Dara123
16.12.12,16:55
Vlastním byt v bytovke, ktorý v súčasnosti neobývam. Bytovku spravuje spoločenstvo vlastníkov bytov. Byt je na poslednom poschodí a so susedom máme spoločnú len 1 stenu. Radiátory máme úplne vypnuté. Zaujímalo by ma , akú časť nákladov na kúrenie, by sme mali platiť . Nemáme namontované merače tepla. Ďakujem.
ivka70
16.12.12,16:04
Kedze nemate namontovane merace, ci kuris alebo nie, rozpocitava sa kurenie podla m2 (zvycajne). To, ze tam nebyvas, nema vplyv.
sito
16.12.12,17:19
Typické správanie vlastníka, ktorý nepotrebuje kúriť.

Tvoje správanie má istú logiku. Nekúriš v byte, dom má menšie náklady na teplo. Tým je aj menší náklad na jednotku rozpočítania nákladov. Vo vašom prípade na jeden m2, keďže nemáte meranie v bytoch uhradíš priemernú úhradu za svoj byt. Ak sú všetky byty rovnako veľké, je aj rovnaká úhrada bez rozdielu, či sa v byte kúri, alebo nekúri.

Ak by ste mali meranie, tak len 60 % z priemeru na tvoj byt, prípadne aj menej, ak by tak vlastníci rozhodli.

Ale, logicky, nebojíš sa, že ti ten byt splesnie? Veď teplotu v ňom ti zabezpečuje len byt pod tvojím a cez tú jednu susedovu stenu. Myslíš, že to stačí? Ešte keby si mala byt v strede, to by šlo.

Takže, niečo ušetríš, ale aby si to v budúcnosti nepreplatila na odstránení dopadu nevykurovania bytu.
IvanPK
17.12.12,06:16
Predpokladám, že máte vlastnú kotolňu...presne ako píše ivka a sito....
Indeed
17.12.12,06:30
Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......
sito
17.12.12,16:33
Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......

o - montér, 100 % súhlasím, ale ako, ako potom nechať otvorené radiátory? Čo je čo, to správne v dome, ako ich zatvoriť? Ako sa podieľať na tom, ako znetvoriť obchod s teplom v prospech posledných, vlastníkov, teda seba?

Keď, akože som eskimák, mam viac, a či ako masaj, mám menej v tom našom strednom pásme, skákať? Či podľa našej strednej, priemernej teploty, vraj 20 °C sa treba držať. Alebo eskimák, môže odhodiť kožuch, ktorý si môže zdvihnúť, masaj. Veď sú v strede, že by aklimatizácia, nebola možná?

Černoch na severnom, alebo južnom póle je ešte rarita, či kukluxklan?

A kde to sme? Najmocnejší muž sveta a biela sila. Ktorá vraždí?
sito
17.12.12,16:40
Predpokladám, že máte vlastnú kotolňu...presne ako píše ivka a sito....

Ja skôr nepredpokladám.

Ivan, vy ste zatiaľ, unikát!

Ale, ak vám to vyhovuje ...

A nie je to v rozpore so zákonom!

Vaša vec!
Indeed
18.12.12,09:53
Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......

Nechal by som ventily na radiatoroch pootvorené asi na 1 cm , čo je asi 1/6 plneho otvorenia ventilu.
marjankaj
18.12.12,10:25
Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......

A keby boli merače, tak by si radiátory úplne zatvoril?:---
Indeed
18.12.12,10:31
tak by som tie hlavice nastavil asi rovnakým sposobom to znamená na "mesiačik" alebo tesne pred "2" , ešte niečo chceš vedieť ?
marjankaj
18.12.12,12:07
Tak to je teda naozaj rozdiel s meračmi a bez meračov.
Braňo
18.12.12,12:17
mravecs, normálne na rúrke otočíš zo šiestich dielikov na prvý. podstatné je cez zimu nevypínať úplne, ale mierne temperovať.
zknihy
18.12.12,13:30
mravecs, normálne na rúrke otočíš zo šiestich dielikov na prvý. podstatné je cez zimu nevypínať úplne, ale mierne temperovať.

Poznám.

To vo firme (mi predošlý energetik asi šporuval ) zavreli taký 1/2" ochoz a potom mrazy potrhali asik na 5 miestach 100 potrubie.
Indeed
19.12.12,23:09
Tvoje myšlienkové pochody sú jedinečné a obdivuhodné..
Indeed
19.12.12,23:11
to:mravecs : tak nechám pootvorené na 0,7 cm, čo je 1/5 plného otvorenia ventilu, zmení sa vysledok ??