že odhláška typom 9 by vám neprešla.
V tomto prípade pri skončení dohody ukončujete ten typ, pod ktorým je v čase podania ohlášky v registri, čiže 7. Následne, keď sa zistí, že príjem za jún je nižší, by mal ísť aj RL odhláška typ 11 k 30.5.. Takáto odpoveď bola v obdobnom prípade zo SP v januári 2013, ale keďže dávame RL len dávkou, neviem, či je toto možné urobiť aj na stránke SP.

Ďakujeme za odpoveď. Odhláška dohody prešla typ 7.

V prípade, že za jún prekročí odmena hranicu 200 €, tak už SP nemusíme posielať žiaden RL a ukončovať typ 11 k 30.6. už nie je potrebné. Ak bude odmena za jún nižšia, tak zašleme RLFO odhláška typ 11 k 30.5.
Jana Motyčková
02.07.15,09:38
Áno, tak.
milanr
03.07.15,06:19
Ďakujeme za odpoveď.

Keď nám do sociálnej poisťovne prejde mesačný výkaz, tak to znamená, že máme študentov správne prihlásených, resp. doprihlásených na DP a je to OK.
stefi.pagacova
10.07.15,10:50
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Budem mať kontrolu so SP na roky 2011,2012. V tom období som zamestnávala len študentku nepretržite a uzatvorila som s ňou každý rok novú dobpš t.j. 12.04.2010 do 31.12.2010, od 01.01.2011 do 31.12.2011 a od 01.01.2012 do 31.12.2012. Prihlásila som ju len na začiatku t.j. v roku 2010 a odhlásila som ju až k 31.12.2012. Obávam sa, že dostanem pokutu za neprihlasovanie a neodhlasovanie. Mohla by som namiesto dohôd urobiť dodatky k prvej (pôvodnej) dohode? Alebo mi viete poradiť iné riešenie? Ďakujem.
Jana Motyčková
10.07.15,11:34
Pokuta môže byť. Dodatok o predĺžení dohody by bol lepší - zodpovedá neprihlasovaniu a neodhlasovaniu.
ErikaDP
08.09.15,06:22
Dobrý deň,

prosim o informáciu k štatútu študenta pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia.

študent má menej ako 26 rokov, v roku 2015/2016 je zapísaný do denného štúdia na 2,stupni VŠ, ale štandardná dĺžka tohto štúdia je 5 rokov ale on je zapísaný do 6 ročníka.

Platí pri uplatnení oslobodenia od odvodov ( sociálna aj zdravotná poisťovňa) pri príjme do 200 eur na DoBPŠ, to isté ako pri uplatnení daňového bonusu že sa nesleduje štandardná dľžka štúdia a teda môžeme uplatniť oslobodenie od sociálnych a zdravotných odvodov ?

Ďakujem
tomare
08.09.15,06:49
Zamestnávateľ mal v roku 2014 brigádnika na DoBPŠ a uplatňoval výnimku, neplatil odvody do SP.

V 09/2015 bol vyzvaný na doplatenie odvodov za tohto študenta z dôvodu neoprávneného uplatnenia výnimky (súbežne aj u iného zamestnávateľa).

Zamestnávateľ má náklad v roku 2015. Čo ten študent? Zaplatí poistné v roku 2015 za rok 2014

uplatní si ho v dodatočnom DP za rok 2014 alebo v DP za rok 2015?
Jana Motyčková
08.09.15,08:21
V bežných prípadoch sa poistné uplatňuje v roku, kedy je zrazené. Myslím si, že to bude tak aj v tomto prípade.
ErikaDP
10.09.15,13:06
Dobrý deň,

prosim o informáciu k štatútu študenta pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia.

študent má menej ako 26 rokov, v roku 2015/2016 je zapísaný do denného štúdia na 2,stupni VŠ, ale štandardná dĺžka tohto štúdia je 5 rokov ale on je zapísaný do 6 ročníka.

Platí pri uplatnení oslobodenia od odvodov ( sociálna aj zdravotná poisťovňa) pri príjme do 200 eur na DoBPŠ, to isté ako pri uplatnení daňového bonusu že sa nesleduje štandardná dľžka štúdia a teda môžeme uplatniť oslobodenie od sociálnych a zdravotných odvodov ?

