Jarosla
19.12.12,19:55
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať do akého časového horizontu si môže zamestnanec uplatniť nárok na dávku garančného poistenia? (nejaké info mám, len si potrebujem niečo overiť, tak som zvedavý na vaše odpovede)
ewita888
19.12.12,18:58
za posledné tri mesiace a do 18 mesiacov od skončenia prac. pomeru alebo platobnej neschopnosti zamestnávateľa..
Jarosla
19.12.12,19:09
áno to viem, ale do kedy si môžem uplatniť nárok, resp. kedy najneskôr môžem podať žiadosť o plnenie z garančného fondu?
ewita888
19.12.12,19:16
veď som napísala, do 18 mesiacov
Jarosla
19.12.12,19:50
ja sa pýtam na niečo iné. Do kedy môžem podať žiadosť na sociálnej poisťovni? Všade čítam že do 60 dní od vyhlásenia platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Počul som ale aj iný údaj, ale neviem sa ho nikde dopátrať.
ewita888
19.12.12,20:02
Zo stránky SP:

Zamestnanec si uplatňuje nárok na dávku garančného poistenia v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd alebo podľa sídla zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky, ak evidenciu miezd vedie iná právnická osoba alebo fyzická osoba, alebo ak útvar, ktorý vedie evidenciu miezd je mimo územia Slovenskej republiky, do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo od dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu.
Zamestnanec má právo uplatniť si nárok na dávku garančného poistenia aj po uplynutí tejto lehoty.

Žiadateľ si môže uplatňovať dávku garančného poistenia najviac v rozsahu a za obdobie troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

Pokiaľ nepopíšeš, čo potrebuješ, ťažko poradiť..
avalik
19.12.12,20:05
§184

(6) Žiadosť o priznanie dávky garančného poistenia podáva zamestnanec do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo odo dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu.
Jarosla
19.12.12,20:09
tých 18 mesiacov je to, že pokiaľ v tých 18 mesiacoch sú tri mesiace, kedy trval pracovný pomer, tak vtedy mi to bude vyplatené. 60 dní - dovtedy si môžem uplatniť nárok. Ja som pracoval vo firme, ktorá vyhlásila platobnú neschopnosť 15. 12. 2011, ale na sociálku som bol podať, resp. chcel som podať žiadosť až teraz, t.j. po roku od vyhlásenia platobnej neschopnosti. Z toho vyplýva, že nespĺňam podmienku podania žiadosti do 60 dní. Lenže na sociálke mi bolo povedané že si to môžem podať do dvoch rokov. Okrem toho ja som mal informáciu, že do 18 mesiacov. Potrebujem vedieť, či je to na 100% do dvoch rokov a keď áno, tak kde je to uvedené v nejakom zákone, či vyhláške, alebo niečom podobnom.
alaya1
19.12.12,20:09
Kde tistim, ze je zamestnavatel garancne poisteny?
Jarosla
19.12.12,20:13
na sociálnej poisťovni
ewita888
19.12.12,20:14
tých 18 mesiacov je to, že pokiaľ v tých 18 mesiacoch sú tri mesiace, kedy trval pracovný pomer, tak vtedy mi to bude vyplatené.áno 60 dní - dovtedy si môžem uplatniť nárok. Ja som pracoval vo firme, ktorá vyhlásila platobnú neschopnosť 15. 12. 2011, ale na sociálku som bol podať, resp. chcel som podať žiadosť až teraz, t.j. po roku od vyhlásenia platobnej neschopnosti. Z toho vyplýva, že nespĺňam podmienku podania žiadosti do 60 dní. Lenže na sociálke mi bolo povedané že si to môžem podať do dvoch rokov. Okrem toho ja som mal informáciu, že do 18 mesiacov. Potrebujem vedieť, či je to na 100% do dvoch rokov a keď áno, tak kde je to uvedené v nejakom zákone, či vyhláške, alebo niečom podobnom.
Tých 18 mesiacov stíhaš, pokiaľ tam máš tie tri nevyplatené mesiace..


do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo od dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu.
Zamestnanec má právo uplatniť si nárok na dávku garančného poistenia aj po uplynutí tejto lehoty.
alaya1
19.12.12,20:16
dakujem pekne.
ewita888
19.12.12,20:16
Kde tistim, ze je zamestnavatel garancne poisteny?

