Messi10
20.12.12,09:29
Dobrý deň. Pán starosta v našej obci nariadil učiteľkám v MŠ že budú nepriamu činnosť t.j. 10 hodín týždenne vykonávať doma. Čo by nebol problém lenže tento čas im presne určil teda každý pracovný deň od 19:00 do 21:00 musia sedieť doma a pripravovať sa. Zároveň oznámil že ich v tomto čase bude náhodne kontrolovať a v prípade že nebudú vykonávať túto činnosť ich prepustí.
Zaujímalo by ma či má na takýto zásah podľa zákona právo.
Za odpoveď ďakujem.
GabiZ
27.12.12,11:34
Podstatné je najmä to, čo obsahuje pracovný poriadok školského zariadenia. Problematika priamej a ostatnej pracovnej činnosti je dosť široká, súvisí to aj so zmennosťou, preto možno neobsiahnem všetko, čo k tomuto patrí, alebo zasiahnem tam, čo do tejto situácie nepatrí, ale vo všeobecnosti zamestnávateľ má právo takýmto spôsobom určiť túto nepriamu (podľa zákona ostatnú) činnosť učiteľkám tak, ako pri určení riadneho pracovného času na pracovisku.
Ide o to, že podľa § 3 ods. 6 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas
- v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť a čas
- v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou,
pritom riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností súvisiacich s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy.
Vzhľadom na špecifickosť zloženia týždenného pracovného času pedagogických zamestnancov určeného § 3 ods. 6 zákona č. 317/2009 Z. z. pri určovaní pracovných zmien pedagogického zamestnanca sa vychádza zo základného úväzku. Do pracovnej zmeny pedagogického zamestnanca nie je možné započítať len priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, ale aj čas, počas ktorého vykonáva ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou, ktoré môže vykonávať na pracovisku alebo mimo pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Pán starosta zrejme vychádza z určenia pracovného času podľa ustanovení predmetného zákona a preto aj keď je určený pracovný čas priamej výchovnej činnosti učiteľky napr. od 6.00 do 11,40 hod., tak môže určiť aj čas, počas ktorého tento učiteľ vykonáva ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou. Vychádzajúc z toho, že do pracovnej zmeny učiteľa MŠ, ktorého pracovný čas začína napr. o 6,00 hod. a končí o 11,40 hod., nie je možné započítať len priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, ale aj čas, počas ktorého vykonáva ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou. Túto činnosť môže vykonávať buď na pracovisku alebo doma v závislosti od podmienok určených zamestnávateľom.
ketums
27.12.12,12:24
No neviem odpovedať, ale mne by sa určite nepáčilo, že mi chce pán riaditeľ loziť do bytu. To mi príde pekne nefér a čudné. To by som už považovala za zásah do súkromia. Tak neviem či sa to tu nejako nebije s tvojím právom na súkromie.

Jedna vec keď ma šéf skontroluje na pracovisku, ale aby som bola nútená púšťať ho do svojej povedzme spálne kde si robím túto prácu (veľa ľudí má v spálni drobný pracovný kutik).
Nehraničí to trošku s ľudskými právami abo čím?
Pusť ho a potom ho udaj, že ťa tam sexuálne obťažoval a ako dôkaz si dotrhaj nejaké staré triško... :D
sorry už som mimo tému... :D
ketums
27.12.12,13:58
zvedavosť
posúvam :D
Messi10
08.01.13,17:17
No ja si myslím tiež že je to zasahovanie do vlastného súkromia, a viem že tá nepriama činnosť má trvať hodinu 50 ale všade v Materských školách nie sú obmedzované časom že musia sedieť doma a keď sa v tom čase nebudem nachádzať doma a nebudem si plniť to čo mám hrozí mi okamžitá výpoveď.Takúto kolektívnu zmluvu sme dostali od nášho starostu. A chcela som sa informovať že nás starosta nás o tom ani nepoučil, povedal že s nami nebude o tom komunikovať, poslal slovo len po riaditeľke, tiež nám toho nepovedela. A chcela by som vedieť či je tá kolektívna zmluva platná aj vtedy pokiaľ sme nič nepodpisovali, z jeho strany to bolo len tak že som musela súhlasiť nikto sa ma nič nepýtal.
jewelly
25.01.13,22:59
Fuuu...to je riadne na hlavu :confused: Kazda ucitelka sa moze pripravovat doma, ako to jej vyhovuje.Hlavne je, ze si splni co ma. Toto zavana so sikanou.