mig mig
19.12.12,17:55
nová legislatíva - v učtovaní v peňažnom denníku od 1.1.2013 sa menia niektoré kolonky. Je potrebné zakúpiť si nový program, alebo môžem používať tohtoročný?
Rozalka
19.12.12,18:06
Záleží od toho, aký máš sw ... ale stĺpce by si mal v r. 2013 mať s novými nadpismi.
DanielaSL
19.12.12,18:32
Tak neviem aký máš program, ale môj to bude mať od januára po novom....
Llívia
19.12.12,19:02
nová legislatíva - v učtovaní v peňažnom denníku od 1.1.2013 sa menia niektoré kolonky. Je potrebné zakúpiť si nový program, alebo môžem používať tohtoročný?
Skús, či tvoj SW neumožňuje premenovať stĺpce.
Ingrid Ondruskova
19.12.12,19:11
dievčence...a v čom je zmena...napr.: ...prípadne prosím link na informácie...
DanielaSL
19.12.12,19:31
Materiál a Tovar stĺpce sa zlučujú do jedného - Zásoby , zrušila sa Prevádzková réžia a budú dva stĺpce - Služby a Ostatné.
Ingrid Ondruskova
19.12.12,19:35
ĎAKUJEM...
Rasťo74
19.12.12,20:05
Zdravím Vás. Ked sa Vás môžem spýtať prevádzková réžia sa v MRP členila na viacej analytických účtov tie zostanú alebo budú Služby a ostatné a tie sa budú členiť dalej. Zmena bude len v tom, že sa nahradí Prevádzková réžia - služb. a ostat. ??
Ja mám upgrade programu tak to spravia určite v MRP.
Dík
DanielaSL
19.12.12,20:29
Členenie už bude na tebe...ak máš upgrade , iste sa nemáš čoho báť a MRP to urobí.
DanielaSL
20.12.12,06:11
Inak tu je článok ....

V januári 2013 začínajú platiť viaceré zmeny v daňových a účtovných zákonoch, ktoré ovplyvnia vedenie účtovníctva. V tomto článku popíšeme hlavné legislatívne zmeny a ich dopad na účtovný softvér.

Keďže sa mení spôsob účtovania a do platnosti vstupujú nové povinnosti pre DPH, doporučujeme používateľom ekonomických programov ich aktualizáciu. Výrobcovia softvéru by mali tieto zmeny do programov zapracovať tak, aby boli k dispozícii od 1. 1. 2013.

Zmeny v legislatíve ovplyvnia aj účtovné softvéryRozsiahlou legislatívnou zmenou je

Zmena účtovania výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmovS účinnosťou od 1.1.2013 dochádza v Peňažnom denníku k úprave štruktúry výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. ( §4 ods.6 písm. e), § 4 ods. 9 opatrenia MF SR č. MF/26567/2011-74). Ostatné časti Peňažného denníka ostávajú bez zmeny.

V peňažnom denníku sa výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov upravujú nasledovne:
a) zásoby,
b) služby,
c) mzdy,
d) poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
e) tvorba sociálneho fondu,
f) ostatné výdavky.

Dopad na softvér:
Od 1.1.2013 sa teda budú podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné". Keďže ide o zásadné zmeny, ktoré sa týkajú veľkej časti živnostníkov a podnikateľov, odporúčame aktualizáciu programu pre vedenie jednoduchého účtovníctva.
Zita5
20.12.12,06:24
dafy
20.12.12,14:53
Skús, či tvoj SW neumožňuje premenovať stĺpce.

to nestačí, treba upraviť vnútorné účtovacie vzťahy. Alfa+ už ohlásila zmeny od 1.1. je nová verzia a toto je tam riešené. Takéto veci musí riešiť výrobca softu na systémovej úrovni. Za čo platím upgrade...
m.hladka
20.12.12,15:30
Mám zakúpený upgrade, a zmeny v zákone si treba tak či tak každý rok naštudovať, ale už pomaly každý mesiac .... :(
DanielaSL
20.12.12,20:00
Keby Kros neupozornil na to, že to v Alfe mení..ani by som to v tých zmenách nepostrehla....
marjankaj
20.12.12,21:12
Keby Kros neupozornil na to, že to v Alfe mení..ani by som to v tých zmenách nepostrehla....
Písal som o tom tu
http://www.porada.sk/t205443-ako-zauctovat-fakturu-s-tovarom-aj-prevadzkovymi-nakladmi.html#post2198245

