CeliaMirco
27.12.12,18:29
Ahojte poraďáci,
Ak viete, poraďte prosím, aké mám možnosti. Toď situácia :
Mám sro, nemám zamestnanca ani sám nie som vo firme zamestnaný. Mám auto, ale to je písané na otca. Nakoľko auto využívam na firemné účely, rád by som si výdavky odpisoval. Viem, že si auto môžem akoby "prenajať" od otca, alebo môžem auto prepísať na seba, alebo žeby priamo prepísať na sro ako majetok firmy? Ak budem výdavky takto odpisovať, nemal by som byť vo svojej sro zamestnaný?
resp. ak máte nejaké rady ohľadom tejto témy, veľmi ma potešíte. Vopred ďakujem :)
Economic
27.12.12,18:24
Ahojte poraďáci,
Ak viete, poraďte prosím, aké mám možnosti. Toď situácia :
Mám sro, nemám zamestnanca ani sám nie som vo firme zamestnaný. Mám auto, ale to je písané na otca. Nakoľko auto využívam na firemné účely, rád by som si výdavky odpisoval. Viem, že si auto môžem akoby "prenajať" od otca, alebo môžem auto prepísať na seba, alebo žeby priamo prepísať na sro ako majetok firmy? Ak budem výdavky takto odpisovať, nemal by som byť vo svojej sro zamestnaný?
resp. ak máte nejaké rady ohľadom tejto témy, veľmi ma potešíte. Vopred ďakujem :)

Najpresnejší výpočet a radu ti dá tvoja účtovníčka, ktorá podľa hodnoty auta dokáže poradiť najoptimálnejšie riešenie pre teba.
Auto, ktoré je využívané na podnikanie podlieha plateniu dane z motorových vozidiel. Jeho využitie musí byť ohlásené správcovi dane. Spätne toto riešiť za rok 2012 už ťažko, ale môžeš si to všetko pripraviť pre budúci rok.
Výdavky neodpisuješ, ale výdavky ti znížia tvoj daňový základ.
Odpisoval by si hodnotu vozidla podľa platnej legislatívy v prípade, že by auto kúpila tvoja sro.
Nie je podmienka byť vo firme zamestnaný aby si si uplatňoval spomenuté výdavky.