maral
27.12.12,23:12
Dobry den.
Zaujimal by ma nazor na zdravotny odvod pri predaji budovy nadobudnutej v roku 2007 a predanej v roku 2011. So ziskom. Poistovna mi vypocitala nedoplatok. De facto ide o zvysenie dane z prijmu o 14%. Ale to len na okraj. Podla mna ide o retroaktivitu a nespravny postup poistovne, pretoze pri kupe budovy (na prenajom) sa z prijmu pri jej predaji zdravotny odvod neplatil. Aj pri zmene zakona o dani z prijmu, ktrora zrusila vynimku pri vlastnictve nehnutelnosti minimalne 5 rokov to neplati pre prijem z budov nadobudnutych pred ucinnostou novely. Viete niekto poradit postup ako sa vyhnut tomuto nezmyslu? Vdaka.
maral
27.12.12,22:14
Este dodavam, ze som to kupil ako fyzicka osoba nepodnikatel a ide o vynimocny prijem (zvycajne budovy nepredavam a nekupujem).
KEJKA
28.12.12,06:42
hm, ked zákony platia pre každého. Ved si príjem neuviedol ako oslobodený, či?
2011-2007 nie je viac ako 5 rokov vo vlastníctve, teda si ho mal v DPFO uvedený.
maral
31.12.12,10:43
Danova povinnost mi vznikla. To je v poriadku. Ale mam pocit, ze postup poistovne je nespravny minimalne z dovodu retroaktivity. Tak ci niekto nevie k tomu nieco viac povedat.
veronikasad
31.12.12,10:50
Dobry den.
Zaujimal by ma nazor na zdravotny odvod pri predaji budovy nadobudnutej v roku 2007 a predanej v roku 2011. So ziskom. Poistovna mi vypocitala nedoplatok. De facto ide o zvysenie dane z prijmu o 14%. Ale to len na okraj. Podla mna ide o retroaktivitu a nespravny postup poistovne, pretoze pri kupe budovy (na prenajom) sa z prijmu pri jej predaji zdravotny odvod neplatil. Aj pri zmene zakona o dani z prijmu, ktrora zrusila vynimku pri vlastnictve nehnutelnosti minimalne 5 rokov to neplati pre prijem z budov nadobudnutych pred ucinnostou novely. Viete niekto poradit postup ako sa vyhnut tomuto nezmyslu? Vdaka.
predaj budovy si uviedol v § 8 ?
Rozalka
31.12.12,11:10
Danova povinnost mi vznikla. To je v poriadku. Ale mam pocit, ze postup poistovne je nespravny minimalne z dovodu retroaktivity. Tak ci niekto nevie k tomu nieco viac povedat.
O akej retroaktivite točíš? v čase predaja ten zákon platil ... iné by bolo, keby ho zmenili spätne až po dni predaja.
Všetko, čo je v uvedené v DP - teda príjmy, ktoré nie sú oslobodené od dane - podliehajú aj odvodu do ZdrPo.
Tento výdavok si môžeš započítať medzi výdavky v roku ich úhrady, ak nemáš príjmy podľa § 8, treba podať dodatočné priznanie 2011.
Preplatok dane ti vrátia, potom to nebude "de facto zvýšenie dane" o 14%, len 11,34%.

PS:
na príjem budov nadobudnutých pred účinnosťou novely sa vzťahuje výnimka pri trvalom pobyte
IvetaH
31.12.12,11:57
Ahoj, nejak som mimo. Byt predaný § 8 v roku 2011, vyšla daňová povinnosť, daň zaplatím v 2012 a v 2012 zaplatím aj nedoplatok do ZP z ročného za 2011. Teraz má len príjem §5, môže si uplatniť ten zaplatený nedoplatok do DP za 2012? Alebo z ktorý rok má podať dodatočné?
Ďakujem
veronikasad
31.12.12,11:58
Ahoj, nejak som mimo. Byt predaný § 8 v roku 2011, vyšla daňová povinnosť, daň zaplatím v 2012 a v 2012 zaplatím aj nedoplatok do ZP z ročného za 2011. Teraz má len príjem §5, môže si uplatniť ten zaplatený nedoplatok do DP za 2012? Alebo z ktorý rok má podať dodatočné?
Ďakujem
Musíš podať dodatočné DP za rok 2011.

