nikula
17.12.12,12:47
SZČO kúpila budovu v hodnote 40000eur, v tejto sume ju zaradí do majetku a odpisuje 20 rokov(menej sa nedá, 4 odpisová skupina) . Prípadná rekonštrukcia v hodnote nad 1700 vstupuje do OC? Berie sa celková suma za rekonštrukciu? Na budove sa menia okná a dvere za cca 1500 eur, dá sa nová podlaha, stierky a pod. Má sa to účtovať všetko rovno do réžie, ale sumy spočítať a navýšiť OC a z tej potom odpisovať?
nikula
17.12.12,12:55
???
Tweety
17.12.12,12:56
SZČO kúpila budovu v hodnote 40000eur, v tejto sume ju zaradí do majetku a odpisuje 20 rokov(menej sa nedá, 4 odpisová skupina) . Prípadná rekonštrukcia v hodnote nad 1700 vstupuje do OC? Berie sa celková suma za rekonštrukciu? Na budove sa menia okná a dvere za cca 1500 eur, dá sa nová podlaha, stierky a pod. Má sa to účtovať všetko rovno do réžie, ale sumy spočítať a navýšiť OC a z tej potom odpisovať?
ÁNo, je to TZ.
nikula
19.12.12,12:08
a berie sa celková suma rekonštrukcie? A čo ak sa prebieha vo fázach, t.j. v októbri sa vymenia okná za 800, v decembri dvere za 500, v januári podlaha 100.Ako postupovať v tomto prípade? A keď sa dá to hneď do réžie, poruší sa tým niečo?
nikula
20.12.12,08:27
Skúste poradiť aj príspevok 4????
Tiež sa chcem opýtať, ak sa kúpi kotol z OC vyššou ako 1700,-, musí sa odpisovať? Do akej skupiny ho zaradím?
nikula
20.12.12,13:11
Prosím o nasmerovanie? Vopred ďakujem.
nikula
21.12.12,08:07
Neporadí nikto?:mee:
nikula
21.12.12,08:30
Kotol 2 odpisová skupina, 6 rokov odpis (25.21) - takto?
A čo s tými oknami kúpenými v novembri cca 450 eur, dvere v decembri cca 850 eur a podlaha 100 eur + drobný stavebný materiál? Ako postupovať? Ja by som to dala radšej do réžie, lebo tie väčšie veci nedosiahnu sumu 1700 eur a drobný stavebný by som nezapočítavala do hodnoty rekonštrukcie a tak ich dám tiež rovno do réžie. Môže byť?
nikula
21.12.12,12:26
Takže nikto nevie????
KEJKA
21.12.12,18:05
a berie sa celková suma rekonštrukcie? A čo ak sa prebieha vo fázach, t.j. v októbri sa vymenia okná za 800, v decembri dvere za 500, v januári podlaha 100.Ako postupovať v tomto prípade? A keď sa dá to hneď do réžie, poruší sa tým niečo?berie sa celková suma rekonštrukcie - výšku si vyhodnotíš na konci roka a podľa toho buď zaradíš, alebo dáš do nákladov.
Poznamenám, že aj nižšiu hodnotu TZ môžeš odpisovať, teda považovať za odpisovaný majetok, ale to asi nechceš.
Otázkou zostáva, či ozaj ide o rekonštrukciu. To vieš, aká otázka, taká odpoveď.
Ak by si to náhodou mohla považovať za opravu, tak potom nepíš o rekonštrukcii. Všetko závisí od toho, čo sa vastne udialo a v akom časovom slede.
nikula
27.12.12,07:28
V októbri sa kúpila staršia nehnuteľnosť a potom nasledovala rekonštrukcia??? Výmena okien a dverí, stierky... Keď spočítam všetko vrátane drobného stavebného materiálu, vychádza mi suma viac ako 1700 eur. Mne by vyhovovalo bez DSM, aby som mohla dať rovno do nákladov.
Nandrolon
27.12.12,07:53
Zdravím.
Ako už napísali predo mnou tak berie sa celková suma za ročné účtovné obdobie.
Otázne je, či je rekonštrukcia aj technické zhodnotenie, to už treba bližšie popísať, či sa jedná o výmenu, o akú výmenu /do pôvodných zárubní ? majú tie dvere niečo špeciálne? napr. protipožiarne, alebo s el. pohonom?/.
Ja to evidujem na akcii 042 a potom ak sa to dokončí, tak to spočítam a ak je to nad 1700 eur, vykonám TZ budovy ak je to do 1700 eur, dám to do nákladov.
Ale pozor, na 042-ke evidujem iba ZHODNOTENIE, nie klasické opravy...
Ak vediete podvojné účtovníctvo, tak daňová doba odpisovania je 20 rokov, účtovnú si zvolíte sami podľa predpokladanej doby užívania, my napr. máme daňovo budovy 20 rokov, ale účtovne 50 rokov...

