veronix
27.02.06,13:46
Ahojte poraĎáci, potrebujem pár rád od Vás.
Prišlo mi vyúčtovanie exekuč.konania a ja vôbec neviem ako to zaúčtovať.

Vymáhaná pohľadávka:
istina............................................ ......... xxx xxx Sk
úroky .................................................. ....... xxx Sk
trovy súdneho konania .................................. xxx Sk
trovy právneho zastúpenia v súdnom konaní .......xxx Sk
trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní... xxx Sk
súdny poplatok za vydanie poverenia ................ xxx Sk
SPOLU .................................................. ...... xxx Sk
Trovy exekučného konania:
odmena exekútora ......................................... xxx Sk
hotové výdavky ............................................ xxx Sk
SPOLU .................................................. ...... xxx Sk

Poraďte mi prosím ako to zaúčtovať v PU!!! PROSÍm.:o

Ešte by som sa chcela spýtať, či je nejaká šanca od upustenia napr. odmeny exekútora. On si navrhol 20% z celkovej vymáhanej pohľadávky.

DPH tu nie je nikde uvedené, takže nikde ho ani neuplatním???

Ďakujem za odpovede.
veronix
27.02.06,13:11
poraďte mi prosím!
veronix
07.03.06,09:59
Nemôžem to nikde nájsť, poradí mi niekto???:mee:
monici
07.03.06,10:18
exekucia je zrejme voci vam...
istinu by si uz mala mat zauctovanu ako nejaky zavazok voci opravnenemu. ostatne naklady na exekuciu su nedanovym vydavkom 545/379.
veronix
08.03.06,07:08
... mas pravdu voci nam ....je to niekde napisane, že je to nedaňový náklad ???
renča1
08.03.06,07:18
istinu už musíš mať naúčt.v účte, tak ako už bolo hore spomínané.
trovy, súdny poplatok, odmena naúčtuješ na 538/325, ja účtujem 325 ale môže byť aj 379.
renča1
08.03.06,07:33
exekucia je zrejme voci vam...
istinu by si uz mala mat zauctovanu ako nejaky zavazok voci opravnenemu. ostatne naklady na exekuciu su nedanovym vydavkom 545/379.

Náklady na exek. ako napr. správne poplatky, trovy, súdne poplat., no proste exek.náklady platené exekútorovi podľa zákona č.233/195 Z.z. o súdnych exekút. a exekučnej činnosti ( Exekuč.poriadok ) v není neskorších predpisov. Ide o odmenu, náhradu hotových výdavkov a náhradu za stratu času ( trovy exekúcie ), sú daň.výdavky podľa § 19 ods.2 písm.e)podľa osobit.predpisov, v ktorom patrí aj odmena exek.:)
veronix
08.03.06,10:45
ĎAKUJEM Vám veľmi pekne, aspon to mam jasne s hlavne čierne na bielom.
monici
08.03.06,10:46
vyber si 379 alebo 325 :-)
nakolko to je ale exekucia voci vam, ani odmena exekutorovi nie je danovym vydavkom (nesluzi to na dosiahnutie vasho zisku, nedodrzali ste zmluvne podmienky, preto to od vas vymahaju) odmena exekutora by bola danovym vydavkom, ak by ste vy boli opravneni - aspon takto sme to urobili na odporucanie auditora (tym samozrejme netvrdim ze je to spravne)
renča1
08.03.06,10:59
do § 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exek... nájdeš to v POrADCOVI č.5-6 r.2006 s komentárom.
apo
11.03.08,22:25
do § 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exek... nájdeš to v POrADCOVI č.5-6 r.2006 s komentárom.

Vo všetkom súhlasím s Renča1 a dám poplatky do nákladov.

Poslal som klientku ku exkútorovi, aby si od neho vyžiadala podklady, ktoré potom zaúčtujem do nákladov. V úrade exekútora ju odbili, že načo jej to je, keď to nie je daňový výdavo. NESÚHLASÍM.

Zabŕdnem do oblasti DPH.
Chcel som odpočítať daň, ale mali sme len protokoly kde bola uvedená DPh, ale protokol nema náležitosti faktúry. Konzultoval som to s exekútorom a on mi povedal, že faktúru povinnému nevyhotoví nakľko jeho partnerom je oprávnený, nie povinný. :cool:Súhlasil som:cool:, ale aj tak sa domnievam, že ak exekútor odvádza daň mal by povinný mať nárok na odpočet. Nakoniec na tom istom princípe sú poplatky daňovým výdavkom nakoľko tie isté poplatky sú pre exekútora daňovým príjmom.

