ojka
27.02.06,15:00
Živnostník predáva drogistický tovar. Chcem sa spýtať či by mohol použiť paušálne výdavky. Nie je mi jasné keď sa počítajú paušál. výdavky, či tam patrí aj nákup tovaru alebo nie. Ďakujem za odpovede.
Manual
27.02.06,14:03
Živnostník predáva drogistický tovar. Chcem sa spýtať či by mohol použiť paušálne výdavky. Nie je mi jasné keď sa počítajú paušál. výdavky, či tam patrí aj nákup tovaru alebo nie. Ďakujem za odpovede.
ojka, každý živnostník si môže uplatniť % výdavky v tvojom prípade 25%, keby to bola remeselná činnosť tak až 60%. Ale si treba spočítať čo ti je výhodnejšie:)
Vladimír Ozimý
27.02.06,14:05
presne tak len podotknem pre rok 2006 je to uz 40% a dolezite je ze nesmiete byt platitelom dph na zaciatku obdobia a dalsia vec nie su v tom zahrnute platby do fondov
ojka
27.02.06,14:06
Viem že tam nemajú byť odvody do fondov. Ale mne sa jedná o ten nákup tovaru.
Vladimír Ozimý
27.02.06,14:14
no bud si uplatnite pausalne alebo preukazatelne vydavky....nechapem asi jaj uz chapem jasne to je v pausalnych vydavkoch inak odporučim kedze v JU je vyhoda ze sa sklad nevynima von zo zakladu nakupit vzdy ku koncu roku tovar na dalsi rok znizi vam to danovy zaklad
Manual
27.02.06,14:17
Viem že tam nemajú byť odvody do fondov. Ale mne sa jedná o ten nákup tovaru.
Ak sa jedná ako píšeš o nákup a predaj tovaru tak máš nárok na 25% výdavky za r. 2005 z dosiahnutého príjmu. :)
evina
27.02.06,14:20
Viem že tam nemajú byť odvody do fondov. Ale mne sa jedná o ten nákup tovaru.
V paušálnych výdavkoch máte zahrnuté všetky výdavky, t.j. aj nákup tovaru "akože". Nie sú tam zahrnuté len platby do fondov. To znamená uplatníte si 25% výdavky /r. 2005/ 40% /pre rok 2006/ plus odvody do fondov a nič viac.
Nákup tovaru sa uvádza v prípade uplatňovania preukazateľných výdavkov, t.j. vedenia komplet JÚ .

časť § 6 odst. 10 zákona o DzP:

Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku /t.j.paušálne výdavky/, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Zužu
27.02.06,16:47
SZČO časť roka mal príjmy zo živnosti ako zámočník PAR. 6 odst. 1 písm. b/ a určitú časť roka ako SHR - práce v poľnohospodárstve - PAR. 6 ods. 1 písm. a/. Bude uplatňovať paušálne výdavky. Moja otázka : Môže si uplatniť paušálne výdavky len vo výške 25 %? alebo je možné kombinovať v par. 6 25% a 60%?
evina
27.02.06,17:33
SZČO časť roka mal príjmy zo živnosti ako zámočník PAR. 6 odst. 1 písm. b/ a určitú časť roka ako SHR - práce v poľnohospodárstve - PAR. 6 ods. 1 písm. a/. Bude uplatňovať paušálne výdavky. Moja otázka : Môže si uplatniť paušálne výdavky len vo výške 25 %? alebo je možné kombinovať v par. 6 25% a 60%?
Ak SZČO dosahuje príjmy z remeselnej činnosti a popri týchto príjmoch aj iné druhy príjmov z podnikania, či inej SZČ alebo prenájmu /teda § 6/ môže si uplatniť len 25% paušálne výdavky.
Takáto kombinácia /60 aj 25%/ je možná, ak popri rem. činnosti by mal iné príjmy napr. zo záviislej činnosti alebo ostatné príjmy. viď nasledujúci príspevok
Pepa
27.02.06,17:44
Kombinácia výdavkov vo výške 60 a 25 % je možná aj v paragrafe 6. Ak mal napr. príjmy z remeselnej živnosti a z prenájmu môže si uplatniť výdavky vo výške 60 a 25%.
evina
27.02.06,17:53
Kombinácia výdavkov vo výške 60 a 25 % je možná aj v paragrafe 6. Ak mal napr. príjmy z remeselnej živnosti a z prenájmu môže si uplatniť výdavky vo výške 60 a 25%.

Mám komentár k zákonu o DzP a tam je to vylúčené, a mne to tak vyplýva aj zo zákona tak teraz sama neviem....Kto to rozsekne?:)
evina
27.02.06,17:56
Erika už som to rozsekla sama od 1.5.2005 je možná takáto kombinácia, ďakujem
Pepa
27.02.06,18:00
Evi, si ma vystrašila - ja som už tak odovzdala DP. A o chvíľu ti sem hodím link - tuším od Renči.
evina
27.02.06,18:01
Evi, si ma vystrašila - ja som už tak odovzdala DP. A o chvíľu ti sem hodím link - tuším od Renči.

