timusi
26.12.12,15:52
Rodičovská mi skončila 1.12.2012, od 2.12.2012 som nastúpila do práce - hneď som začala čerpať dovolenku + celý január 2013. Zamestnávateľ mi chce skrátiť úväzok, čo je pre mňa neprípustné, nakoľko do práce musím dochádzať/ neoplatí sa mi to/.

Moje miesto nie je zrušené, chcú si ponechať pani, ktorá ma zastupovala. Je v poriadku, že ona má byť na 8hod a mne chcú znížiť úväzok na 4hod?
Nakoľko s tým nesúhlasím PP bude ukončený.
Odpracované mám 5 rokov a 4mes.
Od 1.1.2013 je súbeh výpovednej doby. Kedy podpísať výpoveď, aby som nemusela ísť na 4hod. a dostala najlepšie odstupné? Môže byť uvedený dôvod výpovede - nadbytočnosť?

Ďakujem
veronikasad
26.12.12,15:00
Zmena úväzku je podstatná náležitosť pracovnej zmluvy, ktorá nemôže byť zmenená bez tvojho písomného súhlasu. Nepodpisuj dohodu o zmene pracovnej zmluvy.

Ak ti zamestnávateľ doručí výpoveď (môže byť nadbytočnosť, ak zastupujúca pracovníčka má tiež prac.zmluvu na dobu neurčitú) do konca decembra 2012, aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš ukončiť pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, najneskôr 31.12.2012 (stačí na kopiu výpovede od zamestnávatela napísať, že žiadaš o skončenie prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby).
timusi
26.12.12,16:02
Zmena úväzku je podstatná náležitosť pracovnej zmluvy, ktorá nemôže byť zmenená bez tvojho písomného súhlasu. Nepodpisuj dohodu o zmene pracovnej zmluvy.

Ak ti zamestnávateľ doručí výpoveď (môže byť nadbytočnosť, ak zastupujúca pracovníčka má tiež prac.zmluvu na dobu neurčitú) do konca decembra 2012, aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš ukončiť pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, najneskôr 31.12.2012 (stačí na kopiu výpovede od zamestnávatela napísať, že žiadaš o skončenie prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby).

Ďakujem za rýchlu reakciu.

Zamestnávateľ mi povedal, že výpoveď budeme riešiť až po skončení dovolenky - t.j. 31.1.2013 ak nepristúpim na zmenu z 8hod. na 4hod.úväzok. S tým nesúhlasím, teda nič nepodpíšem. Ako v takom prípade zamestnávateľ môže postupovať? Nechcem prísť o odstupné. Ak môžem, ešte jedna otázka. Keď som nastúpila, nedostala som ani platobný dekrét, nič nemám v rukách, netuším aký plat by som mala mať, ani z čoho počítajú dovolenku. Aj počet dní dovolenky, mi len povedali a nikde nepreukázali.

Mojim zamestnávateľom je Základná škola, takmer všetci zamestnanci, aj vedenie čerpá dovolenku a je ťažké niečo medzi sviatkami vybaviť.
veronikasad
26.12.12,17:43
Ďakujem za rýchlu reakciu.

Zamestnávateľ mi povedal, že výpoveď budeme riešiť až po skončení dovolenky - t.j. 31.1.2013 ak nepristúpim na zmenu z 8hod. na 4hod.úväzok. S tým nesúhlasím, teda nič nepodpíšem. Ako v takom prípade zamestnávateľ môže postupovať? Nechcem prísť o odstupné. Ak môžem, ešte jedna otázka. Keď som nastúpila, nedostala som ani platobný dekrét, nič nemám v rukách, netuším aký plat by som mala mať, ani z čoho počítajú dovolenku. Aj počet dní dovolenky, mi len povedali a nikde nepreukázali.

Mojim zamestnávateľom je Základná škola, takmer všetci zamestnanci, aj vedenie čerpá dovolenku a je ťažké niečo medzi sviatkami vybaviť.
Uveď presné obdobie materskej a rodičovskej dovolenky a ročný nárok na dovolenku - dovolenku ti vypočítame.
Ak ti bude výpoveď doručená v roku 2013, zamestnávatel postupuje v zmysle novely ZP, platnej od 1.1.2013
timusi
10.01.13,11:27
zostala mi aj stará dovolenka - netuším koľko. Posledné výplatné pásky nemám ani z roku 2009, bola som tam aj PN a potom sa narodila dcérka. Dovolenku nechám tak, dáku mi už narátajú.

Dnes som sa ale dozvedela, že pani, ktorá ma zastupovala počas MD a RD, nemá zmluvu na dobu neurčitú, ale len na zastupovanie počas mojej MD a RD. Tá zmluva jej skončila 1.12.2012 a do 31.1.2013 s ňou ZŠ podpísala dodatok : zastupovanie počas môjho čerpania dovolenky.