Pozdravujem.

apo
petovsan
12.03.08,22:10
Tiež sa prikláňam k názoru, že uhradené súdne trovy a poplatky nie sú na strane povinného daňovým výdavkom ... z jedného jediného dôvodu: daňovým výdavkom je v zmysle zákona výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Akým spôsobom môže povinná firma obhájiť oprávnenosť takto vynaložených prostriedkov?
apo
12.03.08,22:34
Trochu s nadsádzkou.

Platenie záväzkov podnikateľa svojím obchodným partnerom patrí medzi základné úkony, ktoré smerujú k Zabezpečeniu, Dosiahnutiu a Udržaniu príjmov. (Mojím klientom zdôrazňujem, aby rozmýšľali na DZÚ skôr ako vymyslia nejaký výdavok). Ak zaplatíme poštovou poukážkou, Slovenská pošta si pýta svoje, aj banky nerobia úhrady zadarmo. Ak niekto nedokáže inak plniť záväzky iba formou exekučného vymáhania je to záležitosť jeho vkusu, ale zákon o dani z príjmu netrvá na tom, že ak podnikateľ platí z domútenia tak nemá nárok na náklady spojené s úhradou na likvidáciu svojich záväzkov.

Naopak, Renča1 cituje ustanovenie, že ak je polatok pre príjmateľa daňovým príjmom tak pre toho nešťastníka, ktorý ho musí zacvakať je daňovým výdavkom.

Skúsme sa na tento problém pozerať trochu zo širšieho uhla pohľadu.

apo
petovsan
12.03.08,22:46
Trochu s nadsádzkou.

Platenie záväzkov podnikateľa svojím obchodným partnerom patrí medzi základné úkony, ktoré smerujú k Zabezpečeniu, Dosiahnutiu a Udržaniu príjmov. (Mojím klientom zdôrazňujem, aby rozmýšľali na DZÚ skôr ako vymyslia nejaký výdavok). Ak zaplatíme poštovou poukážkou, Slovenská pošta si pýta svoje, aj banky nerobia úhrady zadarmo. Ak niekto nedokáže inak plniť záväzky iba formou exekučného vymáhania je to záležitosť jeho vkusu, ale zákon o dani z príjmu netrvá na tom, že ak podnikateľ platí z domútenia tak nemá nárok na náklady spojené s úhradou na likvidáciu svojich záväzkov.

Naopak, Renča1 cituje ustanovenie, že ak je polatok pre príjmateľa daňovým príjmom tak pre toho nešťastníka, ktorý ho musí zacvakať je daňovým výdavkom.

Skúsme sa na tento problém pozerať trochu zo širšieho uhla pohľadu.

apo

Som si vedomá citovaného ustanovenia, aj toho, že v ňom nie je zmienka o tom, ktorej strany by sa mala týkať, takže je predpoklad, že oboch ... mňa v mojom "presvedčení" utvrdzuje iba tá skutočnosť, že takýto výdavok nie je vynaložený za účelom dosiahnutia zisku ... je to v podstate odmena za službu niekomu, kto povinnú stranu "presvedčil" k úhrade svojich záväzkov ....
i keď: teraz tiež trochu s nadsázkou: aj to, že niekomu za jeho služby alebo tovar nezaplatím, dá sa povedať, že som vyvíjala aktivitu smerujúcu k dosiahnutiu svojho zisku ;)
petovsan
12.03.08,23:09
... no, nedalo mi to pokoj, tak som trošku pátrala a našla som usmernenie z DRSR, kde sa k §19 ZDP okrem iného píše:

Exekučné poplatky a exekučná odmena u povinného pri vykonaní exekúcie uznané ako daňové výdavky

Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uvádza tie výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, pričom ide napr. o výdavky podľa zákona č. 44/1988 Zb. banský zákon, ale aj o výdavky podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov. Za výkon exekútorskej činnosti patrí podľa zákona č. 233/1995 Z.z. exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods. 2 písm. a).
(vypracované máj 2005)

... apo, ďakujem za konzultáciu, konečne v tom mám jasno a čierno-bielo ;)
renča1
13.03.08,04:50
To čo si teraz ty uviedla vo svojom príspevku... ,je uvedené v predchádzajúcich príspevkoch č 7 a 10.
petovsan
13.03.08,08:30
To čo si teraz ty uviedla vo svojom príspevku... ,je uvedené v predchádzajúcich príspevkoch č 7 a 10.
Ono to z tých príspevkov až tak jednoznačne zasa nevyplýva ... teda aspoň pre mňa :confused: ... a zo zákona tiež veľmi nie (z §19 síce áno, ale na druhej strane tomu akosi odporuje skutočnosť, že výdavok musí byť vynaložený za účelom dosiahnutia zisku a atď. ...Tiež ma o tom kedysi presviedčal istý auditor. No, niečo na tom pravdepodobne bude, ak k tomu bolo vydané aj lopatistické usmernenie zo strany DÚ :D ... a pokiaľ by som ho nevidela, bola by som určite stále na pochybách :D.