ĎakujemPosuvam
Jana Motyčková
11.09.15,06:04
Oslobodenie od platenia poistného nemá pridané žiadne ďalšie podmienky na študenta. Oslobodenie sa vzťahuje na všetky DoBPŠ, kde si študenti zákonne uplatnili výnimku.
ErikaDP
11.09.15,12:43
Oslobodenie od platenia poistného nemá pridané žiadne ďalšie podmienky na študenta. Oslobodenie sa vzťahuje na všetky DoBPŠ, kde si študenti zákonne uplatnili výnimku.
Dakujem za odpoveď
enad
23.09.15,10:26
Dobrý deň,



môžeme uzatvoriť DoBPŠ s fyzickou osobou vo veku 24 rokov, ktorá ukončila vysokoškolské vzdelanie II.stupňa (s titulom Mgr) a začala navštevovať dennú formu stredoškolského pomaturitného štúdia). Má teda opätovný štatút žiaka denného štúdia strednej školy (máme potvrdenie zo školy).

Ďakujem
personalistka a mzdárka
30.09.15,06:11
Dobrý deň,
poprosila by som odpoveď na nasledujúcu otázku:
Občan Nemecka - študent študujúci na VŠ v Nemecku chce na Slovensku pracovať na Dohodu o brigádnickej práci študenta. Je to možné? ZP platí v tomto prípade štát(SR)? Ďakujem Elena
Jana Motyčková
30.09.15,13:21
Netrúfam si odpovedať Pre ZP zahraničný študent pracujúci na DoBPŠ nie je tu považovaný za zamestnanca, takže ZP ho tu poistiť nebude chcieť. Ale na SP by prihlásený z tej dohody mal byť. Zároveň by malo platiť že v jednom čase by mal podliehať legislatíive len jedného štátu. Odporúčam spýtať sa v SP.
enad
21.10.15,11:03
Dobrý deň,



môžeme uzatvoriť DoBPŠ s fyzickou osobou vo veku 24 rokov, ktorá ukončila vysokoškolské vzdelanie II.stupňa (s titulom Mgr) a začala navštevovať dennú formu stredoškolského pomaturitného štúdia). Má teda opätovný štatút žiaka denného štúdia strednej školy (máme potvrdenie zo školy).

Ďakujem



Prosím Vás, neviete nám poradiť? Zadali sme dotaz aj na MŠ, kde nás odkázal inšpektorát práce, ale doteraz sme žiaľ nedostali odpoveď.



Ďakujem
calgary
26.01.17,10:55
Dobrý deň, aký je správny spôsob registrácií a spôsob výpočtu odvodov pri:

DoBPŠ s nepravidelným príjmom trvajúcej 12 mesiacov ak pridelenie práce t.j. aj príjem bude len v posledný mesiac kvartálu (marec, jún, september a december), na začiatku študent podpíše k dohode "odvodovú výnimku", ktorú však od 01.07. zruší a opäť si ju platní od 01.12.? Jeho príjem by bol napr 4 x 800€.

Chápem že na začiatku pred výkonom práce prihlásime študenta kódom 10, no chcem si ujasniť termíny na doprihlásenie z dôvodu prekročenia príjmu a z dôvodu zrušenia výnimky. A taktiež mi v tomto prípade nie je jasný výpočet odvodov..

800 x 4 = 3200€ / 12 mesiacov = 266,66€ priemer....

Ďakujem.
Iveta Matlovičová
26.01.17,16:34
Dobrý deň, aký je správny spôsob registrácií a spôsob výpočtu odvodov pri:

DoBPŠ s nepravidelným príjmom trvajúcej 12 mesiacov ak pridelenie práce t.j. aj príjem bude len v posledný mesiac kvartálu (marec, jún, september a december), na začiatku študent podpíše k dohode "odvodovú výnimku", ktorú však od 01.07. zruší a opäť si ju platní od 01.12.? Jeho príjem by bol napr 4 x 800€.

Chápem že na začiatku pred výkonom práce prihlásime študenta kódom 10, no chcem si ujasniť termíny na doprihlásenie z dôvodu prekročenia príjmu a z dôvodu zrušenia výnimky. A taktiež mi v tomto prípade nie je jasný výpočet odvodov..

800 x 4 = 3200€ / 12 mesiacov = 266,66€ priemer....

Ďakujem.



Odmena za vykonanú prácu v právnom vzťahu DBPŠ je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala. Už nie je možné dohodnúť v DBPŠ, ktorá trvá viac ako 1 mesiac, nepravidelnú odmenu. T.j. dohodára - študenta treba prihlásť pod kódom 7 (s dôchodkovým poistením) alebo 9 (bez dôchodkového poistenia).


Príklad: Odmena študenta bude 130 eur/mesačne, výnimku si uplatní, prihláška pod kódom 9 (jeho príjem nepresiahol 200 eura). Ak by si výnimku zrušil - treba vykonať doprihlásenie kódom 11 a bude registrovaný pod kódom 7 (v termíne splanosti odmeny).