Aktualizácia právnych predpisov na porade pokrivkáva.:confused:


Postupy účtovania jednoduché účtovníctvo od 1.1.2012
17.12.06 00:26
​PREBIEHA AKTUALIZÁCIA

Postupy účtovania JU
Rozalka
25.12.12,19:11
Ja viem, že na Vianoce by sa nemalo pracovať, aj tak mi nedá:

ustanovuje, že zásobami sa rozumie nielen materiál a tovar, ale aj ďalšie druhy krátkodobého majetku, ustanovenie sa upravuje aj s prihliadnutím na to, že v podnikateľskej praxi sa často stáva, že fyzická osoba alebo podnikateľ, ak nevie zaradiť výdavok, ktorý vynaložil na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaradí ho do prevádzkovej réžie; - od r. 2013 nemáme "prevádzkovú réžiu", tak neviem, kam zaradím to, čo neviem zaradiť nikam, pretože
ustanovuje, že do položky služby patria výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb od iných subjektov, napr. úhrady za telefón, bankové poplatky, poštovné, nájomné, opravy a udržovanie hmotného majetku, výdavky na školenie, odborné semináre a pod.; v položke ostatné výdavky sa uvádzajú prevažne výdavky nepeňažnej povahy, napr. odpisy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, kurzové rozdiely, tvorba daňovo uznaných rezerv, zostatková cena predaného dlhodobého hmotného majetku, nehmotný majetok, ktorý sa účtovná jednotka rozhodla neúčtovať ako dlhodobý a pod., ako aj ďalšie výdavky, pre ktoré nie je náplň v ostatných stĺpcoch prehľadu;
kam zaradiť napr. daň z MV - rozhodne nejde o službu ale ani o výdavok nepeňažnej povahy, detto daň z nehnuteľností, nákup kolkov, komunálny odpad, úroky z úverov, finančné poplatky v banke a pod. ... asi to pojmem ako výdavky "pre ktoré nie je náplň v ostatných stĺpcoch prehľadu"
marjankaj
25.12.12,19:27
3. V § 4 ods. 6 písm. e) prvý až šiesty bod znejú:
1. zásoby,
2. služby,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky 5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. tvorbu sociálneho fondu,
6. ostatné výdavky.


4. V § 4 odsek 9 znie:
„(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomne, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu 4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.“.

http://www.epredpisy.sk/images/stories/pdf/novely/2011/562nn.pdf
calimero1
30.12.12,13:32
to nestačí, treba upraviť vnútorné účtovacie vzťahy. Alfa+ už ohlásila zmeny od 1.1. je nová verzia a toto je tam riešené. Takéto veci musí riešiť výrobca softu na systémovej úrovni. Za čo platím upgrade...

Dobrý deň,
aké máte skúsenosti s Money S3?
Dnes som si založil nový účtovný rok 2013 a stále tam mám staré predkontácie a starý peňažný denník. Podľa odporúčaného postupu zverejneného na stránke Money som zaškrtol políčko "Použiť zoznamy minulého roku" a v tom bude asi ten problém.
Najhoršie je, že to neviem nijako vrátiť späť, ani opraviť, ani vymazať rok 2013 a otvoriť ho nanovo.

Nie je to prvýkrát, čo ma Money sklamalo. Nikde žiadna zmienka, žiadne upozornenie pre účtujúcich v sústave JÚ. Aká je vaša skúsenosť? Potrebujem vystavovať faktúry v novom účtovnom období a toto ma brzdí. Vďaka.
calimero1
30.12.12,14:07
Takže nakoniec som obnovil dáta zo zálohy, čím som dosiahol stav zo včerajšieho dňa, keď som rok 2013 ešte nemal založený. Takže môžem začať odznova. A čo sa deje? Keď zaškrtnem políčko "Použiť pripravené zoznamy", vyhodí mi túto správu:"Pripravené zoznamy pre rok 2013 neexistujú. Ak budete pokračovať, budú účtová osnova, predkontácie, číselné rady a ďalšie zoznamy prázdne."

Znamená to, že Money S3 nie je pripravený na zmeny v roku 2013?

