Makarikari
18.12.12,21:27
Som zamestnaná ZŤP, zamestnávateľ ma chce prepustiť, nemá ale zjavný dôvod, preto ma tlačí do dohody, alebo mi navrhuje, aby som prešla na tú istú prácu za menej peňazí ale ako externista.
Som zúfalá, prosím poraďte mi. Som ZŤP, ale našla som si pred piatimi rokmi veľmi dobrú prácu. Odpracovala som pre firmu 5 rokov, a nikdy som nebola vypísaná. Pracovala som tak isto ako zdravý kolegovia. Môj priamy nadriadený mi oznámil, že riaditeľ ma chce prepustiť. Vraj chce aby sa práca, ktorú vykonávam ja nejako lepšie rozbehla. Po tom oznámení som sa zosypala a nervovo som sa zrútila. Psychiatrička ma vypísala. Výpoveď som zatiaľ nedostala, ale už mi oznámil, že pripravujú tri možnosti.
1. dohoda, kde mi zamestnávateľ ponúka 5 mesačný plat ako odstupné (pôvodne mi navrhovali 2 mesačné odstupné)
2. prejsť na zmluvu ako externista a nechali by mi služobné auto aj pohonné hmoty, aj telefón.
Robila by som vlastne to isté, akurát za nižší plat. Samozrejme mi opísali "nesmierne výhody" tejto možnosti.
3. súdny spor
Vypísaná budem minimálne do konca januára, lebo v tom termíne mám prvú kontrolu.
Môžu mi dať výpoveď aj počas PN, ktorú mi vlastne svojim necitlivým prístupom spôsobili oni?
Ako sa mám brániť? Na rovnakej pozícii pracujeme 3, ja a dvaja muži. Výpoveď chcú dať, ale len mne, môže ísť o diskrimináciu? Na čo mám právny nárok, a čo je pre mňa najvýhodnejšie?
terezamaria
18.12.12,20:49
Som zúfalá, prosím poraďte mi. Som ZŤP, ale našla som si pred piatimi rokmi veľmi dobrú prácu. Odpracovala som pre firmu 5 rokov, a nikdy som nebola vypísaná. Pracovala som tak isto ako zdravý kolegovia. Môj priamy nadriadený mi oznámil, že riaditeľ ma chce prepustiť. Vraj chce aby sa práca, ktorú vykonávam ja nejako lepšie rozbehla. Po tom oznámení som sa zosypala a nervovo som sa zrútila. Psychiatrička ma vypísala. Výpoveď som zatiaľ nedostala, ale už mi oznámil, že pripravujú tri možnosti.
1. dohoda, kde mi zamestnávateľ ponúka 5 mesačný plat ako odstupné (pôvodne mi navrhovali 2 mesačné odstupné)
2. prejsť na zmluvu ako externista a nechali by mi služobné auto aj pohonné hmoty, aj telefón.
Robila by som vlastne to isté, akurát za nižší plat. Samozrejme mi opísali "nesmierne výhody" tejto možnosti.
3. súdny spor
Vypísaná budem minimálne do konca januára, lebo v tom termíne mám prvú kontrolu.
Môžu mi dať výpoveď aj počas PN, ktorú mi vlastne svojim necitlivým prístupom spôsobili oni?
Ako sa mám brániť? Na rovnakej pozícii pracujeme 3, ja a dvaja muži. Výpoveď chcú dať, ale len mne, môže ísť o diskrimináciu? Na čo mám právny nárok, a čo je pre mňa najvýhodnejšie?
Pokiaľ si PN, nemôžu Ti dať výpoveď, lebo určite máš dobu neurčitú. Pokiaľ máš kontrolu koncom januára, určite nebudeš už z PN-ky vypísaná. Pokiaľ by si ukončila PN-ku, výpoveď môžeš dostať, však so súhlasom ÚPSV a R. No a ten súhlas dáva ÚPSVa R len vo veľmi vážnych prípadoch a to Tvoj prípad nie je.
terezamaria
18.12.12,21:30
Slušná ponuka.Najslušnejšia by bola " zostať pracovať ".
terezamaria
18.12.12,21:44
Ja ti rozumiem.

