robert87
27.12.12,19:55
Ahojte,

potrebujem poradiť s daňovým priznaním, ako ho podať a čo tam zaradiť, ak od 1.1.2012 do 31.10.2012 som bol evidovaný na úrade práce a zároveň som pracoval na dohodu, kde som zarábal 135,- EUR mesačne a popri tom som od 1.6.2012 do 31.10.2012 poberal príspevok z úradu práce za absolventskú prax vo výške 196,- EUR mesačne. Od 1.11.2012 som sa stal živnostníkom a dostal som príspevok od úradu práce príspevok vo výške 4137,- EUR. Z podnikania zatiaľ nemám žiadne príjmy iba nejaké náklady za nákup tovaru na sklad.

Ďakujem za Vaše odpovede.
veronikasad
27.12.12,19:00
Uveď kolko si v roku 2012 minul z dotácie a aký celkový príjem si mal v roku 2012 z dohody. Mal si u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, alebo ti zrážal daň ?
robert87
27.12.12,19:09
Z príspevku som neminul nič a u zamestnávateľa mi zrážali daň, takže celkovo som zarobil 1350,- EUR (1090,- EUR) a z absolventskej praxe necelých 1000,- EUR.
veronikasad
27.12.12,19:13
Z príspevku som neminul nič a u zamestnávateľa mi zrážali daň, takže celkovo som zarobil 1350,- EUR (1090,- EUR) a z absolventskej praxe necelých 1000,- EUR.
Príspevok na abs.prax nie je zdanitelným príjmom.
Tvoj príjem zo závislej činnosti neprekročil 1/2 nezd.časti základu dane, z tohto titulu by si nemusel podávať DP. Ak ti však zrazili daň, ak DP podáš, zrazenú daň ti DU vráti.

Rovnako si povinný podať DP v prípade, že vykážeš stratu z podnikania - čo je tvoj prípad. Nemal si príjmy, ale ako píšeš, nakúpil si tovar. V decembri si mal zaplatiť aj preddavky na zdr.poistenie.
mondes
27.12.12,19:14
Z príspevku som neminul nič a u zamestnávateľa mi zrážali daň, takže celkovo som zarobil 1350,- EUR (1090,- EUR) a z absolventskej praxe necelých 1000,- EUR.

Áno, si povinný podať DP, kde uvedieš všetky príjmy za rok 2012, ak si z úradu práce poberal aj podporu, tak tá sa v tomto prípade do príjmu neráta.
robert87
27.12.12,19:15
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, veľmi mi to pomohlo.
marjankaj
27.12.12,19:28
Príspevok na abs.prax nie je zdanitelným príjmom.
Tvoj príjem zo závislej činnosti neprekročil 1/2 nezd.časti základu dane, z tohto titulu by si nemusel podávať DP. Ak ti však zrazili daň, ak DP podáš, zrazenú daň ti DU vráti.

Rovnako si povinný podať DP v prípade, že vykážeš stratu z podnikania - čo je tvoj prípad. Nemal si príjmy, ale ako píšeš, nakúpil si tovar. V decembri si mal zaplatiť aj preddavky na zdr.poistenie.
No neviem, čí vykáže stratu. Veď má príjmy z dotácie vo výške výdavkov.(predpokladám, že to má v podnikateľskom zámere)

A možno by mohol zdaniť celú dotáciu a uplatniť výdavky 40%.
veronikasad
27.12.12,20:32
No neviem, čí vykáže stratu. Veď má príjmy z dotácie vo výške výdavkov.(predpokladám, že to má v podnikateľskom zámere)

A možno by mohol zdaniť celú dotáciu a uplatniť výdavky 40%.
Janko, pýtala som sa ho na čerpanie dotácie, tvrdí, že z nej nič neminul

http://www.porada.sk/t206293-musim-podavat-danove-priznanie-za-rok-2012-a.html#post2210427
marjankaj
27.12.12,20:44
Janko, pýtala som sa ho na čerpanie dotácie, tvrdí, že z nej nič neminul

http://www.porada.sk/t206293-musim-podavat-danove-priznanie-za-rok-2012-a.html#post2210427
No to tvrdí on. Asi tým myslel, že celú sumu má na účte. A na výdavky použil iné peniaze. Nevidím do jeho podnikateľského plánu. Možno je to tak ako píšeš ty.
Ale podľa zadávateľových otázok nie som istý.

