domacnost
27.02.06,12:37
Ahojte , chcela by som vás poprosiť o radu. Robím účtov.zavierku v združení FO .ˇAko mám preúčtovať nasledov. operácie?
účastník združenia pod ktorým sa vedie JÚ eviduje k 31.12. nasledovné:
- pohľadávky v hodnote 50 000,00
- závazky v hodnote 30 000,00
- pokladňa zostatok 40 000,00
- zostatok na ban.účtoch 260 000,00
- nákup mater. za celý rok 300 000,00
- nákup tovaru za celý rok 200 000,00
- prevádzoková réžia 100 000,00
- odvody za zamest.10 000,00
- príjem za tovar 300 000,00
- príjem za výrobky a služby 400 000,00
moje otázky sú:

- mám preúčtovať tieto zostatky na každého z účastníka združenia rovným podielom, tak ako sú v zmluve dohodnutý?
- odovzdávajú sa výkazy za každého účastníka v združení?
- dokladová inventúra sa robí zo spoločného alebo za každého účastníka združenia zvlášť?
serena
27.02.06,12:53
Ja to robim takto: vediem uct. pre obidvoch zvlast (odvody do soc. a zdr. poist., telefon, auto - nemaju vo firme) a aj spolocne ( spoloc. prijmy a vydavky). Spravim uzavierku ( 3 PD ), tu spolocnu vydelim dvomi (lebo su dvaja) a pripocitam ku kazdemu. Kazdy bude mat vykaz o prij.a vyd., dan.prizn., vykaz o majet..
Marína
27.02.06,21:43
Príklad 3 účastníkov(SZČO) združenie_vysporiadanie účtovníctva na konci roka:
lenkak
27.02.06,22:01
Všetky sumy čo si písala podelíš prislúchajúcim %, u Teba je to 50% - delíš 2.
Ak každý z nich mal ešte niečo navyše vo svojom vlastnom účte, ktoré nesúviselo so združením, tak mu ešte pripočítaš aj tie údaje z vl. účta. Na DU budeš niesť DP + Výkazy aj pre jedného aj pre druhého.
domacnost
28.02.06,04:14
všetkým vám pekne ďakujem, ale ešte by som sa chcela spýtať.
-budem musieť urobiť výkazy aj ako pre celok združenia a odniesť tiež na daň.úrad?
- môžem preúčtovať ku koncu roka cez ID alebo to musí byť cez PPD a VPD?
- na daň.priznaní u každého z účast.združenia sa budú v § 6 uvádza príjmy a výdavky už ako ich pripadajúci podiel?
- kde na daňovom priznaní poznačím ich spoločný príjem a podiel pripadajúci na druhého?-v ktorej kolónke, alebo na ktorom riadku?
- dokladovú inventar.treba urobiť asi ako za celok združenia, mám pravdu? alebo za každého zvlášť?

Ďakujem vám všetkým a posielam vám po bode.
Marína
28.02.06,06:46
všetkým vám pekne ďakujem, ale ešte by som sa chcela spýtať.
-budem musieť urobiť výkazy aj ako pre celok združenia a odniesť tiež na daň.úrad?
Nie. Viď odpoveď Lenky v príspevku č. 4.
- môžem preúčtovať ku koncu roka cez ID alebo to musí byť cez PPD a VPD?
V príklade z príspevku č. 3 máš uvedené ako to máš účtovať.
- na daň.priznaní u každého z účast.združenia sa budú v § 6 uvádza príjmy a výdavky už ako ich pripadajúci podiel?
Áno.
- kde na daňovom priznaní poznačím ich spoločný príjem a podiel pripadajúci na druhého?-v ktorej kolónke, alebo na ktorom riadku?
V odd. XIII. daňového priznania zaškrtneš políčko Osobitné záznamy a tam uvedieš spoločne dosiahnuté príjmy a výdavky.
- dokladovú inventar.treba urobiť asi ako za celok združenia, mám pravdu? alebo za každého zvlášť?
Áno.
Ďakujem vám všetkým a posielam vám po bode.
Odpovede sú zvýraznené.
domacnost
28.02.06,10:59
Marína ďakujem za odpoveď, ale predsa mi to ešte nedá sa spýtať, podľa uvedeného príkladu.
-V príklade sa podiely účtujú cez VPD,, PPD, no a moja otázka ešte raz znie nemôžem tieto nákup za tovar,mat.,predaj za tovar, atd... účtovať cez ID?
Mne sa to zdá byť komplikované,pretože ako ja zistím z toho podielu napr. na jedného účastníka združenia koľko nakúpil v hotovosti a koľko cez účet? a tak isto aj predal napr. pripadaj.podiel na jedného je 50% z nakúpen.mater. zo sumy 300 000,00 je 150 000,00. Z týchto 150 000 nevie určiť koľko bolo kúpené v hotovosti a koľko z účtu. Je to moc prácne pre mňa, alebo si to zle vysvetľujem a nemám brať do úvahy ban.účet , ale proste to preúčtujem cez VPD a následne PPD?
- ďalšia vec ma trápi s pohľadávkami a závazkami, ako ich preúčtujem? Mám v knihe za združenie odúčtovať pohľad., závazky a následne každému naúčtovať pohľad.,závazok ale ako určím voči komu. Ked pohľadávky sa mi skladajú aj zo 100 faktúr? to isté aj pri závazkoch.
- posledná vec, ktorá ma napadla je , ak si účastníci združenia v prieb.roka delia korunky podľa určených podielov, tak každému naúčtujem výber z pokladne v druh.členení osobná spotreba. Je to správne?