Ale kedže som zopár zamestnaní už prešiel, tvrdím : (asi preto, lebo by s tým mali ťažkosti) 5 mesiacov je slušná ponuka

PS
Ja som mal jedinú s 2 mesiacmi ( ale v deň "ponuky" antidatovaná o 2 mesiace dozadu :D ).
Je slušná....len pre ZŤP zamestnanca je lepšie byť zamestnancom aj naďalej. :)
veronikasad
18.12.12,21:58
Som zúfalá, prosím poraďte mi. Som ZŤP, ale našla som si pred piatimi rokmi veľmi dobrú prácu. Odpracovala som pre firmu 5 rokov, a nikdy som nebola vypísaná. Pracovala som tak isto ako zdravý kolegovia. Môj priamy nadriadený mi oznámil, že riaditeľ ma chce prepustiť. Vraj chce aby sa práca, ktorú vykonávam ja nejako lepšie rozbehla. Po tom oznámení som sa zosypala a nervovo som sa zrútila. Psychiatrička ma vypísala. Výpoveď som zatiaľ nedostala, ale už mi oznámil, že pripravujú tri možnosti.
1. dohoda, kde mi zamestnávateľ ponúka 5 mesačný plat ako odstupné (pôvodne mi navrhovali 2 mesačné odstupné)
2. prejsť na zmluvu ako externista a nechali by mi služobné auto aj pohonné hmoty, aj telefón.
Robila by som vlastne to isté, akurát za nižší plat. Samozrejme mi opísali "nesmierne výhody" tejto možnosti.
3. súdny spor
Vypísaná budem minimálne do konca januára, lebo v tom termíne mám prvú kontrolu.
Môžu mi dať výpoveď aj počas PN, ktorú mi vlastne svojim necitlivým prístupom spôsobili oni?
Ako sa mám brániť? Na rovnakej pozícii pracujeme 3, ja a dvaja muži. Výpoveď chcú dať, ale len mne, môže ísť o diskrimináciu? Na čo mám právny nárok, a čo je pre mňa najvýhodnejšie?
Ak nemáš inú prácu, Nepodpisuj dohodu o skončení prac.pomeru. Počas PN-ky sa na teba vzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela. Aj po skončení PN s tebou zamestnávatel môže rozviazať prac.pomer len po predch.súhlase UPSVaR.
Pozri

§ 66
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
taiko
18.12.12,22:56
Makarikari,
Skusme teraz neriesit, ze si ZTP, popripade to, ci ta zmestnavatel diskriminuje. Je tu vela poradakov, co Ti na to dokazu dat fundovane odpovedea upozornit an pripadne nepravosti zo strany zamestnavatela.

O inom som chcel a to o tom ako to cele beries Ty a co Ty chces, aby sa stalo. Chcel by som zdoraznit, ze si nedovolim teba, alebo Tvoju pracu posudzovat, len rozmyslam o roznych uhloch pohladu. Vychadzam len z toho co si popisala, takze moje predpoklady aj zavery mozu byt klamne.

1. Naozaj si myslis, ze zamestnavatel moze zato ze si sa psychicky zrutila, ked Ta chce prepustit?
2. Naozaj si myslis, ze sa zamestnavatel chova necitlivo, ked Ta chce prepustit? Obzvlast ked Ti ponuka nadstandardne odstupne?
3. Naozaj chces nadalej pokracovat vo firme, kde Ta (uz z akychkolvek dovodov) nechcu? Tu je ale zjavny rozpor, kedze Ti ponukaju pracu externou formou.
4. Naozaj si myslis, ze v dnesnej dobe je zamestnanie za zasluhy, ci za odpracovane roky? Mozno si zamestnavatel mysli, ze (ako kmenovy, staly, znudeny, vyhoreny) zamestnanec uz nie si pre neho takym prinosom a ponuka Ti moznost, kde by si aj Ty priniesla kozu na trh. Co by Ta mozno mohlo motivovat k invencii a k zapalu. Nehovoriac o tom, ze Ti k tomu ponuka benefity ako auto, pohonne hmoty a telefon? (co by vazne nemusel). Ja robim na kontrakt ako externista a vsetko si platim sam. Nizsim platom myslis, to, ze budes pracovat na dohodu a ze si budes musiet sama platit odvody? Ci Ti chcu znizit mzdu?
5. Myslis si, ze po vyhratom (mozno) sudnom spore sa budes citit lepsie?
6. Myslis, si keby keby to ta firma s tebou nemyslela seriozne, tak by Ti ponukala moznosti? Ak naozaj nie su spokojni, mohli Ta aj vyhodit, za vyfabrikovane porusenie pracovnej discipliny a nedostala by si ani odstupne, ani moznost dalsej spoluprace.
7. Samozrejme, je tu aj moznost, ze si chcu na tvoj ukor znizit naklady. Pokial to urobia legalne, tak stym aj tak nic nenarobis.