A tie výdavky 40% prichádzajú silne do úvahy.
veronikasad
27.12.12,20:47
No to tvrdí on. Asi tým myslel, že celú sumu má na účte. A na výdavky použil iné peniaze. Nevidím do jeho podnikateľského plánu. Možno je to tak ako píšeš ty.
Ale podľa zadávateľových otázok nie som istý.

A tie výdavky 40% prichádzajú silne do úvahy.
Janko, nedoporučujem paušálne výdavky. Podniká len dva mesiace, bude platiť vysoké preddavky na zdr.poistenie. (aj keď daň nezaplatí žiadnu)
marjankaj
27.12.12,21:12
Janko, nedoporučujem paušálne výdavky. Podniká len dva mesiace, bude platiť vysoké preddavky na zdr.poistenie. (aj keď daň nezaplatí žiadnu)
To je možné, ale to by sa mu vrátilo pri ročnom zúčtovaní. A môže aj požiadať o inú výšku preddavkov.


§ 16
(10) Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.
jimmiii
31.12.12,13:47
zdravim

ja mam podobnu otazku :
som evidovany na urade prace, a sucasne pracujem na dohodu. avsak z odmeny mi
stahuju 19% dan. Mam narok na vratenie dane? pripadne ktore danove priznanie si mam podat?
mesacne zarobky mam rozne, ale nikdy som neprekrocil 100€ mesacne

dakujem
Betina2
13.01.13,16:13
K Jankovmu prípadu, ak vzal dotáciu a neminul z nej nič, tak nemal daňový príjem anio daňový výdavok v súvislosti s ňou...za predpokladu, že bude viesť JU a neuplatní 40% paušálne výdavky k príjmom. Pokial viem, úrady práce si do Dohody s príjemcom pomoci de minimis priamo zakotvujú, že príjemca musí viesť účtovníctvo.....V prípade, že by to takto stanovené nebolo a Janko by chcel uplatniť k svojim príjmom yo živnosti 40% paušálne výdavky, celá prijatá dotácia by vstupovala do daňových príjmov v čase kedz mu bola pripísaná na účet....t.j. celá dotácia by bola pre neho zdaniteľným príjmom roku 2012....podla mna pre neho je to nevýhodné najmäú kvoli vysokým preddavkom ako bolo spoemnuté.......Navyše, Janko mal príjmy z Dohôd a tam mohol aj nemusel mať podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo záviislej činnosti. Tak či tak ak dosiahol stratu, DP musí podať, dokonca si myslím, že pre neho by bolo výhodnejšie viesť si JU, vykázať stratu zo živnosti a uplatniť si zrazené preddavky na daň zo závislej činnosti y dohôd, v prípade, ak preplatok presiahne stanovenú sumu, požiadať o jej vrátenie.....ak mu preddavky neboli zrazené, daň je povinný vysporiadať a podať DP, takže podla mňa je potrebné v každom prípade podávať DP FO typ B.
Betina2
13.01.13,16:27
zdravim

ja mam podobnu otazku :
som evidovany na urade prace, a sucasne pracujem na dohodu. avsak z odmeny mi
stahuju 19% dan. Mam narok na vratenie dane? pripadne ktore danove priznanie si mam podat?
mesacne zarobky mam rozne, ale nikdy som neprekrocil 100€ mesacne

