soskin
26.12.12,15:03
Dobrý deň, prosím vás poradte mi, ..... kamarátka si kúpila motorové vozidlo od živnostníka, ktorý ho používal na podnikateľské účely a bolo zaradené v majetku firmy. Ona to vozidlo vlastnila cca 3 mesiace, nie na podnikanie, iba ako súkromná osoba na bežné používanie a predala ho. Je povinná zdaniť príjem, teda podať daňové priznanie alebo podľa §9 ods.1 písm.c zákona o dani z príjmov je oslobodená a nemusí ho podávať? Iný príjem nemá, je to matka na rodičovskej dovolenke. Neviem, či sa tohto prípadu týka tých 5 rokov alebo ak ho kúpila ona ako fyzická osoba a ho nemala zaradený v majetku firmy.... tak sa jej to netýka, či sa to vzťahuje aj na predchádzajúceho majiteľa, ktorý auto mal zaradené v majetku firmy.. teda ako sa to počíta? Či stále od nového vlastníka závisí načo to auto užíval? Ďakujem za rady a ak sa téma opakuje, tak sa ospravedlňujem, no nepodarilo sa mi nájsť niečo podobné. Prajem krásny deň všetkým. Roman
Mila123
26.12.12,14:16
nemusí, i keby na predaji zarobila......
soskin
26.12.12,18:04
Ďakujem za odpoveď, ktorá nás veľmi potešila :-) A ešte pre istotu sa chcem opýtať, je to preto, že ona to vozidlo nemala zaradené v majetku firmy, bez ohľadu nato, že predchádzajúci živnostník ho mal cca 2 roky v majetku a vyradil ho predajom tej kamarátke cca pred 3 mesiacmi? Takže to vozidlo bolo v majetku firmy toho živnostníka celkovo cca 2 roky, tak to tú kamarátku nemá čo zaujímať... správne sme to pochopili? Ďakujem krásne Roman
Mila123
26.12.12,18:15
správne.......
soskin
26.12.12,18:19
A zabudol som aj keď neprešlo 5 rokov od vyradenia auta z majetku firmy? Ďakujem Roman
veronikasad
26.12.12,18:22
A zabudol som aj keď neprešlo 5 rokov od vyradenia auta z majetku firmy? Ďakujem Roman
Pri predaji hnutelného majetku u osoby, ktorá nepodnikala, sa nesleduje obdobie medzi nákupom a predajom majetku. Ide o oslobodený príjem.
Iba ak by išlo o špekuláciu (veľký rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou) ..., ale to by asi DU ťažko dokazoval u SZČO.
soskin
26.12.12,18:27
Všetkým vám ďakujem krásne za odpovede :-) a prajem krásny večer Roman