Tu je stanovisko, ktoré som dostala z DR SR :

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
V súlade s ustanoveniami zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o zdravotnom poistení) sa s účinnosťou od 01.01.2011 povinne platí poistné na zdravotné poistenie aj zo zdaniteľných príjmov zahŕňaných medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Toto poistné sa platí až v nasledujúcom zdaňovacom období na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia vykonávaného príslušnou zdravotnou poisťovňou z podaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (v roku 2012 z podaného daňového priznania za rok 2011). Zaplatené poistné je uznaným výdavkom, nakoľko sa platí povinne podľa zákona o zdravotnom poistení. Keďže ide o povinne platené poistné, ktoré sa platí až v zdaňovacom období, v ktorom už daňovník príjem, s ktorým platenie poistného súvisí nepoberá (napr. príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov), DAŇOVNÍK SI TENTO VÝDAVOK UPLATNÍ V DODATOČNOM DAŇOVOM PRIZNANÍ ZA ZDAŇOVACIE OBDOBIE, V KTOROM MU PRÍJEM PLYNUL. T.j. v danom prípade v dodatočnom daňovom priznaní za rok 2011.
Podľa § 50 ods. 10 zákona o dani z príjmov PODIEL ZAPLATENEJ DANE poukázaný správcom dane prijímateľovi NEMOŽNO UPRAVOVAŤ, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná.
Ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka je NIŽŠIA, ako bola daňová povinnosť, z ktorej bol poukázaný podiel zaplatenej dane v prospech prijímateľa, preplatok na dani, ktorý v takomto prípade daňovníkovi vznikne, sa zníži o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti (§ 50 ods. 10 zákona o dani z príjmov).
Uvedený postup je uvedený v príklade č. 10 metodického postupu vypracovaného DR SR BB zverejneného na webovej stránke FR SR www.financnasprava.sk, sekcia daňová, v časti daňové informácie, pokyny a iné predpisy, daň z príjmov FO (PO), pridané po 1.1.2010, Pokyn DR SR na uplatňovanie § 50 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov Z.z. v znení neskorších predpisov od 1. januára 2010.

Mgr. Bibiana Hricková
Kontaktné centrum podpory
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o informáciu akým spôsobom uplatniť vo VOZD nedoplatok z RZZP za rok 2011, ktorý bol uhradený v roku 2012, pri príjmoch z § 8. Ide o starobného dôchodcu. Môže, resp. musí podať dodatočné DP DzP FO za rok 2011 ? V roku 2012 nebude mať príjmy z § 8.

V riadnom DP za rok 2011 daroval aj 2 % dane. Aký dopad bude mať príp.podanie DDP DzP FO za rok 2011, ak z tohto dôvodu sa základ dane, a tým aj 2 % dane znížia ? Ako má daňovník postupovať ?
IvetaH
01.01.13,08:59
Veronika, si poklad. Ďakujem.
maral
19.01.13,15:32
Bol to par. 8. Ked zo zakona vypadla vynimka tykajuca sa vlastnictva nehnutelnosti 5 rokov resp. 2 roky trvaly pobyt, tyka sa to zdanenia prijmu z predaja nehnutelnosti nadobudnutych po ucinnosti novely. Dovodom je podla mna retroaktivita, resp. Obava z porusenia tohto principu, ak by sa to vztahovalo aj na nehnutelnosti nadobudnute pred ucinnostou. Tocim o tom, ze za istych podm
maral
19.01.13,15:35
Podmienok vstupujem do urciteho vztahu a pocas jeho realizacie sa menia podmienky. Preto retroaktivita. Ja sa nepytam na podvadzanie. Len som sa spytal o radu, ci je postup poistovne podla vas spravny a ci neexistuje cesta ako to legalne spochybnit. Dovod, preco je to nezmysel podla mna som popisal.