Vďaka za Tvoje príspevky, Renča1.
apo
13.03.08,09:09
Renča1, tak ako budme postupovať?
Ty dávaš do výdavkov exekučné poplatky povinného. Budem sa riadiť podľa Tvojho názoru, samozrejme na moju zodpovednosť.

Ďakujem.

apo
azla
13.03.08,10:58
.

Zabŕdnem do oblasti DPH.
Chcel som odpočítať daň, ale mali sme len protokoly kde bola uvedená DPh, ale protokol nema náležitosti faktúry. Konzultoval som to s exekútorom a on mi povedal, že faktúru povinnému nevyhotoví nakľko jeho partnerom je oprávnený, nie povinný. :cool:Súhlasil som:cool:, ale aj tak sa domnievam, že ak exekútor odvádza daň mal by povinný mať nárok na odpočet. Nakoniec na tom istom princípe sú poplatky daňovým výdavkom nakoľko tie isté poplatky sú pre exekútora daňovým príjmom.

Pozdravujem.

apo


§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

V danom prípade nie je nárok na odpočet, vzhľadom k tomu, že exekutor poskytuje službu oprávnenemu (povinný ju iba platí a znáša dôsledkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif).
zuzana.š.
02.04.08,16:38
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

V danom prípade nie je nárok na odpočet, vzhľadom k tomu, že exekutor poskytuje službu oprávnenemu (povinný ju iba platí a znáša dôsledkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif).

V Usmernení DRSR z februára 2005 - sa píše:
Povinný si nemôže uplatniť odpočítanie dane z výkonu exekučnej činnosti, pretože nesplňa základnú podmienku zákona, t.j. daň z tovarov a služieb nepoužije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
zuzana.š.
02.04.08,16:41
Tiež sa prikláňam k názoru, že uhradené súdne trovy a poplatky nie sú na strane povinného daňovým výdavkom ... z jedného jediného dôvodu: daňovým výdavkom je v zmysle zákona výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Akým spôsobom môže povinná firma obhájiť oprávnenosť takto vynaložených prostriedkov?




Podľa mňa trovy exekúcie sú sankciou za nezaplatenie pohľadávky, čiže nie sú daňovým výdavkom.
azla
02.04.08,17:08
Podľa mňa trovy exekúcie sú sankciou za nezaplatenie pohľadávky, čiže nie sú daňovým výdavkom.

Zuzka, prečítaj si pozorne príspevky č. 7,10 (renča1), 15(petovsan), navedú Ťa , podľa akého § zákona o dani z príjmov máš takéto výdavky posúdzovať a že je to daňový výdavok.

Dokonca je k tomu Usmernenie DRSR - píše o ňom Petovsan.

P.S. Ty si si vybrala citáciu z príspevku č. 13, kde Petovsan ešte mala nevyhranený názor, ale prehliadla si príspevok č. 15 kde jej to nedalo pokoj, a cituje z Usmernenia.... a názor si opravila.
ingak
28.04.08,13:46
Kde by som nasla usmernenie od DU, kde by bolo jasne napisane, ze odmena exekútora a súdne poplatky sú daňovo uznané výdavky?
V prípade odmeny exekútora si môžeme odpočítať DPH na vstupe. (sme v pozícii povinného).
azla
28.04.08,14:13
Kde by som nasla usmernenie od DU, kde by bolo jasne napisane, ze odmena exekútora a súdne poplatky sú daňovo uznané výdavky?
V prípade odmeny exekútora si môžeme odpočítať DPH na vstupe. (sme v pozícii povinného).

Nie, v pozícii povinného si nemôžete uplatniť Dph na vstupe. Písala som o tom v príspevku č.19.
Názor podporujú aj zovšeobecnené informácie k zákonu o Dph s názvom

Exekútor a jeho daňové povinnosti

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/exepov.pdf
Zuziana
28.04.08,14:13
Kde by som nasla usmernenie od DU, kde by bolo jasne napisane, ze odmena exekútora a súdne poplatky sú daňovo uznané výdavky?
V prípade odmeny exekútora si môžeme odpočítať DPH na vstupe. (sme v pozícii povinného).

