cucoriedka11
18.12.12,21:41
Je potrebne znizit hodnotu dlhodobej pohladavky -urocena pozicka cez opravnu polozku podla par.18 postupov (precenenie na sucasnu hodnotu metodou efektivnej urokovej miery)? V postupoch v par.18 nie je uvedene, ze ak ide o urocenu pohladavku nie je potrebne tvorit opravnu polozku. Ak ano, kde najdem vzorec na metodu efektivnej urokovej miery?
Dakujem!
skovco
01.04.14,06:59
Aj ked uz davno po funuse ale predsa vzorec je jednoduchy :

pohladavka* 1/(1+r)n

pohladavku vynasobis diskontnym faktorom, diskontny faktor = 1/(1 + urokova) miera umocnene poctom rokov na ktore oddiskontovavas (2,3,4,....). Napriklad ak urokova miera je 2% a pohladavka je splatna o 3 roky tak diskontny faktor je =1/ (1 +2%) ^3 = 1/1,06121 = 0,94232 , takze pohladavka 1 000 EUR ma sucanu hodnotu 942,3 EUR.

Otazne vsak je to r - aku mieru sakra pouzit??. Pri investiciach a prepocte sucasnej hodnoty aktiv ktore prinasaju nejake penazne toky pouzijes WACC ale pri dlhodobych pohladavkach sa mi to zda nezmysel.

Ja sa priklanam k pouzitiu bezrizikovej urokovej miere - NBS tu odporuca pouzit urok 10 rocnych AAA dlhopisov podla ECB - http://www.ecb.europa.eu/stats/money/yc/html/index.en.html


Blizsie vsak k tomu neviem nic najst- ci je tento pristup naozaj spravny (nimisterstvo financii, danove riaditelstvo) - nevie niekto poradit ako to ma byt spravne? Vydalo k tomu nieco drsr alebo mfin?

Dik