Možno som to zle pochopila , poprosila by som ešte niekoho kdo by mi poradil v týchto krkolomných veciach a už vopred sa omlúvam za moju nechápavosť, ale chcem mať v tom jasno.
lenkak
28.02.06,15:51
Musím si už pozrieť ten príklad, ale ja som to robila na konc roka jednoduchšie. Spravila som si jedny výkazy za celkové združenie. Pekne som si na nich podelila, komu čo prislúcha. Potom som si spravila výkazy aj pre jednotlivých, ak mali inú činnosť, mimo združenia. Tam som si pripočítala čísla (sumy) s výkazov združenia. Až potom som robila DP.
Marína
28.02.06,19:48
Lenka, tu ani nejde tak o to či jednoduchšie, ale či účastníci združenia vedú účtovníctvo spoločne(jedno) alebo každý zvlášť. Ak spoločne, postupujú podľa Tvojho návodu. Ak vedú účtovníctvo každý zvlášť, vtedy sa podľa mňa má postupovať tak, ako je uvedené v príklade.
domacnost
01.03.06,03:59
Marína ďakujem za odpoveď, ale predsa mi to ešte nedá sa spýtať, podľa uvedeného príkladu.
-V príklade sa podiely účtujú cez VPD,, PPD, no a moja otázka ešte raz znie nemôžem tieto nákup za tovar,mat.,predaj za tovar, atd... účtovať cez ID?
Mne sa to zdá byť komplikované,pretože ako ja zistím z toho podielu napr. na jedného účastníka združenia koľko nakúpil v hotovosti a koľko cez účet? a tak isto aj predal napr. pripadaj.podiel na jedného je 50% z nakúpen.mater. zo sumy 300 000,00 je 150 000,00. Z týchto 150 000 nevie určiť koľko bolo kúpené v hotovosti a koľko z účtu. Je to moc prácne pre mňa, alebo si to zle vysvetľujem a nemám brať do úvahy ban.účet , ale proste to preúčtujem cez VPD a následne PPD?
- ďalšia vec ma trápi s pohľadávkami a závazkami, ako ich preúčtujem? Mám v knihe za združenie odúčtovať pohľad., závazky a následne každému naúčtovať pohľad.,závazok ale ako určím voči komu. Ked pohľadávky sa mi skladajú aj zo 100 faktúr? to isté aj pri závazkoch.
- posledná vec, ktorá ma napadla je , ak si účastníci združenia v prieb.roka delia korunky podľa určených podielov, tak každému naúčtujem výber z pokladne v druh.členení osobná spotreba. Je to správne?


Možno som to zle pochopila , poprosila by som ešte niekoho kdo by mi poradil v týchto krkolomných veciach a už vopred sa omlúvam za moju nechápavosť, ale chcem mať v tom jasno.

Vedlajšie aktivity pri združení nemajú, prosím vás môže mi niekto odpovedať k týmto otázkam...či môžem použiť ID? Trochu strpenia so mnou.
DanielaSL
01.03.06,06:00
U nás vo firme sa to tiež robí tak ako Lenka písala už roky , aj daňové kontroly boli a nikto nič nevyčítal. Účtuje sa na jedného , ktorý je v zmluve o združení poverený. Všetko z výkazu už len potom rozdelím na % . Na DÚ nesiem každému členovi združenia svoje výkazy. Celkové mám založené ja. V daňovom priznaní v XIII. oddiele je potom rozpísaný podiel členov združenia. Tiež považujem ten druhý spôsob za zbytočnú komplikáciu.
Zita5
01.03.06,06:23
U nás vo firme sa to tiež robí tak ako Lenka písala už roky , aj daňové kontroly boli a nikto nič nevyčítal. Účtuje sa na jedného , ktorý je v zmluve o združení poverený. Všetko z výkazu už len potom rozdelím na % . Na DÚ nesiem každému členovi združenia svoje výkazy. Celkové mám založené ja. V daňovom priznaní v XIII. oddiele je potom rozpísaný podiel členov združenia. Tiež považujem ten druhý spôsob za zbytočnú komplikáciu.


