marek1010
18.12.12,18:59
ahojte viete mi povedat preco riesi podnikanie na cierno kriminalana policia?dnes mi zazvnil policajt s tym ze niekto ma nahlasil s tym ze na cierno podnikam ja ze mam zivnost od 9/12 on si ju kukol odpisal ico,,pred tym som predavala ale len pouzite veci po malej a mne a niekto ma nahlasil:eek:no mala som nieco aj na objednavku,,,viete mi povedat niekto co sa teraz bude diat? nviete preco to riesi kriminalka
Peter S.
18.12.12,18:40
Nerobte si zbytočnú paniku. Policajt len prešetroval podozrenie na spáchanie z trestného činu podľa § 251 Trestného zákona.
Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku (§ 2 ods. 1 OBZ). Podnikateľom podľa § 2 ods. 2 OBZ je:
osoba zapísaná v obchodnom registri,
osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenenia,
osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
Za neoprávnené podnikanie v zmysle § 251 treba považovať neoprávnené poskytovanie služieb alebo vykonávanie inej zárobkovej činnosti v rozpore so živnostenským zákonom alebo inými právnymi predpismi, ktoré ustanovujú podmienky na ich prevádzkovanie, ale aj nad rámec oprávnenia.


Na určenie malého rozsahu neoprávneného podnikania možno použiť výkladové pravidlo uvedené v § 125 TZ. Na naplnenie uvedeného znaku sa však vyžaduje, aby išlo o sústavnú činnosť vykonávanú po živnostensky s cieľom získať trvalý zdroj finančných príjmov.
Policajt si poznamenal IČO a tým je pre neho vec defakto uzatvorená, nakoľko máte živnosť a nevykonávali ste nič nad rámec živnostenského oprávnenia.
marek1010
18.12.12,19:01
dobry vecer dakujem za odpoved,,,tam ide o to ze som to robila uz aj pred tym asi cca 2 mes a neaky dobrak na mna dal podnet ten policajt mal papiere s mojimi foto s profilu a s vecami co predavam zivnost mam len od 4/12 ja som mu povedala ze pred tym som predavala veci po mne a malej a ze nechapem preco ma niekto nahlasil a on ze zavist,,,je to stale ok?
Peter S.
18.12.12,19:10
je to v poriadku, nešlo v tom prípade o podnikanie, a dôležitý je aj zisk a keď ste predávali veci po malej, tak ste predávali veci aj pod cenu za akú ste ich kúpili, nebol tam žiaden zisk. Nerobte si starosti, to by každý, čo predáva niečo na inzerát vykonával nedovolené podnikanie :)