dakujem

Ak nemáš žiadne iné zdaniteľné príjmy, požiadaj písomne na tlačive zamestnávateľa, u ktorého si poberal príjem z Dohody o vykonanie Ročného zúčtovania dane z príjmu zo závislej činnosti, uplatni si v žiadosti dodatočne odpočítateľnú položku na daňovníka (predpokladám že doteraz si si ju neuplatňoval) a zrazená daň Ti bude vrátená zamestnávateľom (s DU si to potom vysporiada on). Ak Tvoj zdaniteľný príjem za rok 2012 v súčte neprekročil 1822,37 € tak si DP nemusíš podávať ani žiadať o RZ zamestnávateľa, ale prípadný preplatok Ti nikto nevráti. Ak o RZ nepožiadaš, ale budeš si robiť DP sám, tak DU vráti preplatok len ak preplatok na dani prekročí sumu 16,60 Eur. Doporučujem požiadať o RZ dane zamestnávateľa. rozklikni si Typ A v priloženom linku a prečítaj si poučenie k vypleneniu DP - tam uvádzajú, kto musí podať DP... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vzorydp12.html Tvoj prípad je pravdepodobne nemusím ale môžem....nikomu nie je zakázané podať DP, ak je to pre neho výhodnejšie.
Betina2
13.01.13,16:38
ja Vás chcem poprosiť o názor na tento problém - daňovník bol vklani časť roka dobrovolne nezamestnaný, časť roka bol evidovaný nezamestnaný, pričom od augusta 2012 prenajímal svoj byt, normálne sa evidoval na DU ako prenajímateľ. Iné zdaniteľné príjmy okrem príjmov z prenájmu nemal. Otázkou je, či je povinný podať DP k DP FO typ B aj v prípade, že jeho príjmy y prenájmu nepresiahli v roku 2012 sumu 1 822,37 € ....Ja si myslím, že podať DP má. A za rok 2012 si ešte môže uplatniť paušálne výdavky k príjmom y prenájmu vo výške 40%... a samozrejme si uplatní odpočítateľnú položku na daňovníka. Čo vy na to ?
PS:myslím, že príjmy bude mať vyššie ako limit a tým pádom bude povinná podať DP zo zákona, ale predsa len ma zaujíma takýto prípad.
Ďakujem.
ewita888
13.01.13,17:33
ja Vás chcem poprosiť o názor na tento problém - daňovník bol vklani časť roka dobrovolne nezamestnaný, časť roka bol evidovaný nezamestnaný, pričom od augusta 2012 prenajímal svoj byt, normálne sa evidoval na DU ako prenajímateľ. Iné zdaniteľné príjmy okrem príjmov z prenájmu nemal. Otázkou je, či je povinný podať DP k DP FO typ B aj v prípade, že jeho príjmy y prenájmu nepresiahli v roku 2012 sumu 1 822,37 € ....Ja si myslím, že podať DP má. A za rok 2012 si ešte môže uplatniť paušálne výdavky k príjmom y prenájmu vo výške 40%... a samozrejme si uplatní odpočítateľnú položku na daňovníka. Čo vy na to ?
PS:myslím, že príjmy bude mať vyššie ako limit a tým pádom bude povinná podať DP zo zákona, ale predsa len ma zaujíma takýto prípad.
Ďakujem.
nemusí podať DP a v jeho prípade dokonca do príjmu 1822,37 + 500, čiže aj keby mal príjmy z prenájmu do výšky 2322,37
veverica777
26.02.13,08:29
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola zaevidovaná na úrade práce, ale nepoberala som podporu. Súčasne som pracovala na dohodu, avšak moje príjmy nepresiahli 100€ mesačne. Mám nárok na vrátenie dane, ktorá mi bola z príjmov mesačne odvádzaná? Od zamestnávateľa mám ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov.
Mila123
26.02.13,08:32
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola zaevidovaná na úrade práce, ale nepoberala som podporu. Súčasne som pracovala na dohodu, avšak moje príjmy nepresiahli 100€ mesačne. Mám nárok na vrátenie dane, ktorá mi bola z príjmov mesačne odvádzaná? Od zamestnávateľa mám ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov.
áno, máš...
ZĽ ti ale asi dal iba potvrdenie o príjmoch FO, nie RZD
veronikasad
26.02.13,08:32
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola zaevidovaná na úrade práce, ale nepoberala som podporu. Súčasne som pracovala na dohodu, avšak moje príjmy nepresiahli 100€ mesačne. Mám nárok na vrátenie dane, ktorá mi bola z príjmov mesačne odvádzaná? Od zamestnávateľa mám ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov.
Ak ti robil zamestnávatel ročné zúčtovanie dane, daňové priznanie nepodávaš. Ale ty si zrejme dostala len Potvrdenie o zdanitelnej mzde.