Účtovný a majetkový obraz vedenia účtovníctva združenia súkromných podnikateľov má byť verný , pravdivý a hlavne prehľadný. Mám za to , že len tak na srandu nie je povinnosťou nahlásiť na daňový úrad člena združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva v združení a zároveň aj podáva za spoločnú aktivitu daňové priznanie o DPH , samozrejme že v prípade plátcu DPH .

To znamená združenie má mať jedno účtovníctvo v ktorom sa účtuje o príjmoch a výdavkoch dosahovaných spoločne členmi združenia . To znamená , že peňažný denník sa k 31.12.2005 uzavrie a koncoročné výsledky a zostatky sa delia členom združenia v podiele dohodnutom v zmluve o združení . Každý člen si zdaní svoj podiel zo združenia + prípadnú jeho dalšiu osobnú podnikateľskú činnosť .

Čo sa týka výkazov o majetku a záväzkoch + výkaz o príjmoch a výdavkoch , pri vystavovaní vychádza z výsledov združenia + jeho prípadná osobná činnosť z podnikania . Takto spracované DP spolu s výkazmi každý člen odovzdá na daňový úrad .

Nepovažujem za správny postup , ak členovia združenia o príjmoch a výdavkoch účtujú každý vo svojom jednotlivom účte a potom sa to neprehľadne prelína , prerozdeluje a je to neprehľadné , pri kontrole núti kontrolórov k pochybeniu v názore o vedení účta .
Zita5
01.03.06,06:32
Ešte musím doplniť , povereného člena , lebo sa mi zdá , že to nie je dokončené celkom ..........
Poverený člen vedením účtovníctva podľa mňa je člen, na ktorého sú vystavované všetky doklady to znamemá OD,DF,pracovné zmluvy, JCD,CMR , proste dovozné a vývozné doklady a podobne . Čo sa týka KPZ , zmluvy o diele, zmluva o spolupráci ,tu uvádzam mená všetkých členov združenia .
ticiana
01.03.06,06:33
V žiadnom prípade nič nepreúčtovávam. Účastníci združenia predsa rodia spolu a spolu sa podielajú na príjmoch a výdavkoch, keď robia pre združenie
všetko máš predsa účtované v jednom účtovníctve.
pre každého je výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch rovnaký
len v daňovom priznaní delíš príjem a výdaj podľa % tak ako to napísala DanielaSĹ + kópiu zmuvy o združení priložiť každému k DP
napíšeš príjem celkom 700000
výdaj celkom 610000
všetko to vydelíš 2 a do daňového im napíšeš
prijem 350000
výdaj 305000
deliť pokladňu a účet medzi členou združenia pokiaľ zmluva pokračuje je zbytočné iba v tom prípade ak by jeden z účastníkov chcel ukončiť alebo by sa chceli rozdeliť
STRELEC
01.03.06,07:00
[quote=ticiana]........
deliť pokladňu a účet medzi členov združenia pokiaľ zmluva pokračuje je zbytočné iba v tom prípade ak by jeden z účastníkov chcel ukončiť alebo by sa chceli rozdeliť.

A aj v tom prípade by sa postupovalo ináč a v tom dobrom prípade by sa bývalí účastníci finančne vyrovnali a v pokoji a mieri rozišli. Resp. roky súdili.:rolleyes:
domacnost
01.03.06,07:30
V žiadnom prípade nič nepreúčtovávam. Účastníci združenia predsa rodia spolu a spolu sa podielajú na príjmoch a výdavkoch, keď robia pre združenie
všetko máš predsa účtované v jednom účtovníctve.
pre každého je výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch rovnaký
len v daňovom priznaní delíš príjem a výdaj podľa % tak ako to napísala DanielaSĹ + kópiu zmuvy o združení priložiť každému k DP
napíšeš príjem celkom 700000
výdaj celkom 610000
všetko to vydelíš 2 a do daňového im napíšeš
prijem 350000
výdaj 305000
deliť pokladňu a účet medzi členou združenia pokiaľ zmluva pokračuje je zbytočné iba v tom prípade ak by jeden z účastníkov chcel ukončiť alebo by sa chceli rozdeliť