Príklad: Odmena študenta bude 130 eur/mesačne, výnimku si neuplatní, prihláška pod kódom 7. Ak by si výnimku následne uplatnil - odhlásime ho kódom 11 z DP a bude registrovaný pod kódom 9 (v termíne splanosti odmeny).
Jana Motyčková
26.01.17,16:54
Napriek tomu, že platí, že odmena za prácu vykonanú na DoBPŠ v mesiaci, musí byť zúčtovaná za tento mesiac, tak keďže v tomto prípade je dohodnuté, že práca bude vykonávaná iba raz za štvrťrok, tak z titulu tohoto ustanovenia v dohode pôjde o dohodu s nepravidelným príjmom. Ak si uplatňuje výnimku, prihlásila by som ho kódom 10. Pri skončení dohody keď príjem v priemer prekročil 200 €sa dá RL typ 12 vznik poistenia=dátumu vzniku dohody. výpočet odvodov je tak ako ste napísali 266,66 mesačne je VZ, na StP, IP, RF ej VZ 66,66.
Iveta Matlovičová
27.01.17,13:08
pre calgary: ešte doplním, že ak príjem aj práca bude vykonávaná - ako uvádzate - len v poslednom mesiaci štvrťroka, inšpekcia práce sa v prípade kontroly môže dopytovať, prečo ste teda dohodu uzavreli na celý rok, ak viete, že činnosť, z ktorej plynie príležitostný príjem na dohodu, sa mala/bude vykonávať len v poslednom mesiaci štvrťroka (uzavrieť dohodu ste mali/mohli len v danom mesiaci). Niet divu, že zavedenie odvôd z dohôd a iné povinnosti s tým spojené, boli vyhlásené za byrokatický nezmysel roka ... ale to je tak všetko. Hore (mám na mysli v parlamente), to s nikým ani nepohlo. Žeby niekto nabral odvahu a vrátil stav späť ako bol? ...keď sa tak Slovensku darí. Je to síce mimo tému, ale prečo v napr. v Čechách môže dohodár zarobiť do 10 000 CK (370 eura), a žiadne odvody neplatí ... prečo sú všetci pracovne aktívni študenti na dohodu "potrestaní" a musia platiť odvody (donedávna platili odvody dokonca z odbornej praxe, aj z 20 eur!!!).
Ale späť k príkladu: Môj názor je, že u študenta v príklade by sa dala urobiť dohoda aj na celý rok, s tým, že práca bude prideľovaná podľa potreby zamestnvávateľa a odmena bude každý mesiac, narp. za 01-02/2017 nebude žiadna práca - odmena bude 0 eur, za 03/2017 bude práca-odmena bude 200 eur atď. Študent bude riadne vykázaný v mesačnom výkaze a nebude treba riešiť nepravidelný príjem.
Sona87
02.05.17,08:00
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, môžeme zamestnať na dohodu o brigádnickej práci študentov študenta z Ukrajiny, študujúceho na Slovensku? Môže si uplatniť odvodovú úľavu pre študentov a NČZD? Ako ho prihlasujem do Sociálnej poisťovne? Nahlasujeme ho aj na nejakú ďalšiu inštitúciu alebo úrad? Máme si dať ešte na nejaké iné povinnosti pozor pri zamestnávaní študenta z Ukrajiny študujúceho na Slovensku?
ErikaDP
07.12.17,15:00
Dobrý deň,

akým typom RL je správne oznámiť ukončenie uplatňovania výnimky z platenia odvodov u študenta :

