almolonga
27.02.06,18:39
Ak chcem vystaviť faktúru FO (kamoške, nie podnikateľke) za ušitie šiat, na faktúru udávam jej meno a adresu, stačí to? Musí to byť alebo len meno postačuje? Čo je povinné?
mysimis
27.02.06,17:42
Malo by tam byť jej meno, priezvisko a adresa
almolonga
27.02.06,18:02
Viete mi to aj niečim podložiť? Ak aj nie aj tak ďakujem
Zita5
27.02.06,18:11
Viete mi to aj niečim podložiť? Ak aj nie aj tak ďakujem


Podloženie si vyhľadaj v zákone , ja ho teraz pri sebe nemám , ale pokúsim sa zabásniť.Tu nie je čo podkladať , ak máš živnosť a podnikáš v tomto obore krajčírka , tak ak zhotovíš zákazku si povinná ju fakturovať . Faktúra musí obsahovať :
-presný názov dodávateľa podľa ŽL
- miesto podnikania
- IČO
- DIČ
- číslo bankového spojenia
- presný názov odberateľa
- adresu odberateľa
- IČO odberateľa
- DIČ odberateľa
- dátum vystavenia fa
- dátum dodania tovaru/služby
- dátum splatnosti

- presné pomenovanie dodania tovaru alebo služby
- m.jednotka
- cena za ks
- celková cena
Pokiaľ si plátca DPH tak do fa treba uviesť aj IČ DPH a samozrejme k cene bez dane treba pripočítať 19% DPH.

Pri úhrade takejto faktúry - pohľadávky vystavíš prímový pokladničný doklad a zaúčtuješ do peňažného denníka .


Ak máš RP tak fa netreba .Stačí nahodiť do pokladne a vytlači blok z RP.
almolonga
27.02.06,18:15
dodávateľ mi je jasný, len odberateľa som nevedala, keďže sú to súkromné osoby (čiže nie živnostníci)
Zita5
27.02.06,18:29
dodávateľ mi je jasný, len odberateľa som nevedala, keďže sú to súkromné osoby (čiže nie živnostníci)

Súkromná osoba je meno, priezvisko ,bydlisko. Tak ako už bolo spomínané vyššie .;)
almolonga
27.02.06,18:31
ďakujem, som tu krátko ešte sa tu tak dobre nevyznám
Zita5
27.02.06,18:33
ďakujem, som tu krátko ešte sa tu tak dobre nevyznám

Neboj sa ak tu budeš často, tak to bude dobré, budeš lietať z témy do témy .;) Orientácia bude výborná , každý sme nejako začínali .;)
almolonga
27.02.06,18:41
ďakujem za povzbudenie:)
Zita5
27.02.06,18:41
Nie je zač .:)
Kelis
03.08.06,11:16
Zitka, ty si taká milá poraďáčka,

obraciam sa opäť na Teba s prosbou. Musí mať krajčírka pokladňu?
Ďakujem 8-)
Zita5
03.08.06,11:21
Zitka, ty si taká milá poraďáčka,

obraciam sa opäť na Teba s prosbou. Musí mať krajčírka pokladňu?
Ďakujem 8-)


Pozri link


http://www.porada.sk/t4816-p6-prjem-v-hotovosti.html
Kelis
03.08.06,11:25
Ja som tak krajčírku nenašla. Takže nemusí? Stačí keď bude fakturovať? Alebo ako?
Zita5
03.08.06,11:27
Ja som tak krajčírku nenašla. Takže nemusí? Stačí keď bude fakturovať? Alebo ako?


Ak nie je v zozname ...tak faktúra a úhrada na základe PPD .To všetko ak robí na základe ŽL.
Kelis
03.08.06,11:39
Dobre, teda bude mať nejakú zákazku na šaty a vystaví klientke faktúru aj s PPD, tak? Dobre tomu rozumiem?
Zita5
03.08.06,11:41
Dobre, teda bude mať nejakú zákazku na šaty a vystaví klientke faktúru aj s PPD, tak? Dobre tomu rozumiem?

