Vladimír Ozimý
27.02.06,12:55
Klient pracuje vo vyskach a ma urazovu poistky pre pripad urazu(smrt,dozitie je v tomm)....je mozne nieco z toho uznat do danovych vydavkov?
Vladimír Ozimý
27.02.06,11:58
no asi si aj sam odpoviem nie je to definovane v paragrafe 21 ods 1 pisme i) tak dik
ata111
27.02.06,12:13
Aby si nebol tak celkom sám. Podľa mňa nie, a to aj z toho dôvodu, že prípadné plnenie by bolo plnením pre zamestnanca. Iné je profesné poistenie pracoviska - výkon povolania SZČO, to by som uznala.
Vladimír Ozimý
27.02.06,12:23
no ved prave on je zivnostnik...ale v danom paragrafe je to jasne napisane...a poistovna to neuzavrie so zivnostnikom ale so sukromnou osobou
Tweety
27.02.06,12:25
i
no asi si aj sam odpoviem nie je to definovane v paragrafe 21 ods 1 pisme i) tak dik
Nie je to daňovo uznané.:cool:
Pasta
19.08.06,08:46
Ahoj.
Mám otázku: ak konateľ a zároveň spoločník s.r.o. uzavrie poistku na poistenie profesnej zodpovednosti môžem to dať do daňovo uznaných nákladov spoločnosti alebo nie? Díky za odpoveď.
Danila
19.08.06,09:00
Ak sa poistenie týka priamo rizík, ktoré sú spojené s podnikateľskou činnosťou, poistné na toto poistenie môžeš zahrnúť do daňových nákladov za predpokladu splnenia podmienky preukaznosti a zaevidovania.
Pasta
19.08.06,09:16
Nemám zmluvu,mám len mesačný predpis poistného z poisťovne, ale pravdepodobne sa to bude týkať zodpovednosti za vedenei reštaurácie. Takže potrebujem mať založenú zmluvu ako doklad?
Jana Acsová
19.08.06,10:34
Ahoj.
Mám otázku: ak konateľ a zároveň spoločník s.r.o. uzavrie poistku na poistenie profesnej zodpovednosti môžem to dať do daňovo uznaných nákladov spoločnosti alebo nie? Díky za odpoveď.
Daňovo uznanými výdavkami podľa § 19 ZDP sú výdavky súvisiace s podnikateľskými aktivitami daňového subjektu. Kto je daňový subjekt? Spoločnosť. Čo si spoločnosť poistila? Nič.

Ak sa poistenie týka priamo rizík, ktoré sú spojené s podnikateľskou činnosťou, poistné na toto poistenie môžeš zahrnúť do daňových nákladov za predpokladu splnenia podmienky preukaznosti a zaevidovania.Poistenie konateľa, spoločníka ... ťažko posúdiť o aký typ poistky sa jedná, a či sa náhodou nejedná o iné poistenie osoby napr. v súvislosti s pracovnou činnosťou (nestretla som sa zatiaľ s osobitosťami týkajúcimi sa napr. poistenia spoločníka ... ani so škodou spôsobenou osobou spoločníka pri výkone jeho práv majiteľa podielov) ... v každom prípade je však poistením osoby a nie firmy. Je poistením rizík, ktoré by súviseli s výkonom činnosti osoby a nie s výkonom činnosti firmy. Akákoľvek úhrada, by bola vlastne náhrada ... a tu je potrebné hľadať dôvody a zdroje jej prípadného financovania, dodatočného zdanenia daňou z príjmu zo závislej činnosti, či daňového uznania ...
Danila
19.08.06,12:25
Daňovo uznanými výdavkami podľa § 19 ZDP sú výdavky súvisiace s podnikateľskými aktivitami daňového subjektu. Kto je daňový subjekt? Spoločnosť. Čo si spoločnosť poistila? Nič.
Poistenie konateľa, spoločníka ... ťažko posúdiť o aký typ poistky sa jedná, a či sa náhodou nejedná o iné poistenie osoby napr. v súvislosti s pracovnou činnosťou (nestretla som sa zatiaľ s osobitosťami týkajúcimi sa napr. poistenia spoločníka ... ani so škodou spôsobenou osobou spoločníka pri výkone jeho práv majiteľa podielov) ... v každom prípade je však poistením osoby a nie firmy. Je poistením rizík, ktoré by súviseli s výkonom činnosti osoby a nie s výkonom činnosti firmy. Akákoľvek úhrada, by bola vlastne náhrada ... a tu je potrebné hľadať dôvody a zdroje jej prípadného financovania, dodatočného zdanenia daňou z príjmu zo závislej činnosti, či daňového uznania ...Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním môže mať zmluvný / dobrovoľný/, alebo povinný charakter. Každý podnikateľ môže svojou činnosťou spôsobiť z rôznych dôvodov stratu svojmu zákazníkovi. V praxi je veľa druhov podnikateľských činností, pri ktorých je podmienkou výkonu činnosti aj podmienka poistenia činnosti podnikateľa. / reštaurátor, patentový zástupca, atď.../Ustanovenie § 2 písm. i zákona o dani z príjmov zakotvuje generálnu klauzulu na uznanie daňových výdavkov - nákladov na poistenie. Takýto výdavok daňovníka zabezpečuje príjem daňovníka pre prípad vzniku n e p r e d v í d a n e j náhodnej udalosti. Pretože uzavretie zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu je závislé na vôli podnikateľa, teda konateľa, vrátane spoločníka, súvisí s jeho podnikateľskou činnosťou / neslúži osobnej potrebe podnikateľa-
životné poistenie, poistenie rod.domu a pod./ je zmluva o poistení koncipovaná v súlade s potrebami aj právnickej osoby ako takej. V tom prípade nevidím prekážky uplatnenia poistného do daňových výdavkov napriek tomu, že pravdepodobne podľa predmetu činnosti podnikania ide o dobrovoľné poistenie zo strany podnikateľa. Vždy doporučujem riešiť takéto prípady so správcom dane, ktorý jednoznačne prezentuje svoje stanovisko k zadanej problematike a dá sa tak predchádzať prípadný neskorším pochybnostiam.
Jana Acsová
19.08.06,12:48
Akékoľvek odpovede na otázku zadávateľa je potrebné chápať v tej súvislosti, že poistenou osobou je: konateľ, spoločník alebo radový zamestnanec firmy (nie je zatiaľ zodpovedaná otázka o aké poistenie sa jedná).

