sole
17.12.12,14:39
výhra auta v s.r.o. - poradí mi niekto ako zaúčtovať, zdaniť a prípadne čo s DPH?
KEJKA
17.12.12,15:21
auto by už malo byť zdanené DPHčkou.
a hodnotu výhry-auta vieš, uvedieš v DPPO a zdaníš.
Tweety
17.12.12,15:22
auto by už malo byť zdanené DPHčkou.
a hodnotu výhry-auta vieš, uvedieš v DPFO a zdaníš.
Kejka ide o sro.
KEJKA
17.12.12,15:34
DPFO som nahradila s DPPO.
marjankaj
17.12.12,15:41
A keby tá s.r.o vyhrala jackpot v lotto, to by sa ako zdaňovalo?:---
KEJKA
17.12.12,15:44
peňažné výhry sa - myslím - zdaňujú pri vyplácaní.
marjankaj
17.12.12,15:47
peňažné výhry sa - myslím - zdaňujú pri vyplácaní.
Výhra v lotto je oslobodená od dane z príjmu pri FO.
sole
17.12.12,16:11
Ide o právnickú osobu a neviem nájsť v zákone o dani z príjmov zdaňovanie výhry - je to len vo fyzických osobách. Rozmýšľala som, či by to nemalo ísť do výnosov súčasne s nákladmi tak ako napríklad dary a dotácie t.j. pri odpisoch tá istá čiastka do výnosov. Nárok na odpočet DPH určite nebude, ale pri predaji neviem či ho zdaniť DPH
marjankaj
17.12.12,16:15
Ešte že tá sro nevyhrala cestu okolo sveta.
Som veľmi zvedavý, kto by tam išiel.:--- Jedno lietadlo by bolo asi málo.:D
Tweety
17.12.12,16:17
Ide o právnickú osobu a neviem nájsť v zákone o dani z príjmov zdaňovanie výhry - je to len vo fyzických osobách. Rozmýšľala som, či by to nemalo ísť do výnosov súčasne s nákladmi tak ako napríklad dary a dotácie t.j. pri odpisoch tá istá čiastka do výnosov. Nárok na odpočet DPH určite nebude, ale pri predaji neviem či ho zdaniť DPH
§ 7
Príjmy z kapitálového majetku
odst.1
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
sole
17.12.12,16:20
§ 7 sa týka výlučne fyzických osôb
marjankaj
17.12.12,16:36
§ 7 sa týka výlučne fyzických osôb
A môže vôbec PO vyhrať nejakú cenu? U FO je väčšinou obmedzenie nad 18 rokov. Ako je to u PO?
Kde to auto tá sro vyhrala?
sole
17.12.12,16:38
Jedine čo by mi na to sedelo je §12 ods7a) - predmetom dane nie je príjem získaný darovaním (aj keď dar nie je výhra), ale o výhrach sa neviem nič dopátrať v paragrafoch o základe dane právnických osôb. Je síce logické, že fyzická osoba svoj príjem v momente, keď ho "zinkasuje" a u právnických je to v momente vystavenia faktúry - z toho by mi vyplynulo, že zdaníme len príjem z predaja auta, ale do nákladov ho nebudeme môcť dostať, nakoľko sme ho prijali bezodplatne.....
Kto ma podporí v mojich úvahách alebo mi k tomu povie niečo viac?
sole
17.12.12,16:40
Orange - kozi kuzi kuzuká ... krásne červené mini one - vyhrali na firemný telefón
marjankaj
17.12.12,16:50
Orange - kozi kuzi kuzuká ... krásne červené mini one - vyhrali na firemný telefón
No tak to bude zaujímavé. Možno ti poradia v Orange.:eek:
promont maja
14.01.13,05:58
Jedine čo by mi na to sedelo je §12 ods7a) - predmetom dane nie je príjem získaný darovaním (aj keď dar nie je výhra), ale o výhrach sa neviem nič dopátrať v paragrafoch o základe dane právnických osôb. Je síce logické, že fyzická osoba svoj príjem v momente, keď ho "zinkasuje" a u právnických je to v momente vystavenia faktúry - z toho by mi vyplynulo, že zdaníme len príjem z predaja auta, ale do nákladov ho nebudeme môcť dostať, nakoľko sme ho prijali bezodplatne.....
Kto ma podporí v mojich úvahách alebo mi k tomu povie niečo viac?

