ajsha
27.02.06,12:22
Prosím Vás o radu už neviem čo vymyslieť.
Jedná sa mi o to akým spôsobom mám zaradiť ZC do nákladov.
Keď sa ruší živnosť tak musím vyradiť samozrejme aj majetok z evidencie majetku. Lenže čo urobím s majetkom, ktorý ešte nie je odpísaný a ani sa nepredal? Urobím protokol o vyradení. Lenže v zákone je napísané, že do nákladov sa môže dať len ZC predaného alebo likvidovaného majetku. A jedná sa mi o ten termín likvidovaný. Musím ho dať do zberných surovín alebo čo? Alebo ako ho mám zlikvidovať? Ak som sa správne dočítala tak vyradenie v dôsledku škody sa môže len do výšky prijatej náhrady.(teda ak to bolo spôsobené nejakou živelnou pohromou, alebo krádežou..)
Prosím Vás poradte mi.
Vopred Vám ďakujem.
Melnick
27.02.06,15:30
Prosím Vás o radu už neviem čo vymyslieť.
Jedná sa mi o to akým spôsobom mám zaradiť ZC do nákladov.
Keď sa ruší živnosť tak musím vyradiť samozrejme aj majetok z evidencie majetku. Lenže čo urobím s majetkom, ktorý ešte nie je odpísaný a ani sa nepredal? Urobím protokol o vyradení. Lenže v zákone je napísané, že do nákladov sa môže dať len ZC predaného alebo likvidovaného majetku. A jedná sa mi o ten termín likvidovaný. Musím ho dať do zberných surovín alebo čo? Alebo ako ho mám zlikvidovať? Ak som sa správne dočítala tak vyradenie v dôsledku škody sa môže len do výšky prijatej náhrady.(teda ak to bolo spôsobené nejakou živelnou pohromou, alebo krádežou..)
Prosím Vás poradte mi.
Vopred Vám ďakujem.

Pri skončení podnikania daňovník nemá povinnosť zvýšiť
ZD o hodnotu odpisovaného HM,alebo NM.
Zdaňuje sa len príjem z predaja tohto majetku,ak sa naň
nevzťahuje oslobodenie.
Pri skončení podnikania preradíš majetok do os.užívania /protokol/
príjem z majetku ,o ktorom si účtoval ,by bol od dane oslobodený
až po 5 rokoch od jeho vyradenia z obch. majetku / v prípade, že ho
predáš do 5.rokov zaplatíš rozdiel medzi zostat.cenou a výškou ceny
za ktorú ho predáš.
Preradenie do os. užívania nemá žiadny daňový dopad
na daňovníka.

A to likvidovanie neznamená - zničenie.
monspa
28.02.06,10:00
Prosím Vás, aj ja mám problém s ukončením živnosti. SZČO, starobný dôchodca zrušil živnosť k 30.04.2005. V majetku mal nákladné auto, ktoré bolo k 31.12.2005 vyradené z evidencie vozidiel, nejaký majetok cca 10000 Sk nedoodpisovaný. Ešte má osobné auto odpísané daňovo i účtovne. Môže po ukončení živnosti osobné auto darovať synovi? A k akému dátumu bude účtovať príjmy ako vrátenie poistiek a cestnej dane?
Melnick
28.02.06,12:29
Prosím Vás, aj ja mám problém s ukončením živnosti. SZČO, starobný dôchodca zrušil živnosť k 30.04.2005. V majetku mal nákladné auto, ktoré bolo k 31.12.2005 vyradené z evidencie vozidiel, nejaký majetok cca 10000 Sk nedoodpisovaný. Ešte má osobné auto odpísané daňovo i účtovne. Môže po ukončení živnosti osobné auto darovať synovi? A k akému dátumu bude účtovať príjmy ako vrátenie poistiek a cestnej dane?
Ku dňu ukončenia podnikania uzavrieš účtovné knihy
podľa §16 odst.6 písm.b zák. o účtovníctve
Odpisy neuplatňuje,nakoľko nebola splnená podmienka,že majetok
bol v ev. k 31.12.
Od 1.1.2004 zákon o dani z príjmov nepozná pojem"blízke osoby"
takže darovať auto synovi podľa môjho názoru môže.
Keďže daroval majetok odpísaný ,zost.cena=0 ,znamená to,
že platiteľ už nezdaní takúto transakciu.
Všetky príjmy a výdavky po skončení živnosti sú VNZD, pretože všetko si urobila pri uzatvorení účtovných kníh.