white_flag
21.12.12,10:44
Dobrý deň prajem všetkým, ktorým sa ešte chce pracovať :) Poprosím o radu. Manžel začínal pracovať na živnosť, vydaná ŽÚ, následne si urobil autorizáciu (je architekt) a Štatistický úrad mu pridelil rovnaké IČO (cca máj 2009). V ten rok sa aj zamestnal na TPP od 19.10.2009, keďže zákazky neboli. K decembru 2009 si zrušil živnosť, slobodné povolanie mu nezaniklo, ak by sa vyskytla nejaká zákazka. Podal teda odhlášku zo sociálnej poisťovne. Riadil sa tým, že podľa zákona č. 461/2003 Z. z o sociálnom poistení nie je braný príslušník slobodného povolania ako SZČO a do Sociálnej poisťovne sa teda nie je povinný prihlásiť. Keďže bol zamestnaný aj na TPP, vedel, že v prípade PN mu bude náhrada mzdy vyplácaná iba z TPP. Teraz prišiel papier zo sociálnej poisťovne, že Daňový úrad informoval SP, že má nevysporiadané povinnosti voči SP.
Chcú: buď vyhlásenie SZČO, že od vzniku pracovného pomeru nevykonáva činnosť SZČO, na ktorú má oprávnenie podľa osobitného predpisu (asi tá autorizácia) alebo potvrdenie z práce, že na jeho pracovné miesto je potrebná autorizácia. - keď sa tam píše, že príslušník slobod. povolania nie je SZČO, prečo chcú potvrdenie SZČO, keď to zaniklo v r. 2009? (možno sa zle pýtam). Ešte skúsi niečo v práci vybaviť, ale idú vianoce, takže nula bodov.
- chcú kópiu pracovnej zmluvy - hádam ok
- ak nedoručí tie doklady, status SZČO mu zanikne 30.06.2011, nie k 31.12.2009, ako podával odhlášku zo SZČO, teda bude si musieť rok a pol priplatiť, čo je asi to najhoršie pre chlapa úradníka a ženu na rodičáku.
Moja otázka teda znie, akú povinnosť má on ako SZČO aktuálne? Nechceme platiť tie príšerné poplatky. Mal sa manžel prihlásiť do SP v slobodnom povolaní? A ako čo, keď SZČO nie je slobodné povolanie? ako dobrovoľne poistená osoba? Neodporuje si to?
Na právnikov sa snažíme obrátiť od rána, včera to lajstro prišlo, buď sa nevyznajú v slobodnom povolaní alebo nerobia vôbec, na sociálke som sa s tou pracovníčkou už pohádala, lebo ona nie je infolinka a platí to, čo je na papieri. :confused:
Je to aj na tomto linku: http://www.podnikam.webnoviny.sk/formy-podnikania/ako-podnikat-bez-zivnosti-slobodne-povolania/11904
Ak mi vie niekto poskytnúť komplexnú odpoveď budem veľmi veľmi vďačná, všade sa oháňajú sviatkami a my tie naše asi prežijeme v nervoch.
Pekný deň všetkým :)