ladislaf
24.12.12,20:08
Dobry vecer,

rad by som sa opytal na takyto problem. S hrozou som cisto nahodou prave zistil, ze ako zivnostnik, ktory si popri normalnom pracovnom pomere privyraba poskytovanim a nasledne aj fakturovanim prekladatelskych sluzieb (aj) do inych krajin EU som bol uz od 1.1.2010 povinny zaregistrovat sa na danovom urade ako platca DPH a podavat stvrtrocne vykazy. Nebol som si toho vedomy, preto by ma zaujimalo, ako mam teraz postupovat a ake sankcie, penale a neviem co mozem ocakavat. Pokial ide o zarobene sumy za kazdy z tych troch zmeskanych rokov (2010-12), tak do zahranicia bolo fakturovanych cca 2.500 EUR rocne z celkoveho rocneho zarobku max 4.000 EUR, teda dokopy za tri roky dajme tomu 7.500 EUR. Vo fakturach som uvadzal, ze nie som platcom DPH, preto predpokladam, ze dane zahranicne agentury vedeli, ze zaplatenie DPH je na nich, preto na DPH ako takej nedlzim nic, ci?

Dalsia vec - z dostupnych info na nete mi nie je jasne, kolko a ci vobec mam vlastne na DPH pri horeuvedenom pribliznom zarobku a za normalnych okolnosti (nie pri omeskani) platit? Docital som sa totiz, ze "Ak živnostník chce fakturovať do krajín EÚ, musí sa zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade podľa § 7a (v priloženom dokumente vyššie) a musí mu byť pridelené IČ DPH, ktoré je následne povinný uvádzať na svojich zahraničných faktúrach. Nestáva sa však týmto platcom DPH, skôr sa stáva akýmsi “čiastočným platcom” a je jeho povinnosťou každé 3 mesiace zaslať daňovému úradu výkaz o takto fakturovaných službách či tovaroch do zahraničia. Nevzniká mu daňová povinnosť, ako pri platcoch DPH.

...ergo, na DPH by som nemal platit nic, spravne?

Dakujem
Rozalka
24.12.12,19:44
Nevznikla ti povinnosť platiť DPH, len podávať tzv. Súhrnný výkaz, ktorého nepodanie sa pokutuje a nie málo: za každý štvrťrok, kedy si mal výkaz podať, a nepodal, je to 331,93 eúr.
ladislaf
24.12.12,19:59
rozalka, to myslis vazne? :( teda v mojom pripade 12 stvrtrokov po 331 EUR? to je predsa likvidacne, najma ked mam zivnost prave a len kvoli moznosti privyrobeniu si, nie pre radost
Rozalka
24.12.12,20:06
Súhrnné výkazy sa môžu podávať len elektronicky, čo najskôr sa zaregistruj na § 7a, aby si najbližší termín 20.1.2013 nezmeškal.

http://www.porada.sk/t205434-suhrnny-vykaz-od-01-12-2012-uz-len-elektronicky.html
ladislaf
26.12.12,14:40
a este mi napada taka provokativna otazka, vie niekto, ci je rozdiel vo vyske pokuty, ak svoje pochybenie oznamim sam alebo ak nanho pride DU? preco je vlastne pokuta nastavena tak nenormalne vysoko (teda v mojom pripade by to bolo snad do 4.000 EUR), ked
1) nebolo umyselne
2) nesposobil som nikomu ziadnu financnu ujmu a navyse
3) ak by som tie zabudnute suhrnne vykazy oznamil sam, kedze DU tri roky nic neriesi, hm?

dakujem
Rozalka
26.12.12,15:21
a este mi napada taka provokativna otazka, vie niekto, ci je rozdiel vo vyske pokuty, ak svoje pochybenie oznamim sam alebo ak nanho pride DU? preco je vlastne pokuta nastavena tak nenormalne vysoko (teda v mojom pripade by to bolo snad do 4.000 EUR), ked
1) nebolo umyselne
2) nesposobil som nikomu ziadnu financnu ujmu a navyse
3) ak by som tie zabudnute suhrnne vykazy oznamil sam, kedze DU tri roky nic neriesi, hm?

dakujem
či sa prihlásiš dobrovoľne alebo ti na to príde DU, pokuta je rovnaká