toto som potrebovala počuť. Takže rekapitulácia:
1) urobím doklad.invent. z výsledkov zo združenia, vytlačím peňaž.denník, knihu záv, knihu pohľad., všetky príjmy zdan., nezdanené, výdavky zdanené , nezdanené a to všetko za združenie
2) z výkazov zo združenia prerozdelím druhému členovi podľa podielu:
- budem účtovať príjmy, výdavky, môžem účtovať cez ID?
- nebudem preúčt.pohľadávky, závazky, ale ich len vpíšem do výkazu. V skutočnosti pohľad, závazky mi stále budú zostávať v združení .
- peniaze v pokladni, na účte tiež len rozdelim na výkaze, nebudem o nich účtovať. Tieto peniaze zostávajú nadalej fyzicky na účte aj v pokladni v združení.


ďakujem vám všetkým , že mi pomáhate.
ticiana
01.03.06,07:36
na konci roka môžeš urobiť ID zápis ak to nemáš všetko zapísané v zmluve o združení alebo v internej smernici .
domacnost
01.03.06,07:37
a tieto dva body, ktoré som napísala ako rekapitulácia sú v poriadku?
ticiana
01.03.06,08:29
načo chceš rozdelovať ?
vytlač si výstupy z účtovníctva každému jednému napíšeš taký istý výkaz v plnej hodnote zruženia, ako by si to robila iba jednému a rozdeluješ to iba na daňovom priznaní
to je všetko
domacnost
01.03.06,08:45
2) z výkazov zo združenia prerozdelím druhému členovi podľa podielu:
- budem účtovať príjmy, výdavky, môžem účtovať cez ID?
- nebudem preúčt.pohľadávky, závazky, ale ich len vpíšem do výkazu. V skutočnosti pohľad, závazky mi stále budú zostávať v združení .
- peniaze v pokladni, na účte tiež len rozdelim na výkaze, nebudem o nich účtovať. Tieto peniaze zostávajú nadalej fyzicky na účte aj v pokladni v združení.


ďakujem vám všetkým , že mi pomáhate.

prosím vás vyjadrite sa mi niekto k tomuto celému bodu , ........., mám k 31.12. preúčtovať zdaniteľ.príjem, výdaj cez ID každému do účta? alebo to nechám tak a urobím to tak ako napísala TICIANA. Asi mi níekto stojí na kábliku:D
Zita5
01.03.06,09:20
všetkým vám pekne ďakujem, ale ešte by som sa chcela spýtať.
-budem musieť urobiť výkazy aj ako pre celok združenia a odniesť tiež na daň.úrad?
Výkazy za celok združenia sa nerobia, toto sa podľa podielov robí jednotlivým členom a každý člen odovzdá na DÚ svoje daňové priznanie spolu s Výkazom o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch .


- môžem preúčtovať ku koncu roka cez ID alebo to musí byť cez PPD a VPD?

Ak myslíš preúčtovanie konečných uzávierkových zostatkov - tak tu sú dva spôsoby , ktoré aj v jednom aj v druhom prípade daňová kontrola rešpektuje :

- buď to necháš celé uzatvorené tak ako to je - bez toho , že by si ID preúčtovávala podiel jednotlivého člena a na základe výsledkov vyčíslených v peňažnom denníku zostavíš DP a Výkazy v podiele jednotlivého člena
A L E B O
- ID odúčtuješ v rámci uzávierkových operácii v peňžnom denníku združenia každému mínusom jeho podiel a v jednotlivom účtovníctve každého člena cez úzavierkové operácie zasa cez ID naúčtuješ plusom do jednotlivých koloniek .
- na daň.priznaní u každého z účast.združenia sa budú v § 6 uvádza príjmy a výdavky už ako ich pripadajúci podiel?

Uvádzaš len príjmy a výdaje v podiele dohodnutom v zmluve .


- kde na daňovom priznaní poznačím ich spoločný príjem a podiel pripadajúci na druhého?-v ktorej kolónke, alebo na ktorom riadku?

DP XIII.oddiel uvedieš X - Uvádzam osobitné záznamy

Tu uvedieš presne meno,priezvisko,adresu DIČ každého člena .Pod to uvedieš : združenie za rok 2005 dosiahlo nasledovné príjmy a výdaje

Príjem za združenie celkom .................................
Výdaj za združenie celkom .................................
Podiel členov 50:50 , alebo podľa delenia , Ty už vieš aký podiel .


- dokladovú inventar.treba urobiť asi ako za celok združenia, mám pravdu? alebo za každého zvlášť?

Za celok združenia a ak im účtuješ aj ich jednotlivé účtovníctva tak aj tie .

Ďakujem vám všetkým a posielam vám po bode.


