erinka33
20.12.12,19:28
Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať, ohľadne kúpy domu pred prebehnutým dedičským konaním. Môj otec, má setru a brata. Starý otec (vdovec) zomrel nedávno. Dohodli sme sa, že ja (vnučka), vyplatím otcových súrodencov(na základe splátkového kalendáru – niekoľko rokov) a otec mi podiel prevedie bezplatne. Chcela by som sa spýtať čo je potreba urobiť, aby bol prevod právne v poriadku, a čo najvýhodneší pre všetky strany. Ohľadne platenia daní zo strany súrodencov. Je dobré dať zmluvu o bezplatnom prevode dedičstva(ak niečo také existuje), alebo zmluvu o budúcej zmluve o predaji nemovitosti resp. prevode dedičských práv. Ide o to aby nás celu rodinu dedičské konanie stálo čo najmenej, a bolo to právne ošetrené a v poriadku z mojej strany. Aby v prípade, že sa prevod neuskutoční, tak aby mi boli vrátené finančné prostriedky investované do nemovitosti, pretože dom potrebuje kompletnú rekonštrukciu.

Ďakujem za akúkoľvek radu
buchač
20.12.12,18:34
Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať, ohľadne kúpy domu pred prebehnutým dedičským konaním. Môj otec, má setru a brata. Starý otec (vdovec) zomrel nedávno. Dohodli sme sa, že ja (vnučka), vyplatím otcových súrodencov(na základe splátkového kalendáru – niekoľko rokov) a otec mi podiel prevedie bezplatne. Chcela by som sa spýtať čo je potreba urobiť, aby bol prevod právne v poriadku, a čo najvýhodneší pre všetky strany. Ohľadne platenia daní zo strany súrodencov. Je dobré dať zmluvu o bezplatnom prevode dedičstva(ak niečo také existuje), alebo zmluvu o budúcej zmluve o predaji nemovitosti resp. prevode dedičských práv. Ide o to aby nás celu rodinu dedičské konanie stálo čo najmenej, a bolo to právne ošetrené a v poriadku z mojej strany. Aby v prípade, že sa prevod neuskutoční, tak aby mi boli vrátené finančné prostriedky investované do nemovitosti, pretože dom potrebuje kompletnú rekonštrukciu.

Ďakujem za akúkoľvek radu

Zabudni .....pred dedičským NIČ ...



V prípade, že neprebehlo ešte dedičské konanie na to, aby ste mohli predávať nehnuteľnosť kupujúcemu budete potrebovať dostatok času. Predaj môžete riešiť až po prebehnutí dedičského konania, čo býva najskôr za tri mesiace od smrti poručiteľa ale bežné je aj neskôr. Správa príslušného katastra prepíše nehnuteľnosť na dedičov do 30 dní od dodania notárskeho, alebo súdneho rozhodnutia o dedičskom konaní do jej podateľne.
zknihy
20.12.12,19:05
Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať, ohľadne kúpy domu pred prebehnutým dedičským konaním. Môj otec, má setru a brata. Starý otec (vdovec) zomrel nedávno. Dohodli sme sa, že ja (vnučka), vyplatím otcových súrodencov(na základe splátkového kalendáru – niekoľko rokov) a otec mi podiel prevedie bezplatne. Chcela by som sa spýtať čo je potreba urobiť, aby bol prevod právne v poriadku, a čo najvýhodneší pre všetky strany. Ohľadne platenia daní zo strany súrodencov. Je dobré dať zmluvu o bezplatnom prevode dedičstva(ak niečo také existuje), alebo zmluvu o budúcej zmluve o predaji nemovitosti resp. prevode dedičských práv. Ide o to aby nás celu rodinu dedičské konanie stálo čo najmenej, a bolo to právne ošetrené a v poriadku z mojej strany. Aby v prípade, že sa prevod neuskutoční, tak aby mi boli vrátené finančné prostriedky investované do nemovitosti, pretože dom potrebuje kompletnú rekonštrukciu.

Ďakujem za akúkoľvek radu

Takže nie rada (už je na to veľa hodínˇ, ale konštatovanie :

Mal ti to dedko darovať.
buchač
20.12.12,19:09
Si nenie normál ........:-)
arizona
20.12.12,19:17
Nakolko majitel domu,ktory je uvedeny na LV nezije nema ti kto podpisat zmluvu /ci uz darovaciu, ci predajnu/, takze nehnutelnost nemas ako zislat.
Musi najskor prebehnut ded.konanie,na ktorom si dedicia mozu dohodnut podmienky.napr.ze sa vzdavaju v prospech teba , ci uz bezodplatne,alebi si narokuju na urc. ciastku , atd.
Mária27
20.12.12,19:20
Ak práve prebieha dedičské konanie o tej nehnuteľnosti, všetci dedičia môžu uzavrieť dedičskú dohodu, že budeš dediť ty a ostaných vyplatíš. Dohodnite si podmienky a navrhnite notárovi.
doktor23
21.12.12,09:17
Ak práve prebieha dedičské konanie o tej nehnuteľnosti, všetci dedičia môžu uzavrieť dedičskú dohodu, že budeš dediť ty a ostaných vyplatíš. Dohodnite si podmienky a navrhnite notárovi.

dediť by mohla jedine v prípade, ak jej otec odmietne dedičstvo a nevieme, či nemá ešte súrodencov.
Mária27
21.12.12,09:30
Možno to notár inak pomenuje, ale všetci dedičia určite môžu nechať všetok majetok dieťaťu jedného z dedičov - to viem isto, dedila tak kamoška namiesto matky a matkiných sestier.

Dedičia pri vyporiadaní dedičstva dohodou nie sú ničím obmedzení okrem toho, že dohoda nesmie byť v rozpore so zákonom a dobrými mravmi (§ 482 ods. 2). Myslím, že taká dohoda neodporuje ani § 482 ods. 1, že sa dedičia vyporiadajú medzi sebou, ani inému ustanoveniu zákona.
doktor23
21.12.12,11:13
Fíha, no neviem ako to spravila ...... lebo ak koná s deťmi, nemôže už konať s vnúčatami, ak ich právny predchodca žije a má nárok dediť. Jedine nadobudnúť, vzdať sa práva na odvolanie a previesť na dcéru (neter) dedičov.
Mária27
21.12.12,12:20
Na pojednávaní boli všetci dedičia (dedičky) a ona. Ona tomu nerozumie, nevie čo sa rozhodovalo, ale dedila len ona sama. Potom sme ten byt po tete spolu vypratávali a predávali.