Prihlásený bol pri vzniku DoBPŠ typom RL 9, v mesiaci september a október mal uplatnenú výnimku. V októbri nám oznámil že končí uplatnenie výnimky u nás, lebo si ju uplatní u iného zamestnávateľa. Mali sme ho doprihlásit kódom 11 od 1.11.2017 ? Čo ale v prípade že v mesiaci november u nás nedosiahol žiadny príjem? Nie je typ RL 11 naviazaný na to že v mesačnom výkaze bude uvedený príjem ktorý bude podliehať odvodom ? Používa sa kód 11 aj v prípade že ide len o ukončenie uplatňovania výnimky - bez vplyvu na samotné odvody keďže prijem nedosiahol žiadny ? Keďže v novembri u nás nedosiahol príjem, tak nemám problém s odvodmi, ale ide o to, aby bol správne uvedený v registri, aby nedošlo k duplicite v uplatňovaní výnimky, keďže si výnimku v novembri uplatnil v inej firme.
Jana Motyčková
07.12.17,17:05
Áno, mal sa dať typ RL 11 vznik poistenia 1.11.2017. A to aj ak v novembri nemá príjem.
Typom 11 prihlasujte dôchodkové poistenie a to vzniká v tomto prípade od 1.11.. Dôchodkové poistenie trvá ja keď v niektorom mesiaci príjem z dohody je 0.
Inak mať dôchodkové poistenie s 0 príjmom nemusí byť veľmi vhodné pre prípadný ID v budúcnosti.
foltanpek
12.12.17,10:59
Dobrý deň pani RNDr. Motyčková prosím o pomoc; dohoda o pracovnej činnosti – elektrikár, zamestnaný inde na PZ u nás pracuje podľa potreby, takže na konci mesiaca pošle dochádzku, ja urobím jedno hromadné oznámenie na dni, ktoré u nás vykonával prácu kódmi 2D Z – K, poďľa odrobených dní napr. robil 2 a 3 .11 2017 Z 2D 02.11.2017 a K 2D 03.11.2017 a takto celý mesiac; podľa zákona 580/2004 podľa § 24 písm. c – túto zmenu treba oznámiť do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného (čiže za november 2017 do 30.11.2017) občas sa stane, že hromadné zašlem začiatkom nasledujúceho mesiaca ale vždy pred zaslaním mesačného výkazu za daný mesiac (112017) – je to správny postup? V metodickom usmernení ÚDZS 12/3/2014 článok 2; bod 3, bod 5 písm c), bod 17 – ešte niekde?
Vopred ďakujem za pomoc, Kurtíková
Jana Motyčková
12.12.17,19:46
Áno, postup je správny.
Mila123
21.04.20,14:31
Dobrý deň, študent bol prihlásený na DoBPŠ pravidelný príjem s kódom 9, keďže prvý mesiac prekročil 200€, dohlasili sme ho s kódom 11. Za mesiac 3/2020 skončila dohoda, odhlásili sme ho s kódom 7 (SP spracovala odhlášku bez zahlásenia chyby spracovania). V mesiaci 3/2020 nepracoval, nemá odmenu. V mesačnom výkaze nám program vygeneroval kód 9 a pri zaslaní MV nám SP hlási chybu, nie je možné MV elektornicky zaslať. Kde som urobila chybu? ďakujem
Jana Motyčková
21.04.20,17:25
Treba k tomu dať odhlášku 11 k 29.2..
mc_zapad
19.01.21,11:24
Dobrý deň,
študent mal uzatvorenú DoBPŠ s odvodovou úľavou 15.1.-17.1.2021, príjem 200 € neprekročil.
Môže uzatvoriť novú DoBPŠ s odvodovou úľavou v tom istom mesiaci od 22.1. do 24.1.2021 ?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
19.01.21,14:04
Nie, nemôže. Odvodovú úľavu môže mať podpísanú v jednom mesiaci len z jednej DoBPŠ.
olga84
23.06.21,13:44
Dobrý deň. Je uzatvorená dohoda o brigádnickej práci študenta od 01.07.2021 do 31.08.2021 a študent pracuje iba v mesiaci júl 8 hod. denne /7,5 hod. + 0,5 hod. prestávka/ počas pracovných dní. V mesiaci august nepracuje. V priemere to bude 4 hod. denne. Má podpísané Oznámenie a čestné vyhlásenie k DoBPŠ. Moje otázky:
1. Odmena bude vyplatená len v mesiaci júl za všetky odpracované hodiny a v mesiaci august nebude mať odmenu, keďže nepracoval. Odvody do SP sa zaplatia iba v júli a v auguste už nie je žiadna povinnosť?
2. Je to pravidelný, alebo nepravidelný príjem?
3. Akým kódom prihlasujem tohto dohodára, ak odmena presiahne 200,- €?
Ďakujem pekne za odpovede.
Iveta Matlovičová
23.06.21,14:16
add. 1 áno
add. 2 pravidelný, za mesiac august bude odmena 0 eur
add. 3 ak viem uz na zaciatku, ze odmena bude viac ako 200 eur, prihlasuje sa typom 7
enigma
25.06.21,14:01
dobry den p. Motyckova, prosim viete mi poradit?
so studentom je uzavreta dohoda o brig praci na 12 mesiacov. pracu ma rozvrhnutu tak ze cez prazdniny pracuje viac ako poces semestra, cize zakonny limit max 20 hod tyzdenne v priemere by bol dodrzany. Lenze dojde k ukonceniu dohody.