Pozri akú sumu máš na r.01 a 05.
Mirkaska
26.02.13,09:44
ahojte. niekedy dávno platilo, že ak dôchodca (celý rok dôchodca) mal príjem do hranice príjmu na podávanie DP (teraz tých 1822,37 e), mohol podať DP A a ak aj nemal nárok na odpočitateľnú položku, DU mu zrazený preddavok vrátil. platí to ešte aj v r. 2012, či nie?
dakujem
veronikasad
26.02.13,09:46
ahojte. niekedy dávno platilo, že ak dôchodca (celý rok dôchodca) mal príjem do hranice príjmu na podávanie DP (teraz tých 1822,37 e), mohol podať DP A a ak aj nemal nárok na odpočitateľnú položku, DU mu zrazený preddavok vrátil. platí to ešte aj v r. 2012, či nie?
dakujem
§ 46 ZoDzP zrušený nebol. Na výšku vyplateného dôchodku sa neprihliada.
kn-alka
26.02.13,09:46
áno, platí
Mirkaska
26.02.13,09:59
ďakujem, takže podám DP A a predd . sa vráti. ide o 11 eur, ale štátu ani korunu/ euro naviac. a svokor sa poteší :-) urobí to cez e- dane, a ak budem mať nejaký problém s riadkami, ak sa mi tá daň "nevynuluje sama", tak sa ozvem. dakujem ešte raz
veronikasad
26.02.13,10:04
ďakujem, takže podám DP A a predd . sa vráti. ide o 11 eur, ale štátu ani korunu/ euro naviac. a svokor sa poteší :-) urobí to cez e- dane, a ak budem mať nejaký problém s riadkami, ak sa mi tá daň "nevynuluje sama", tak sa ozvem. dakujem ešte raz
NČZD v DP neuvádzaš, daň len na riadku 41, na ostatných riadkoch bude nula.
zaplatený preddavok = r.62
preplatok dane = zaplatený preddavok = r.64
Mirkaska
26.02.13,10:12
áno presne tak to mám. dakujem ešte raz.
Lojzo9999
26.02.13,10:14
Zdravim chcem sa opytat ci musim podat danove priznanie za rok 2012?Zaciatok zarobkovej cinnosti bol december 12.12.2012 so zarobkom nulovym ako SZCO.
Poberam polovicny invalidny dochodok polovicny k tomu takze ten sa nerata ak mam dobre info do danoveho priznania.
A este otazocka ci som nejako limitovany zarobkom kedze mam spominany ten polovicny invalidny ked ano aky je limit dakujem pekne a pekny den prajem.
kn-alka
26.02.13,10:16
Nemusíš podávať daňové priznanie.
AdaMtiM
26.02.13,10:25
NČZD v DP neuvádzaš, daň len na riadku 41, na ostatných riadkoch bude nula.
zaplatený preddavok = r.62
preplatok dane = zaplatený preddavok = r.64

Ako sa môže vrátiť dôchodcovi zratená daň z dohôd - veď ak jeho dôchodok nebol menší ako NčZD, tak nemá dôchodca nárok na vrátenie zrazenej dane z dohôd....či? Teda možno som to prehliadla, ale v príspevku nepíše výšku dôchodku...
kn-alka
26.02.13,10:27
poznámka č.12 pod riadkom 64 !!!!! Nezáleží na výške dôchodku!
AdaMtiM
26.02.13,10:29
Ale keď som takémuto dôchodcovi urobila Roč.ZD, tak nevznikol preplatok dane...poučte ma teda prosím ..
kn-alka
26.02.13,10:31
Zákon o dani z príjmov
§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
Lojzo9999
26.02.13,10:36
Vyska dochodku je 125 eur
kn-alka
26.02.13,10:39
Zdravim chcem sa opytat ci musim podat danove priznanie za rok 2012?Zaciatok zarobkovej cinnosti bol december 12.12.2012 so zarobkom nulovym ako SZCO.
Poberam polovicny invalidny dochodok polovicny k tomu takze ten sa nerata ak mam dobre info do danoveho priznania.
A este otazocka ci som nejako limitovany zarobkom kedze mam spominany ten polovicny invalidny ked ano aky je limit dakujem pekne a pekny den prajem.

