anka
27.02.06,14:22
Za ktore obdobia nam moze DU kontrolovat doklady v r.2006?
Lapko
27.02.06,13:24
Za ktore obdobia nam moze DU kontrolovat doklady v r.2006?

KONTROLOVAT BUDE OBDOBIE UPLYNULE, NEVIEM VSAK KTORE. KLUDNE TO MOZE BYT AJ ROK 2003... MALI VAM TO OZNAMIT
anka
27.02.06,13:30
Nemame kontrolu, ale podnikatel chce zrusit zivnost, a chcela by som vediet, za ktore obdobia este moze DU kontrovovat doklady v r., 2006
Lapko
27.02.06,15:39
Nemame kontrolu, ale podnikatel chce zrusit zivnost, a chcela by som vediet, za ktore obdobia este moze DU kontrovovat doklady v r., 2006

SZCO je povinna viest zaznamy, uctovnictvo a nasledne odlozit vsetky doklady 10 rokov po ukonceni zivnosti - niekde som to cital...
Jana Acsová
27.02.06,17:05
SZCO je povinna viest zaznamy, uctovnictvo a nasledne odlozit vsetky doklady 10 rokov po ukonceni zivnosti - niekde som to cital...Napríklad aj v zákone o DPH .-) Desaťročná lehota sa týka faktúr.
Tweety
27.02.06,17:19
aj v zákone o účtovníctve 431/2002:

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.
Jana Acsová
27.02.06,17:37
Sme v téme DPH, takže úplne by postačovala odvolávka na príslušný §, nakoľko zákony máme pripnuté v úplných zneniach. A naznačená citácia sa týka iba úschovy účtovnej dokumentácie, takže síce je rozsiahla, ale neúplná ...
evina
27.02.06,17:47
Nemame kontrolu, ale podnikatel chce zrusit zivnost, a chcela by som vediet, za ktore obdobia este moze DU kontrovovat doklady v r., 2006

DÚ môže kontrolovať doklady napr. u DPH 10 rokov/viď príspevok vyššie o uchovávaní dokumentácie/ ako aj všetky doklady podľ a toho koľko musia byť záznamy uchované. Problém je v tom, že nemôžu dorubiť daň


§ 45 zákona o správe daní a poplatkov


Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
1/ Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
martinapo77
06.03.06,15:11
podľa mňa môžu kontrolovať do 10 rokov hoci dorubiť môžu do piatich rokov