este raz musim pripomenut. Ak zamestnavatel robi nieco nekale, ci v rozpore so zakonmi, tak musi byt potrestany, ale ak ide iba o to, ze si Ty dufala, ze budes mat stalu pracu do penzie, a niekto Tvoje ocakavanie neplni, tak to potom prrrrrrrr.
Podla toho co pises, sa ta firma podla mna sprava nestandardne. Ponuka Ti odstupne, resp externu poziciu s benefitami, zatial co Ty vidis iba nepravost z ich strany. Mozno ma ukamenujes, ale podla mna robenie obstrukcii, ci nebodaj sudne procesy Ti mozno prinesu nejaky jednorazovy profit. Stastie a spokojnost Ti to ale neprinesie.

A este nieco. Iba Ty poznas vsetky suvislosti. Skus sa teda kompletne vzit do role svojho zamestnavatela a skus si predstavit, ako by si v tomto pripade postupovala Ty.
Makarikari
25.12.12,19:59
Terezamaria, ďakujem za odpoveď aj za porozumenie. Naozaj najradšej by som ostala pracovať. V mojom prípade je to ozaj ťažké nájsť si niečo adekvátne a práca na dohodu ako externista je veľmi neistá. Neviem ako dlho by si ma tam nechali na takúto spoluprácu, obávam sa, že ide len o špekuláciu, a cestu ako sa ma šikovne zbaviť neskôr, možno za dva tri mesiace.
Stanislav 1975
25.12.12,20:03
Súhlasím s mravecsom, bohužial sme na Slovensku a pokial sa ťa rozhodli sa zbaviť tak sa im to skor či neskor podarí- a možno bez odstupného úplne- ber tých 5 mesiacov a nájdi si niečo iné...
Makarikari
25.12.12,21:04
Taiko, tiež ďakuje. Si celkom rozhľadený v tejto problematike. No tu ide o veľkú hru a hlavne o obrovské intrigy. To čo je za mojou plánovanou výpoveďou je hnusné a to na knihu. Máš skutočne pravdu v tom, že je zjavný rozpor medzi tým, že ma zamestnávateľ chce prepustiť a zároveň mi ponúka externú prácu ma tej istej pozícii.
No aby som Ti objasnila prečo som sa nervovo zrútila, a to prečo si myslím, že za to nesie vinu môj zamestnávateľ.
1. ešte v novembri ma poslali na školenie, čo v prípade, že chcú niekoho prepustiť nie je obvyklé.
2. na začiatku mi ponúkli 2 mesačné odstupné, ale mám nárok na 3 mesačné a trojmesačnú výpovednú lehotu., Zrejme sa ma chcú ozaj veľmi vážne zbaviť.
3.zamestnanie iste nie je za zásluhy, ani za odpracované roky, no ja som mala ej výsledky.
4. môžu vyfabrikovať porušenie disciplíny, ale ja nie som idiot, môžem sa brániť. Predsa nie je možné, aby ma mohli ničiť beztrestne.
5. neverím, že to so mnou myslia dobre. Ináč by som sa asi nervovo nezrútila, však. A že ma nechcú vo firme? No otázka znie tak, kto ma vo firme nechce a prečo?
6. som na dne preto, že tiež mi je jasné, že po tomto bude asi ťažké zotrvať vo firme.

Teraz to najsmutnejšie. Už neverím nikomu, ani kolegom ani vedeniu. Vidím, že človek sa nedovolá pravdy a spravodlivosti. Mám pocit, že vidia to ako nie je jednoduché zbaviť sa ma a preto mi ponúkajú externú prácu a keď budem súhlasiť, tak po mesiaci so mnou ukončia spoluprácu a majú po problémoch. Takto už nebudem mať žiadnu ochranu, žiadny zákon mi nepomôže. Tak to je.

Nejde len o prácu, ide o to, že sa mi zrútil svet, aj tie posledné nádeje, že existuje česť, priateľstvo, slušnosť, súcit a pravda sa roztrieštili na milión črepov. Podrazili ma a stále v tom pokračujú ľudia, ktorých som mala rada, pomáhala som im a nikdy som im neublížila. Tí ľudia si dokonca myslia, že o ničom ani netuším, to je pravý dôvod prečo som sa nervovo zrútila. Že sú to moji kolegovia a zámerne mi ničili moju prácu, a vedeniu som ľahostajná, lebo som pre nich len červík. U nás vo firme je feudalizmus, vedenie je šľachta a nižšie sú menej významný a úplne dole sme my červíky, nepodstatný tvorovia - nevoľníci čo len vykonávajú prácu. No a samozrejme za všetkým sú peniaze, veľmi veľa peňazí a viacerí majú maslo na hlave.
No a mám tú smolu, že viem kto.