... postupy účtovania myslia na výhry ... náklady vo forme odpisov vzniknú ... ale s nimi aj povinnosť k zdaneniu k dani z príjmu právnických osôb v plnej výške v roku prijatia výhry ... § 33 Postupov účtovania v PÚ ... a to na základe listu=informácie, ktorý Vám zaslala spoločnosť Orange ( ... nachádzajúcej sa v prvej pošte, v tej v ktorej je uvedené, kedy a kto si pre výhru môže zájsť ... či?) ... ak sa mýlim, prosím opravte ma ...

§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku Postupov účtovania v PÚ

(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.

... hoci pre úplnosť aj uvediem ...

§ 56
Účty časového rozlišovania

(12) Dotácie na obstaranie dlhodobého majetku sa rozpúšťajú do výnosov v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním odpisov z dlhodobého hmotného majetku, na obstaranie ktorého bola dotácia poskytnutá, od doby zaradenia tohto majetku do užívania. Dotácie na nákup pozemku, ktorých poskytnutie je podmienené výstavbou na tomto pozemku, sa rozpustia do výnosov počas určenej doby odpisovania stavby.

(12) Na účte 384 –Výnosy budúcich období sa na účely zabezpečenia vecnej a časovej súvislosti účtujú účtovné prípady spojené s účtovaním dotácie na majetok a dotácie na úhradu nákladov podľa § 52a.
sole
14.01.13,09:13
Ďakujem, presne o to mi išlo aby mi niekto potvrdil, že účtovanie bude ako pri dotácii alebo dare. Ale ako zdaniť zákon o účtovníctve nerieši. Hore uvádzaš, že zdaní v roku prijatia výhry - to si ale odporuje so spomínaným §33, kde sa uvádza že do výnosov zúčtujeme každý rok alikvotnú časť vo výške odpisu. Z toho mi vyplýva, že výhra nebude zdanená daňou z príjmu vôbec. Druhá vec je, auto zrejme nebude zaradené do užívania, lebo ho spoločnosť nepotrebuje a rada by ho predala. V tom prípade bude zdanený výnos z predaja auta. A v tomto prípade mi vzniká otázka čo s DPH? Mám odviesť DPH ak sme si ju neodpočítali?
sole
14.01.13,09:38
Ďakujem, presne o to mi išlo aby mi niekto potvrdil, že účtovanie bude ako pri dotácii alebo dare. Ale ako zdaniť zákon o účtovníctve nerieši. Hore uvádzaš, že zdaní v roku prijatia výhry - to si ale odporuje so spomínaným §33, kde sa uvádza že do výnosov zúčtujeme každý rok alikvotnú časť vo výške odpisu. Z toho mi vyplýva, že výhra nebude zdanená daňou z príjmu vôbec. Druhá vec je, auto zrejme nebude zaradené do užívania, lebo ho spoločnosť nepotrebuje a rada by ho predala. V tom prípade bude zdanený výnos z predaja auta. A v tomto prípade mi vzniká otázka čo s DPH? Mám odviesť DPH ak sme si ju neodpočítali?
promont maja
14.01.13,10:04
Ďakujem, presne o to mi išlo aby mi niekto potvrdil, že účtovanie bude ako pri dotácii alebo dare. Ale ako zdaniť zákon o účtovníctve nerieši. Hore uvádzaš, že zdaní v roku prijatia výhry - to si ale odporuje so spomínaným §33, kde sa uvádza že do výnosov zúčtujeme každý rok alikvotnú časť vo výške odpisu. Z toho mi vyplýva, že výhra nebude zdanená daňou z príjmu vôbec. Druhá vec je, auto zrejme nebude zaradené do užívania, lebo ho spoločnosť nepotrebuje a rada by ho predala. V tom prípade bude zdanený výnos z predaja auta. A v tomto prípade mi vzniká otázka čo s DPH? Mám odviesť DPH ak sme si ju neodpočítali?

