Dusan 3
21.12.12,14:44
Dobrý deň že vraj od roku 1976 je zákon kde nemusím požiadať susedov o súhlas na otvorenie krčmy je to pravda prosím môžte mi v tom to poradiť ďakujem.
ivka70
21.12.12,14:11
Ze vraj?
Chudaci susedia .... na 99,9 % ti zarucujem, ze suhlas potrebujes .....
korela
21.12.12,14:26
Ako by si reagoval ty, keby niekto chcel vo vašom dome otvoriť putiku?
Dusan 3
21.12.12,18:20
Ďakujem za odpoveď,len ten sused je róm a on si otvoril krčmu bez môjho súhlasu keď som požiadal na MsÚ o vysvetlenie tak mi povedali, že od roku 1976 platí zákon, že súhlas odo mňa nepotrebuje.Tak nevie,ale preto žiadam o pomoc podľa ktorého zákona vlastne to je lebo niekto to potrebuje a iný zase nie ďakujem Vám za radu ktorú dostanem.
Dusan 3
21.12.12,18:23
Len to je ten problém že to sa nejedna o mne,ale o suseda roma ktorý bez súhlasu susedov otvoril krčmu.
Peter S.
21.12.12,18:33
Dobrý deň že vraj od roku 1976 je zákon kde nemusím požiadať susedov o súhlas na otvorenie krčmy je to pravda prosím môžte mi v tom to poradiť ďakujem.

Z otázky nie je zrejmé, čo bolo v objekte, ktorý teraz používa vaš sused ako krčmu. Ak tam bola aj predtým krčma, alebo predajňa, tak vaš sused nepotrebuje súhlas od susedov na otvorenie krčmy. Iná je však situácia, keď sused doposiaľ ten objekt využíval výlučne na bývanie. V takom prípade by totiž tuším podľa § 85 (zmena v užívaní stavby) podľa zák. č 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku musel cez stavebný úrad (obec, mesto, resp. spoločný obecný úrad) požiadať o zmenu z rodinného domu na pohostinstvo!!! A vy by ste museli byť prizvaný, ako bezprostredný sused (okolité susedné parcely) na vyjadrenie k tejto zmene. Ak nemá súhlas na zmenu, je stavebný orgán povinný konať a uložiť sankcie, že sa objekt využíva v rozpore s kolaudačným rozhodnutím.
Ešte je podstatné vedieť, či váš sused robi pohostinskú činnosť načierno, alebo je aj ako živnostník. Ak je živnostník, môžte si na pomoc privolať aj živnostenský úrad, alebo RÚVZ nech sa pozrú, či je tam všetko v poriadku.
Dusan 3
21.12.12,18:45
Ešte ráz Vám pekne ďakujem za odpoveď. Predtým to bol rodiny dom keď ho predali tak tam bola mäsiareň potom obchod na auto súčiastky a teraz je tam rómska krčma ani pri jednom z týchto otvorení nik nežiadal súhlas susedov.Neviem to vôbec pochopiť prečo je toto vôbec možne.
Peter S.
21.12.12,18:52
mali by ste si skúsiť zistiť, či tam v katastri nehnuteľnosti susedný dom je zapísaný ako budova na bývanie, alebo aj na podnikanie, skúste katasterportál, alebo skúste vyžiadať info cez stavebný orgán..
Dusan 3
21.12.12,19:02
Tak to Vám poviem presne v katastri je dom na bývanie lebo tam bývali susedia a keď zomreli deti to predali ako dom na bývanie len majiteľ čo to kúpil tak žiadal vysoký nájom a veľa za ten starý dom lebo na tom pozemku býva ešte jedná rodina bohužiaľ tiež rómska tak potom tam otvorili mäsiareň a obchod z auto sučiastkami ktorý bol otvorení asi pol roka.
Peter S.
21.12.12,19:09
Tak ak je tam stále v katastri dom na bývanie treba zatlačiť na stavebný orgán nech si plní povinnosti a ak nič nespravia do mesiaca, treba podnet na prokuratúru!
Dusan 3
21.12.12,19:13
Ďakujem Vám za odpoveď a prajem Vám krásne vianočne sviatky ešte ráz srdečná vďaka za riešenie problémov.
blavaciko
21.12.12,20:27
ja len trosku opravim ze suhlas susedov nie je potrebny...
v konani o zmene ucelu vyuzitia stavby je potrebne ich vyjadrenie (nemusi byt vzdy suhlasne)
korela
21.12.12,20:45
Neuvediem mimo témy, žijeme v Európe.
Vo Švajčiarsku v obci ak niekto požiada v rodinnom dome o otvorenie nejakej prevádzky, výroby, tak sa vyžaduje súhlas pomaly od celej ulice.
Ak nie sú námietky, prevádzka sa povolí.
Ak sa však zistí do určitej doby (napr. 3 mesiace), že prevádzka svojou činnosťou ruší obyvateľov, tak prevádzka sa ruší.
To je prístup k obyvateľom, k susedským vzťahom, k psychohygiene.

Mne svojho času jeden človek - klampiar spomínal, že potreboval súhlas iba ľavého suseda. Samozrejme, že ho počuť do ďaleka, lebo nevyklepáva vo svojich uzavretých priestoroch, ale na chodníku pred vlastným domom.
Na Slovensku je to tak, Ešte stále je to tak.
arizona
22.12.12,06:47
Ďakujem za odpoveď,len ten sused je róm a on si otvoril krčmu bez môjho súhlasu keď som požiadal na MsÚ o vysvetlenie tak mi povedali, že od roku 1976 platí zákon, že súhlas odo mňa nepotrebuje.Tak nevie,ale preto žiadam o pomoc podľa ktorého zákona vlastne to je lebo niekto to potrebuje a iný zase nie ďakujem Vám za radu ktorú dostanem.
Skus sa obratit aj na regionalneho hygienika,ziadaj o preverenie, ci je krcma otvorena oficialne, ci splny vsetky hyg.podmienky, ziadaj premerat hlucnost atd.
verkaz
22.12.12,07:59
Aj na MsÚ by mali mať doklady o tom, či sa bytový dom zmenil na nebytový. Daň z nehnuteľnosti je za nebytový dom (podnikanie) oveľa vyššia.
Pri akomkoľvek narušení nočného kludu volaj políciu, aby si mohol doložiť k sťažnosti aj tieto udalosti.
Peter S.
25.12.12,17:53
Skus sa obratit aj na regionalneho hygienika,ziadaj o preverenie, ci je krcma otvorena oficialne, ci splny vsetky hyg.podmienky, ziadaj premerat hlucnost atd.


meranie hlučnosti nemá zmysel, keď prídu merať, nikdy sa nič nenamerá, tam pomôže len obmedzenie otváracích hodín a nepovoliť hlučné akcie (diskotéky) z obce..
Indeed
28.12.12,07:25
neverím svojim očiam !,že či robí pohostinskú činnosť na čierno, rolleyes,ježišna Matko ...