Podotýkam, že mám aktuálnu verziu a mám aj zaplatené aktualizácie na rok 2013.
nelly0
13.01.13,19:54
Kam teraz zaradiť napr. nákup PHM, nákup kancelárskych potrieb či havarijné poistenie?
marjankaj
13.01.13,22:00
Kam teraz zaradiť napr. nákup PHM, nákup kancelárskych potrieb či havarijné poistenie?
PHM a kancelárske potreby doteraz boli materiál a od 1.1.2013 sú to zásoby
Havarijné poistenie boli réžia, teraz to asi bude ostatné.
Sarlotka
13.01.13,22:38
PHM a kancelárske potreby doteraz boli materiál a od 1.1.2013 sú to zásoby
Havarijné poistenie boli réžia, teraz to asi bude ostatné.

HP a PZP by aj mna zaujimali... ci je to chapane ako poistovacie sluzby alebo ako vydavok ostatne..
marjankaj
13.01.13,23:17
HP a PZP by aj mna zaujimali... ci je to chapane ako poistovacie sluzby alebo ako vydavok ostatne..
No ja by som skúsil analogicky podľa PU.
Tam sú služby triedy 51
A postné je účet 568, teda to by som dal medzi ostatné.
PPU


§70
(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
Je tam istá benevolencia. Viď príspevok č.15(červené).
Teda ak sa neuvedú medzi služby, tak sa zaradia medzi ostatné. Nie je výslovne uvedené, že musia byť zaradené medzi služby.
Zita5
14.01.13,05:32
PHM a kancelárske potreby doteraz boli materiál a od 1.1.2013 sú to zásoby
Havarijné poistenie boli réžia, teraz to asi bude ostatné.

Ja by som povedala , že služby . Doposiaľ sa to účtovalo v prevádzkovej réžii.
Sarlotka
14.01.13,10:15
no ja som tiez na vazkach ano teraz som to davala do prev. rezii ale paci sa mi aj vyklad marjankaj ...
Zita5
14.01.13,10:21
no ja som tiez na vazkach ano teraz som to davala do prev. rezii ale paci sa mi aj vyklad marjankaj ...

Ja som sa chytila služby, nakoľko poisťovne sú poskytovatelia poistných produktov aj poskytovatelia poistných služieb .Ale je to ozaj na diskusiu .:)

A preto si myslím, že nové Postupy JU nie sú opäť až tak dokonalé.Už som to spomenula v inej téme .
Sarlotka
14.01.13,15:50
Ja som sa chytila služby, nakoľko poisťovne sú poskytovatelia poistných produktov aj poskytovatelia poistných služieb .Ale je to ozaj na diskusiu .:)

A preto si myslím, že nové Postupy JU nie sú opäť až tak dokonalé.Už som to spomenula v inej téme .

ano citala som prispevky aj v ten teme aj tam sa dokonca pytala aj ja..:)
calimero1
14.01.13,19:27
Prosim vas, vie mi niekto vysvetlit, preco tato zmena? Osobne nemam pocit, ze bude mat uctovnictvo zavedenim, resp. premenovanim niektorych koloniek v PD vyssiu vypovednu hodnotu. Pomoze to podnikatelom, uctovnikom, danovym kontrolorom? Nemam ten pocit. Alebo je na MF prezamestnanost, tak potrebuju vymyslat hluposti?
murgasr
28.01.13,09:28
A zdravotné poistenie pôjde do služieb a sociálne poistenie do poistného?
kn-alka
28.01.13,09:49
A zdravotné poistenie pôjde do služieb a sociálne poistenie do poistného?

Prečo by malo?
3. V § 4 ods. 6 písm. e) prvý až šiesty bod znejú:
1. zásoby,
2. služby,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky 5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. tvorbu sociálneho fondu,
6. ostatné výdavky.