Ono pojem TECHNICKÉ ZHODNOTENIE vôbec nevychádza z toho, že vy tam povymieňate veci, stierky, a tak a zdvihne sa vám trhová hodnota, to je síce pravda, ale stále je to iba oprava budovy...

Napr. treba riadne preskúmať či je to fakt iba oprava, alebo ak sa menia okná, či sú rovnako veľké, fyzicky na rovnakom mieste, či nemajú v sebe napr. elektrické žalúzie a tak...
U dverí je tiež dôležité či sa otvor pre zárubňu nezväčšil, nezmenšil, či sú na rovnakom mieste a tak.

Ak robíte iba výmenu, tak ak je to aj 100 000 eur a je to preukázateľne oprava, ide to do nákladov...

u kotla je zase dôležité či je to výmena starého za nový = oprava, alebo zmena spôsobu vykurovania = buď TZ budovy, alebo ak je kotol nad 1700 eur, treba pohľadať v klasifikácii produkcie a tam je možné aj komponentné odpisovanie.
Ak je do 1700 eur aj zmena kúrenia, je to náklad...

ps: treba si ešte uvedomiť, že u budov a stavieb a pozemkov nie je rozhodujúca vstupná cena, ale cena TZ už áno.
Uvediem príklad.
Kúpim budovu za 1000 eur /dokonca my sme mali prípad, že kupovali sme celok budov a jedna tam bola ohodnotená ako "dočasná" za 1 Skk/, keďže je to budova alebo stavba, alebo pozemok, ide vždy do dlhodobý majetok.
Ak vykonám ale na tejto budove za 1000 eur TZ za 1500 eur, tých 1500 eur môžem dať do nákladov...
Takisto postavená prípojka /vodovodná, elektrická, atď./ za 800 eur je už dlhodobý majetok...
nikula
28.12.12,07:31
Ďakujem za odpoveď. Už je mi jasné, nejedná sa o technické zhodnotenie, iba opravujeme staršiu budovu. Takže dám do nákladov.
Ak ide o kotol, tak pôvodne bol v budove starý kotol na drevo, teraz sa vymenil za peletkový kotol. Ide tu o výmenu starý za nový alebo zmena spôsobu vykurovania? OC kotla je 1900 bez DPH. Ako postupovať, dať ako TZ budovy, alebo odpisovať samostatne, alebo do nákladov (asi nie - pre cenu)? Skúste ešte toto poradiť?
nikula
28.12.12,11:11
???
nikula
28.12.12,11:12
Ďakujem za odpoveď. Už je mi jasné, nejedná sa o technické zhodnotenie, iba opravujeme staršiu budovu. Takže dám do nákladov.
Ak ide o kotol, tak pôvodne bol v budove starý kotol na drevo, teraz sa vymenil za peletkový kotol. Ide tu o výmenu starý za nový alebo zmena spôsobu vykurovania? OC kotla je 1900 bez DPH. Ako postupovať, dať ako TZ budovy, alebo odpisovať samostatne, alebo do nákladov (asi nie - pre cenu)? Skúste ešte toto poradiť?
KEJKA
28.12.12,11:49
kotol - ak nemáš technologiu vykurovacieho systému samostatne - nevidím dôvod - tak odpisuješ spolu s budovou.
Nandrolon
28.12.12,16:14
môžeš použiť aj komponentné odpisovanie, ale nevidím dôvod pre 1900 eur si komplikovať život...

