andi
27.02.06,17:47
Prosím poraďte nám ako viesť knihu jázd keď ide o AVIU čo máme v súkromnom vlastníctve ale využívame na podnikanie.Cestnú daň máme zaplatenú.Viem,že u osobních autách je koeficient 6,20 je to aj u nákl.autách.Za každú poradu vopred ďakujem. :) :) :)
andi
28.02.06,20:06
Musím viest knihu jázd, alebo stačí zaučtovať náklady na PHM? Prosím poradťe účtujem v JÚ.:mad: :o
KEJKA
28.02.06,20:13
zákon o DP rieši náhrady za osobné MV :
§19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou ............... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

výdavky na nákladné vozidlo treba preukázať, o.i. aj knihou jázd.
ondrejvla
28.02.06,21:22
Doplním, pri nákladných MV je to tzv. "stazka", sú na to dostať tlačivá vo formáte A4.
Až teraz som si uvedomila, že som vážne nikde nevidela náhrady pri používaní vlastného nákladného MV?!
eav77
28.02.06,22:03
Ja by som snad este upozornila na § 121/2004 o dobe a case odpocinku MV s celkovou hmotnostou nad 3,5t. Musi byt tachograf a podla toho musia byt aj stazky (pokial sa auto vyuziva na podnikatelske ucely).
Vydavky na naftu sa preukazuju DU knihou jazd (km/spotreba/litre).
STRELEC
28.02.06,22:16
zákon o DP rieši náhrady za osobné MV :
§19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou ............... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

výdavky na nákladné vozidlo treba preukázať, o.i. aj knihou jázd.
Zákon nemôže, resp. nemal by byť dvojzmyselný (na rozdiel od našich rečí. Niekedy:) ). Podľa mňa na iné ako osobné vozidlo sa sadzba náhrad nevzťahuje. Tj. žiadny traktor, AVIA, motorka - nič len OA.
Ako paralelu by som uviedol: DPH nemôžem odpísať na OA, ale motorku ... a.i. ... áno.
AVIA, ako nákladný automobil, proste podľa mňa nemá určenú sadzbu náhrad. Možno si to vysvetľujem moc prísne ?!
Paula
28.02.06,22:28
Pred časom som našla k problematike náhrady u nákl. vozidiel iba:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=155263&postcount=10
petovsan
01.03.06,17:16
Zákon nemôže, resp. nemal by byť dvojzmyselný (na rozdiel od našich rečí. Niekedy:) ). Podľa mňa na iné ako osobné vozidlo sa sadzba náhrad nevzťahuje. Tj. žiadny traktor, AVIA, motorka - nič len OA.
Ako paralelu by som uviedol: DPH nemôžem odpísať na OA, ale motorku ... a.i. ... áno.
AVIA, ako nákladný automobil, proste podľa mňa nemá určenú sadzbu náhrad. Možno si to vysvetľujem moc prísne ?!