Prepáč nechcela som, ale do 31.12.2004 to nebolo možné a k 1.1.2005 bol tento paragraf novelizovaný, takže je to o.k. :)
Pepa
27.02.06,18:09
Dobre Evi, keď je to O.K. nebudem nič hádzať - teda myslím link od Renči.
va1ke
27.02.06,19:33
Ahojte prosím poraďte mi mám podnikateľa, ktorý vykonával práce, ktoré možno zaradiť do remeselnej živnosti ale aj práce, ktoré nie. Môžem uplatniť kompináciu výdavkov 60% a 25% alebo môže uplatniť len 25% výšku výdavkov. Ide o vodoinštalačné práce (remes.činnosť) a pomocné murárske práce (ost. práce). Ďakujem
Zita5
27.02.06,19:37
Ahojte prosím poraďte mi mám podnikateľa, ktorý vykonával práce, ktoré možno zaradiť do remeselnej živnosti ale aj práce, ktoré nie. Môžem uplatniť kompináciu výdavkov 60% a 25% alebo môže uplatniť len 25% výšku výdavkov. Ide o vodoinštalačné práce (remes.činnosť) a pomocné murárske práce (ost. práce). Ďakujem

Môže uplatniť len 25% paušálne výdavky .
Pepa
27.02.06,19:37
Ahojte prosím poraďte mi mám podnikateľa, ktorý vykonával práce, ktoré možno zaradiť do remeselnej živnosti ale aj práce, ktoré nie. Môžem uplatniť kompináciu výdavkov 60% a 25% alebo môže uplatniť len 25% výšku výdavkov. Ide o vodoinštalačné práce (remes.činnosť) a pomocné murárske práce (ost. práce). Ďakujem
Jednoznačne 25%.
va1ke
27.02.06,19:46
ďakujem za radu.
Zita5
27.02.06,19:55
ďakujem za radu.

Asi sme Ťa veľmi nepotešili;) :)
va1ke
27.02.06,20:10
no tak to teda nie. ale čo už. život je taký.
Zužu
28.02.06,05:14
Všetkým ďakujem za radu.
patinka
28.02.06,10:10
chcem sa opýtať: mám príjem z nájmu 300.000,00 Sk, zaplatené odvody do poisťovní vo výške 30.000,00 Sk. paušálne výdavky vypočítam zo sumy 300.000,00 Sk, alebo zo sumy 270.000,00 Sk (300.000,00 Sk - 30.000,00 Sk)?( keďže v sume paušálnych výdavkov sú zaplatené všetky výdavky okrem zaplatených odvodov do poisťovní)
va1ke
28.02.06,12:05
paušálne výdavky počítaš zo sumy 300 000,- čiže paušálne výdavky budeš mať vo výške 75000,- a ktomu pripočítaš odvody tých 30 000,- a tvoj základ dane bude 195000,-
Lentilka
28.02.06,21:56
Prosím Vás, je určená nejaká doba pre rok 2006, dokedy je potrebné či budem viesť JU alebo použijem paušálne výdavky. Nemôžem sa rozhodnúť až na konci roku 2006, keď budem vidieť čo je pre mňa výhodnejšie?
Ďakujem
evina
28.02.06,21:57
Prosím Vás, je určená nejaká doba pre rok 2006, dokedy je potrebné či budem viesť JU alebo použijem paušálne výdavky. Nemôžem sa rozhodnúť až na konci roku 2006, keď budem vidieť čo je pre mňa výhodnejšie?
Ďakujem

Môžeš .
Zlata
01.03.06,14:04
Prosím o radu.
SZČO má v živnostenom liste na prvom mieste kozmetické služby. Okrem toho má tam aj ďaľšie štyti povolené činnosti (predaj tovaru, sprostredkovateľská činnosť,organ. školení,) Príjem má za celý rok len z ERP z kozmetických služieb. Môže si uplatniť 60 % výdavkov z týchto príjmov? Metie ma to, že nemá povolenú činnosť len na kozmetické služby.
Materiál potrebný na tieto služby nakupuje len do priebežnej spotreby. Ako to potom vyriešiť so zásobami?
Zita5
01.03.06,14:18
Prosím o radu.
SZČO má v živnostenom liste na prvom mieste kozmetické služby. Okrem toho má tam aj ďaľšie štyti povolené činnosti (predaj tovaru, sprostredkovateľská činnosť,organ. školení,) Príjem má za celý rok len z ERP z kozmetických služieb. Môže si uplatniť 60 % výdavkov z týchto príjmov? Metie ma to, že nemá povolenú činnosť len na kozmetické služby.
Materiál potrebný na tieto služby nakupuje len do priebežnej spotreby. Ako to potom vyriešiť so zásobami?