Ešte som zabudla, že ak si zo živnosti vykázal stratu, tak máš povinnosť podať DP typ B.
Na výške dôchodku v tomto prípade nezáleží, dôchodok nie je zdaniteľným príjmom.

Ak si zo živnosti nemal žiadne príjmy ani žiadne výdavky, nemusíš podávať DP.
AdaMtiM
26.02.13,10:40
Ďakujem. RZD som teda zrušila a urobím mu DP typ A, daň mu DU vráti. Veľmi užitočná rada, ďakujem veľmi!
veronikasad
26.02.13,10:48
Ako sa môže vrátiť dôchodcovi zratená daň z dohôd - veď ak jeho dôchodok nebol menší ako NčZD, tak nemá dôchodca nárok na vrátenie zrazenej dane z dohôd....či? Teda možno som to prehliadla, ale v príspevku nepíše výšku dôchodku...
§ 46 je možné uplatniť len v DP typu A. Ak mu urobíš RZD žiadna daň mu vrátená nebude. Výška dôchodku je nepodstatná, podstatná je výška hrubého príjmu, nesmie byť vyšší ako 1/2 ročnej NČZD.
veronikasad
26.02.13,10:49
Vyska dochodku je 125 eur
Nulovým zárobkom SZČO rozumieš príjem=tržby, alebo zisk ?
Lojzo9999
26.02.13,11:48
Nulovým zárobkom SZČO rozumieš príjem=tržby, alebo zisk ?

Ja neviem skratka som nic nezarobil za mesiac december nula cista nula.
A este sa chcem opytat ak sa niekto vyzna bol som sa prihlasit v zdravotke tam mi povedali ze zdravotne budem podavat na rocnom zuctovani to znamena ze budem platit az na konci roka zdravotku?Co bude cinnit 12 mesacne zdravotne?Kedze mam ten invalidny polovicny tak neviem sa v tom vobec nevyznam ale bolo mi tak povedane v zdravotke.Dakujem
Gong
26.02.13,13:14
Dobrý deň,
moja kamarátka mala príjem za rok 2012 - 116,36 Eur, vzhľadom k tomu, že príjem neprekročil hranicu 1822,37EUR, nemusí podávať daňové priznanie, ale bola jej zrazená daň, takže po podaní DP by sa jej mohla daň vrátiť, však?
Dakujem
kn-alka
26.02.13,13:25
áno
veronikasad
26.02.13,15:38
Nulovým zárobkom SZČO rozumieš príjem=tržby, alebo zisk ?

Ja neviem skratka som nic nezarobil za mesiac december nula cista nula.
A este sa chcem opytat ak sa niekto vyzna bol som sa prihlasit v zdravotke tam mi povedali ze zdravotne budem podavat na rocnom zuctovani to znamena ze budem platit az na konci roka zdravotku?Co bude cinnit 12 mesacne zdravotne?Kedze mam ten invalidny polovicny tak neviem sa v tom vobec nevyznam ale bolo mi tak povedane v zdravotke.Dakujem
Invalidný dôchodca si môže určiť vymeriavací základ nula. Aký budeš mať nedoplatok, závisí od výšky tvojho skutočného vymeriavacieho základu, ID neplatí z minima, ak je vymeriavací základ nižší ako minimum. O bližšie vysvetlenie týchto pojmov požiadaj svoju účtovníčku na konkrétnom príklade , laikovi sa to cez Poradu vysvetluje veľmi ťažko.

