aleela
16.12.12,20:35
Už som si prečítala strašne veľa o účtovaní zahraničných faktúr, ale stále si potrebujem určité veci ujasniť. Mám faktúru za tovar vystavenú 4.12. na 111,20GBP. Uhradené z účtu dňa 7.12 v sume 142,69eur.
Faktúru prijmem kurzom NBS zo dňa 3.12. v sume 111,20GBP čo bude napr. 138eur. Faktúru uhradím(používam MRP) 7.12. v sume 111,20GBP s kurzom z bankového výpisu v sume 142,69eur aj do peňažného denííka. Vznikne mi kurzový rozdiel - a teraz neviem čo sním. Mám ho uhradiť a zaúčtovať do peňažného denníka - ako nepeňažnú operáciu, alebo v MRP mám ešte možnosť pri úhrade faktúry zvoliť "Zaradiť faktúru iba do zoznamu úhrad"(nie do peňažného denníka)-mám to uhradiť takto?

Prosím o upresnenie. Ďakujem.
tictac7
16.12.12,20:16
zlezaradil veľmi zle zaradené - účtovné a iné softvéry - tu máme na takéto otázky.....
ego.mc
17.12.12,07:03
V JU sa účtuje o kurzových rozdieloch v presne vymedzených prípadoch (§ 21 Postupov v JÚ), takže to vyrovnáte iba v knihe faktúr ako nepeňažnú operáciu tak, ako píšete. :-)
aleela
03.01.13,19:07
Dakujem za odpoveď, našla som aj príspevok v poradcovi podikatela z 9/2012, takže snáď to je takto a nie ináč :-)

Účtovné prípady, kedy účtovná jednotka o kurzových rozdieloch neúčtuje
Kurzové rozdiely vznikajúce pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene sa v peňažnom denníku neúčtujú. Vznik pohľadávky alebo záväzku sa podľa zákona o účtovníctve ocení referenčným kurzom zo dňa predchádzajúceho dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Keďže o vzniku pohľadávky alebo záväzku v peňažnom denníku neúčtujeme (nedochádza ešte k pohybu peňažných prostriedkov), vzniknuté rozdiely z dôvodu iného ocenenia pohľadávky alebo záväzku v deň ich inkasa alebo úhrady v peňažnom denníku neúčtujeme a taktiež nemajú vplyv na výsledok hospodárenia.