janot
27.02.06,18:13
Prosím o radu - študent doktorand v ČR má stály byt v ČR, ale štátne občianstvo a trvalý pobyt v SR, čiže stály byt v obidvoch štátoch. V SR sa zdržiava len počas dovolenky t.j. pár dní, resp. týždňov. Poberá štipendium, ako aj príjem z dohody o pracovnej činnosti na univerzite v rámci grantu EÚ, v SR nemá žiadne príjmy.
Zrejme spĺňa podmienku rezidenta (domicilu) v obidvoch štátoch. Pre určenie daňovej rezidencie spĺňa kritériá stáleho bytu a užších hospodárskych a životných záujmov v ČR. Je teda daňovým rezidentom v ČR?
Musí podať daňové priznanie v SR?
Ak musí, čo je k tomu potrebné - zrejme všetky doklady o príjme, odvodoch a zaplatených preddavkov dane, podobné ako v SR?
Prípadne dokedy môže podať žiadosť o odklad daňového priznania?
Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu, pretože vyznať sa v totálne nezrozumiteľných zákonoch, s ktorými majú neskutočné problémy aj sami zákonodarcovia je čím ďalej ťažšie, pre "normálneho" človeka až nemožné.
Ešte dodám - štipendium je v ČR nezdaniteľný príjem, v SR zdaniteľný. Takže SR by získala daň zo štipendia vyplateného zo štátneho rozpočtu ČR a daň z dohody o pracovnej činnosti z grantu EÚ prideleného ČR. Bolo by to normálne? Ani by som sa veľmi nečudoval, že hej, už si zvykám na všeličo....
Johanka
27.02.06,17:25
Prosím o radu - študent doktorand v ČR má stály byt v ČR, ale štátne občianstvo a trvalý pobyt v SR, čiže stály byt v obidvoch štátoch. V SR sa zdržiava len počas dovolenky t.j. pár dní, resp. týždňov. Poberá štipendium, ako aj príjem z dohody o pracovnej činnosti na univerzite v rámci grantu EÚ, v SR nemá žiadne príjmy.
Zrejme spĺňa podmienku rezidenta (domicilu) v obidvoch štátoch. Pre určenie daňovej rezidencie spĺňa kritériá stáleho bytu a užších hospodárskych a životných záujmov v ČR. Je teda daňovým rezidentom v ČR? Mohol by byť českým rezidentom, ale musí mať o tom potvrdenie z českého finančného úradu.
Musí podať daňové priznanie v SR? Ak nemá vyššie uvedené potvrdenie, tak musí.
Ak musí, čo je k tomu potrebné - zrejme všetky doklady o príjme, odvodoch a zaplatených preddavkov dane, podobné ako v SR? Áno
Prípadne dokedy môže podať žiadosť o odklad daňového priznania? do 30.9.2006
Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu, pretože vyznať sa v totálne nezrozumiteľných zákonoch, s ktorými majú neskutočné problémy aj sami zákonodarcovia je čím ďalej ťažšie, pre "normálneho" človeka až nemožné.
Ešte dodám - štipendium je v ČR nezdaniteľný príjem, v SR zdaniteľný. Takže SR by získala daň zo štipendia vyplateného zo štátneho rozpočtu ČR a daň z dohody o pracovnej činnosti z grantu EÚ prideleného ČR. Bolo by to normálne? Ani by som sa veľmi nečudoval, že hej, už si zvykám na všeličo.... Odpovede sú tučným. Málo čo je normálne, aj o sebe mám niekedy pochybnosti ...:D :D :D .
janot
27.02.06,18:45
Ďakujem pekne, je mi to jasnejšie. Je to problém zohnať to potvrdenie o rezidencii?
Marína
27.02.06,22:00
Ak nemá trvalý pobyt v ČR ale len v SR, silne pochybujem, že Finanční úřad Praha I. mu ho vydá. Potvrdenia o rezidencii vydáva DÚ v SR na základe trvalého pobytu, alebo povolenia na pobyt. Predpokladám, že je to tak aj v ČR. Je potrebné sa čím skôr sa informovať na FÚ.
Informuj nás, prosím, ako to dopadlo.
janot
02.03.06,19:57
Informoval som sa na Daňovom úrade v mieste trvaleho bydliska študenta. Vôbec nepožadovali potvrdenie finančného úradu z ČR (možno o tom nevedia ??). Vraj im postačujú príp. doklady o daňovom priznaní v ČR, čím by v podstate bolo splnené preukázanie rezidencie.
Ono je pravda, že študent doteraz nepodával žiadne priznanie, pretože nebol zamestnaný a tým zatiaľ nie je v evidencii daňového úradu a tak ho nebudú vyzývať na podanie daňového priznania. Tento problém zrejme vyskočí pri prvom daňovom priznaní v SR.
Osobne si myslím, že dokladovanie rezidencie v ČR daňovým priznaním v ČR by malo byť dostatočné.
Aký je Váš názor na to?
Aký predpis požaduje potvrdenie o rezidencii od finančného úradu?
Ďakujem za záujem o náš problém.
Johanka
02.03.06,20:51
Informoval som sa na Daňovom úrade v mieste trvaleho bydliska študenta. Vôbec nepožadovali potvrdenie finančného úradu z ČR (možno o tom nevedia ??). Vraj im postačujú príp. doklady o daňovom priznaní v ČR, čím by v podstate bolo splnené preukázanie rezidencie. Dotyčný informátor v živote nevidel zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, príp. § 2 písm. d/ a f/ ZoDP. Môžu im postačovať uvedené doklady ako príloha k DP podanému v SR.
Ono je pravda, že študent doteraz nepodával žiadne priznanie, pretože nebol zamestnaný a tým zatiaľ nie je v evidencii daňového úradu a tak ho nebudú vyzývať na podanie daňového priznania. Tento problém zrejme vyskočí pri prvom daňovom priznaní v SR. Tento problém vyskočí hneď ako príde nahláška z ČR, že poberal v ČR príjmy.
Osobne si myslím, že dokladovanie rezidencie v ČR daňovým priznaním v ČR by malo byť dostatočné.
Aký je Váš názor na to?
Aký predpis požaduje potvrdenie o rezidencii od finančného úradu? Pozri si § 45 ZoDP, kde je uvedený postup slovenského daňovníka s neobmezenou daň.povinnosťou pri uplatnení zamedzenia dvojitého zdanenia.
Ďakujem za záujem o náš problém.
Odpovede sú tučným písmom.
janot
04.03.06,07:54
Naozaj sa mi to začína zamotávať :mad:
Pokúsim sa oponovať (nie v zlom) čl.4 Zmluvy o zamedzení....