Súhlasím so Strelcom a okrem toho treba brať ohľad na skutočnosť, že tieto jazdy vykonáva daňovník "v súvislosti s činnosťou", na ktorú má pravdepodobne živn. oprávnenie, t.j. vykonáva tieto cesty za účelom dosahovania zisku, t.z. že nejde o jeho pracovné cesty, ale o poskytovanie jeho služieb. Zákon o DzP dovoľuje uplatňovať sadzbu zákl. náhrady iba v prípade, že sa jedná o pracovnú cestu (preprava tovaru Aviou sa určite nedá charakterizovať ako pracovná cesta daňovníka), a to je podstatný rozdiel.
andi
03.03.06,17:07
Ďakujem Vám za porady,keď som dobre pochopila do nákladov môžem dať len sumu km x spotreba x cena nafty. :o :confused:
nano
03.03.06,18:51
Neviem aký máš dôvod,že tu AVIU nemáš v podnikaní,ale chceš na nej podnikať.Je dosť zvláštne,ak niekto vlastní nákladné vozidlo len tak na súkromné účely,hoci viem že napr. pri stavbe a pod. sa to vyplatí.
andi
04.03.06,08:49
A ako by som to mohla dať do podnikania za akú cenu a ako to účtovať? Podľa mňa by to mala do HIM,však?
Paula
04.03.06,09:01
A ako by som to mohla dať do podnikania za akú cenu a ako to účtovať? podľa mňa by to mala do HIM,však? Auto je vo vlastníctve otca.
Môžeš to riešiť aj formou nájomnej zmluvy.
andi
04.03.06,13:14
Ako môžem zaradiť auto do podnikania? Zaradím do HIM ,ale za akú cenu? Nie sme platcami DPH. Dá sa to riešiť aj dozadu napr.ku dnu 1.2.2005, keďže majitelom je sukromník? Dúfam že ste ma pochopili a poradíte nám.:p :o
andi
12.03.06,19:41
Prosím Vás nevie mi nik poradiť???
KEJKA
12.03.06,19:55
Ako môžem zaradiť auto do podnikania? Zaradím do HIM ,ale za akú cenu? Nie sme platcami DPH. Dá sa to riešiť aj dozadu napr.ku dnu 1.2.2005, keďže majitelom je sukromník? Dúfam že ste ma pochopili a poradíte nám.:p :o
pre rok 2005 to rieš nájomnou zmluvou. Príjem otec bude musieť zdaniť, ale zároveň akto nie je staré auto môže odpočítať odpisy. Urobí to ako občan.
A v roku 2006 ti ho môže predať, príjem z predaja otec nezdaňuje a ty si celú hodnotu v odpisoch dáš do nákladov počas 4 rokov.
Takto narýchlo sa mi to zdá ako najlepšie riešenie.
petovsan
12.03.06,19:56
Ako môžem zaradiť auto do podnikania? Zaradím do HIM ,ale za akú cenu? Nie sme platcami DPH. Dá sa to riešiť aj dozadu napr.ku dnu 1.2.2005, keďže majitelom je sukromník? Dúfam že ste ma pochopili a poradíte nám.:p :o

Záleží, ako staré to vozidlo je. V prípade, že je staršie, zaradíš ho s nulovou hodnotou, neuplatníš síce už odpisy (nie je z čoho), ale aspoň dostaneš do výdavkov všetky náklady na opravy a údržbu vozidla, PHM, zákonné poistenie a ostatné výdavky, súvisiace s prevádzkou tohto vozidla.
V prípade, že je to vozidlo nie staršie ako 3 roky, tak si vypočítaš zostatkovú hodnotu, akú by malo k 1.1.2005, ak by si ho bola bývala odpisovala a v takejto zostatk. cene ho môžeš zaradiť na kartu DM a pokračovať v odpisovaní ďalej.
KEJKA
12.03.06,20:57
Záleží, ako staré to vozidlo je. V prípade, že je staršie, zaradíš ho s nulovou hodnotou, neuplatníš síce už odpisy (nie je z čoho), ale aspoň dostaneš do výdavkov všetky náklady na opravy a údržbu vozidla, PHM, zákonné poistenie a ostatné výdavky, súvisiace s prevádzkou tohto vozidla.
V prípade, že je to vozidlo nie staršie ako 3 roky, tak si vypočítaš zostatkovú hodnotu, akú by malo k 1.1.2005, ak by si ho bola bývala odpisovala a v takejto zostatk. cene ho môžeš zaradiť na kartu DM a pokračovať v odpisovaní ďalej.
opravujem - na kartu treba uviesť pôvodnu OC, odpísať podľa platných znení ZDP v jednotlivých rokov a pre rok 2005 uplatniť platný odpis.
Z citovanej odpovede vyplýva (aspoň mne) zaradenie v zostakovej cene, čo by nebolo správne.
petovsan
15.03.06,21:56
V prípade, že je to vozidlo nie staršie ako 3 roky, tak si vypočítaš zostatkovú hodnotu, akú by malo k 1.1.2005, ak by si ho bola bývala odpisovala a v takejto zostatk. cene ho môžeš zaradiť na kartu DM a pokračovať v odpisovaní ďalej.