Zlatá moja Zlatka , s tým asi budeš musieť rozlúčiť - 60% . Pokiaľ je jej živnosť uvedená v rememeselných živnostiach , tak musíš v roku 2005 uzavrieť rok tak ,ako keby si skončila podnikanie upraviť ZD +- . Pokiaľ splňa zaradenie medzi remeselné živnosti, môžeš uplatniť až v roku 2006.:mee:
Pepa
01.03.06,14:27
Prosím o radu.
SZČO má v živnostenom liste na prvom mieste kozmetické služby. Okrem toho má tam aj ďaľšie štyti povolené činnosti (predaj tovaru, sprostredkovateľská činnosť,organ. školení,) Príjem má za celý rok len z ERP z kozmetických služieb. Môže si uplatniť 60 % výdavkov z týchto príjmov? Metie ma to, že nemá povolenú činnosť len na kozmetické služby.
Materiál potrebný na tieto služby nakupuje len do priebežnej spotreby. Ako to potom vyriešiť so zásobami?
To že má v ŽL aj iné "veci" ako remeselnú živnosť neovplyvňuje možnosť uplatniť si 60% výdaje ak má iba príjem z remeselnej živnosti.
Na tvoju otázku nie je možné jednoznačne odpovedať. Spomínaš zásoby -
aké? z minulého roku? Bolo vedené jednoduché účtovníctvo? Alebo začína v roku 2005? K jednoznačnej odpovedi treba "kopec" upresnení.
Zlata
01.03.06,14:27
Zlatá moja Zlatka , s tým asi budeš musieť rozlúčiť - 60% . Pokiaľ je jej živnosť uvedená v rememeselných živnostiach , tak musíš v roku 2005 uzavrieť rok tak ,ako keby si skončila podnikanie upraviť ZD +- . Pokiaľ splňa zaradenie medzi remeselné živnosti, môžeš uplatniť až v roku 2006.:mee:
Zitka, prosím Ťa ešte, z r. 2004 jej nezostali žiadne zásoby,pohľadávky , záväzky (iba odvody). Kozmetické služaby patria medzi remeselné činnosti, len mi tu nesedí, keď má v živ. liste aj iné povolenia na činnosť. Nielen kozm. služby. Už som sa tu dočitala, že ak má príjem, len z remes. činnosti, tak si môže uplatniť tých 60%. Checela by som vedieť aj iných názor, resp. o čo sa oprieť, keďže jednoznačne zo živ. listu vyplýva, že nemusí robiť len kozmetické služby.
Zita5
01.03.06,14:28
To že má v ŽL aj iné "veci" ako remeselnú živnosť neovplyvňuje možnosť uplatniť si 60% výdaje ak má iba príjem z remeselnej živnosti.
Na tvoju otázku nie je možné jednoznačne odpovedať. Spomínaš zásoby -
aké? z minulého roku? Bolo vedené jednoduché účtovníctvo? Alebo začína v roku 2005? K jednoznačnej odpovedi treba "kopec" upresnení.

Pepa a už sme možno aj unavené z opakujúcich sa odpovedí , že ?;)
Zlata
01.03.06,14:30
To že má v ŽL aj iné "veci" ako remeselnú živnosť neovplyvňuje možnosť uplatniť si 60% výdaje ak má iba príjem z remeselnej živnosti.
Na tvoju otázku nie je možné jednoznačne odpovedať. Spomínaš zásoby -
aké? z minulého roku? Bolo vedené jednoduché účtovníctvo? Alebo začína v roku 2005? K jednoznačnej odpovedi treba "kopec" upresnení.
V r. 2004 viedla JU, zásoboby jej nezostali, materiál priamo do spotreby.
va1ke
01.03.06,14:32
V živnosti môže mať uvedené aj veľa iných činnosť. Ale ak má príjem len z kozmetických služieb a tie patra medzi remeselné činnosti tak môže uplatniť 60% výdavky. No a ak nemá žiadne pohľadávky neuhradené a nezstali jej žiadne zásoby tak podľa mňa kludne jej môžeš urobiť paušálne výdavky. A v roku 2004 robila JU?
Pepa
01.03.06,14:40
V r. 2004 viedla JU, zásoboby jej nezostali, materiál priamo do spotreby.
Viedla JU, na výkazoch nevykazovala zásoby ani pohľadávky - v tomto prípade môžeš prejsť na percentuálne výdaje.
va1ke
01.03.06,14:42
A rok 2005 ako vyzerá nemá žiadne pohľadávky neuhradené. Ale asi nie keď všetko predávala cez RP. Podľa mňa môžeš uplatniť 60% paušálne výdavky
Zlata
01.03.06,14:46
Mockrát Vám všetkým ďakujem, potrebovala som sa uistiť .