Keby som bola ja zamestnávateľ, iste by som vedela o tom čo sa vo firme deje za intrigy a nedala by som si nič nahovoriť.
Keď všetko praskne, mne to už ale možno nepomôže.
Súdny spor mi šťastie neprinesie, ale spokojnosť možno áno, lebo by vyplávali na povrch také súvislosti, čo by určite otriasli tými, čo mi toto všetko pripravili. Neukameňujem Ťa, len sa vyjadruješ tak ako by sa vyjadrovali práve tí moji "priatelia" čo ma do týchto problémov dostali. Tiež rátajú s tým, že mám česť, že som slušná a nikomu nebudem ubližovať, no po psychickej traume sa môže zmeniť celá osobnosť človeka, vedel si o tom? A jednorázový profit nebude teda to jediné, čo by mi súdny proces priniesol, ale ešte je stále nádej, že to dopadne ináč.
Možno nakoniec vedeniu všetko dopne.

A pracovať som nechcela do dôchodku, na dôchodku už som na tom invalidnom, chcela som pracovať len pokiaľ budem vládať.
buchač
26.12.12,07:15
Taiko, tiež ďakuje. Si celkom rozhľadený v tejto problematike.

U nás vo firme je feudalizmus, vedenie je šľachta a nižšie sú menej významný a úplne dole sme my červíky, nepodstatný tvorovia - nevoľníci čo len vykonávajú prácu. No a samozrejme za všetkým sú peniaze, veľmi veľa peňazí a viacerí majú maslo na hlave.
No a mám tú smolu, že viem kto.


Taiko len na základe reality napísal ...
Takto to funguje skoro vo všetkých firmách ........ešte doplním , že nad tou šľachtou je neobmedzený ( a občas aj obmedzený ) kráľ....


Chceš radu ?
Nuž pravdy sa nedovoláš na žiadnom súde ...vezmi love a užívaj ...

