Mazurová
19.12.12,13:54
Dobrý deň, do konca roka by sme chceli kúpiť nehnuteľnosť na zriadenie kancelárie, jedná sa o nebytový priestor v obytnom dome, financovanie bude cez podnikateľský úver,lenže vybavovanie tohto úveru sa natiahlo tak, že zmluva bude až koncom tohto týždňa. Chcem sa opýtať, či je možné uplatniť výdavky na zakúpenie ako aj DPH ešte v tomto roku ak by neprebehol zápis do katastra(resp. stačí podanie návrhu an vklad??), alebo stačí faktúra od predávajúceho. Predávajúci je právnická osoba, samozrejme platca DPH..
Vopred Ďakuijem za pomoc ...
Tweety
19.12.12,13:02
Výdavky na obstaranie DHM sú VNZD.
DanPaul
03.01.13,10:50
Nepatri ale nahodou nebytovy priestor medzi odpisovatelne DHM? Mal by patrit do skupiny 4 a byt danovo odpisovany po dobu 20 rokov.
Akurat nechapem, preco a za akych podmienok su umelecké diela, zbierky a predmety z drahých kovov odpisovane aj neodpisovane.

Nie som odbornik, len googlim a toto som nasiel.




Dlhodobý hmotný majetok odpisovaný

Ako dlhodobý hmotný majetok sa podľa postupov účtujú pozemky, stavby, byty a nebytové priestory, umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov a samostatné hnuteľné veci. Dlhodobým hmotným majetkom je majetok, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Pri samostatne hnuteľných veciach a súboroch hnuteľných vecí majetok musí mať samostatné technicko-ekonomické určenie a ocenenie vyššie ako 1 700 EUR.

Dlhodobý hmotný majetok neodpisovaný

Podľa zákona o dani z príjmov sa dlhodobý hmotný majetok člení na majetok odpisovaný a neodpisovaný. Medzi neodpisovaný majetok patria pozemky, umelecké diela a zbierky a predmety z drahých kovov.
milkami
10.01.13,12:43
potrebujem zaradiť drobnú stavbu do majetku v JÚ - vydané súhlasné stanovisko OÚ k užívaniu, ktorú sme robili svojpomocne.Môžem dať do obstarávacej ceny aj náklady na elektrinu, ktorú sme platili priebežne počas výstavby? Ďakujem
Tweety
10.01.13,12:57
potrebujem zaradiť drobnú stavbu do majetku v JÚ - vydané súhlasné stanovisko OÚ k užívaniu, ktorú sme robili svojpomocne.Môžem dať do obstarávacej ceny aj náklady na elektrinu, ktorú sme platili priebežne počas výstavby? Ďakujem
Nie.
marjankaj
10.01.13,13:01
To si citoval z Nového času?
milkami
11.01.13,07:25
Prosím a kde mám účtovať elektrinu počas roka, ja som ju účtovala do VNZD.
Tweety
11.01.13,07:27
Prosím a kde mám účtovať elektrinu počas roka, ja som ju účtovala do VNZD.
Prečo VNZD? Sú to VOZD.
milkami
11.01.13,07:32
aj keď to bola rozostavaná stavba? Tak môžem aspoň tento rok preúčtovať. Teda rok 2012