............................................číta j červenou
domacnost
01.03.06,09:43
............................................číta j červenou


velikááááááááááánska vďaka. škoda, že ti už nemôžem poslať další bod, už mi to porada nedovolí. papa.
lenkak
01.03.06,15:28
Ty nepotrebuješ rozdeľovať medzi spoločníkov koľko majú výdavkov v hotovosti, v banke, aké majú záväzky či pohľadávky. Ty pre nich potrebuješ iba číselné vyjadrenie. Veď ty budeš pokračovať v účtovníctve združenia aj v roku 2006, čože všetky neuhradené položky - otvorené položky Ti prechádzajú do nového roka v účtovníctve združenia.
Napr zistíš, že majú 100tis. záväzky, tak jednému do výkazu zapíšeš 50tis. , druhému tiež a tým to haslo. A potom v účte združenia v roku 2006 pokračuješ ýže združenie má ešte záväzok 100tis voči tomu, tomu ......
lenkak
01.03.06,15:29
Ináč so všetkým súhlasím so Zitou.
Aďka30
06.03.06,06:21
Zita5 prosím ťa neviem či som ťa správne pochopila, keď si písala o tých dvoch spôsoboch uzávierkach zostatkov.. ten prvý spôsob:
Ja spravím DP v plnej výške združenie a len výkazi rozdelím na polovice?
Keď nebudem robiť tie ID? Nemôžem sa v tom vyznať.. A to budú platiť obaja daň z plnej výške?
Zita5
06.03.06,07:07
Zita5 prosím ťa neviem či som ťa správne pochopila, keď si písala o tých dvoch spôsoboch uzávierkach zostatkov.. ten prvý spôsob:
Ja spravím DP v plnej výške združenie a len výkazi rozdelím na polovice?
Keď nebudem robiť tie ID? Nemôžem sa v tom vyznať.. A to budú platiť obaja daň z plnej výške?


Poslednými zápismi v Tvojom peňažnom denníku budú účtovné uzávierkové operácie , ktorými v denníku odúčtuješ podiel na jedného člena... prípadne dvoch , neviem koľko ich máš .POverenému členovi združenia na ktorého sa vedie účtovníctvo v peňažnom denníku zostane hodnota , ktorá prináleží jemu .
Príklad :
To znamená , že v prípade 2 členov pri príjme 1 000 000
odúčtuješ ID - 500 000
Ten mínus predstavuje vlastne storno príjmu , ktorý patrí jednému z členov .

Tak isto postupuješ aj pri výdavkoch .

Každý člen združenia si svoj podiel zapíše do daňového priznania a zdaní si len svoj podiel a nie za celé združenie .

Vo vyhotovovaní výkazov postupuješ tým istým spôsobom , do výkazu sa dostane čiastka vo výške podielu účastníka alebo člena združenia .
Aďka30
06.03.06,08:14
Keď mám jeden peňažný denník musím si ho skopírovať a odúčtovať to jednému aj druhému členovi a zvlášť vytlačiť každemu peňažný denník? Ale účtovné doklady majú spoločné aj denník.
Alebo stačí vytlačiť peňažný denník ako celok (združenie) a spoločné výkazy, a tie vydeleť 2 keď sú dvoja, už len v DP a vo výkazoch. Veľmi tým ID nerozumiem.
Aďka30
06.03.06,08:21
Zita5, čítam ešte raz ten tvoj príspevok ak som pochopila správne, ja si spravím ten ID a to vlastne bude predstavovať to,že ten ID bude toho druhého člena v daňovom priznaní? A vytlačím len jeden peňažný denník aj so zaúčtovaním ID druhého spoločníka.?
renča1
06.03.06,08:26
Adka prečítaj si príspevok č.21 poriadne Zitka tam uvádza 2 spôsoby, nemusíš účtovať uzavier.operácie.
Tinika
03.06.12,16:06
U nás vo firme sa to tiež robí tak ako Lenka písala už roky , aj daňové kontroly boli a nikto nič nevyčítal. Účtuje sa na jedného , ktorý je v zmluve o združení poverený. Všetko z výkazu už len potom rozdelím na % . Na DÚ nesiem každému členovi združenia svoje výkazy. Celkové mám založené ja. V daňovom priznaní v XIII. oddiele je potom rozpísaný podiel členov združenia. Tiež považujem ten druhý spôsob za zbytočnú komplikáciu.

A v tom učte povereneho SZCO zo zdruzenia mas celkove učto a potom cez ID nejako minusujes ten podiel druheho clena zdruzenia aby ti v programe ostali jeho vykazy? alebo ako? vdaka

uz som sa vyssie dočitala, takze dakujem