vodnarica
27.02.06,14:08
Dobrý deň,
podpísaním kúpnopredajnej zmluvy k prevodu na podielu na pozemku a k zápisu vlastníckeho práva k nebytovým priestorom som sa stala vlastníčkou nebytového priestoru – garáže. Pri uzatváraní kúpnopredajnej zmluvy prevádzkovateľ vyhlásil, že prevádza predmet prevodu ako novostavbu a nie sú mu známe žiadne vady garáže, jeho príslušenstva a vybavenia na ktoré by mal osobitne upozorniť. V priebehu užívania sa objavili skryté vady – prejavujúce sa zatekaním. Túto nepriaznivú situáciu som sa pokúšala riešiť najskôr osobnými telefonátmi prevádzkovateľa, ktorý moju reklamáciu - presakovanie vody – overil a uznal ako skrytú závadu za v plnom rozsahu opodstatnenú. Prevádzkovateľ sa snažil riešiť danú situáciu, avšak dodnes neúspešne. Nakoľko sa opakovane vyskytla rovnaká vada, pre ktorú nie je možné predmet zmluvy užívať a ktorú nie je prevádzkovateľ schopní odstrániť, rozhodla som sa v zmysle § 48, § 49a a 623 ods. 2 Občianskeho zákonníka odstúpiť od zmluvy. Prevádzkovateľ moje odstúpenie od zmluvy neuznal a ako dôvod uviedol fakt, že kúpnopredajná zmluva neobsahuje možnosť odstúpenia, ako aj možnosť použitia Obchodného zákonníka. Prosím Vás, poradte mi, čo v takýchto prípadoch robiť.
Ďakujem
Zita5
27.02.06,13:14
Dobrý deň,
podpísaním kúpnopredajnej zmluvy k prevodu na podielu na pozemku a k zápisu vlastníckeho práva k nebytovým priestorom som sa stala vlastníčkou nebytového priestoru – garáže. Pri uzatváraní kúpnopredajnej zmluvy prevádzkovateľ vyhlásil, že prevádza predmet prevodu ako novostavbu a nie sú mu známe žiadne vady garáže, jeho príslušenstva a vybavenia na ktoré by mal osobitne upozorniť. V priebehu užívania sa objavili skryté vady – prejavujúce sa zatekaním. Túto nepriaznivú situáciu som sa pokúšala riešiť najskôr osobnými telefonátmi prevádzkovateľa, ktorý moju reklamáciu - presakovanie vody – overil a uznal ako skrytú závadu za v plnom rozsahu opodstatnenú. Prevádzkovateľ sa snažil riešiť danú situáciu, avšak dodnes neúspešne. Nakoľko sa opakovane vyskytla rovnaká vada, pre ktorú nie je možné predmet zmluvy užívať a ktorú nie je prevádzkovateľ schopní odstrániť, rozhodla som sa v zmysle § 48, § 49a a 623 ods. 2 Občianskeho zákonníka odstúpiť od zmluvy. Prevádzkovateľ moje odstúpenie od zmluvy neuznal a ako dôvod uviedol fakt, že kúpnopredajná zmluva neobsahuje možnosť odstúpenia, ako aj možnosť použitia Obchodného zákonníka. Prosím Vás, poradte mi, čo v takýchto prípadoch robiť.
Ďakujem

Ja ako neodborník na tieto veci , môžem len toľko napísať , že všetko sa odvíja od KPZ . V súčasnej dobe v prevažnej väčšine KPZ sa už tieto lehoty píšu ako napr...... ak do 12 mesiacov sa vyskytne skrytá vada , alebo závada , predávajúci berie na vedomie , že kupujúci môže predmet zmluvy vrátiť , respekt. bude požadovať od predávajúceho finančné vyrovnanie vo výške škody . Môžeš žiadať vrátenie určitej čiastky z kúpnej ceny . Ale ak to v zmluve nemáš , tak neviem ...... .:rolleyes:
dana9
27.02.06,13:39
Možnosť odstúpenia od KZ upravuje § 597 Občianskeho zákonníka, nie je potrebné aby túto možnosť obsahovala aj samotná zmluva. Odstúpenie by mohlo vyzerať napr.:


ODSTÚPENIE OD ZMLUVY - §48, 597 OZ

Bartolomej Chumáč
Pod Čerešnou 74
Veľká Čierna
Okr. Žilina 01201

Vec: Odstúpenie od kúpnej zmluvy
Odstupujúci: Svetozár Sifón, Malá Čierna 65, okres Žilina 01301

Dňa 2. 5. 2003 sme spolu uzavreli kúpnu zmluvu, ktorej predmetom bola garáž č. 76, nachádzajúca sa na parcele číslo 1063 v katastrálnom území obce Veľká Čierna, zapísaná na liste vlastníctva č. 1586, vedenom na Správe katastra Žilina v katastri nehnuteľností pre obec Veľká Čierna, za kúpnu cenu 650000 Sk, ktorú som vám vyplatil prevodom na účet do jedného mesiaca po podpísaní zmluvy, ako bolo dohodnuté. Pri prevode uvedenej nehnuteľnosti ste ma ubezpečili, že nemá žiadne vady. Toto vaše tvrdenie sa ukázalo ako nepravdivé, lebo už dňa 5. 6. 2003 sa pri začala nehnuteľnosť zatekať.... opísať skutkový stav aj ako ste ho riešili,...... čím sa táto stala neupotrebiteľnou.
Vzhľadom na to, že dodatočne vyšla najavo vada predmetnej nehnuteľnosti, o ktorej ste ma ubezpečili, že vady nemá, podľa § 48 v spojení s § 597 OZ od kúpnej zmluvy
odstupujem a v zmysle § 48 odsek 2 ju považujem od začiatku za zrušenú. Nakoľko vlastnícke právo k nehnuteľnosti č. 76 v katastrálnom území obce Veľká Čierna, zápísanej na liste vlastníctva č. 1586 na Správe katastra Žilina, som mal nadobudnúť vkladom do katastra nehnuteľností, k čomu nedošlo, Vás žiadam o vrátenie vyplatenej sumy 650000 Sk, ktorá predstavuje kúpnu cenu.

V Žiline dňa 2. 7. 2005 Svetozár Sifón


:cool:
slovasko
18.11.09,22:09
...kto mi prosim poradi s odstupenim kupnopredajnej zmluvy-auto...
Chobot
19.11.09,08:42
...kto mi prosim poradi s odstupenim kupnopredajnej zmluvy-auto...

A čo by si konkrétne potreboval?:rolleyes: