janapill
27.12.12,20:31
Neviete ako mám zaradiť do majetku SZČO auto obstar.na lízing v roku 2010, doteraz si SZČO uplatňovala len náhradu za PHM ale od 09/2012 sa rozhodla, že si auto zaradí do majetku a prepísala ho na IČO. Mám ho zaradiť len v cene zvyšných lízing.splátok a odpisovať 4roky aj keď lízing končí 30.6.2013?? A môže si nárokovať aj DPH z týchto lízing.splátok keďže je platcom DPH?
Ďakujem
janapill
03.01.13,08:59
Prosím neviete mi poradiť???
a_je_to
05.01.13,12:23
Trochu netradičné a kontraproduktívne riešenie. Ale Ty za rozhodnutia svojho klienta predsa nemôžeš. On rozhodol a Ty zaúčtuješ. Musíš vychádzať z § 2, písm. s – koniec odseku, § 26, ods. 7, aj § 25, ods. 1, písm. d, aj ods. 6. Z nich vychádza to, že :

Prepis na IČO, ako identifikačný údaj szčo sa dá považovať za postúpenie a pokračovanie leasingu, aj vklad už jeho odpísanej časti bez odplaty do podnikania, bez nároku na spätnú obnovu odpisov
Auto príjmeš v celej obstarávacej cene nového, podľa pôvodnej faktúry k vzniku keasingu – istiny bez dph do majetku a hneď odpíšeš, iba na karte majetku, bez uplatnenia v účtovníctve toľko 1/36, koľko mesiacov až do 9/2012 nebolo v podnikaní a vyčísliš jeho zostatkovú cenu ku dňu prepisu na IČO
Z auta ďalej odpisuješ odpisy do daňových výdavkov, za každý mesiac 1/36, prvé za 9/2012, až do úplného odpísania za 6/2013
Zo splátok uplatňuješ iba sumy zaplateného leasingového úroku do daňových výdavkov, sumy zaplatenej istiny do nedaňových výdavkov a sumy DPH do odpočtu DPH.