Mariana001
27.12.12,17:01
Dobry vecer,
Zakaznik nam vyplatil zalohu cez ucet,neziadal si predfakturu,tak som ju ani nevystavovala.Na konci zakazky som vystavila celkovu fakturu na konecnu sumu,on doplatil na ucet zvysnu cast. Ako si to mam zauctovat ja?Mozem PP dokladom,ktory bude ako zaloha faktury konecnej a druhym PP dokladom,ktory oznacim ako doplatok faktury konecnej? Staci to takto?Nie sme platcami DPH.Alebo si musim dodatocne pre seba vystavit predfakturu a potom konecnu fakturu,kde odpocitam zalohu? Je to nutne?Viem,ze takto je to spravne,ale je to chyba ak to takto neurobim?
A podobny pripad,ked som hradila firme ja zalohu na zaklade predfaktury,cez ucet.Firma je platcami DPH.Potom mi poslali konecnu fakturu,kde nebola odpocitana zaloha,a ja som uhradila uz len ten zvysok.Ako to mam zauctovat?
Dakujem
juraj:-)
28.12.12,10:17
Niekedy sa to robi tak, pri platbe v hotovosti, že záloha sa napíše na PD a pri doplatení sa vystaví faktúra na celkovu sumu a vypadá to tak, ako by sa záloha neplatila. Avšak tu je platba prevodom. Ak sa to dá rozdeliť na dve samostatné faktúry, tak vystaviť dve. A ak sa to nedá (napr. jeden kus tovaru), tak potom ako píšeš. Vystaviť predfaktúru s čiastkou aka bola zaplatená. A pri dodaní tovaru/služby vystaviť riadnu faktúru, kde by mohlo byť napísane, koľko už bolo zaplatené predfaktrou. Ja to mam na fakture napísane veľkým, koľko je celá suma a pod tým riadok "k úhrade" s doplatkom.
evina
28.12.12,10:28
Dobry vecer,
Zakaznik nam vyplatil zalohu cez ucet,neziadal si predfakturu,tak som ju ani nevystavovala.Na konci zakazky som vystavila celkovu fakturu na konecnu sumu,on doplatil na ucet zvysnu cast. Ako si to mam zauctovat ja?Mozem PP dokladom,ktory bude ako zaloha faktury konecnej a druhym PP dokladom,ktory oznacim ako doplatok faktury konecnej? Staci to takto?Nie sme platcami DPH.Alebo si musim dodatocne pre seba vystavit predfakturu a potom konecnu fakturu,kde odpocitam zalohu? Je to nutne?Viem,ze takto je to spravne,ale je to chyba ak to takto neurobim?
A podobny pripad,ked som hradila firme ja zalohu na zaklade predfaktury,cez ucet.Firma je platcami DPH.Potom mi poslali konecnu fakturu,kde nebola odpocitana zaloha,a ja som uhradila uz len ten zvysok.Ako to mam zauctovat?
Dakujem

Píšeš, že Ti zákazník platil na účet, tak prečo pokladničné doklady. Neviem v akom účte účtuješ, ale prvá platba na účte sa zaúčtuje ako záloha a doplatok sa spáruje s konečnou faktúrou a dtto prvá záloha sa spáruje s konečnou faktúrou.