podľa môjho názoru je to TZ..., má iný spôsob spaľovania, predpokladám že ej aj výkonnejší a efektívnejší ako starý...
nikula
15.01.13,12:38
Súčasťou celej opravy bola aj výmena radiátorov a nové rúrky. Jedná sa o náklad alebo sa to počíta k zmene kúrenia a tým sa bude jednať o TZ budovy(ako súčasť kotla)? Dúfam, že som sa správne vyjadrila.
KEJKA
15.01.13,18:59
áno.
Nandrolon
16.01.13,05:00
samotná výmena radiátorov a nové rúrky = náklad, LENŽE !!:
ak sa napríklad aj pridávali radiátory tam, kde neboli, aj trubky, to je už TZ, a pokiaľ to nie ste schopní vierohodne oddeliť, napríklad že je to 1 zmluva o dielo a na nej suma za dielo bez nejakej oddelenej špecifikácie, je to celé TZ...
nikula
21.02.13,10:37
Ďakujem za odpoveď. Už je mi jasné, nejedná sa o technické zhodnotenie, iba opravujeme staršiu budovu. Takže dám do nákladov.
Ak ide o kotol, tak pôvodne bol v budove starý kotol na drevo, teraz sa vymenil za peletkový kotol. Ide tu o výmenu starý za nový alebo zmena spôsobu vykurovania? OC kotla je 1900 bez DPH. Ako postupovať, dať ako TZ budovy, alebo odpisovať samostatne, alebo do nákladov (asi nie - pre cenu)? Skúste ešte toto poradiť?
Mám problém. Ten kotol som dala do odpisovania k budove, ale teraz po dvoch mesiacoch nám uznali reklamáciu a vracajú nám peniaze späť. Ako to teraz evidovať. Ako s odpismi?
nikula
21.02.13,21:32
Prosím o radu!!!
KEJKA
22.02.13,06:23
Mám problém. Ten kotol som dala do odpisovania k budove, ale teraz po dvoch mesiacoch nám uznali reklamáciu a vracajú nám peniaze späť. Ako to teraz evidovať. Ako s odpismi?a?
zostanete bez kotla?
vymenia za iný? za taký istý? alebo ne?
už nebudete kúriť, či ako?
nikula
22.02.13,11:54
Kúpi sa celkom iný typ.
Ide o to, že ja som ho zaradila do TZ budovy, spolu sa to odpisovalo. Teraz po necelých troch mesiacoch sa vyreklamuje a kúpi sa nový kotol, ktorý bude lacnejší. Ako to urobiť?
KEJKA
22.02.13,13:38
Kúpi sa celkom iný typ.
Ide o to, že ja som ho zaradila do TZ budovy, spolu sa to odpisovalo. Teraz po necelých troch mesiacoch sa vyreklamuje a kúpi sa nový kotol, ktorý bude lacnejší. Ako to urobiť?Mozes vyradiť stary a zaradit novy.
Ak vsak system vykurovania zostava tak ten novy das do nakladov ako oprava výmenou.
nikula
25.02.13,09:33
Robím v programe mksoft a tam mám evidenciu majetku. Tam je zaradená budova pri kúpe, potom v decembri som navýšila cenu o ten kotol. Teraz neviem, ako vyradiť iba kotol. Je tam iba zvýšenie ceny. Môžem to použiť tak, že dám zvýšenie ceny, ale mínusovým znamienkom (kúpna cena kotla- odpis za jeden mesiac)? A potom v peňažnom denníku ho vyradím v zostatkovej cene.
nikula
26.02.13,11:05
Nevie niekto poradiť???
nikula
11.03.13,12:36
Ako to zaevidovať v majetku, to vyradenie kotla pri reklamácii? Potom kúpili nový pec, iný typ vykurovania a cena do 900 eur - musím ho dať do technického zhodnotenia budovy???