Prosim odpracovane hodiny sa budu delit akym poctom mesiacov? 12 na kolko bola uzavreta dohoda alebo prepocitanym poctom mesiacov pocas ktorych student zotrval u zamestnavatela?
dakujem velmi pekne
Iveta Matlovičová
25.06.21,14:27
objem odpracovanych hodin sa bude delit poctom tyzdnov, kolko trvala dohoda - v priemere musi vyjst, ze odpracoval najviac 20 hodin tyzdenne, t.j. priemer najviac pripustneho rozsahu pracovneho casu sa posudzuje za celu dobu, na ktoru bola dohoda uzatvorena
olga84
06.08.21,10:28
Dobrý deň. DoBPŠ /1.7.2021-31.8.2021/ sme prihlásili kódom 9, študenti mali podpísanú odvodovú úľavu. Túto odvodovú úľavu zrušili k 1.8.2021. V mesiaci júl väčšine šudentov príjem presiahol 200,- €. V mesiaci august budú mať nulový príjem. Potrebovala by som poradiť ako to mám nahlásiť v SP:

1. u študentov, ktorým presiahol príjem v júli a od 1.8. majú zrušenú odv. úľavu, v auguste nulový príjem

2. u študentov, ktorým nepresiahol príjem v júli nad 200,- € a od 1.8. majú zrušenú odv. úľavu

3. akým kódom ich odhlásiť 31.8.2021

4. v akom termíne toto treba nahlásiť

Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
08.08.21,16:51
1. V SP dohlásite dôchodkové poistenie od 1.7. - dáte RL typ 11 prihláška, vznik poistenia 1.7. - v termíne splatnosti poistného za mesiac júl, čo je výplatný termín za mesiac júl. Z titulu zrušenia úľavy im už dôchodkové poistenie od 1.8. nevzniká, lebo už vzniklo a k 1.8. trvá, k 1.8. neoznamujete nič.
2. V SP dáte RL prihláška typ 11, vznik poistenia 1.8. - podotýkam, že termín na splnenie tejto povinnosti bol pred vznikom poistenia, čiže malo to byť oznámené do 31.7., dnes ste už po termíne, ale ak to ešte stihnete v pondelok, tak to bude bez pokuty.
3. V oboch prípadoch typom 7, keďže im dôchodkové poistenie k danému dňu bude trvať., v termíne do 8 dní po skončení poistenia.
4. odpovede v bodoch.
olga84
09.08.21,08:58
Na konci júla všetci zrušili odvodovú úľavu a vtedy som nevedela ešte príjem za júl. Až v auguste po doložení dochádzky som zistila, že niektorí majú príjem iba do 200,- €. Nemala byť teda u všetkých RL prihláška typ 11 vznik poistenia 1.8. /zrušenie úľavy/ a potom v termíne splatnosti poistného za júl dohlásiť dôchodkové poistenie od 1.7. RL typ 11 vznik poistenia 1.7. prihláška u tých, ktorým presiahol príjem 200,- €? Potom by musel byť vystavený aj RL typ 11 zánik poistenia 31.7. odhláška? K 31.8. odhlásiť typom 7. Asi si to vysvetľujem dosť komplikovane.
Jana Motyčková
09.08.21,10:52
Na konci júla všetci zrušili odvodovú úľavu a vtedy som nevedela ešte príjem za júl. Až v auguste po doložení dochádzky som zistila, že niektorí majú príjem iba do 200,- €. Nemala byť teda u všetkých RL prihláška typ 11 vznik poistenia 1.8. /zrušenie úľavy/ a potom v termíne splatnosti poistného za júl dohlásiť dôchodkové poistenie od 1.7. RL typ 11 vznik poistenia 1.7. prihláška u tých, ktorým presiahol príjem 200,- €?
Áno, tak to malo byť u tých, ktorí mali úľavu a mali príjem za júl nad 200 € a od augusta úľavu zrušili. Pokiaľ vychádzam z toho, že je august a vy ste ešte žiadne RL nedávali, tak môžete postupovať tak, ako som písala v bode 1, čo je jednoduchšie, ale môžete postupovať aj tak, ako píšete.

Potom by musel byť vystavený aj RL typ 11 zánik poistenia 31.7. odhláška? K 31.8. odhlásiť typom 7. Asi si to vysvetľujem dosť komplikovane.

Odhláška k 31.7. nemá byť, neviem, čo to urobí v systéme SP, ak dáte najskôr prihlášku od 1.8. a potom prihlášku od 1.7., ak by to robilo problém, tak by som následne zrušila prihlášku od 1.8..