V akej oblasti podnikáš ?
nelaB
27.02.13,11:47
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom povinnosti podať daňové priznanie za rok 2012. Do septembra 2012 som poberala rodičovský príspevok, od augusta 2012 som SZČO. Môj príjem z podnikania za rok 2012 bol iba cca 600 €. Musím si podať daňové priznanie? jedna známa mi povedala, že ak môj príjem z podnikania nepresiahne sumu 4079€, daňové priznanie si podávať nemusím. je to pravda? z toho čo som doteraz zistila viem, že ak príjem živnostníka nepresiahne sumu 4079€ je oslobodený od platenia odvodov - ale to sa týka len odvodov do sociálnej poisťovne. o podávaní daňového priznania som nenašla ani slovo.
Vopred ďakujem za každú radu ;)
Tweety
27.02.13,11:57
Pri tvojom príjme nemáš povinnosť podávať DP.( do 1822,37) Ale ak máš z podnikania stratu, DP musíš podať.
kn-alka
27.02.13,11:59
Nepodávaš DP ak si za rok nemala zdaniteľný príjem väčší ako 1.822,37 €.
Ak si však z podnikania vykázala stratu, musíš podať DP typ B a tú stratu v ňom uviesť.
nelaB
27.02.13,12:00
ďakujem. stratu nemám, kedže moje náklady sú minimálne. rodičovský príspevok sa do príjmov nepočíta, či? a viete mi povedať ako je to s tou sumou 4079€ a daňovým priznaním?
Tweety
27.02.13,12:01
ďakujem. stratu nemám, kedže moje náklady sú minimálne. rodičovský príspevok sa do príjmov nepočíta, či? a viete mi povedať ako je to s tou sumou 4079€ a daňovým priznaním?
RP nie je zdaniteľným príjmom, do DP ho preto nedávaš.
kn-alka
27.02.13,12:04
ďakujem. stratu nemám, kedže moje náklady sú minimálne. rodičovský príspevok sa do príjmov nepočíta, či? a viete mi povedať ako je to s tou sumou 4079€ a daňovým priznaním?

ŽIADNY, keďže je to suma platná tuším na rok 2011, aj to sa netýkala daňového priznania.
Nemá žiadny vplyv na DP. Už sme ti písali, že vplyv má výška príjmu 1.822,37.
Na tento rok je platná suma 4.716, ak dosahuješ príjmy do tejto sumy, nie si povinná sa prihlásiť ako povinný platca na SP.
nelaB
27.02.13,12:07
:) ďakujem. pochopila som. len som sa chcela uistiť.
Lojzo9999
28.02.13,08:05
Invalidný dôchodca si môže určiť vymeriavací základ nula. Aký budeš mať nedoplatok, závisí od výšky tvojho skutočného vymeriavacieho základu, ID neplatí z minima, ak je vymeriavací základ nižší ako minimum. O bližšie vysvetlenie týchto pojmov požiadaj svoju účtovníčku na konkrétnom príklade , laikovi sa to cez Poradu vysvetluje veľmi ťažko.

V akej oblasti podnikáš ?

Ako SZCO obchodnik pre poistovnu,pytal som sa uctovnika jedneho ten povedal ze nemusmi podat ked som nemal ziadny prijem z podnikania a ako hlavne povedal ze som nepresiahol tych 2ooo evri rocne cca ci kolko to je.Teda z dochodku a neviem ci sa vobec rata ale asi ano ked tu pisete..
veronikasad
28.02.13,08:16
Ako SZCO obchodnik pre poistovnu,pytal som sa uctovnika jedneho ten povedal ze nemusmi podat ked som nemal ziadny prijem z podnikania a ako hlavne povedal ze som nepresiahol tych 2ooo evri rocne cca ci kolko to je.Teda z dochodku a neviem ci sa vobec rata ale asi ano ked tu pisete..
V roku 2012 si nemal žiadny iný zdnitelný príjem, napr. z dohody ? Invalidný dôchodok sa do príjmu nezapočítava.
Lojzo9999
28.02.13,08:21
V roku 2012 si nemal žiadny iný zdnitelný príjem, napr. z dohody ? Invalidný dôchodok sa do príjmu nezapočítava.