Ak mal zamestnancov, bol povinný platiť odvody do GF
avalik
19.12.12,20:26
tých 18 mesiacov je to, že pokiaľ v tých 18 mesiacoch sú tri mesiace, kedy trval pracovný pomer, tak vtedy mi to bude vyplatené. 60 dní - dovtedy si môžem uplatniť nárok. Ja som pracoval vo firme, ktorá vyhlásila platobnú neschopnosť 15. 12. 2011, ale na sociálku som bol podať, resp. chcel som podať žiadosť až teraz, t.j. po roku od vyhlásenia platobnej neschopnosti. Z toho vyplýva, že nespĺňam podmienku podania žiadosti do 60 dní. Lenže na sociálke mi bolo povedané že si to môžem podať do dvoch rokov. Okrem toho ja som mal informáciu, že do 18 mesiacov. Potrebujem vedieť, či je to na 100% do dvoch rokov a keď áno, tak kde je to uvedené v nejakom zákone, či vyhláške, alebo niečom podobnom.

no ked ti bolo povedane do 2 rokov, tak si si ziadost mal podat ... na co cakas ? bez ziadosti ti nikto nic nevyplati ... bud ti davku priznaju alebo nie
alaya1
19.12.12,20:32
To si zistim, dakujem, pokial viem, neplatil.
ewita888
19.12.12,20:37
alaya1 (http://www.porada.sk/member.php?u=84119) 3 Minutes Ago #29363 To si zistim, dakujem, pokial viem, neplatil.

nevadí, že neplatil.. dôležité je, či mal platiť
alaya1
19.12.12,20:42
alaya1 (http://www.porada.sk/member.php?u=84119) 3 Minutes Ago #29363 To si zistim, dakujem, pokial viem, neplatil.

nevadí, že neplatil.. dôležité je, či mal platiť

neviem to posudit, ani som nevedela, ze ma taku povinnost
Andyke
19.12.12,20:43
Vyplýva zo zákona o soc.poistení.
ewita888
19.12.12,20:43
neviem to posudit, ani som nevedela, ze ma taku povinnost
z každej mzdy sa odvádza garančné, čiže ak mal zamestnancov, tak mal povinnosť.. to, že neplatí zamestnávateľ odvody, zamestnanca nijako nepostihuje..
alaya1
19.12.12,20:44
Vyplýva zo zákona o soc.poistení.

je za to nejako postihnutelny? Ma 3 zamestnancov.
ewita888
19.12.12,20:48
je za to nejako postihnutelny? Ma 3 zamestnancov.
Za čo? za neplatenie odvodov? ak áno, tak postihnuteľný je tak, ako každý, čo neplatí svoje záväzky.. začína to exekúciou..
alaya1
19.12.12,20:52
hm...tak to si prelustrujem, ci platil, co zo mzdy zrazil. dakujem pekne.
Jarosla
19.12.12,22:08
No konečne. ewita888 - napísala si: "Zamestnanec má právo uplatniť si nárok na dávku garančného poistenia aj po uplynutí tejto lehoty." .......Ja sa pýtam, dokedy konkrétne si môžem uplatniť nárok na dávku? Do nekonečna? Alebo do tých spomínaných dvoch rokov? Potrebujem vedieť kde to je napísané čierne na bielom.
Jarosla
19.12.12,22:11
samozrejme že žiadosť podám, len ja mám problém so správcom konkurznej podstaty, nechce mi tam potvrdíť nárok na odstupné, na ktoré mám nárok.
avalik
19.12.12,22:16
No konečne. ewita888 - napísala si: "Zamestnanec má právo uplatniť si nárok na dávku garančného poistenia aj po uplynutí tejto lehoty." .......Ja sa pýtam, dokedy konkrétne si môžem uplatniť nárok na dávku? Do nekonečna? Alebo do tých spomínaných dvoch rokov? Potrebujem vedieť kde to je napísané čierne na bielom.

tu je to napisane cierne na bielom http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
tak sa informuj u zdroja