... samotnú výhru zdaníš ako pripočítateľnú položku k základu dane v daňovom priznaní k dani z príjmu právnických osôb ( ... spomínaný §33 je ustanovením Postupov účtovania = takže žiaden rozpor) ...


... a čo sa týka dane z pridanej hodnoty ... moja úvaha:

1. u výhercu: ... ak idete toto vozidlo predať, tak tento budúci predaj bude určite s daňou z pridanej hodnoty ( ... dodanie tovaru za protihodnotu) ... ale medzitým, ako nájdete kupca, má vozidlo už pridelenú ŠPZ, že? .. tým vlastne písomne deklarujete, že ho máte v evidencii obchodného majetku spoločnosti ... a keďže pri bezodplatnom plnení = výhre nie je nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty ( žiadnu DPH ste neplatili = nie je čo si nárokovať ) ... tak toto by stálo za podanie dopytu na DRSR ... hoci osobne si myslím, že odviesť DPH je potrebné iba pri jeho ďalšom predaji ... či? ...

2. u usporiadateľa výhernej akcie: ... keď si túto otázku otočíme a pozrieme sa na vec z opačnej strany ( Orange), tak v ich prípade ide o bezodplatné dodanie tovaru, ktoré je v intenciách:

§ 8
Dodanie tovaru

3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

... je jasné, že Orange DPH má povinnosť odviesť.
sole
14.01.13,10:07
na základe ktorého § dani z príjmov mám pripočítať k základu dane túto výhru?
promont maja
14.01.13,10:54
na základe ktorého § dani z príjmov mám pripočítať k základu dane túto výhru?

... nooo ... oslobodený príjem z výhier sa týka výlučne fyzických osôb ... takže právnické osoby takéto oslobodenie nemajú ... osobne by som ho dala: v starom DP DPPO riadok: 290 s mínusovým znamienkom ... hmm .. aj keď je to dosť nezvyčajné ...




.. a týmto aj vyjadrujem súhlas s Kejkiným príspevkom:


auto by už malo byť zdanené DPHčkou.
a hodnotu výhry-auta vieš, uvedieš v DPPO a zdaníš.
marjankaj
14.01.13,11:05
na základe ktorého § dani z príjmov mám pripočítať k základu dane túto výhru?
To by si mala mať zaúčtované vo výnosoch. Základom dane bude výsledok hospodárenia §17/1
sole
14.01.13,13:51
práve o to ide - orange odviedol DPH - nikto si ju neodpočítal a ja odvediem DPH z toho istého tovaru - nie je normálne aby štát dostal DPH 2x za to isté...
Tweety
14.01.13,13:51
práve o to ide - orange odviedol DPH - nikto si ju neodpočítal a ja odvediem DPH z toho istého tovaru - nie je normálne aby štát dostal DPH 2x za to isté...
Ale tu nehovoríme o dph, ale o dani z príjmu. To sú dve rozdielne dane.
sole
14.01.13,13:54
vo výsledku hospodárenia nemám vo výnosoch celú cenu auta ale len odpisy za daný mesiac alebo nič, lebo celé sú na výnosoch budúcich období...

a ešte k tomu zaevidovaniu vozidla na inšpektoráte - je síce pravda, že ho máme zaevidované a v majetku, ale nemusíme ho mať v používaní ak ho nevyužijeme na žiadnu cestu, ide tu aj o daň z motorových vozidiel, načo ju máme platiť, keď auto navyužívame?
Tweety
14.01.13,13:56
vo výsledku hospodárenia nemám vo výnosoch celú cenu auta ale len odpisy za daný mesiac alebo nič, lebo celé sú na výnosoch budúcich období...

a ešte k tomu zaevidovaniu vozidla na inšpektoráte - je síce pravda, že ho máme zaevidované a v majetku, ale nemusíme ho mať v používaní ak ho nevyužijeme na žiadnu cestu, ide tu aj o daň z motorových vozidiel, načo ju máme platiť, keď auto navyužívame?
Dani z MV podllieha len MV, ktoré sa na podnikanie aj používa, takže ak sa nepoužíva, neplatíte daň z MV, ale ani nemôžete uplatniť daňový odpis.
promont maja
15.01.13,07:12
na základe ktorého § dani z príjmov mám pripočítať k základu dane túto výhru?