Áno , ja by som k tomu ešte vypísala zákazkový list ......
Kelis
03.08.06,12:50
Ďakujem Zitka, si zlatá.
Kelis
04.10.06,10:47
Milá Zitka,

mám na Teba jednu otázočku. Chcem sa spýtať, len neviem, či som v správnej téme, ale dajme tomu, že áno. Týka sa to vystavenia faktúry. Môj klient potrebuje vyfakturovať príjem vo výške 9000 Sk. Problém je v tom, že neviem zvoliť predmet fakturácie. Má v živnosti podnikateľské poradenstvo. Môže byť text fa: Fakturujem Vám za podnikateľské poradenstvo v mesiacoch napr. august až október sumu 9000???Má tam aj reklamnú a inzertnú činnosť, ale to by som radšej nie. Má prevádzku ale je to prevádzka jednej nemenovanej poisťovne, v ktorej je riaditeľom a neviem ako by to obstálo.
Skús mi prosím poradiť.
Ďakujem.
Kelis
04.10.06,11:15
Ešte tu je podrobnejší obsah klientovho ŽL.
Čo z toho by som mohla použiť? Jenoducho potrebujem na niečo vystaviť faktúru.

Predmety podnikania

1. Maloobchod v rozsahu voľných živností Deň vzniku oprávnenia: 12. 3. 1998 2. Veľkoobchod v rozsahu voľných živností Deň vzniku oprávnenia: 12. 3. 1998 3. Maloobchod mimo riadnej predajne v rozsahu voľných živností Deň vzniku oprávnenia: 12. 3. 1998 4. Sprostredkovanie obchodu a služieb Deň vzniku oprávnenia: 12. 3. 1998 5. Podnikatelské poradenstvo Deň vzniku oprávnenia: 12. 3. 1998 6. Reklamná a inzertná činnosť Deň vzniku oprávnenia: 12. 3. 1998

Thanks
Zoltán Kovács
04.10.06,14:28
JA by som fakturoval ako sprostredkovanie obchodu, nakoľko on vlastne sprostredkúva uzatvorenie poistení. Poradenstvo to asi nebude.
Kelis
10.10.06,11:04
A nie je s tým problém? A text faktúry? Fakturujem Vám za sprostredkovanie obchodu a služieb spojených s uzatvorením poistných zmlúv v mesiacoch napr. jún až september 2006? Nemá s tým ešte niekto skúsenosti? Môže byť na fa takýto text? Prosím, prosím odpovedzte. A smith ďakujem za odpoveď.
Johanka
10.10.06,11:19
Sprostredkovanie poistenia a zaistenia ale nespadá pod Živnostenský zákon ! Treba pozrieť do zmluvy s poisťovňou čo je predmetom ich zmluvy (to bude faktúrovať ) a v zmysle akého zákona a § je zmluva uzatvorená .
Kelis
10.10.06,11:46
On nebude fakturovať poisťovni, on bude fakturovať FO SZČO. Proste potrebuje vyfakturovať sumu 9000 Sk a je neviem, za čo by ju mal vyfakturovať. To nevadí, že je riaditeľom kancelárie, on je aj SZČO a v živnosti má aj napr. podnikateľské poradenstvo. Nemôže fakturovať aj toto? Prostá vec, potrebujem mu vystaviť faktúru ale neviem na čo.
Poraďte please.
Milan Benka
10.10.06,12:09
Ako to tu čítam, nejak mi uniká, kto má byť odberateľom uvedeným na fa.

