Dáša_
26.12.12,09:06
Ako s odvodmi do SP v prípade, že živnostník podnikajúci už dostatočne dlho a platiaci odvody do SP z minima by zrušil teraz živnosť a žačal podnikať podľa autorského zákona, t.j. spadal by pod §6 ods.2, písmeno a t.j.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,


následne sa zaregistruje podľa §49a, ods.2

§ 49a
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť

(1)
(2) Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu.


Potiaľto mi to je celkom jasné.
Ale čo so SP - tam sa musí alebo nemusí registrovať? Lebo ak správne chápem, tak IČO nebude mať pridelené, Bude podnikať na DIČ. A má sa ešte niekam registrovať?

Vysvetlím situáciu - jedná sa o osobu, ktorá predáva svoje výrobky. Momentálne predáva na živnosť, za rok síce presiahla sumu, keď musí platiť odvody do SP. Ovšem tie odvody, aj keď z minima sú pre ňu veľmi vysoké. Naviac, s ohľadom na budúci dôchodok sú naopak veľmi nízke. A nakoľko daá osoba má už do dôchodku odrobený dostatočný počet rokov, momentálna situácia je pre ňu hodne nevýhodná. Hľadám nejaký spôsob, ako pomôcť zo začarovaného kruhu.
Ice dive
26.12.12,08:21
no podľa mňa toto tvoju situáciu vôbec nerieši, nakoľko ak podniká na základe iného ako živnostenského zákona avšak jedná sa o príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, platia pre ňu rovnaké ustanovenia ako keby bola szčo... Ičo jej môže prideliť aj štatistický úrad, (to isté ako sprostredkovatelia poistenia, čo sú registrovaný len v NBS...)

takže podľa mňa bude platiť rovnaké odvody do 30.6 kedy sa opätovne prehodnocujú... riešenie by som videl v založení sro a nebyť v nej zamestnaný tak sa dá odvodom vyhnúť....
Dáša_
26.12.12,08:30
čiže SP ho bude brať ako toho istého človeka, aj ke´d bude mať iné dič?
Ice dive
26.12.12,14:39
pokiaľ viem IČO a DIČ sú už väčšné... kedysi sa menili, ale teraz ich aj po ukončení a znovuzačatí podnikania neprideľujú nanovo... ak by to bolo tak ako uvažuješ tak by predsa ešte stále fungovala Mihálová finta s rušením živnosti do 30.6 a obnovovaním po 1.7....