meamea
19.12.12,07:59
dobry den, zaujimalo by ma ako postupovat ked strechu bytovky, ktoru ma v sprave bytove druzstvo uz roky vyuziva operator ma tam silnovac/vysielac a my ako vlastnici bytov nevieme o ziadnej zmluve ani o cene najmu za strechu. Vlastnici bytovky su vacsinou starsi ludia ktori sa vobec neorientuju v pravnych veciach a nemaju ani tusenie ze musi byt nejaka zmluva a najom za taketo vyuzivanie strechy. BD ich vobec neinformovalo ze taketo nieco podpisalo...


Moje otazky:
- ako dostat od BD relevantne informacie?
- existuju nejake rizika pre obyvatelov bytovky z takychto zariadeni na streche?
- ako stanovit cenu najmu strechy operatorovi?
- ako sa takyto prijem zdanuje? resp. mozeme sa dat do fondu oprav?
VDAKA!
Peter S.
19.12.12,07:29
Zák. č. 182/1993 Z.z. §8a pozrite si najmä ods. 1 a 4!!!

Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis. 12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,

b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,

c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,

d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,

e) zásady určenia výšky platieb za správu,

f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

(3) Dňom skončenia správy domu prechádzajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zmlúv, ktoré súvisia so správou domu a ktoré boli uzatvorené v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, alebo zo zmlúv uzavretých na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na nového správcu alebo na spoločenstvo.

(4) Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu a vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu. Ak správca najneskôr v deň skončenia správy neprevedie zostatok finančných prostriedkov na účte domu v banke na účet založený novým správcom alebo spoločenstvom, je povinný zaplatiť na účet domu založený novým správcom alebo spoločenstvom úroky z omeškania.
mackoivan
19.12.12,18:14
2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

nám správca tiež vo vyučtovaní, ktoré sme každoročne dostávali, neuvádzal príjem za prenájom strechy. Po reklamáciach nám predložil výpis z banky tie peniaze na jednom z naších účtov boli. Podľa mňa by nemal byť problém pre správcu aby aj príjem za prenájom uvádzal vo vyúčtovaní aj trebárs v osobitnej položke.

- riziko? asi také ako keď si pustíš v byte tri televízory- čiže žiadne
-prenájom je príjmom do fondu opráv
-Prenájom sa zdaňuje normálnou daňovou sadzbou.
-každý vlastník bytu má právo nahliadať do dokumentov u správcu, ktoré sa týkajú správy toho- ktorého domu-
- žiadaj predložiť zmluvu o prenájme !!!
- žiadaj predložiť dokumenty , ako sa s peniazmi za prenájom nakladalo.!!!
-my máme ročne príjem za prenájom telekomunikačnej firme 5 000 eur. ( celá plocha strechy strojovne výťahu + asi 6 m2 pre ďalšie zariadenia)
meamea
20.12.12,08:09
dakujem za info!
trik je v tom ze bytove druzsto "o nicom" nevie a zmluvu nevie najst a je mi aj podozrive ze ked som tlacila na zastupcu vlastnikov bytov, vyskocil na mna agresivne a potom usiel. Mam teda podozrenie ze zrejme zastupca vlastnikov spolu s BD podpisali zmluvu a nikomu nic nepovedali a peniaze si pchaju do vrecka. Byt vlastnime len niekolko mesiacov a vacsina nasich susedov su starsi ludia alebo ludia ktori sa velmi nestaraju o zalezitosti spolocne...

Ja zatial neviem co vsetko ma pomarancovy operator na streche ale viem ze teraz zmluva vyprsi, treba uzavriet novu a tak chcem mat predstavu kolko si mozeme pytat za prenajom. Aspon by sa nieco zrekonstruovalo v spolocnych priestoroch. Rada by som ziskala kopiu zmluvy od pomarancoveho operatora, resp. informovala ho ze zrejme ma zmluvu podpisanu nezakonne pretoze BD ani zastupca vlastnikov NEBOLI povereni na jednanie s operatorom - a vlastnici bytov nic take neschvalovali.
meamea
20.12.12,10:02
aku velku lokalitu zariadenie na vasej streche pokryva? resp. je to velke mesto???
SamuelSK
20.12.12,10:27
- riziko? asi také ako keď si pustíš v byte tri televízory- čiže žiadne



Extremne odvazne tvrdenie v case, ked este poriadne nepozname nasledky elektromagnetickeho ziarenia na ludsky organizmus ;) , opakujem, Extremne odvazne tvrdenie...
mackoivan
20.12.12,14:36
aku velku lokalitu zariadenie na vasej streche pokryva? resp. je to velke mesto???
na streche búda asi 6 m2 a na strojovni asi 5 m vysoká oceľová veža, Pôdorysne asi 10 m2 - spolu cca 16 m2 . Operátor má vlastný elektromer. takže elektrina za svoje. Inak máme 9 podlažný panelák a na kopci- takže veľmi výhodné miesto v kopcovitej oblasti.
-áno veľké mesto