2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:
a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v*ktorom má k*dispozícii stály byt; ak má k*dispozícii stály byt v*oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a*hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
b) ak nemožno určiť, v*ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k*dispozícii stály byt v*žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v*ktorom sa obvykle zdržiava,
c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v*oboch štátoch alebo sa nezdržiava v*žiadnom z*nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z*nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
3. Ak je podľa ustanovení odseku 1 osoba iná než fyzická osoba rezidentom oboch zmluvných štátov, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v*ktorom sa nachádza miesto jej skutočného (hlavného) vedenia. V*prípade pochybností upravia príslušné orgány zmluvných štátov túto otázku vzájomnou dohodou.

Aj napriek tomu, že je rezidentom len ČR, musí podať daňové priznanie v SR?
Johanka
04.03.06,08:46
Úplne na začiatku píšeš, že trvalý pobyt je iba v SR. To je základné kritérium. Ak by bol trvalý pobyt v obidvoch zmluvných štátoch, až potom začneš uvažovať o stálom byte a tom ostatnom.
Toto je veľmi ťažká problematika a mňa mrzí, že z tejto oblasti sa nekonajú žiadne školenia. Je dosť možné, že to ani nemá kto prednášať. A pritom vidím podľa Porady, že je to oblasť, ktorá zaujíma veľa ľudí a myslím, že záujem ešte stúpne otvorením pracovných trhov v EÚ.
janot
04.03.06,09:09
Nie je mi jasné, (nie som zbehlý v týchto veciach) či môže byť trvalý pobyt v oboch štátoch. Ak je niečo trvalé, môže byť trvalé na dvoch miestach? S týmto má moja sedliacka logika určité problémy. Kde by som sa dočítal definíciu trvalého pobytu?
Marína
04.03.06,11:08
janot
04.03.06,16:37
Nemôžem si pomôcť, ešte raz vysvetlím moju logiku.
Podľa zákona o dani z príjmov je považovaný za rezidenta - daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (§ 2):