V príspevkoch vyššie uvedených máš všetko jasne popísané
ingak
29.04.08,06:29
Daňová auditorka mi tvrdí, že odmena exekútora a súdne poplatky nie sú pre nás daňovým výdavkom, tu ale píšete že sú daňovým výdavkom, dokonca že DU vydal usmernenie. Hľadala som aj na stránke DU, ale nenašla. Nemáte odkaz na dotyčné usmernenie?
Vladimír Ozimý
29.04.08,06:57
Daňová auditorka mi tvrdí, že odmena exekútora a súdne poplatky nie sú pre nás daňovým výdavkom, tu ale píšete že sú daňovým výdavkom, dokonca že DU vydal usmernenie. Hľadala som aj na stránke DU, ale nenašla. Nemáte odkaz na dotyčné usmernenie?

auditorka nemá pravdu...súdne a exekučné výdavky sa riadia ustanovením par. 19 ods. 2 písm. a) - poplatky ktoré sme povinní platiť podľa osobitných predpisov...
Vladimír Ozimý
29.04.08,07:05
a toto je vyjadrenie DRSR

Exekučné poplatky a exekučná odmena u povinného pri vykonaní exekúcie uznané ako daňové výdavky

Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uvádza tie výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, pričom ide napr. o výdavky podľa zákona č. 44/1988 Zb. banský zákon, ale aj o výdavky podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov. Za výkon exekútorskej činnosti patrí podľa zákona č. 233/1995 Z.z. exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods. 2 písm. a).


(vypracované máj 2005)
ingak
29.04.08,15:41
Ďakujem za odpoveď. Teraz keď to zhrniem, tak ako je rozpísané vyúčtovanie exek. konania v úplne prvom príspevku, všetky súdne poplatky, úroky z omeškania, exekučné poplatky aj odmena sú daňovým nákladom u povinného akurát si nemôže uplatniť odpočet DPH pri vyčíslení exekútorom. Pochopila som to správne?
zuzule
24.10.08,11:49
Ahojte všetci,
ďakujem za všetky príspevky v tejto téme, pomohli mi. Chcem sa ešte uistiť jednu vec:

Sme oprávnený. A dostali sme faktúru od advokáta za časť trov práv.zastúp. v exek.konani ZAKLAD + DPH, avšak faktúru nehradíme, nakoľko trovy boli zaplatené povinným. Tých faktúr by malo byť postupne viac, podľa toho, ako bude povinný hradiť.

Môžem o faktúre účtovať nasledovne?:
Základ 100j. 518/-
DPH 19j. 343/-
Spolu 119j. - /321
Náhrada povinným 119j. 378/648
Zúčtov. P a Z 119j. 321/378
zuzule
24.10.08,17:10
Skúsi ma niekto podporiť, alebo vyvrátiť môj zámer?
apo
25.10.08,07:09
O problémoch s exekučnými poplatkami a odpočtom DPH sme tu už diskutovali. Riešili sme problém, povinného, ktorý poplatok uhradil a ja konkrétne som pýtal od exekútora faktúru.

Dostal som odpoveď, že partnerom exekútora je oprávnený a preto povinnému žiadnu faktúru nevystaví. Z toho vyplynulo, že DPH na výstupe od exekútora si daň neodpočíta nik.

Ty si na tom lepšie, máš faktúru, tak ju zaúčtuj, tomu Ti nič nebráni nakoľko v zákone o DPH nie je o tom zmienka.

S navrhovaným Tvojím postupom sa dá súhlasiť.

Ale ber to iba ako môj názor.

apo
zuzule
25.10.08,10:31
Ďakujem za súhlasný názor. Riešila som to s viacerými, ale nikto mi 100)% odpoveď nevedel dať. Tak snáď, ak raz pride kontrola, tiež sa tomu nebude rozumieť. Alebo dá k tomu jasné stanovisko a budeme sa mať o čo v budúcnosti oprieť.
Pekný víkend
zuzu247
06.11.08,09:43
Ahojky, zaujímalo by ma, ak sa počas splácania dlžnej sumy stal exekútor platcom DPH, z akej sumy mi dodatočne daň doúčtuje? Jedná o nezaplatenú pokutu od PZ v hodnote 5.000,- + predbežné trovy exekúcie cca 3.000,-. Základom dph bude suma 3.000,- alebo 8.000,-? Ďakujem
apo
06.11.08,10:17
Neviem ako je to u exekútorov, ale pri nás bežných smrteľníkoch to funguje pri registrácii na DPH tak, že ak som platcom od 1.10. a faktúra z Orange je za obdobie od 15.9. do 14.10. túto faktúru si odpočítam z DPH, lebo má dodanie 15.10. a v tom čase som bol už platiteľom DPH.

Na druhej strane moje pohľadávky, za služby poskytnuté do 30.9. a vyfakturované za obdobie do 30.9. aj keď je faktúra vystavená po 1.10. by bola bez dane.

Ale služba za obdobie pred 1.10. ukončené po 30.9. by bola vyfakturovaná s DPH na celú sumu bez zohľadňovania skutočnosti, že bola poskytovaná aj v čase keď som nebol registrovaný na DPH.

Takže ak exekútor vydal výmer pred jeho registráciou už by na tomto výmere nemal nič meniť.

apo