Dodávateľ by mal byť FO-SZČO.
Johanka
10.10.06,13:13
On nebude fakturovať poisťovni, on bude fakturovať FO SZČO. Proste potrebuje vyfakturovať sumu 9000 Sk a je neviem, za čo by ju mal vyfakturovať. To nevadí, že je riaditeľom kancelárie, on je aj SZČO a v živnosti má aj napr. podnikateľské poradenstvo. Nemôže fakturovať aj toto? Prostá vec, potrebujem mu vystaviť faktúru ale neviem na čo.
Poraďte please.
Riaditeľ kancelárie je asi na pracovnú zmluvu, takže to by som sem vôbec neplietla.
Odberateľom je asi iná SZČO, ktorá potrebuje znížiť základ dane a chce faktúru ani nevie za čo. Vie iba jediné - 9.000 Sk . Že by podnikateľské poradenstvo? Ale to sme asi zase pri etikete ....
kacena26
10.10.06,13:22
aj ja mám otázku v ktorej nemam celkom jasno nasa firma nená RP na všetko sa vystavuje FA.ked je dátum vystavenie napr.10.10.2006 moze byt hnet v ten den teda 10.10.2006 uhradená cez prímový pokladnečny doklad? alebo by mal byt na PPD vystavený až 11.10 a neskôr?
Kelis
10.10.06,13:32
Môj klient je SZČO, nemá s poisťovňou pracovnú zmluvu, má mandátnu zmluvu, podľa ktorej vykonáva činnosti súvisiace s chodom kancelárie. Ale to sa netýka poisťovne a jeho. Tá faktúra, o ktorej som písala sa týka jeho ako SZČO a ďalšieho SZČO. Teda dvoch nezávislých SZČO, ktorí si budú fakturovať. Jednoducho jeden druhému vyplatili 9000 Sk a potrebujú si ich nejako zdokladovať.
Tak ja už naozaj neviem, asi to zle vysvetľujem alebo čo. Proste ide len o faktúru na základe živností a živnostenského listu, ktoré som už písala niekde vyššie.
Ak vás neotravujem, tak sa ešte pokúste mi poradiť.



Ďakujem.
Johanka
10.10.06,14:33
Neotravuješ :) . Ja Ťa chápem, aj ja sa s tým stretávam - napíš mi faktúru, ale neviem za čo ...
Skončila by som pri podnikateľskom poradenstve. Tvoj klient bude mať priznaný príjem. Druhá strana môže dostať pri daňovej kontrole otázku, ako tento výdavok zvýšil či zabezpečil dosiahnutie jeho príjmov ...
Kelis
11.10.06,06:38
Je to tak, ako vravíš, i keď tá druhá strana ma až tak netrápi. Mojou úlohou je vystaviť na jednú z činností, ktoré som uviedla faktúru na 9000 Sk. Ja by som to dala za sprostredkovanie obchodu. Podľa mňa je to o.k. Aj ten, komu budeme fakturovať pracuje pre poisťovňu ako poisťovací agent a myslím, že by to mohlo prejsť medzi dvoma ľuďmi pracujúcimi pre tú istú spoločnosť za dohodenie a sprostredkovanie obchodu.
Neviem, môj názor. Ale presne tak to je, ako vravíš, vystav mi faktúru, niečo vyber. Poraďte lebo začínam byť z toho zúfalá.
kacena26
12.10.06,08:08
aj ja mám otázku v ktorej nemam celkom jasno nasa firma nená RP na všetko sa vystavuje FA.ked je dátum vystavenie napr.10.10.2006 moze byt hnet v ten den teda 10.10.2006 uhradená cez prímový pokladnečny doklad? alebo by mal byt na PPD vystavený až 11.10 a neskôr?

Primomínam otázku...
Dakujem
Tweety
12.10.06,08:11
aj ja mám otázku v ktorej nemam celkom jasno nasa firma nená RP na všetko sa vystavuje FA.ked je dátum vystavenie napr.10.10.2006 moze byt hnet v ten den teda 10.10.2006 uhradená cez prímový pokladnečny doklad? alebo by mal byt na PPD vystavený až 11.10 a neskôr?
Môže byť úhrada v ten istý deň, nie je tam žiadne obmedzenie.
Gabi03
12.10.06,08:13
Primomínam otázku...
Dakujem