....a keby Ťa tá zlosť chytila , nuž daj zopár kamienkov do úst a kúsaj............občas to pomôže ...;)
Peggynka
26.12.12,08:11
Ešte Ti môžem dopredu povedať,čo Ťa čaká.Potom,ako sa to vo firme roznesie,všetci zamestnanci sa začnú v Tvojej blízkosti chovať,ako keby si mala lepru.Budú dôslední v tom,aby ich nikto nevidel,že s Tebou komunikujú,aj keď budú veci,na ktoré by sa Ťa strašne radi opýtali (lebo zvedavosť je potvora),využívajúc na to rôzne výklenky na chodbách firmy.Prijmi odo mňa dobrú radu:vezmi odstupné a kašli na firmu,aj na to,čo vieš.Zničíš si zdravie,po nociach nebudeš spávať a budeš hľadať odpoveď-prečo ?!Neviem,čo je v Tvojom ponímaní "veľmi veľa peňazí",ale v tomto štáte sa neriešia ani miliónové rozkrádačky v €-rách a pokiaľ chceš nejaké zadosťučinenie,podaj trestné oznámenie okresnému prokurátorovi (myslím,že jeho povinnosťou je riešiť aj anonymné podanie).Ak by si tam zostala,radosť z práce bude tatam a skôr,či neskôr budeš "nadbytočná".Nikde nie je napísané,že ako externistka tam budeš dlhšie ako pol roka.Tvoja situácia je smutná,no bohužiaľ na Slovensku bežná.Ilúzie,že Ťa niekto potrebuje a váži si Ťa za Tvoju robotu sa vzdaj .Čím skôr tak urobíš,tým sa Ti ľahšie bude dýchať.A tiež nepočítaj s tým,že sa Ti niekto po odchode z firmy ešte ozve (myslím tým ľudí s ktorými si dobre vychádzala a považovala si ich za kamarátov).Najskôr si myslím,že Ťa prepúšťajú preto,že vedia,že vieš a takých oni nepotrebujú.Želám Ti veľa síl a pevné zdravie.Zažila som to a pracovala som tam 15 rokov.
pavol54
26.12.12,08:33
Môj názor:
Zlatá sliepka sa nikdy neprepúšťa(tak sa hovorí obetavému zamestnancovi ktorý prináša mimoriadny efekt a súčasne je nekonfliktný a vedenie poslúcha na slovo).
Ak sa u zamestnanca tieto tri vlastnosti nekryjú (nemajú prienik ) tak je problém a takého sa zamestnávateľ radšej zbaví respektíve vykoná s ním takú dohodu aby priniesol pre firmu efekt. a to viem o čom píšem
Ingrid Ondruskova
26.12.12,10:13
Ešte Ti môžem dopredu povedať,čo Ťa čaká.Potom,ako sa to vo firme roznesie,všetci zamestnanci sa začnú v Tvojej blízkosti chovať,ako keby si mala lepru.Budú dôslední v tom,aby ich nikto nevidel,že s Tebou komunikujú,aj keď budú veci,na ktoré by sa Ťa strašne radi opýtali (lebo zvedavosť je potvora),využívajúc na to rôzne výklenky na chodbách firmy.Prijmi odo mňa dobrú radu:vezmi odstupné a kašli na firmu,aj na to,čo vieš.Zničíš si zdravie,po nociach nebudeš spávať a budeš hľadať odpoveď-prečo ?!Neviem,čo je v Tvojom ponímaní "veľmi veľa peňazí",ale v tomto štáte sa neriešia ani miliónové rozkrádačky v €-rách a pokiaľ chceš nejaké zadosťučinenie,podaj trestné oznámenie okresnému prokurátorovi (myslím,že jeho povinnosťou je riešiť aj anonymné podanie).Ak by si tam zostala,radosť z práce bude tatam a skôr,či neskôr budeš "nadbytočná".Nikde nie je napísané,že ako externistka tam budeš dlhšie ako pol roka.Tvoja situácia je smutná,no bohužiaľ na Slovensku bežná.Ilúzie,že Ťa niekto potrebuje a váži si Ťa za Tvoju robotu sa vzdaj .Čím skôr tak urobíš,tým sa Ti ľahšie bude dýchať.A tiež nepočítaj s tým,že sa Ti niekto po odchode z firmy ešte ozve (myslím tým ľudí s ktorými si dobre vychádzala a považovala si ich za kamarátov).Najskôr si myslím,že Ťa prepúšťajú preto,že vedia,že vieš a takých oni nepotrebujú.Želám Ti veľa síl a pevné zdravie.Zažila som to a pracovala som tam 15 rokov.
veľmi dobrý názor....makarikari...drž sa toho...je to zo súčastnosti....aj ja som robila vo firme 12 rokov a bola som nadbytočná...už mi z toho tak prepínalo, že som nebola ochotná čakať ani na odstupné....a je mi momentálne fajn....
prežívam nejlepšie obdobie života....držím palce!!!
Peggynka
26.12.12,16:05
pavol54 je viac možností,prečo ťa prepustia.Toto bola štátna organizácia a prišiel nový riaditeľ,ktorý potreboval flek pre sestru.V štátnych organizáciách ZLATÉ SLIEPKY neexistujú (tam sa riaditelia menia podľa volebných výsledkov).
buchač
26.12.12,16:25
pavol54 je viac možností,prečo ťa prepustia.Toto bola štátna organizácia a prišiel nový riaditeľ,ktorý potreboval flek pre sestru.V štátnych organizáciách ZLATÉ SLIEPKY neexistujú (tam sa riaditelia menia podľa volebných výsledkov).
Ježiši Kriste .......balada o dvoch možnostiach :
1. o ničom
2. tá druhá .......

Neviem síce , koľko máš rokov , no dovolím si poučiť Ťa ( ak nevieš ešte ) , že :

" Proti vetru sa piškať nedá "...respektíve dá , ale výsledok je potom vlhký ...
pavol54
27.12.12,04:59
pavol54 je viac možností,prečo ťa prepustia.Toto bola štátna organizácia a prišiel nový riaditeľ,ktorý potreboval flek pre sestru.V štátnych organizáciách ZLATÉ SLIEPKY neexistujú (tam sa riaditelia menia podľa volebných výsledkov).
tak bolo treba vymeniť zlatú sliepku myslíš že v štátnej organizácii nepotrebujú takéto osoby? Ešte viac ako u súkromníka, mimoriadny efekt je aj to že to mám v rodine alebo prácu som rozdelil tak že nemusím nič robiť a to nie je efekt?