meerkanick
21.12.12,11:45
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnávateľ ma eviduje ako Mirku (namiesto Miroslavy). Môže toto spôsobiť nejaký zmätok na sociálnej či zdravotnej poisťovni? Počula som, že dôležitejšie je rodné číslo, ale chcem si byť istá. (Ako si môžem skontrolovať, že za mňa zamestnávateľ platí odvody?)
Nesprávne mám meno aj na zápočtovom liste, ktorý mi zamestnávateľ vystavil. Treba ho opraviť? Vopred ďakujem za vaše rady!
veronikasad
21.12.12,10:49
Nesprávne meno môže spôsobiť problémy v soc.poisťovni pri evidencii doby poistenia. Doruč zamestnávatelovi kopiu rodného listu alebo občianskeho preukazu a písomne žiadaj opravu.

Na registri pobočky sociálnej poisťovne si môžeš vyžiadať priebeh doby poistenia. Zistíš tiež pod akým menom ťa zamestnávatel eviduje. Za príp.neplatenie odvodov, ak si zamestnávatel riadne splnil oznamovaciu povinnosť a zamestnanca načas prihlásil, ze postihovaný zamestnávatel. Nemá vplyv na nárok na žiadnu dávku zamestnanca. Neviem, či ti túto informáciu v SP poskytnú.
srska
21.12.12,11:00
Nesprávne meno môže spôsobiť problémy v soc.poisťovni pri evidencii doby poistenia. Doruč zamestnávatelovi kopiu rodného listu alebo občianskeho preukazu a písomne žiadaj opravu.

Na registri pobočky sociálnej poisťovne si môžeš vyžiadať priebeh doby poistenia. Zistíš tiež pod akým menom ťa zamestnávatel eviduje. Za príp.neplatenie odvodov, ak si zamestnávatel riadne splnil oznamovaciu povinnosť a zamestnanca načas prihlásil, ze postihovaný zamestnávatel. Nemá vplyv na nárok na žiadnu dávku zamestnanca. Neviem, či ti túto informáciu v SP poskytnú.ak je rlfo natypovaný a odoslaný na el. podateľňu sp s chybným údajom (rodné číslo, meno, priezvisko alebo chyba v diakritike) ep sp zobrazí varovanie, že údaje na rlfo nesúhlasia s údajmi v registri poistencov sp.
veronikasad
21.12.12,11:03
ak je rlfo natypovaný a odoslaný na el. podateľňu sp s chybným údajom (rodné číslo, meno, priezvisko alebo chyba v diakritike) ep sp zobrazí varovanie, že údaje na rlfo nesúhlasia s údajmi v registri poistencov sp.
Čo keď je to zadavatelkin prvý zamestnávatel a SP ešte nemá info, že meno je nesprávne ?
srska
21.12.12,11:05
Čo keď je to zadavatelkin prvý zamestnávatel a SP ešte nemá info, že meno je nesprávne ?stalo sa mi pred mesiacom veronika - potvrdil som údaje a odoslal rlfo (mal som kópiu op - 19 ročný mládenec)
veronikasad
21.12.12,11:07
stalo sa mi pred mesiacom veronika - potvrdil som údaje a odoslal rlfo (mal som kópiu op - 19 ročný mládenec)
Odoslal si RL FO s nesprávnym menom a SP ho akceptovala ? Alebo ti hlásilo chybu - odkial však potom má SP prvotné údaje ?
srska
21.12.12,11:09
Odoslal si RL FO s nesprávnym menom a SP ho akceptovala ? Alebo ti hlásilo chybu - odkial však potom má SP prvotné údaje ?nebol vôbec evidovaný - mám screenshot tej hlášky ale nie na tomto pc
veronikasad
21.12.12,11:11
nebol vôbec evidovaný - mám screenshot tej hlášky ale nie na tomto pc
Zaujímavé zistenie - možno bol niekedy evidovaný ako dohodár.
srska
21.12.12,11:13
Zaujímavé zistenie - možno bol niekedy evidovaný ako dohodár.tiež som to nechápal ale do sp dávaš predsa rlfo aj pre dododárov. hore vpavo je na to kolónka
veronikasad
21.12.12,11:15
tiež som to nechápal ale do sp dávaš predsa rlfo aj pre dododárov. hore vpavo je na to kolónka
Práve preto, že SP zrejme akceptuje prvé prihlásenie a každé ďalšie porovnáva s nim, ak niektorý údaj nesúhlasí, EZU hlási chybu.
srska
21.12.12,11:27
Práve preto, že SP zrejme akceptuje prvé prihlásenie a každé ďalšie porovnáva s nim, ak niektorý údaj nesúhlasí, EZU hlási chybu.to áno ale hláška bola typu, že neevidujú vôbec v registri. ???

a rodné číslo je podobne kontrolované ako individuály účet daňovníka (je to tiež nejaké "modulo" - číslo v rodnom čísle za lomítkom nie je náhodné)
luja5
21.12.12,13:04
Meerkanick, pre svoju kontrolu môžeš požiadať SP o zaslanie informácie týkajúcej sa Tvojho individuálneho účtu poistenca, môžeš však požiadať aj o vydanie Grid karty, ktorá Ti umožní aktuálne a dlhodobo sledovať Tvoj účet na internetovej stránke SP (ust. § 226 zákona č. 461/2003 Z.z.). Rovnako môžeš požiadať aj ZP (ust. §§ 15 a 16 zákona č. 581/2004 Z.z.). Viac sa môžeš dozvedieť (napríklad ku Grid kartám) na stránkach SP a ZP.
Pri žiadostiach uvedieš svoje riadne krstné meno a uvidíš ...

Inak odporúčam postupovať tak, ako napísala veronikasad v príspevku č. 2 a požiadať zamestnávateľa, aby v príslušných inštitúciách zabezpečil opravu. Nikdy nevieš, kedy a kde môžeš naraziť na problém, môžeš napríklad aj na pošte (ak Ti niečo pošlú, nebude súhlasiť krstné meno /na obálke sa rodné číslo neuvádza/ a dôsledný pracovník pošty odmietne vydať)... Mám s tým nejaké nie celkom dobré skúsenosti, keď mi občas napísali inak krstné meno (moje meno má niekoľko oficiálnych podôb), dokonca s ním mala problém aj matrikárka:rolleyes:, keď som sa išla vydávať.