andyd17
27.12.12,17:07
Dobrý deň,
ja už mám úplny zmatok v hlave..len čítam čítam, ale neviem pochopiť. Prosím opravte ma, ak som to pochopila zle.
-Manžel je zamestnanec - má príjmy zo závislej činnosti..
-Manželka - živnostník - vedie JU - preukázateľné príjmy a výdavky
-Spoločne vlastnia byt
Ja som to urobila nasledovne:
1.Dala som len manželku na Zmluve o nájme bytu ako prenajímateľa. Manžel sa tam neuvádza. Aj v takom prípade sa chápe príjem z nájmu ako spoločný príjem (i výdavok), keď v zmluve je len manželka ako prenajímateľ?!
2.V zmluve je napísané, že platba je na účet manžela - je to osobný účet - ako to zaúčtovať - všetky platby treba uviesť v účtovníctve (osobná spotreba, prenájom)?
3.Je to problem, že prenajímateľ je manželka a účet - kam prichádzajú príjmy - je na meno manžela?
4.Alebo by bolo lahšie spraviť platbu v hotovosti? Ale dá sa využiť VPD od občana, alebo stačilo by Zmluva+náš PPD? Ktorý zákon to hovorí..?
5.A ako zaúčtovať to všetko? Kedze manželka je živnostníčka, kde má preukázateľné výdavky/príjmy, musí mať aj tu? V softvére treba urobiť ako novú účtovnú jednotku?
6.Treba rozdeliť príjem 50% na manžela, 50%na manželku?
Nájomné je 360 eur aj s réžiou. Zákon hovorí o 5xživ.min, kedy netreba podať DP. Treba počítať sumu aj s réžiou, alebo tá suma je už čistý príjem (bez výdavkov-réžia).??? A najprv treba rozdeliť 360 x 12=4320 /2 kedze maju spoločne ten byt je 2160 - 500 = 1660 na 1 os, tj dan netreba platiť. A ked manželka ma este prijmy z podnikania, treba to pripočítať?
Jaaj uplny zmatok..v ktorom zákone najdem odpovede na moje otázky..alebo prosím, ak sa lepsie vyznate, poradte mi..

Ďakujem za pochopenie!
andyd17
28.12.12,08:39
Prosím veľmi pekne o radu.. :(