Nie, bolo myslené zaradenie v ZC tej, ktorá zostane po fiktívnom odpísaní v tých predchádzajúcich rokoch. Sorry, možno som to napísala komplikovanejšie ako som chcela, ďakujem za preklad.
andi
25.03.06,16:54
Čo môžem dať ešte do nákladov? Povinné poistné,dialničné známky, parkovanie, poistné atď.
Tweety
25.03.06,17:04
Čo môžem dať ešte do nákladov? Povinné poistné,dialničné známky, parkovanie, poistné atď. Kedže nie je v majetku, tieto náklady nemôžu byť daňovo uznané.
andi
25.03.06,17:18
A keď dialničné nálepky boli zakúpené na dosiahnutie príjmov(aby sme vedeli čím rýchlejšie dodať prevážaný materiál).A poistné od nás požiadal firma ktorej sme fakturovali a je to poistka na prevážaný tovar.
Tweety
25.03.06,17:22
A keď dialničné nálepky boli zakúpené na dosiahnutie príjmov(aby sme vedeli čím rýchlejšie dodať prevážaný materiál).A poistné od nás požiadal firma ktorej sme fakturovali a je to poistka na prevážaný tovar. Ak je poistka na tovar, tak áno, predpokladala som poistku vozidla, preto tá predchádzajúce odpoveď. Dala by som tam aj DN, nie som si celkom istá.
andi
26.03.06,11:12
Tweety prosím poraď mi že čo by som mohla ešte dať do nákladov ide o firmu rozvážajúci tovar a fakturujem za služby.Prosím poraď mi alebo niekto iný keď vie dobrý typ.
Manual
26.03.06,11:36
Tweety prosím poraď mi že čo by som mohla ešte dať do nákladov ide o firmu rozvážajúci tovar a fakturujem za služby.Prosím poraď mi alebo niekto iný keď vie dobrý typ.
andi, najlepšie bude ak tú Aviu zaradíš do majetku firmy. Potom budeš môcť do nákladov okrem PHM dávať všetky výdavky, súvisiace s prevádzkou auta a o to Ti v podstate ide a čo potrebuješ. Ak nebude zaradená v majetku, tak náklady máš obmedzené. Auto zaraď s datumom 1.1.2006 do firmy.
Pekný deň...:)
andi
26.03.06,15:07
Veľmi pekne Vám ďakujem za porady a všetkým posielam body.Keď máte ešte nápady napíšte mi.
KEJKA
26.03.06,17:03
Čo môžem dať ešte do nákladov? Povinné poistné,dialničné známky, parkovanie, poistné atď.
v prípade, že si ho vložíš do majetku, ako bolo napísané, tak áno.
Tiež všetky opravy, ND, servisné prehliadky....
hanka274
04.11.06,17:39
Keď mám nákladiak na prepravu kontajnerov, ktorý mám ako fyzická osoba nie ako podnikateľ musím máť tachograf? Nedávno ma zastavili policajti s inšpektorátom práce a tvrdili mi že od tohto roka musí byť tachografom vybavené každé nákladné auto nad 3,5ton. Nedá sa tachograf nahradiť trebárs knihou jázd? Prosím skúste mi poradiť ako obísť použitie tachografu. Ďakujem
Paula
04.11.06,20:59
Asi nezáleží na tom, či je auto zaradené do majetku v rámci podnikania, ale chránení majú byť tí, ktorí s ním jazdia. Aj tu sa o tom niečo píše:

http://www.digitalnytachograf.sk/index/index.php?ids=452&prm3=512
http://www.digitalnytachograf.sk/index/index.php?ids=452&prm3=515
http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=38536
gita
06.11.06,09:56
Poraďte mi niekto so súkromným úžitkovým autom-dodávkou, ktorú využíva konateľ /nie je zamestnanec/ na zásobovanie. môže použiť paušálnu náhradu?, DzMV má zaplatiť. Už som sa pýtala viackrát, ale nikto mi stále neporadí. Naozaj nikto nemá s tým skúsenosť?
Paula
06.11.06,10:18
Ak nieje zamestnancom, potom zrejme nie:

ZÁKON

cestovných náhradách
283/2002 Z.z.

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom
Milan Benka
06.11.06,12:48
Otázka na okraj:

