Ascon
26.12.12,09:42
Potrebujem poradiť. :) Plánujem kúpiť nové auto do jednoosobovej s. r. o. v hodnote 25 000€. Nie som platca DPH. Bude to pre mňa výhodné alebo nevýhodné???? Alebo je lepšie využívať auto ako súkromná osoba???
Jarka 1
26.12.12,08:47
Trošku tu pohľadaj, takéto tu určite nájdeš.
KEJKA
26.12.12,08:48
ak nie si platiteľ DPH, nemôžeš si ju odpočítať.
iné výhody/nevýhody závisia od spôsobu a intenzity využívania.
Ascon
26.12.12,08:57
s odpočtom DPH nerátam kedže nie som platca DPH, auto by som využíval na služobné cesty a cestu do práce. Mesačne prejdem cca. 2000 km.
KEJKA
26.12.12,09:04
do akej práce? z domu do sro? na také účely sa služobné auto nevyužíva.
Ascon
26.12.12,09:13
a keď budem evidovať v knihe jazd že jazdím v rámci mesta umiestnenia sro za účelomobchodných rokovaní???
Alebo je lepšie kúpiť auto ako súkromná osoba a uplatnovať si náhradu za najazdené km???? ale to do nákladov si nemôžem uplatniť nič (servis, pneumatiky, umývanie auta). Preto sa mi zdá výhodnejšie auto v sro a tak môžem znižovať moje náklady vo firme.
pavol54
26.12.12,09:38
a keď budem evidovať v knihe jazd že jazdím v rámci mesta umiestnenia sro za účelomobchodných rokovaní???
Alebo je lepšie kúpiť auto ako súkromná osoba a uplatnovať si náhradu za najazdené km???? ale to do nákladov si nemôžem uplatniť nič (servis, pneumatiky, umývanie auta). Preto sa mi zdá výhodnejšie auto v sro a tak môžem znižovať moje náklady vo firme.
zrátaj si výšku odpisov, výšku prevádzkových nákladov ( dnes záručný servis do 30 000 km spravidla bezplatne )= pohonné hmoty a rozdeľ to na plánované odjazdené km.
plánované odjazdené km vynásob náhradami podľa cesťáku (auto + phm) a máš to, čo ti vyjde lepšie urob. Uznateľné náklady znížiš tak či tak