miramax1
24.12.12,04:05
Dobrý deň, prosím vás o radu.
31.12.2012 mi končí PP u zamestnávateľa z organizačných dôvodov. Chcem zmeniť poberanie rodičovského príspevku na partnera, ktorý je zamestnaný v trvalom pracovnom pomere a prihlásiť sa na úrade práce. Mám tak urobiť ešte do konca kalendárneho roku, alebo až v januári? Mám nárok na dávku v nezamestnanosti? Aké poistenie budem platiť?

Ďakujem za pomoc.

zamestnaná: od 22.9. 2008
PN od 25. 9. 2009
Materská dovolenka od: 10.4. 2010 do 10.10. 2010.
Rodičovská dovolenka: do júna 2013
miramax1
26.12.12,16:40
Prosím vás, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
ivka70
26.12.12,17:51
Kedze tvoja RD skonci do 1 roka od skoncenia PP, budes mat narok na podporu v nezamestnanosti aj po ukonceni RD budes spnat podmienku poistenia v nezamestnanosti aspon 730 dni v posl. 3 rokoch pred evidenciou.
Nie je rozdiel medzi tym, ci prepises RP na manzela v decembri alebo v januari alebo ci zostanes na RD do juna a potom sa zaevidujes na UP.
Jedine ak by si mala novu pracu a chcela vycerpat aj RP aj podporu do konca RD.
Ak pracu nemas a ani vo vyhlade, je lepsie docerpat RP do juna a od juna by si mala 6 mesiacov narok na podporu.
miramax1
28.12.12,04:32
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ešte sa chcem spýtať, či sa dá v jeden- ten istý deň prihlásiť partnera na poberanie RP a v ten istý deň aj zaevidovať na UP. Keď budem čerpať RP ( nebudem zaevidovaná na UP), budem už nezamestnaná, musím si platiť nejaké poplatky ( zdravotné, DNP? )
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
28.12.12,05:20
Kedze tvoja RD skonci do 1 roka od skoncenia PP, budes mat narok na podporu v nezamestnanosti aj po ukonceni RD budes spnat podmienku poistenia v nezamestnanosti aspon 730 dni v posl. 3 rokoch pred evidenciou.
Nie je rozdiel medzi tym, ci prepises RP na manzela v decembri alebo v januari alebo ci zostanes na RD do juna a potom sa zaevidujes na UP.
Jedine ak by si mala novu pracu a chcela vycerpat aj RP aj podporu do konca RD.
Ak pracu nemas a ani vo vyhlade, je lepsie docerpat RP do juna a od juna by si mala 6 mesiacov narok na podporu.
miramax1 zabudla v tejto téme uviesť podstatné informácie

http://www.porada.sk/t203041-vypoved-zamestnavatela-z-pp-podla-a-63-odst-1-pism-a.html#post2195854

Z pohľadu výšky dávky v nezamestnanosti, ak jej bude umožnené vyčerpať jeden deň dovolenky a ďalšia preplatená, je dosť veľký rozdiel vo výške dávky v nezamestnanosti, ak sa stihne zaevidovať na UP 31.12.2012. (od 1.1.2013 sa znižuje max.denný VZ pre výpočet dávky v nezamestnanosti).
miramax1
28.12.12,05:58
Deň dovolenky sa mi nedá vyčerpať. Nemám už kde, dovolenka mi bude preplatená v mesiaci január. Teraz mi ide o to, či v prípade, ak nebudem evidovaná na úrade práce, či si budem musieť niečo platiť( DPN, zdravotné). Či budem mať prácu po skončení RD zatiaľ neviem. Ďakujem
miramax1
28.12.12,07:42
Viem, že ste mi už odpovedali a aj pomohli pri získaní odstupného, ale ešte vás prosím o odpoveď, či si na RP ako nezamestnaná, musím platiť ( DPN, zdravotné), aby som v prípade.že skončím poberanie RP, mala nárok na dávky v nezamestnanosti( ak na partnera neprepíšem poberanie RP). Možno sa vám zdajú moje otázky nevhodne formulované, ale snažím sa napísať zrozumiteľne o čo mi ide. Ďakujem za odpoveď i za trpezlivosť.
miramax1
28.12.12,08:19
Zvažujem obe možnosti - prepísať poberanie RP na partnera alebo evidencia na UP po skončení RP. Ďakujem
veronikasad
28.12.12,08:34
Viem, že ste mi už odpovedali a aj pomohli pri získaní odstupného, ale ešte vás prosím o odpoveď, či si na RP ako nezamestnaná, musím platiť ( DPN, zdravotné), aby som v prípade.že skončím poberanie RP, mala nárok na dávky v nezamestnanosti( ak na partnera neprepíšem poberanie RP). Možno sa vám zdajú moje otázky nevhodne formulované, ale snažím sa napísať zrozumiteľne o čo mi ide. Ďakujem za odpoveď i za trpezlivosť.
Počas poberania rod.príspevku si poistencom štátu, zdr.poistenie neplatíš. Treba sa informovať v prísl.zdr.poisťovni so zápočtovým listom od zamestnávatela. Rovnako v SP si poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa. Ak by si sa zaevidovala na UP, musíš sa z dôch.poistenia v SP odhlásiť na RL FO. DNP je dobrovolné poistenie, nedá sa samostatne platiť len nemocenské, ak sa preň rozhodneš, musíš sa prihlásiť na celý balík v SP.

Ak sa ti nepodarilo vybaviť čerpanie dovolenky, je úplne jedno či sa zaeviduješ na UP od 1.1., alebo až po skončení RD.