Ide to do: poistné a príspevky
jana007
30.01.13,07:24
Ja som včera urobila ročný prevod v MRP, sú tam už pridané nové čísla pohybov:
28 - zásoby
29 - služby
30 - ostatné
Analyticky umožňuje každý pohyb rozčleniť - číslo môže mať až 3 čísla, t.j. (999 analytik)
Niektoré veci viem priradiť hneď, ale pri niektorých mám problém zaradiť. Poprosim o váš názor:
stravné poskytované stravovacími poukážkami
pracovné oblečenie
poplatok za rozhlas
debetné úroky na účte
adam
05.02.13,08:22
Prosím Vás, kam budete zadávať platbu za vodu, el.energiu, plyn?
vikinka
05.02.13,08:25
Služby
adam
05.02.13,08:57
Ďakujem...
adam
05.02.13,09:03
Daň z Mot. vozidiel a Daň z nehnuteľnosti medzi ostatné výdavky ?
adam
05.02.13,09:12
Ďakujem...
zuziku
07.02.13,09:29
poistné sa účtuje na účet 548 ak sa jedná o poistenie ktoré súvisí s predmetom činnosti §68 bod 7 postupy účtovania
Bobusko
20.02.13,02:33
Ja som PD rozčlenila:
Zásoby:PHM, čistiace prostriedky, kancelárske potreby, ostatný prevázdkový materiál, náhradné diely do MV, náhradné diely do PC, drobný hmotný majetok...
Služby:opravy MV, údržby MV, nájomné aj energie, tel.poplatky, bankové poplatky, poštovné, havarijné a zákonné poistenie..
Ostatné výdavky:odpisy, stravné, ceniny vydané do spotreby, daň z nehnuteľnosti, daň z MV, koncesionársky poplatok, poplatok za kom. odpad, drobný nehmotný majetok do 2400 EUR, kurzové rozdiely, diaľničné nálepky, predplatné za DUPP, upgrade účtovných softvérov... Nie som si istá predplatné, upgrade a poistenie. Napíšte svoj názor...
Poraďte mi kam zaradiť doplnky do MV/autorádio, koberčeky, autoalarm, autokamery/ všetko je to do 1700EUR za rok na jedno motorové vozidlo, nie sú to ani náhradné diely ani odpisované technické zhodnotenie...
Rozalka
20.02.13,20:21
Ja som PD rozčlenila:
Zásoby:PHM, čistiace prostriedky, kancelárske potreby, ostatný prevázdkový materiál, náhradné diely do MV, náhradné diely do PC, drobný hmotný majetok... predplatné za DUPP
Služby Opravy MV, údržby MV, nájomné aj energie, tel.poplatky, bankové poplatky, poštovné, havarijné a zákonné poistenie.. diaľničné nálepky, drobný nehmotný majetok do 2400 EUR, upgrade účtovných softvérov
Ostatné výdavky Odpisy, stravné, ceniny vydané do spotreby, daň z nehnuteľnosti, daň z MV, koncesionársky poplatok, poplatok za kom. odpad, drobný nehmotný majetok do 2400 EUR, kurzové rozdiely, diaľničné nálepky, predplatné za DUPP, upgrade účtovných softvérov... havarijné a zákonné poistenie, bankové poplatky,
Nie som si istá predplatné, upgrade a poistenie. Napíšte svoj názor...
Poraďte mi kam zaradiť doplnky do MV/autorádio, koberčeky, autoalarm, autokamery/ všetko je to do 1700EUR za rok na jedno motorové vozidlo, nie sú to ani náhradné diely ani odpisované technické zhodnotenie.. = zásoby
Ja by som spravila presuny (viď v texte) - ale možno som ovplyvnená podvojným účtovníctvom ...
Bobusko
21.02.13,00:41
Ďakujem Rozalke za názor. Predplatné na DÚPP a doplnky do MV zaradím do zásob, upgrade účtovného softvéru medzi služby, havarijné a zákoné poistenie MV by mohlo byť zaradené medzi ostatné výdavky, bankové poplatky by som nechala v službách podľa § 4 od. 9- Postupy účtovania v JÚ a tie diaľničné nálepky mi neprídu ako platba za službu, ale skôr ako cenina vydaná do spotreby-čiže ostatné výdavky, . Budem rada, keď napíšete svoj názor... :):):)
Bobusko
21.02.13,01:13
Poraďte mi, či je treba evidovať nakupované doplnky a príslušenstvo do dlhodobého hmot. majetku napr. do mot. vozidla alebo počítača, ktoré sa nakupujú priebežne v nízkej hodnote do 1700 Eur ročne, čiže ich neodpisujem, alebo stačí napísať v smernici, že sa nebudú evidovať v knihe zásob. Počas roka sem-tam nakúpime buď autorádio, poťahy, koberčeby do rôznych fir. áut, zaúčtujem do PD ako zásobu, bližie rozčlenené ako doplnky do konkrétneho auta, ale nič viac nevediem. Poraďte...
andrejka a
21.02.13,04:58
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o vysvetlenie, ak som mala kancelárske potreby (v stĺpci materiál 2012), a išli všetky do spotreby na konci roka, napríklad 100, v rámci uzávierkových operácii k 31.12. zaúčtujem -100 v stĺpci materiál? Alebo ako to je? Ďakujem za vysvetlenie a pekný deň :)
Zita5
21.02.13,05:18
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o vysvetlenie, ak som mala kancelárske potreby (v stĺpci materiál 2012), a išli všetky do spotreby na konci roka, napríklad 100, v rámci uzávierkových operácii k 31.12. zaúčtujem -100 v stĺpci materiál? Alebo ako to je? Ďakujem za vysvetlenie a pekný deň :)

A prečo tak chcete účtovať , čo ste ich použili na osobnú spotrebu ?
andrejka a
21.02.13,05:33
A prečo tak chcete účtovať , čo ste ich použili na osobnú spotrebu ?

