ZEvina
27.02.06,15:21
Pre skúsených mzdárov to bude iste smiešna otázka, ale zistila som, že mám výnimočný talent čítať Zákony, preto sa na Vás obraciam s prosbou o výpočet:

1. priemer na dovolenku:
Január odpracovaných 20 dní + 1 sviatok - Hrubá mzda 10.000,-- Sk
Február odpracovaných 20 dní 10.000,-- Sk
Marec odpracovaných 21 dní + 2 sviatok - 10.000,-- Sk + 2.000,-- prémia.

2. úhrn zúčtovaných miezd:
Apríl odpracovaných 19 dní + 1 sviatok + 1 deň dovolenky zo mzdy 10 000,-- Sk.
ZEvina
27.02.06,17:43
Nikto mi nepomôže? Ja to myslím s tými otázkami vážne. Zákon som si vysvetlila po svojom - čiže určite ZLE! Preto si chcem overiť, ako veľmi zle.
Prosíííííííííííím
Tweety
27.02.06,17:53
Pre skúsených mzdárov to bude iste smiešna otázka, ale zistila som, že mám výnimočný talent čítať Zákony, preto sa na Vás obraciam s prosbou o výpočet:

1. priemer na dovolenku:
Január odpracovaných 20 dní + 1 sviatok - Hrubá mzda 10.000,-- Sk
Február odpracovaných 20 dní 10.000,-- Sk
Marec odpracovaných 21 dní + 2 sviatok - 10.000,-- Sk + 2.000,-- prémia.

2. úhrn zúčtovaných miezd:
Apríl odpracovaných 19 dní + 1 sviatok + 1 deň dovolenky zo mzdy 10 000,-- Sk.
Neviem, ako si si to vysvetlila: Ale je to takto:
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134


(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.
vladan
27.02.06,18:02
... preto sa na Vás obraciam s prosbou o výpočet:
1. priemer na dovolenku:
Január odpracovaných 20 dní + 1 sviatok - Hrubá mzda 10.000,-- Sk
Február odpracovaných 20 dní 10.000,-- Sk
Marec odpracovaných 21 dní + 2 sviatok - 10.000,-- Sk + 2.000,-- prémia.
2. úhrn zúčtovaných miezd:
Apríl odpracovaných 19 dní + 1 sviatok + 1 deň dovolenky zo mzdy 10 000,-- Sk.

k bodu 1.
ak zamestnanec má platený sviatok mesačnou mzdou tak výpočet by mal vyzerať takto:
10 000+10 000+12 000 / 168+160+184 = 32 000/512 = 62,50 Sk/hod

k bodu 2.
úhrn zúčtovaných miezd 10 000/21*20 = 9 524 + 500 (8*62,5) = 10 024
ZEvina
28.02.06,04:19
Vlaďa, veľmi ďakujem. Keď som hovorila, že mám výnimočný talent, čítať Zákony, tak bod 1) - z obdobia odpracovaného zamestnancom.... som brala ako "odpracovaného". Koho by napadlo, že je aj sviatok.... Teraz mám hlavu v smútku, ako to spraviť čo najlepšie.
Tweety
28.02.06,06:19
Vlaďa, veľmi ďakujem. Keď som hovorila, že mám výnimočný talent, čítať Zákony, tak bod 1) - z obdobia odpracovaného zamestnancom.... som brala ako "odpracovaného". Koho by napadlo, že je aj sviatok.... Teraz mám hlavu v smútku, ako to spraviť čo najlepšie.
U mesačne odmeňovaných sa sviatok počíta ako odpracovaný deň.
§122 ZP:
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.;)
ZEvina
28.02.06,06:36
Hmmm... TERAZ už viem. Bože, neodober mi chuť od práce, keď to budem opravovať!
Tweety
28.02.06,06:46
Hmmm... TERAZ už viem. Bože, neodober mi chuť od práce, keď to budem opravovať!
Viem, že zistiť chybičky nie je nič príjemné, ale chce to kľud, zisti si rozdiely a v nasledujúcej mzde to cez odchýlky oprav. Držím palčeky. ;)
sara-ke
02.03.06,07:03
Prosim Vas potrebujem poradit v Olympe:
1. aky je postup co vsetko a kde musim pozadavat aby mi vsetko vypocitalo dobre prosim nemohol by mi niekto napisat postup?

2. mam este 1 otazku ako je to s preddavkom na dan ked pracovnik ma mesač. mzdu 7000,- Sk po odpocitani odvodov do ZP a SP mu zostane okolo 5930,- Sk z toho sa uz neda odpocitat odpocit. polozka ako je to prosim v takomto pripade s danou ?? a este ako je to s danou u dohodara, kt. ma mesač. odmenu 500,-Sk

dakujem za odpoved
Kristína
02.03.06,11:21
Neodvádza v tomto prípade žiadne preddavky na daň.
U dohodára to závisí od toho, či má u Teba podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti. Ak má, dáš mu čistých 500,- Sk.