POcity
18.12.12,02:04
Dostal som novú pracovnú zmluvu, ktorú odmietam podpísať. Ide o to, že do teraz(6r.) som mal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú kde boli uvedené len základne náležitosti s klasickým rozvrhnutím pracovnej doby. Na "papieri" je len minimálna mzda(keďže žijem na východe:), ktorá je zasielaná na Bú a zvyšok bol vyplácaný na ruku s tým, že som podpísal aj A4 kde bol výpočet odpracovaných hodín a reálna mzda. Samozrejme, keďže pracujem ako kuchár, nešlo o klasický pracovný týždeň ale väčšinou o rozdelenie na krátky a dlhý. niekedy pracujeme 15-17 hod denne, čo nie je neobvyklé v našej profesii. Samozrejme neboli preplácané žiadne nadčasy ani sviatky, všetko bolo vecou ústnej dohody.
Nebol som s tým spokojný, ale keďže som prácu potreboval, svoje peniaze som dostal a s vedúcim sme sa vždy vedeli rozumne dohodnúť. Samozrejme nastala zmena a nová vedúca nám prikázala podpísať nové zmluvy. Sú postavené úplne nevýhodne pre nás zamestnancov a samozrejme tak, aby čo najviac vyhovovali jej. Nesúhlasím z ničím okrem zmeny rozvrhnutia pracovného času.
Takmer všetci už podpísali pod hrozbou výpovede, mne sa vyhráža výpoveďou a nevyplatením peňazí na ruku. Dokonca aj na nástenku napísala výzvu že "v prípade neodovzdania nových pracovných zmlúv budeme mať zadržané uhradenie zvyšku mzdy."
Môj pohár trpezlivosti pretiekol, a tak ešte pokiaľ pracujem chcem podať podnet na inšpektorát práce. Nemám čo stratiť a nechcem byť tým, ktorý sa sťažuje ale nič pre tomu neurobí.
Malo by ísť o:
-nedodržiavanie BOZP (žiadne pracovné oblečenie ani obuv počas 5 rokov)
-porušovanie pracovnej zmluvy( pracovného času, neuhrádzanie nadčasov, práca cez víkendy, nedele a sviatky pod hrozbou prepustenia, nútenie vykonávať prácu nesúvisiac s náplňou mojej profesie kuchár(maľovanie, rúbanie dreva, oprava sanity..) pod hrozbou prepustenia
mam otázky:
Môžem byť aj ja nejako "potrestaný" že som nepracoval podľa pracovnej zmluvy?
Ak si vypíše novú dochádzkovú knihu, musí tam byť aj môj podpis alebo nie(príchodu a odchodu z/do práce. pomôžu prekopírované niektoré dochádzkové listy a papier s jej vydieraním o podpis PZ. Môže použiť proti mne podpísané A4-ky s výpočtom reálnej mzdy. Ako sa čo najefektívnejšie brániť? A má vôbec zmysel podať podnet na IP.Ako vážne to berú oni?

Mám plnú podporu kolegov a minimálne dvoch, ktorí by boli aj ochotný svedčiť-povedať pravdu. Nechcel som to urobiť, ale jej správanie začína byť vážne terorom najmä psychickým na pracovisku. Ja som stále pracoval najlepšie ako som vedel bol vzorným zamestnancom( nulová absencia počas šiestich rokov, zdokonaľovanie sa, dokonca som si popri práci urobil aj vysokú školu. Samozrejme chystal som sa z práce odísť začiatkom roka 2013, aby som sa uplatnil v odbore kde som skončil VŠ, a túto vec, neľudský prístup a okrádanie zamestnancov nechcem nechať len tak ale urobiť maximum čo môžem.
Ďakujem za vaše odpovede a rady
Llívia
18.12.12,06:46
...Môžem byť aj ja nejako "potrestaný" že som nepracoval podľa pracovnej zmluvy?...
Myslíš za to, že si maľoval, rúbal drevo... teda, že si robil to, čo ti nariadil zamestnávateľ? Za to nemôžeš byť potrestaný.

...Môže použiť proti mne podpísané A4-ky s výpočtom reálnej mzdy...
Krátenie daní a poistného je trestný čin. Pochybujem, že by to riskla.

