martin600
26.12.12,05:14
Zdravim vas damy a pani,
chcem si pozastavit zivnost na 3 roky tj. tak aby som od 1.1.2013 do 31.12.2015 neplatil odvody vyplyvajuce z tejto zivnosti. Viem, ze staci poslat postou oznamenie o pozastaveni zivnosti na Obvodny urad (Odbor zivnostenskeho podnikania). Mam ale dve otazky s ktorymi si neviem rady tak vas prosim o pomoc:
1. Je mozne stihnut este do konca roka pozastavit tuto zivnost? Tj. tak ze poslem hned zajtra to oznamenie s datumom pozastavenia od 31.12.2012?
2. Do soc.poistovne mozem poslat taketo oznamenie sucasne alebo mam pockat na vyjadrenie z toho obvodneho uradu?

Zdravotnu poistovnu vraj zvlast informovat netreba, ona udajne dostane info priamo od Uradu.
Mojim cielom pochopitelne je, aby som uz do roku 2013 nemusel podavat danove priznanie ani platit socialne poistenie.

Vopred vdaka za odpovede a dodatocne krasne sviatky prajem.
Indeed
26.12.12,04:55
Pozastavenie živnosti nie je tak priateľským krokom ako na prvý pohľad vyzerá a nesie v sebe mnoho skrytých
otáznikov a tzv. "háčikov", do ktorých by si sa neskor mohol chytiť.

Preto je vždy lepšie živnosť rovno ZRUŠIŤ.

Povinnosť voči SP máš v obidvoch prípadoch rovnaku a síce ODHLÁSIŤ sa zo soc.poistenia ,
v SP vyplníš na tento účel TLAČIVO.

Ak by sa včase odhlasenia zo SP Tvoje povinnosti k SP nejakým sposobom zmenili SP Ťa bude o svojich požiadavkach
informovať listom.

Ano možeš ešte stihnuť do konca roka 2012 zrušiť živnosť aj sa odhlásiť zo SP.
martin600
26.12.12,04:58
Vyborne vdaka za kvalitnu odpoved.
Ake "haciky" mas na mysli? Rozdiel medzi ZRUSENIM a POZASTAVENIM zivnosti.
Indeed
26.12.12,05:03
Myslim na to,že ak by si sa ROZHODOL pokračovať v živnosti, tak počas doby pozastavenia v NIJAKOM PRIPADE

NIE JE možné obnoviť tuto živnosť.

Dokonca ani zrušením pozastavenej živnosti sa situacia nezmení (!)

Vždy musí uplynuť celá doba pozastavenia a až po uplynutí tejto doby možeš opäť podnikať.

V pripade zrušenia živnosti, jeden deň živnosť zrušíš a trebars o dva dni nahlasiš novú živnosť a nič sa nedeje
podnikaš ďalej v pohode.

Píšem to preto,že som mal s tým osobnú skusenosť.
martin600
26.12.12,05:13
Ok rozumiem. A ako sa postupuje pri zruseni zivnosti? Rovnako ako pri pozastaveni?
martin600
14.01.13,14:53
End of story - zivnost som zrusil, na vsetko stacili dva podorucene listy. Vsetko sa stihlo v ramci zelanych terminov. Este raz dakujem za kvalitnu radu.
marjankaj
14.01.13,15:19
Pozastavenie živnosti nie je tak priateľským krokom ako na prvý pohľad vyzerá a nesie v sebe mnoho skrytých
otáznikov a tzv. "háčikov", do ktorých by si sa neskor mohol chytiť.

Preto je vždy lepšie živnosť rovno ZRUŠIŤ.

Povinnosť voči SP máš v obidvoch prípadoch rovnaku a síce ODHLÁSIŤ sa zo soc.poistenia ,
v SP vyplníš na tento účel TLAČIVO.

Ak by sa včase odhlasenia zo SP Tvoje povinnosti k SP nejakým sposobom zmenili SP Ťa bude o svojich požiadavkach
informovať listom.

Ano možeš ešte stihnuť do konca roka 2012 zrušiť živnosť aj sa odhlásiť zo SP.

Netrep



HLAVA III
ZÁNIK ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNENIA

§ 57
(5) Po pozastavení prevádzkovania živnosti podnikateľ nadobudne živnostenské oprávnenie uplynutím doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

(6) Pozastavenie živnosti nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-01-01-2012-a.html#60