SSAndrea
17.12.12,13:03
Dobrý deň prosím o názor:

sro neplatca DPH poskytuje jazykové kurzy prevažne občanom. Na základe dohody s klientom, vystavia faktúru (faktúry), pričom sa dohodnú, že klient zaplatí najviac v 3 splátkach do 3 mesiacov (preto sú napr. vystavené aj 3 faktúry, každá hneď po prijatí platby na účet). Neuzatvárajú s klientmi žiadne zmluvy.

Je toto vôbec správne a ak áno ako to mám účtovať. Pýtaj sa aj preto, lebo niektorý zaplatený kurz v roku 2012 sa odučí úplne alebo z časti v roku 2013. To účtovníctvo som dostala do rúk až teraz (však neplatci majú čas na zaúčtovanie :o).

Ja mám tieto otázky:
- ak prijmu peniaze na účet a nie sú platitelia DPH ale nie je zmluva, tak OK nechala by som aspoň faktúru aj keď nie je povinnosť ju vystaviť??
- ak sa jedná o jednorázovú platbu a kurz sa odučí v roku 2012, tak zaúčtujem na 602
- ak sa jedná o jednorázovú platbu a kurz sa odučí zčasti v roku 2012 a zvyšok v 2013, tak rozúčtujem 602 a 384
- ak sa jedná o jednorázovú platbu a viem, že celý kurz sa odučí v roku 2013, tak účtovať na 384? Stále uvažujem, či neúčtovať na 324. Máte s tým niekto skúsenosti. Bol by tento postup v poriadku?

Ďakujem Andrea

Ďakujem
IvoM
17.12.12,12:44
Skúsim všeobecne, keďže ide o "neplatcu" DPH a fakturuje sa prevažne občanom tak netreba sledovať rôzne prijaté zálohy a s tým spojenú povinnosť odvádzať DPH zo záloh,
čo je ale podľa mňa najdôležitejšie je to aby boli v jednom účtovnom období spolu náklady a k nim prislúchajúce výnosy, pri kurzoch ktoré prechádzajú cez účtovné obdobie treba túto skutočnosť zabezpečiť a to je najjednoduchšie spraviť pri výnosoch.
Takže pri takomto kurze musím rozúčtovať (asi najlepšie podľa odučených hodín) koľko je odučených hodín v bežnom účtovnom období /602AE/ a koľko bude v nasledujúcom účtovnom období /384AE/. Platbu predom prijatú v roku 2012 na kurz v roku 2013 by som riešil len ako prijatú zálohu na banke 221/324ˇ.
SSAndrea
17.12.12,12:59
Ďakujem
nikulik
11.03.13,11:13
Poprosím Vás, nevedela som kde to mam zaradit a nechcela som otvarat novu temu. Ak mame došlu faktúru konkrétne za školenie z tejto Porady, a školenie je dostupne k nahliadnutiu 3 roky, tak tu fakturu treba časovo rozlíšiť? Prvykrat som o tom počula. Cize ide suma postupne do nakladov ako napr. opisy?
Tweety
11.03.13,12:23
Poprosím Vás, nevedela som kde to mam zaradit a nechcela som otvarat novu temu. Ak mame došlu faktúru konkrétne za školenie z tejto Porady, a školenie je dostupne k nahliadnutiu 3 roky, tak tu fakturu treba časovo rozlíšiť? Prvykrat som o tom počula. Cize ide suma postupne do nakladov ako napr. opisy?
ÁNo, náklady budúcich období treba časovo rozlíšiť. Toto platí už veľmi dávno.
nikulik
12.03.13,06:53
ÁNo, náklady budúcich období treba časovo rozlíšiť. Toto platí už veľmi dávno.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ja nie som účtovníčka, len som si to chcela overiť. Ešte raz dakujem. :)