...Mám plnú podporu kolegov a minimálne dvoch, ktorí by boli aj ochotný svedčiť-povedať pravdu. Nechcel som to urobiť, ale jej správanie začína byť vážne terorom najmä psychickým na pracovisku....
Aj tvoja vedúca má nejakého vedúceho, čo tak porozprávať sa s ním? Či ona je zároveň aj majiteľkou?
POcity
18.12.12,09:42
Áno, vedúca je zároveň majiteľkou a konateľkou firmy. Žiadna rozumná debata s ňou nie je. Včera vyhlásila: "ja som kráľovná džungle a vy musíte robiť čo vám poviem, ak sa nepáči môžeš ísť.." čo ma aj rozosmialo aj poriadne nakoplo..
Ide hlavne o to, že nedodržiava ani tie základné povinnosti zamestnávateľa a od nás žiada, aby sme robili všetko, za minimálnu mzdu, držali hubu a krok! Bez akéhokoľvek ľudského prístupu..
Llívia
18.12.12,10:01
Podnet na inšpektorát práce sa dá podať aj anonymne, aj také musí prešetriť. Dobre si rozmysli, čo do neho dáš, aby si si neuškodil, keďže s vyplácaním nezdanených a odvodmi nezaťažených peňazí na ruku si súhlasil.
KEJKA
18.12.12,10:23
podaj podnet, nech sa niečo robí. Ťažko povedať, ako sa k tomu IP postaví, ak to bude anonymné.
Ale aspoň rozvíriš stojaté vody. Konečne niekto na východe, čo sa nebojí postaviť proti takým nechutným praktikám - ved je to pod ľudskú dôstojnosť.
Darina1234
18.12.12,16:16
podnet moze by aj podpisany, IP vobec pri konrole neuvedie voje meno, a neskor budeš o kontrole informovany, pri anonyme nie.
misoft
18.12.12,16:23
Včera vyhlásila: "ja som kráľovná džungle a vy musíte robiť čo vám poviem, ak sa nepáči môžeš ísť.." čo ma aj rozosmialo aj poriadne nakoplo..
No - pokiaľ by ste sa spojili všetci zamestnanci ako jeden (kuchári) a odišli by ste od nej (riziko, že pôjdete na úrad) - tak by mohla byť kráľovnou džungle, ale na koho by potom revala? Iba ak do studených a prázdnych kotlov. A pustiť do "éteru :D" echo, ako sa "kráľovná" správa - pochybujem, že nájde kvalifikovaného kuchára (možno nejakého zo školy) a pokiaľ nebude mať dobrého kuchára, nebude mač zanedlho ani klientov. A potom už naozaj môže kričať koľko chce.
POcity
19.12.12,00:13
Podnet na inšpektorát práce sa dá podať aj anonymne, aj také musí prešetriť. Dobre si rozmysli, čo do neho dáš, aby si si neuškodil, keďže s vyplácaním nezdanených a odvodmi nezaťažených peňazí na ruku si súhlasil.

presne to som myslel tým, že nakoniec môžem uškodiť aj sám sebe..ale do akej mieri? mal som sa vzdať svojich peňazí? nie je predsa odvodová povinnosť na zamestnávateľovi?
POcity
19.12.12,00:24
podaj podnet, nech sa niečo robí. Ťažko povedať, ako sa k tomu IP postaví, ak to bude anonymné.
Ale aspoň rozvíriš stojaté vody. Konečne niekto na východe, čo sa nebojí postaviť proti takým nechutným praktikám - ved je to pod ľudskú dôstojnosť.

Trafila si presne do čierneho, tak ako to vnímam aj ja. V terajšej práci už nemám čo získať ani stratiť, pre mňa to bola nutná práca, aby som si urobil a financoval VŠ. Ale už ma nebaví počúvať(oprávnene) sťažnosti ako je tu u nás na východe lebo takto sa správa veeeľka väčšina miestnych podnikateľov a nikto s tým nič nerobí a mne ide hlavne o ľudsky prístup a dôstojnosť, ale mám pocit že ak chcem niečo dosiahnuť musím sa znížiť na ich úroveň a byť väčšia"sviňa" ako oni.
POcity
19.12.12,00:33
No - pokiaľ by ste sa spojili všetci zamestnanci ako jeden (kuchári) a odišli by ste od nej (riziko, že pôjdete na úrad) - tak by mohla byť kráľovnou džungle, ale na koho by potom revala? Iba ak do studených a prázdnych kotlov. A pustiť do "éteru :D" echo, ako sa "kráľovná" správa - pochybujem, že nájde kvalifikovaného kuchára (možno nejakého zo školy) a pokiaľ nebude mať dobrého kuchára, nebude mač zanedlho ani klientov. A potom už naozaj môže kričať koľko chce.
Súhlasím a ak by to bolo možné, takto som to navrhoval v práci aj ja ALE ja som mladý, slobodný, a aj to mám problém nájsť si prácu - aspoň za tých 500€,(nemám problém odísť, lebo pre mňa sú to už podmienky pod ľudskú dôstojnosť), tak podporu v kolektíve mám, ale nikto, resp. nie všetci si môžu dovoliť prísť o zamestnanie, ak živia rodinu, v tom ich zasa chápem ja. Snáď moja "aktivita" prinesie aspoň malé zlepšenie pre nich.
Llívia
19.12.12,06:25
presne to som myslel tým, že nakoniec môžem uškodiť aj sám sebe..ale do akej mieri? mal som sa vzdať svojich peňazí? nie je predsa odvodová povinnosť na zamestnávateľovi?
Je, ale ty si dostával peniaze na ruku s vedomím, že nie sú zdanené ani neboli z nich platené odvody. Neviem, ako je to v takomto prípade, či sa aj ty ako zamestnanec dopúšťaš trestného činu.
Ešte môžeš toto nenahlásiť a nahlásiť na inšpektorát iné porušovanie zákonov (Zákonníka práce, BOZP...).
anilah
19.12.12,17:03
Len sa sťažuj. Ja som sa tiež sťažovana na svjho zamestnávateľa na IP. Prišlo mi oznámenie o výsledku preštrenia, v ktorom sa zmieňovali o porušení zamastnávateľa voči mne aj iným zamestnancom vo ôsmych parafagrafoch Zákonníka práce. Zamestnávateľovi bolo nariadené odstrániť uvedené nedostatky a vyrovnať sa so mnou finančne. Napriek nariadeniu IP sa mi zamestnávaťel neozval, finančne sa so mnou nevyrovnal a nedostatky na pracovisku neodstránil, z čoho usudzujem, že tá inšpekcia bola zbytočná a na pracovisku sa nič nezmenilo a funguje to tam tak, ako bolo doteraz.