agnesak
24.12.12,20:04
Ako mám postupovať v takom prípade, keď podnikám s tortovými ozdobami a ponúkli sa mi šikovné ženy, ktoré sú prihlásené na úrade práce, že mi budú vyrábať ozdoby, ktoré nemajú konkurenciu... Dala som im materiál, z ktorého vyrábajú - na skúšku. Vedia, sú šikovné, ale ja neviem, ako to riešiť účtovne. Viem, že s nimi môžem uzavrieť dohodu o vykonaní práce, lenže v tom prípade im viem dať legálne len tú sumu, ktorá je povolená, aby neprišli o registráciu na ÚP. Ale čo keď vyrobia viac? Zamestnať ich nemôžem - nebudem vedieť platiť za ne odvody... Je vôbec nejaké riešenie? A je vôbec legálne, predávať také výrobky, ktoré vyrobí niekto doma? Ďakujem.
ivka70
24.12.12,19:16
Od januara uz aj z dohody platis odvody, takze ani ta dohoda asi pre teba uz nebude prichadzat do uvahy.
Kedze vsak ide o potraviny a ich vyrobu, tam platia dost prisne hygienicke podmienky, aby ich niekto mohol vyrabat doma.
Tie ozdoby, s ktorymi podnikas, ziskavas odkial?
pavol54
24.12.12,19:42
Ako mám postupovať v takom prípade, keď podnikám s tortovými ozdobami a ponúkli sa mi šikovné ženy, ktoré sú prihlásené na úrade práce, že mi budú vyrábať ozdoby, ktoré nemajú konkurenciu... Dala som im materiál, z ktorého vyrábajú - na skúšku. Vedia, sú šikovné, ale ja neviem, ako to riešiť účtovne. Viem, že s nimi môžem uzavrieť dohodu o vykonaní práce, lenže v tom prípade im viem dať legálne len tú sumu, ktorá je povolená, aby neprišli o registráciu na ÚP. Ale čo keď vyrobia viac? Zamestnať ich nemôžem - nebudem vedieť platiť za ne odvody... Je vôbec nejaké riešenie? A je vôbec legálne, predávať také výrobky, ktoré vyrobí niekto doma? Ďakujem.
alebo tvoj vlastný materiál predaj cez erp neadresnému odberateľovi. zákon o daniach nezakazuje nakúpiť akýkoľvek materiál od kohokoľvek čo však musíš od určitej sumy/osobu bonznúť na dú ak sú tie výrobky jedlé tak je problém so zaručením hygieny ale normálny podnikateľ by ani vo sne neuvažoval o zverení výroby potraviny len tak niekomu ak nevie zaručiť ich bezpečnosť
blavaciko
25.12.12,09:11
ale ved je tolko moznosti, dohoda, zmluva o dielo, na zivnost... hlavne aby babusky neprisli o vsetky mozne prispevky vsak?
pavol54
25.12.12,11:17
Ak si privyrobia pár euro tak to systém nezruinuje(na úp môže poberať podporu koľko 6 mesiacov? oproti tým čo berú sociálne dávky celý život a pritom predávajú kovový šrot), len aby cenou torty nezahrňujúcou skutočné mzdové náklady nezruinovala doterajšieho živnostníka ako je to u nás módou