Nie nemal som ziadny iny zarobok.Nevies mi Veronika poradit ci som nejak limitovany prijmom kedze poberam ten dochodok?
veronikasad
28.02.13,08:25
Nie nemal som ziadny iny zarobok.Nevies mi Veronika poradit ci som nejak limitovany prijmom kedze poberam ten dochodok?
Príjem u živnostníka sa určuje ťažko. Od 1.1.2013 platí novela zákona o zdr.poistení. Ak tvoj vymeriavací základ presiahne 15-násobok životného minima, v RZZP musíš doplatiť zdr.poistenie (v zníženej sadzbe) za celý rok 2013.
Vymeriavací základ nie je zhodný s príjmom. Jeho výška závisí od toho, aký spôsob zdanenia si uplatníš za rok 2013 (vedenie účtovníctva, paušálne výdavky). Počíta sa ako základ dane+zaplatené poistné/1,9

Za rok 2012 nemusíš podať DP, je však dobré, aby si sa vyhol výzvam - poslať oznámenie že a z akého dôvodu ho nepodávaš - na DU aj prísl. ZP.
Lojzo9999
28.02.13,08:52
Príjem u živnostníka sa určuje ťažko. Od 1.1.2013 platí novela zákona o zdr.poistení. Ak tvoj vymeriavací základ presiahne 15-násobok životného minima, v RZZP musíš doplatiť zdr.poistenie (v zníženej sadzbe) za celý rok 2013.
Vymeriavací základ nie je zhodný s príjmom. Jeho výška závisí od toho, aký spôsob zdanenia si uplatníš za rok 2013 (vedenie účtovníctva, paušálne výdavky). Počíta sa ako základ dane+zaplatené poistné/1,9

Za rok 2012 nemusíš podať DP, je však dobré, aby si sa vyhol výzvam - poslať oznámenie že a z akého dôvodu ho nepodávaš - na DU aj prísl. ZP.

