KMT K
19.12.12,12:19
dnes som mala fajný telefonát z jedného radšej nemenovaného exekútorského úradu:(...exekútorka sa tvrdo dožadovala celého čistého príjmu dohodára/120,00 euro/ lebo vraj to nie je mzda a tam sa žiadne nepostihnuteľné sumy nesmú pri výpočte použiť...ide o príjem z dohody o práci, slobodný chlap, netto 120 euro...mne program vyrátal sumu zrážky 1,08 euro čo pani exekútorka evidentne nevie stráviť a vraj mám okamžite na účet exekútora poslať spätne za tri mesiace celý jeho čistý príjem z dohody...teraz som na rozpakoch, či mi dačo ušlo, či som sa definitívne zbláznila ja alebo či preplo tej exekútorke...na koho strane je pravda? poteší ma akákoľvek zmysluplná a konštruktívna pomoc
Peter S.
19.12.12,12:01
Napíšte exekútorke a požiadajte ju o výklad! Po telefóne vám môže nakecať bludy, ale keď bude musieť niečo dať na papier, tak sa bude musieť spamätať, lebo to môžte použiť proti nej!
§ 89 zákona o exekútoroch hovorí "§ 89 Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia."
Jana Motyčková
19.12.12,12:08
Oázka je, čo Vám prišlo od exekútorky - príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy? Alebo iný typ exekúcie? Je tam niečo o tom, že akú časť nepostihnuteľnej sumy máte použiť?
Ad "lebo vraj to nie je mzda" - no ale ak to nie je podľa nej mzda a poslala Vám exekúciu zrážkami zo mzdy, tak by potom čo Vám to posielala.
KMT K
19.12.12,12:24
aha...takže tam môže byť pes zakopaný...názov to ex.príkaz zrážkami z iných príjmov...
Peter S.
19.12.12,12:27
exekúcia z iných príjmov je vyššie citovaný § 89. U nás tiež máme zrážky z dohody o vykonaní činností a výslovne jen tam napísané, aby sme zrážali len jednu tretinu!
KMT K
20.12.12,05:13
mno, toto je dohoda o vykonaní práce...a na tom ex.príkaze nie je o 1/3 ani zmienky...len že nariaduje exekúciu zrážkami z iného príjmu...
Jana Motyčková
20.12.12,07:28
Na to sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na zrážky zo mzdy, čiže odpoćitanie nepostihnuteľných súm a výpočet tretín. Ak má povinný viacero príjmov, môže exekútor každému platiteľovi určiť, akú časť nepostihnuteľnej sumy má ktorý použiť - čiže iba na toto by sa mohol exekútor odvolávať, to by vám musel ale určiť písomne, preto som sa pýtala, či je tam niečo o nepostihnuteľnej sume.
KMT K
20.12.12,07:36
jani diky za odpoved, prípadne ak by sa dalo by som ti to lajstro mohla oskenované hodiť dakde do mailu...brm/karkulka:)