Akákoľvek úhrada, by bola vlastne náhrada ... a tu je potrebné hľadať dôvody a zdroje jej prípadného financovania, dodatočného zdanenia daňou z príjmu zo závislej činnosti, či daňového uznania ...
Týmto je potrebné zadávateľa otázky upozorniť na fakt, že musí zvážiť naznačené okolnosti a otázku zdanenia riešiť až následne.

Predpokladajme, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi uzatvorí osoba, ktorá nie je súčasne spoločníkom, ani konateľom a pritom sa bude jednať o ten istý druh poistenia.

Otázka zadavateľa znela, či si môže spoločnosť uznať tento druh výdavku inej osoby.
Danila
19.08.06,14:49
Akékoľvek odpovede na otázku zadávateľa je potrebné chápať v tej súvislosti, že poistenou osobou je: konateľ, spoločník alebo radový zamestnanec firmy (nie je zatiaľ zodpovedaná otázka o aké poistenie sa jedná).

Týmto je potrebné zadávateľa otázky upozorniť na fakt, že musí zvážiť naznačené okolnosti a otázku zdanenia riešiť až následne.

Predpokladajme, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi uzatvorí osoba, ktorá nie je súčasne spoločníkom, ani konateľom a pritom sa bude jednať o ten istý druh poistenia.

Otázka zadavateľa znela, či si môže spoločnosť uznať tento druh výdavku inej osoby.Ja zo zadania otázky neviem jednoznačne, či konateľ a štatutár uzatvoril poistenie súvisiace so spoločnosťou, alebo ako iná osoba. Ja takúto skutočnosť nepredpokladám. Pokiaľ nemáme pred očami poistnú zmluvu, je všetko len o diskusii a názoroch. Jednoznačný záver k podobným zadaniam bez predmetných dokladov nie je možný. Preto sme doteraz pracovali hypoteticky.
Jana Acsová
19.08.06,15:03
Pokiaľ nemáme pred očami poistnú zmluvu, je všetko len o diskusii a názoroch. Jednoznačný záver k podobným zadaniam bez predmetných dokladov nie je možný. Preto sme doteraz pracovali hypoteticky.Plne s Vami súhlasím. Preto som reagovala na príspevok č. 7, ktorý sa mi hypotetický nejavil:

Ak sa poistenie týka priamo rizík, ktoré sú spojené s podnikateľskou činnosťou, poistné na toto poistenie môžeš zahrnúť do daňových nákladov za predpokladu splnenia podmienky preukaznosti a zaevidovania.
... a citovala som ho v príspevku č. 9 a v súvislostiach, ktoré som načrtla a ktoré sa zatiaľ neriešili.

Súhlasím, že je to v rovine diskusie, preto je dobré, keď sa názory rozoberú z viacerých pohľadov. Trebárs aj z Vášho a trebárs aj z môjho ... a môže sa samozrejme pridať aj názor ďalší.
Pasta
20.08.06,06:28
Ďakujem všetkým za príspevky k mojej otázke (príspevok č. 6), bohužiaľ nemôžem nič upresniť, lebo konateľ-spoločník je na dovolenke a zmluvu má on. Keď budem mať zmluvu o uzavretej poistke tak doplním údaje.
schreiterka
09.11.07,13:48
no asi si aj sam odpoviem nie je to definovane v paragrafe 21 ods 1 pisme i) tak dik

mozme sa opytat o akom zakone ste hovorili v tejto suvislosti?
Johanka
09.11.07,13:54
Zákon o dani z príjmov § 21 ods.1
i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka; toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa § 19 ods. 2 písm. e), a p)