Paradox je, že ju si chcú ponechať a mne dať už spomínanú výpoveď. Mám nárok na odstupné? Myslela som, že som nadbytočná §63 ZP, ale v tomto prípade neviem.


Ďakujem za odpoveď.
JAJA11
10.01.13,11:33
zostala mi aj stará dovolenka - netuším koľko. Posledné výplatné pásky nemám ani z roku 2009, bola som tam aj PN a potom sa narodila dcérka. Dovolenku nechám tak, dáku mi už narátajú.

Dnes som sa ale dozvedela, že pani, ktorá ma zastupovala počas MD a RD, nemá zmluvu na dobu neurčitú, ale len na zastupovanie počas mojej MD a RD. Tá zmluva jej skončila 1.12.2012 a do 31.1.2013 s ňou ZŠ podpísala dodatok : zastupovanie počas môjho čerpania dovolenky.

Paradox je, že ju si chcú ponechať a mne dať už spomínanú výpoveď. Mám nárok na odstupné? Myslela som, že som nadbytočná §63 ZP, ale v tomto prípade neviem.


Ďakujem za odpoveď.

ja osobne by som nepristúpila na výpoveď, ak je to tak ako píšete.... dôležité je, či chcete zostať pracovať na pôvodnom mieste, tiež ako rýchlo si viete zohnať inú robotu... to je dôležité pri ďalšom rozhodovaní.... ak chcete zostať, treba trvať na svojom, myslím, že nemôžu prepustiť vás a ponechať pracovať pani, ktorá vás zastupovala.... to by bol neplatný dôvod na rozviazanie pracovného pomeru....
timusi
10.01.13,14:57
ja osobne by som nepristúpila na výpoveď, ak je to tak ako píšete.... dôležité je, či chcete zostať pracovať na pôvodnom mieste, tiež ako rýchlo si viete zohnať inú robotu... to je dôležité pri ďalšom rozhodovaní.... ak chcete zostať, treba trvať na svojom, myslím, že nemôžu prepustiť vás a ponechať pracovať pani, ktorá vás zastupovala.... to by bol neplatný dôvod na rozviazanie pracovného pomeru....

Pravdupovediac som si bola istá, že ma zamestnávateľ príjme po RD "s otvorenou náručou" - všetko tomu nasvedčovalo. Stále tvrdili, ako chýbam, už aby som bola späť, ako sa tešia atď. spolupracujú aj s mojou mamou, nakoľko pracuje na SŠ, komunikujú takmer denne.... ani jej nikto nepovedal, čo na mňa chystajú.
Takže som si novú prácu nehľadala. Po skúsenosti, ako sa ku mne zachovali, a chcú zachovať, nemám chuť tam zotrvať. Mám pocit, že by tam prevládala napätá atmosféra, a každý deň by som to dostala pocítiť.

Ak by som dala ja výpoveď, resp. by sme sa dohodli so zamestnávateľom na dátume podľa §60ZP, mám nárok na odstupné, nechcem výpovednú.

Ešte je tu malinká nádej, že by som mohla byť tehotná / pokúšame sa 2roky, tak je malá šanca - mám za sebou 2 rizikové a aj toto by som bola od začiatku na PN/. Je ochranná doba po podpísaní výpovede?

Ďakujem.
timusi
06.02.13,10:02
ja osobne by som nepristúpila na výpoveď, ak je to tak ako píšete.... dôležité je, či chcete zostať pracovať na pôvodnom mieste, tiež ako rýchlo si viete zohnať inú robotu... to je dôležité pri ďalšom rozhodovaní.... ak chcete zostať, treba trvať na svojom, myslím, že nemôžu prepustiť vás a ponechať pracovať pani, ktorá vás zastupovala.... to by bol neplatný dôvod na rozviazanie pracovného pomeru....

1.2.2013 som nastúpila riadne na 8 hod. Ponúkli mi aj 4hod, odmietla som. Bolo mi vytknuté, že má dve deti a tie môžu byť často choré. A moju prácu nebude mať v takom prípade kto urobiť. Mám si zvážiť, či chcem zotrvať v pracovnom pomere.
Navrhla som, že v prípade nároku na odstupé, som ochotná podpísať výpoveď. Zamestnávateľ mi povedal, že nemám nárok na odstupné, nakoľko sa moje miesto nezrušilo.

Čo čert nechcel, ochorela mi dcéra / teploty 40tky/, dnes som zostala doma a zostanem s ňou minimálne do 15.2.2013 na chorej. Na to mi zamestnávateľ povedal, že sú termíny a mám sa zariadiť tak, aby som prišla aspoň na jeden deň do práce. Odmietla som. Hrozí mi nejaký postih? Mám riadne potvrdený papier od lekára.

Ďakujem za info.
Pekný deň.