ďakujem. nie nešlo to na osobnú spotrebu :) len som niekde čítala, že to ide na konci roka mínusom :confused:, tak som zostala v pomykove, takže to nechám iba v stĺpci materiál a dosť.
Zita5
21.02.13,05:37
ďakujem. nie nešlo to na osobnú spotrebu :) len som niekde čítala, že to ide na konci roka mínusom :confused:, tak som zostala v pomykove, takže to nechám iba v stĺpci materiál a dosť.

Áno , v priebehu roka účtujete do Materiál(VOZD) - jedná sa o kancelárske potreby , ktoré idú priamo do spotreby .Na konci roka v rámci UÚO cez ID neúčtujete mínusom, jedine v prípade ak by sa niečo použilo na osobnú spotrebu,tak ako píšem vyššie .
andrejka a
21.02.13,05:39
Áno , v priebehu roka účtujete do Materiál(VOZD) - jedná sa o kancelárske potreby , ktoré idú priamo do spotreby .Na konci roka v rámci UÚO cez ID neúčtujete mínusom, jedine v prípade ak by sa niečo použilo na osobnú spotrebu,tak ako píšem vyššie .

Ďakujem Vám, pekný deň.
katren24
21.02.13,10:24
Zdravím. Chcela by som vedieť, či podľa nových pravidiel treba postupovať teraz, keď si uzatváram veci z roku 2012 alebo až keď budem riešiť DP pre rok 2013? Pýtam sa, pretože účtovnícky program Alfa tieto veci údajne aktualizuje až po uzavretí roka 2012?
Dakujem za odpoved.
mondes
21.02.13,10:26
Zmeny sú až od 1.1.2013, takže samozrejme, že rok 2012 ide ešte po starom.
andrejka a
25.02.13,06:04
Dobrý deň poraďáci, rada by som Vás poprosila o radu. Podľa nájomnej zmluvy bolo uhradené nájomné ešte v októbri 2012 na celý rok dopredu, je potrebné časové rozlíšenie, ak prenajímateľom miestnosti nie je fyzická osoba, ale miestnosť je vo vlastníctve mesta? ďakujem za odpoveď. :)
Tamila
25.02.13,08:11
Dobrý deň poraďáci, rada by som Vás poprosila o radu. Podľa nájomnej zmluvy bolo uhradené nájomné ešte v októbri 2012 na celý rok dopredu, je potrebné časové rozlíšenie, ak prenajímateľom miestnosti nie je fyzická osoba, ale miestnosť je vo vlastníctve mesta? ďakujem za odpoveď. :)
Časovo sa rozlišuje v JÚ iba zaplatené nájomné fyzickej osobe.
Bobusko
22.03.13,13:41
Váham kde zaradiť opravy a údržbu firem. motor. voziel, zaradila som to do služieb, ale v knihe Vedenie jednoduchého účtovníctva 2013 je to radené medzi ostatné výdavky ov. základ dane. Neviem sa s tým stotožniť. Chcela som pôvodne všetky výdavky za opravy a údržby drobného aj dlhodobého majetku zaraďovať medzi služby. Napíšte svoj názor.
Tweety
22.03.13,14:01
Váham kde zaradiť opravy a údržbu firem. motor. voziel, zaradila som to do služieb, ale v knihe Vedenie jednoduchého účtovníctva 2013 je to radené medzi ostatné výdavky ov. základ dane. Neviem sa s tým stotožniť. Chcela som pôvodne všetky výdavky za opravy a údržby drobného aj dlhodobého majetku zaraďovať medzi služby. Napíšte svoj názor.
Opravy sú nakupované služby, takže ich tam aj zaradíš.
evinkascep
07.05.13,17:42
Dobrý podvečer želám!

...určite pre Vás primitívna otázka, no do ktorého stĺpčeka zapisujete kolky?

Sorry, som v tomto nováčik...
Rozalka
08.05.13,07:28
ostatné
evinkascep
09.05.13,16:05
Jeeeej, ďakujem veľmi pekne! Ste poklad!