Nepriamo mám informáciu z daňového úradu, že platba by mala byť bez RP radšej aspoň o deň neskôr.
evina
12.10.06,08:13
aj ja mám otázku v ktorej nemam celkom jasno nasa firma nená RP na všetko sa vystavuje FA.ked je dátum vystavenie napr.10.10.2006 moze byt hnet v ten den teda 10.10.2006 uhradená cez prímový pokladnečny doklad? alebo by mal byt na PPD vystavený až 11.10 a neskôr?

http://www.porada.sk/t4816-p2-prijem-v-hotovosti.html?pp=10&highlight=fakt%FAry+hotovos%BB
evina
12.10.06,08:48
Nepriamo mám informáciu z daňového úradu, že platba by mala byť bez RP radšej aspoň o deň neskôr.
Je to veľmi zlá informácia, ktorá neplatí už od roku 1997. Podrobne sme to rozoberali v linku, ktorý som priložila v predchádzajúcom príspevku, a to že úhrada môže byť v ten istý deň ako je vystavená faktúra o.i. potvrdilo i DR /pozri príspevok 42 v tom linku/. Pozri ten link...
kacena26
12.10.06,09:15
vcera sa mi dostal do rík casopis dane a ucto. a tam pisu že ak daňovník vystavi fa a zároven ten istý den uhradí zákazník platbu v hotovosti je povinnosť použit ERP. tak teraz neviem ale vy ste mi este zle neporadili tak dám na vás...
Dik
evina
12.10.06,09:22
vcera sa mi dostal do rík casopis dane a ucto. a tam pisu že ak daňovník vystavi fa a zároven ten istý den uhradí zákazník platbu v hotovosti je povinnosť použit ERP. tak teraz neviem ale vy ste mi este zle neporadili tak dám na vás...
Dik
Môžeme poradiť aj zle, ale v tomto prípade som si istá na 100%. Dosť som sa tomu venovala. Ak si pozrieš Vyhlášku....ide jednoducho v tomto prípade o úhradu pohľadávky.

Tu je len krátka citácia zo stanoviska DR, ale to všetko nájdeš už v uvedenom linku:

Daňové riaditeľstvo SR (BB) po preskúmaní uvádzaných skutočností zistilo -citujem:
Keďže Vyhláška (č.55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov) v platnom znení
neukladá žiadnu lehotu, kedy by mala prebehnúť úhrada pohľadávky (faktúry), môže táto úhrada prebehnúť aj v deň jej vystavenia. Dôležité je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

P.s. Ktoré číslo časopisu Dane a účto to je, odoberám a rada by som si to pozrela...
kacena26
12.10.06,09:31
Je to Dane a učto. 9/2006 v chybách a sankciách - problém č.1
este raz dakujem
renča1
12.10.06,09:32
vcera sa mi dostal do rík casopis dane a ucto. a tam pisu že ak daňovník vystavi fa a zároven ten istý den uhradí zákazník platbu v hotovosti je povinnosť použit ERP. tak teraz neviem ale vy ste mi este zle neporadili tak dám na vás...
Dik

DAne a účtov.sa vždy odvoláva na §, zákony. Je tam odvolávka, podľa čoho tak súdia?:rolleyes:
evina
12.10.06,09:40
Je to Dane a učto. 9/2006 v chybách a sankciách - problém č.1
este raz dakujem
Prečítala som si a bohužiaľ sa autorka článku jednoducho mýli a vychádza zrejme už z neplatného Metodického pokynu spomínaného v linku. Ja vystavím faktúru a v tom momente mi vzniká pohľadávka ......Táto problematika je tak trochu moja srdečná záležitosť, lebo som sa jej fakt venovala a konzultovala aj s právnikmi atď., tak v tomto prípade som ochotná vložiť ruku do ohňa :):)
Nakoniec môj výsledok štúdia Janke potvrdilo aj DR a pokutu neplatila,napriek tomu, že kontrola tvrdila to isté, čo autorka v predmetnom článku- nesprávne..
Johanka
12.10.06,16:15
Súhlasím s Evinou. Pri vystavení faktúry ide o vznik pohľadávky a pri platbe v hotovosti o inkaso pohľadávky.