To by si mala mať zaúčtované vo výnosoch. Základom dane bude výsledok hospodárenia §17/1

... rozviniem debatu opäť ( pretože otázka je namieste): ... problém je v tom, že počas účtovania za dané zdaňovacie obdobie bude účtovať iba o takej výške výnosu, aký má náklad = odpis ( zdaniť výhru je preto potrebné riešiť ako pripočítateľnú položku ku základu dane v daňovom priznaní k dani z príjmu právnickych osôb ... ) ... takže v roku prijatia výhry o nej nebude účtovať v jej plnej výške ... ak by sme sa striktne držali litery zákona: pre výhru právnickou osobou nie je v právnej rovine dane z príjmu relevantný podklad ... aspoň podľa mňa ... a veru by som privítala, ak by sa našiel ... ale nie som právnik, tak sa možno mýlim ... či?

pre úplnosť uvediem:


§ 17 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
b) u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva1) z výsledku hospodárenia,
c) u daňovníka, ktorý na základe povinnosti podľa osobitného predpisu1) vykazuje výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke77a) podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo, z tohto výsledku hospodárenia, upraveného spôsobom ustanoveným vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom Ministerstvom financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo ), alebo z výsledku hospodárenia, ktorý by vyčíslil, ak by účtoval v sústave podvojného účtovníctva, 1) pričom na účely zistenia tohto výsledku hospodárenia je povinný viesť evidenciu v rozsahu a spôsobom ustanoveným pre sústavu podvojného účtovníctva1) a uchovávať ju podľa osobitného predpisu;77b) ak pri zisťovaní základu dane daňovník uplatnil postup, pri ktorom sa vychádza z výsledku hospodárenia vykázanom v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo upravenom spôsobom ustanoveným vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom ministerstvom, takto uplatnený postup je daňovník povinný uplatňovať aj v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach.
d) u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou [§ 2 písm. e)], ktorý nemá povinnosť viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) a nerozhodne sa postupovať podľa písmena a) alebo písmena b), z rozdielu medzi príjmami a výdavkami, ak tento zákon neustanovuje inak.
marjankaj
15.01.13,07:36
Teda ak vyhral auto, tak to nedá celé do výnosov?
A ak by vyhral finančnú sumu a potom si to auto kúpil, tak by to dal celé do výnosov?
Veď ak to nebude odpisovať(keďže auto nepoužíva), to ako keby nič nevyhral? A nebude nič zdaňovať?:eek:
marjankaj
15.01.13,07:38
A ako by to bolo u FO?
Ak účtuje v JU, tak to všetko zdaní podľa §8.
Ak bude účtovať v PU, tak to bude zdaňovať ako PO? Teda podľa odpisov alebo nič, ak ho zaradí do majetku, ale nepoužije na podnikanie?
promont maja
15.01.13,07:42
a ešte k tomu zaevidovaniu vozidla na inšpektoráte - je síce pravda, že ho máme zaevidované a v majetku, ale nemusíme ho mať v používaní ak ho nevyužijeme na žiadnu cestu, ide tu aj o daň z motorových vozidiel, načo ju máme platiť, keď auto navyužívame?

... aj keď vozidlo nebudete používať v súvislosti s podnikaním zmluvné poistenie máte, že? ... máte aj náklady spojené s pridelením ŠPZ ( kolky a pod.) ... takže práve týmto písomne deklarujete, že vozidlo budete používať, či? ...
... čo sa týka oznámenia vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, tak túto podľa toho čo čítam, vznik ste nenahlásili, pretože automobil nepoužívate ... teraz zájdem trošku do "krajnosti" ( aby si mala zodpovedané všetky otázky, ktoré je potrebné mať zodpovedané ...) a tak uvediem jeden príklad zo školenia ( lektor: metodička pre daň z príjmu právnických osôb v Prešove):