Dá sa považovať zásobovanie za pracovnú cestu ?
proc
14.12.08,10:51
Neviem aký máš dôvod,že tu AVIU nemáš v podnikaní,ale chceš na nej podnikať.Je dosť zvláštne,ak niekto vlastní nákladné vozidlo len tak na súkromné účely,hoci viem že napr. pri stavbe a pod. sa to vyplatí.
jeden dôvod je koncesia ak mam zamočnicku dielňu a potrebujem prepravovať vlastne výrobky môžem to robiť na avii bes koncesie
pavol54
16.12.08,16:36
Nákladný automobil nad 3,5 t musí byť vybavený tachografom, s platným overením, (platí dva roky).
Ak firma alebo podnikateľ prepravuje svoje vlastné výrobky ( viď dodací list)s vlastným zamestancom, pričom sa nejedná o pravidelnú prepravu, alebo o prepravu nad určitú vzdialenosť, nemusí tohoto vodiča odosielať na pravidelné školenia týkajúce sa profesionálnych vodičov . Pre potreby polície a inšpektorátu práce nie potrebné v takomto prípade predložiť záznam o prevádzke vozidla.
Ak je vozidlo súkromné platí zákon o náhradách s tým že sa spravidla používa dvojnásobná sadzba ako za osobné vozidlo + spotreba phm. preprava tovaru asi neobstojí, ale montáž, výmena, zariadenia u odberateľa ano.
Myslím si že pri preprave vlastného tovaru je lepšie dať do HIM s nulovou hodnotou a pre potreby účtovníctva viesť záznam o prevádzke so všetkými výhodami a dôsledkami .
Maryš
11.06.09,11:10
SZČO prevádzkuje ťažbu v lome, zakúpil nákl.auto tatra, ale bez značiek a teda aj bez tech. preukazu. Bude mu slúžiť na prepravu materiálu iba v priestoroch lomu. Môže si uplatniť spotrebu nafty? A ako, keďže nemá technický, prelitrovaním (čo je drahé) alebo by stačila kópia tech. z iného takého istého auta. Ak spotrebu áno, ako? Knihou jázd alebo stazkou? Mohol by auto zaradiť ako motorové vozidlo na špeciálne účely alebo ostatné dopravné zariadenia inde neuvedené? SZČO nechce do auta investovať viac ako je nutné, nechce ho postaviť na značky. Keďže nemá technický, tak asi nebu platiť ani daň z motor. vozidiel. A odpisovať klasicky ako nákladné auto. Ďakujem za všetky vaše názory, veľmi mi pomôžu.
Maryš
13.06.09,12:11
Neviete mi prosim poradit?
Maryš
02.07.09,08:51
Vie mi niekto poradit?
Manual
22.07.10,07:40
SZČO prevádzkuje ťažbu v lome, zakúpil nákl.auto tatra, ale bez značiek a teda aj bez tech. preukazu. Bude mu slúžiť na prepravu materiálu iba v priestoroch lomu. Môže si uplatniť spotrebu nafty? A ako, keďže nemá technický, prelitrovaním (čo je drahé) alebo by stačila kópia tech. z iného takého istého auta. Ak spotrebu áno, ako? Knihou jázd alebo stazkou? Mohol by auto zaradiť ako motorové vozidlo na špeciálne účely alebo ostatné dopravné zariadenia inde neuvedené? SZČO nechce do auta investovať viac ako je nutné, nechce ho postaviť na značky. Keďže nemá technický, tak asi nebu platiť ani daň z motor. vozidiel. A odpisovať klasicky ako nákladné auto. Ďakujem za všetky vaše názory, veľmi mi pomôžu.
Ak chce na nejaký stroj alebo auto uplatňovať nejaké náklady v prvom rade musí byť zaradené v majetku firmy a viesť o ňom evidenciu.
Spotrebu PHL by som riešil vypracovaním internej smernice.
Treba nádrž auta naplniť plnú a odsledovať napr. 10 dní práce. Zmerať čas kedy beží motor a auto pracuje. Takto by som dosiahol spotrebu nafty za hodinu. A túto hodnotu by som dal do internej smernice. Bola by to spotreba auta za 1 hodinu práce (motohodina)
Samozrejme prílohou smernice by bol podrobný výpočet = to je sledovanie práce auta a spotreba po dobu napr. 10 dní.
Potom bude treba viesť o aute evidenciu, koľko hodín denne pracovalo.
Takto bude každému jasné, ako si sa k uvedeným hodnotám dopracovala.
Manual
22.07.10,07:46
Tak to som si neuvedomil, že je to minulý rok... :)
Fany
10.08.11,10:52
Vie niekto poradiť, ako v tomto roku účtovať nákladné auto nezaradené do podnikania, ale využívané na podnikanie (záhradk.práce...)? Treba písať stazky, alebo ako vlastne vypočítať sadzbu? Ďakujem.