NO dakujem trosku som vedla z toho ale nevadi a ked nepresiahnem tak nebudem platiti vobec zdravotne?A zivotne minimum to je kolko?
Tak laicky vysvetlit ak sa da :)
veronikasad
28.02.13,08:55
NO dakujem trosku som vedla z toho ale nevadi a ked nepresiahnem tak nebudem platiti vobec zdravotne?A zivotne minimum to je kolko?
Tak laicky vysvetlit ak sa da :)
Ak nepresiahneš stanovený VZ,budeš mať v RZZP nedoplatok, ale len z príjmu, resp. vymer.základu, ktorý dosiahneš. Nebudeš doplácať do minima.
Gong
12.03.13,21:54
Dobrý, moja otázočka znie ak mala odmenu za jeden mesiac v min. roku na základe dohody a ide podávať DPFO typ A, nezdaniteľnú časť uvedie len za jeden mesiac alebo za celý rok.
Dakujem
Mila123
12.03.13,21:56
Dobrý, moja otázočka znie ak mala odmenu za jeden mesiac v min. roku na základe dohody a ide podávať DPFO typ A, nezdaniteľnú časť uvedie len za jeden mesiac alebo za celý rok.
Dakujem
nčzd sa uvádza v ročnej sume
veronikasad
12.03.13,21:57
Dobrý, moja otázočka znie ak mala odmenu za jeden mesiac v min. roku na základe dohody a ide podávať DPFO typ A, nezdaniteľnú časť uvedie len za jeden mesiac alebo za celý rok.
Dakujem
sk nie je poberatelom SD, PSD a VD k 1.1. kal.roka uvedieš celoročnú NČZD.
Danielam
15.03.13,18:22
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, musí moja neter podať DP na Slovensku? Býva v ČR s priateľom v spoločnej domácnosti už dva roky, má dieťa,na ktoré poberá rodičovský príspevok v ČR, dieťa má českú národnosť a narodilo sa tam a RP jej vypáca česká sociálna poisťovňa. Na území SR sa nezdržiava ale má tu ešte stále trvalý pobyt.
Mila123
15.03.13,18:23
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, musí moja neter podať DP na Slovensku? Býva v ČR s priateľom v spoločnej domácnosti už dva roky, má dieťa,na ktoré poberá rodičovský príspevok v ČR, dieťa má českú národnosť a narodilo sa tam a RP jej vypáca česká sociálna poisťovňa. Na území SR sa nezdržiava ale má tu ešte stále trvalý pobyt.
aký zdaniteľný príjem mala za rok 2012?
Danielam
15.03.13,18:25
aký zdaniteľný príjem mala za rok 2012?
mala len vyplatený rodičovský príspevok v sume 98000CZK
Tweety
15.03.13,18:26
mala len vyplatený rodičovský príspevok v sume 98000CZK
Nie je to zdaniteľný príjem, nemá teda povinnosť podať DP.
Danielam
15.03.13,18:29
Nie je to zdaniteľný príjem, nemá teda povinnosť podať DP.
Rodičovský príspevok vyplácaný v ČR nie je zdaniteľný príjem? Lebo minulý rok mi pracovníčka daňového úradu povedala že RP vyplácany z čiech musím uviesť do DP??? ma tam aj prechodný pobyt len zisťujem odkedy.
Tweety
15.03.13,18:31
NIe je zdaniť. príjem ale počíta sa do vlastného príjmu na uplatnenie NČ manželky. Nebola tá info v tejto súvislosti?
Danielam
15.03.13,18:36
nie nebola to info v tejto súvislosti lebo ona manžela nemá len priateľa...takže som sa nemala dôvod pýtať na takýto problém...ja som je vtedy jasne povedala:
ma trvalý pobyt na území SR
poberá len rodičovský z českej SP
príjem zo závislej činnosti nemala žiaden
na uzemí SR sa nezdržiavala (maximálne 20 dní za celý rok-návštevy rodičov)
odpovedala mi ako som uviedla vyššie
práve teraz som zistila , že ma prechodný pobyt v ČR od 24.8.2011
takže teraz by to už malo byť jasné že nemusí podať...a nemusela už ani minulý rok
Anik
15.03.13,18:43
asi tá daňováčka myslela na DB vyplácaný v Čechách. Teraz nemá povinnosť podať DP avšak ak v ČR ostane a začne pracovať asi by bolo vhodné vybaviť si tam domicil na finančnom úrade a patrila by už len pod ČR
Danielam
15.03.13,18:43
takže nemusí....ďakujem ti veľmi pekne
Danielam
15.03.13,18:59
asi tá daňováčka myslela na DB vyplácaný v Čechách. Teraz nemá povinnosť podať DP avšak ak v ČR ostane a začne pracovať asi by bolo vhodné vybaviť si tam domicil na finančnom úrade a patrila by už len pod ČR
ona DB na dieťa neberie . ona ma prechodný pobyt v ČR . je to ten tzv. stály byt? ona sa už pokúšala vybaviť si rezidenta ČR na finančnom úrade tam, ale vraj si musí najskôr odhlásiť trvalý pobyt na uzemí SR. viete mi k tomuto niečo bližšie poradiť?ďakujem.
Danielam
15.03.13,19:08
1. Fyzická osoba sa považuje za daňového rezidenta SR v súlade so (slovenským) zákonom č.595/2003 Z.z. ak má na Slovensku trvalý pobyt alebo sa na Slovensku zdržiava aspoň 183 dní - trvalý pobyt tu má ale 183 dní sa v SR nezdržuje
Fyzická osoba sa považuje za daňového rezidenta ČR v súlade s (českým) zákonom č.586/1992 Sb. ak má na území Českej republiky bydlisko (stály byt) alebo sa na území Českej republiky zdržiava aspoň 183 dní. Za daňového rezidenta ČR sa však nepovažuje osoba, ktorá sa na území České republiky zdržiava len za účelom štúdia alebo liečenia - ráta sa prechodný pobyt u priateľa s ktorým vychováva spločné dieťa za stály byt? ak ano tuto podmienku spĺňa a spĺňa aj podmienku že sa v ČR zdržiava 183 dní
stredisko životných záujmov - má v ČR
Podľa týchto informácii by mala byť daňovým rezidentom ČR, takže podľa mňa by nemala mať probém vybaviť si rezidenta ČR na finančnom úrade v Prahe (tam býva)
viete mi niekto povedať či rozmýšľam dobre???ďakujem
Kičvárom
18.03.13,19:34
Dobrý večer potrebujem radu, pracujem na živnosť ako opatrovateľka v Rakúsku a mám čistý príjem 9150 EUR, musím na Slovensku podávať daňové priznanie a ak áno aký typ ešte som to nerobila, pretože pracujem prvý rok poraďte mi. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.