ZEvina
27.02.06,12:51
Zdravím všetkých poraďákov. Chcem Vás poprosiť zasa o pomoc. Pracovník mi spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane doniesol aj potvrdenie o príjme z inej fy, potvrdenie o zaplatení životnom poistení a vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2%. Tie 2 % vypočítam z celkového úhrnu preddavkov - t.j. z príjmov aj z tej druhej fy a potom to beriem u neho ako preplatok dane a odpočítam to vo výplatách z celkových daní zo mzdy? Tú zaplatenú a uplatnenú sumu na životné poistenie odpočítam z nezdaniteľných častí ako je to na potvrdení? Veľmi ďakujem.
Ingrid G.
27.02.06,12:08
Dúfam, že to napíšem dosť zrozumitelne.
úhrn príjmov = príjem u Vás + príjem od druhého zamestnávateľa
- poistné
________________
základ dane
- nezdaniteľná časť (ak má na ňu nárok) = 87 936
- životné poistenie (max. 12000)
________________
zdaniteľná mzda (vypočítaš 19%) .... dostaneš daň

vypočítaš úhrn preddavkov na daň = daň zrazená u Vás + u iného zamestnávateľa
- ak je daň zrazená vyššia ako daňová povinnosť .... má preplatok (vrátiš vo výplate)
- ak je daň zrazená nižšia ako daňová povinnosť ..... má nedoplatok (zrazíš vo výplate)

Na poukázanie 2% dane slúži daň vypočítaná podľa § 15 Zákona o dani z príjmov.
ZEvina
27.02.06,12:41
Veľmi ďakujem za odpoveď. Presne takto som to myslela aj ja, ale pre istotu si už všetko overujem.
ormika
23.03.06,10:25
Dobrý deň, prosím odpoveď na moju otázku: Som ako zamestnávateľ povinná vypísať zamestnancom vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane? V zákone o dani z príjmov v povinnostiach zamestnávateľa som to nenašla. Alebo je to len moja dobrá vôla vypísať vyhlásenie zamestnancom? Samozrejme, že im ako zamestnávateľ vystavím potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti a to im odovzdám. A to by malo byť z mojej strany ako zamestnávateľa všetko. Ďakujem za odpovede a prajem krásny deň...
Zita4
23.03.06,10:27
Dobrý deň, prosím odpoveď na moju otázku: Som ako zamestnávateľ povinná vypísať zamestnancom vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane? V zákone o dani z príjmov v povinnostiach zamestnávateľa som to nenašla. Alebo je to len moja dobrá vôla vypísať vyhlásenie zamestnancom? Samozrejme, že im ako zamestnávateľ vystavím potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti a to im odovzdám. A to by malo byť z mojej strany ako zamestnávateľa všetko. Ďakujem za odpovede a prajem krásny deň...
Máš pravdu. ;) Vyhlásenie nie si povinná vypisovať. To si vypisuje daňovník sám. Dáš len potvrdenie o zaplatení dane. :cool:
ormika
23.03.06,10:35
Veľmi pekne ďakujem. Ide mi len o princíp. Nie je mi problém vypísať vyhlásenie, ale viackrát som bola iniciatívna a obrátilo sa to zo strany zamestnanca voči mne. Tak sa chcem vyhnúť konfliktom. Takže ešte raz vďaka.