Spoločnosť má zakúpené dve automatizované linky, resp. prepravníky materiálu ( ide o továreň), pričom iba jeden takýto prepravník je v používaní, druhý je zabalený, ale pripravený, ak by bolo potrebné ( pre prípad poruchy ...). Obidva prepravníky má spoločnosť v evidencii obchodného majetku spoločnosti. Odpoveď: obidva prepravníky je potrebné rovnako odpisovať ...
marjankaj
15.01.13,07:47
... aj keď vozidlo nebudete používať v súvislosti s podnikaním zmluvné poistenie máte, že? ... máte aj náklady spojené s pridelením ŠPZ ( kolky a pod.) ... takže práve týmto písomne deklarujete, že vozidlo budete používať, či? ...
... čo sa týka oznámenia vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, tak túto podľa toho čo čítam, vznik ste nenahlásili, pretože automobil nepoužívate ... teraz zájdem trošku do "krajnosti" ( aby si mala zodpovedané všetky otázky, ktoré je potrebné mať zodpovedané ...) a tak uvediem jedn príklad zo školenia ( lektor: metodička pre daň z príjmu právnických osôb v Prešove):

Spoločnosť má zakúpené dve automatizované linky, resp. prepravníky materiálu ( ide o továreň), pričom iba jeden takýto prepravník je v používaní, druhý je zabalený, ale pripravený, ak by bolo potrebné ( pre prípad poruchy ...). Obidva prepravníky má v evidencii obchodného majetku spoločnosti. Odpoveď: obidva prepravníky je potrebné rovnako odpisovať ...
Ale asi iba účtovne. Nie daňovo. Veď ten zabalený sa nepoužíva na dosahovanie príjmov.
Tweety
15.01.13,07:53
§22 Zákon o DzP
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
promont maja
15.01.13,08:00
Teda ak vyhral auto, tak to nedá celé do výnosov?
A ak by vyhral finančnú sumu a potom si to auto kúpil, tak by to dal celé do výnosov?
Veď ak to nebude odpisovať(keďže auto nepoužíva), to ako keby nič nevyhral? A nebude nič zdaňovať?:eek:


A ako by to bolo u FO?
Ak účtuje v JU, tak to všetko zdaní podľa §8.
Ak bude účtovať v PU, tak to bude zdaňovať ako PO? Teda podľa odpisov alebo nič, ak ho zaradí do majetku, ale nepoužije na podnikanie?

... správne pripomienky ... logika nepustí ... skúšala som včera niečo o tom nájsť v zákonoch, ale som veru nenašla ... a myslím si, že to aj preto to takto Kejka uzavrela ( príspevok č. 1) ..
azla
15.01.13,11:04
Ak sa bude auto odpisovať - bude sa učtovať 551/082 ; a budú sa rozpušťať výnosy bud,.období - 384/648.
Ak sa auto predá - doučtuje sa zostatková cena - 551/082; v tej istej sa čiastke rozpustí VBO 384/648 a následne sa auto vyradí 082/022.
Ešte sa naučtuje predaj 311/641 , 343 a hotovo. 551 sa bude rovnať 648. Výnosy na účte 641 vstupujú do HV, ktorý sa riadne zdaní v DP.
Cez pripočitateľné a odpočitateľné položky by sa postupovalo IBA ak by bol rozdiel v daňových a účtovných odpisoch.
promont maja
15.01.13,12:54
Ak sa bude auto odpisovať - bude sa učtovať 551/082 ; a budú sa rozpušťať výnosy bud,.období - 384/648.
Ak sa auto predá - doučtuje sa zostatková cena - 551/082; v tej istej sa čiastke rozpustí VBO 384/648 a následne sa auto vyradí 082/022.
Ešte sa naučtuje predaj 311/641 , 343 a hotovo. 551 sa bude rovnať 648. Výnosy na účte 641 vstupujú do HV, ktorý sa riadne zdaní v DP.
Cez pripočitateľné a odpočitateľné položky by sa postupovalo IBA ak by bol rozdiel v daňových a účtovných odpisoch.

... toľko hovorí dikcia zákona ...

... chceš tým povedať, že právnická osoba nezdaňuje výhru v roku prijatia výhry v jej plnej výške? ...