d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v*príslušnom kalendárnom roku, a*to súvisle alebo v*niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
Podobné predpisy platia zrejme aj v ČR. Čiže na základe "obvyklého zdržiavania sa" je v ČR takisto rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (myslím si že bez povinnosti preukazovania trvalého pobytu). Pretože tento problém nie je možné riešiť vnútroštátnymi predpismi, vstupuje do hry Zmluva o zamedzení....
Podľa čl.4 ods.1 Zmluvy... je rezident zmluvného štátu každá osoba, ktorá podľa právnych predpisov tohto štátu podlieha zdaneniu v tomto štáte z dôvodu svojho bydliska, trvalého pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria a zahŕňa aj tento štát.....
Podľa čl.4 ods.2 Zmluvy... sa určí rezidencia len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt... atď.
Prosím, čo je na tejto logike nesprávne?
Z čoho vychádza povinnosť daňového priznania v SR, napriek Zmluve.....?
Johanka
05.03.06,09:58
Ak si myslíš, že spĺňaš podmienky na rezidenta ČR, treba ísť v ČR na príslušný finančný úrad a dať si vystaviť potvrdenie o rezidencii. Ak by Ťa SR " naháňali" za nepodanie DP, budeš ho potrebovať. Tiež si myslím, že na to , aby si mohol podať priznanie v ČR, musíš byť na FÚ zaregistrovaný.
janot
05.03.06,11:29
Ďakujeme za tieto informácie, zistíme, či v ČR škola podá za študenta daňové priznanie a ako sa bude ďalej postupovať. Avšak informácie budú dostupné až po 8.3.2006, môžeme sa k tomu potom vrátiť, ak je záujem. Ešte raz vďaka
janot
06.03.06,19:26
Nedá mi, aby som nepoukázal na zákon o dani z príjmov ČR.

ČÁST PRVNÍ
Daň z příjmů fyzických osob

§ 2

Poplatníci daně z příjmů fyzických osob

(1) Poplatníky daně z příjmů fyzických osob jsou fyzické
osoby (dále jen "poplatníci").

(2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště
nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se
vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České
republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.

(3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to
stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se
vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky
(§ 22). Poplatníci, kteří se na území České republiky zdržují
pouze za účelem studia nebo léčení, mají daňovou povinnost, která
se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České
republiky, i v případě, že se na území České republiky obvykle
zdržují.

(4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České
republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném
kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty
183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na
území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde
má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho
úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

Nebolo by vhodné, aby aj zákony SR boli formulované tak jasne a zrozumiteľne? :mad:
janot
12.03.06,10:25
Pre informáciu:
- bez problému by zamestnávateľ (univerzita) podal za študenta daňové priznanie, pokiaľ by do 15.2. o to požiadal (taký istý systém ako v SR). Nepožiadal.
- bez problému finančný úrad v ČR prevezme daňové priznanie, vráti preplatok dane, dokonca s uznaním nezdaniteľnej časti základu dane pre študenta. Ako doklad pre úrady v SR ponúkli kópiu daňového priznania overenú podpisom a pečiatkou finančného úradu.
Myslím si, že takéto riešenie je výborné, bez zbytočnej byrokracie s možnosťou spätnej kontroly ako zo strany ČR tak aj SR. To by malo byť cieľom všetkých úradníkov štátnej správy, ktorí by mali maximálne vychádzať v ústrety obyvateľom, veď sú nakoniec platení z daní obyvateľov. Pre úplnosť pridávam link na výbornú českú stránku http://www.finance.cz
helas
17.03.06,17:29
Tak podať alebo nepodať, mám taký istý problém.Mám potvrdenia o príjme
ale nikde nie je uvedené štipendium.:(
Johanka
17.03.06,18:01
Helas , napíš prosím ešte raz aký máš problém. Ja sa už v tom guláši nevyznám:D .
Neviem v akej súvislosti spomínaš štipendium, ale štipendiá (okrem doktorandského štipendia) poskytované z prostriedkov št.rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia zo zahraničia sú od dane oslobodené (§ 9 ods.2 písm. k/ ).
helas
17.03.06,18:47
Nuž ide o doktorandské štipendium v Čechách, ktoré je tam oslobodené
u nás nie. Moja dcéra tam študuje a na fakulte aj pracuje a má aj iný
príjem na dohodu.Ide o to, že na tieto príjmy mám potvrdenia, ale na
príjem štipendia nemám. Tak neviem, či ho mám pripočítať (viem koľko to je, potom by jej vyšiel vysoký nedoplatok, alebo urobiť DP bez tohto
príjmu.:confused:
Johanka
17.03.06,19:18
Ćlánok 22 Zmluvy o zamedzení .... s ČR bod 2 " Ak v súlade s ktorýmkoľvek ustanovením tejto zmluvy príjmy, ktoré poberá, alebo majetok , ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu, sú oslobodené od dane v tomto štáte, tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy alebo majetok tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy alebo majetok."
Musím sa naučiť po fínsky:D . Mne z toho vychádza, že by si do ZD mala pripočítať aj doktorantské štipendium.
Nie som si celkom istá a celkom rada by som sa mýlila:) . Mrzí ma , že mám medzery....
helas
17.03.06,20:20
Ďakujem Johanka, ale asi sa nemýliš