zxcvbnm
18.12.12,13:05
Ahojte,
chcem sa, prosím, opýtať, ako je to, keď človek má pracovný pomer na dobu určitú, ale potrebuje ho ukončiť skôr (napr. nastupuje na denné štúdium, ešte počas trvania práce)? Dá sa to vôbec? A ak áno, ako je to s výpovednou lehotou a sú tam nejaké možnosti? A okrem toho, je tam tiež skúšobná doba, či nie?
Vďaka.
Tweety
18.12.12,13:11
AKá SD, myslíš asi výpovednú dobu, nie? PP môžeš ukončiť buď dohodou, alebo výpoveďou.
wirgi
18.12.12,15:28
Ahojte,
chcem sa, prosím, opýtať, ako je to, keď človek má pracovný pomer na dobu určitú, ale potrebuje ho ukončiť skôr (napr. nastupuje na denné štúdium, ešte počas trvania práce)? Dá sa to vôbec? A ak áno, ako je to s výpovednou lehotou a sú tam nejaké možnosti? A okrem toho, je tam tiež skúšobná doba, či nie?
Vďaka.
Ak máš v prac. zmluve dohodnutú skúšobnú dobu , počas nej môžeš skončiť prac. pomer kedykoľvek bez udania dôvodu.
rodina1
18.12.12,18:07
Ak máš v prac. zmluve dohodnutú skúšobnú dobu , počas nej môžeš dať výpoveď kedykoľvek bez udania dôvodu.

V skúšobnej dobe sa nedáva výpoveď, pracovný pomer sa ukončuje bez udania dôvodu.
luciadr
16.01.13,18:46
Dobrý deň, prosím Vás, ak zamestnankyňa pracuje na dobu určitú viac ako 2 roky (zastupovanie ženy, ktorá je na materskej), pp jej končí v 8/2013 a zamestnávateľ jej dáva k 31.1.2013 výpoveď, pretože daná osoba na materskej chce nastúpiť skôr do práce, má nárok na odstupné? Čo by ste takejto zamestnankyni odporučili? Predpokladám, že jej bude zam-teľa núkať výpoveď dohodou. Ale čo ak sa rozhodne nepodpísať, že chce výpoveď podľa § 63? Mohla by? Ďakujem