Jennys
28.12.12,14:05
Prosím o radu, od nového roku si obnovujem živnosť, v banke mám účtovný zostatok z podnikania, ktoré som pozastavila pred viac ako rokom. Keď si budem chcieť vybrať nejaké peniaze na osobnú spotrebu ako si to mám teraz urobiť v účtovníctve? Môžem si jednoducho z podnikateľského účtu previesť nejakú sumu na osobný účet a ako to potom zaúčtovať? Môže sa to tak? Alebo si mám vybrať v hotovosti a dať si to ako osobnú spotrebu z pokladne? Ďakujem.
JankaO
28.12.12,13:09
Peniaze SZČO na osobnú spotrebu si môžeš vyplatiť rovnako z účtu, ako aj z pokladne.
veronikasad
28.12.12,13:12
Prosím o radu, od nového roku si obnovujem živnosť, v banke mám účtovný zostatok z podnikania, ktoré som pozastavila pred viac ako rokom. Keď si budem chcieť vybrať nejaké peniaze na osobnú spotrebu ako si to mám teraz urobiť v účtovníctve? Môžem si jednoducho z podnikateľského účtu previesť nejakú sumu na osobný účet a ako to potom zaúčtovať? Môže sa to tak? Alebo si mám vybrať v hotovosti a dať si to ako osobnú spotrebu z pokladne? Ďakujem.
môžeš, účtuješ ako VNZD
marjankaj
28.12.12,13:17
môžeš, účtuješ ako VNZD
V tomto roku nič neúčtuje.
veronikasad
28.12.12,13:22
V tomto roku nič neúčtuje.
Nepíše, že chce výber robiť v tomto roku (živnosť otvára od nového roku)
marjankaj
28.12.12,13:37
A vôbec akosi málo píše.
Stefan2005
28.12.12,14:34
...od nového roku si obnovujem živnosť, v banke mám účtovný zostatok z podnikania, ktoré som pozastavila pred viac ako rokom. ...

ak ešte platí, že prerušenie živnosti a jej neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania (31.03.) sa z daňového hľadiska považuje za ukončenie podnikania, tak do doby obnovenia živnosti netreba o ničom účtovať....
Jennys
30.12.12,09:44
Na osobnú spotrebu by som si vybrala až v budúcom roku keď sa mi obnoví živnosť, nemyslela som tento rok. Ďakujem za rady.
Jennys
30.12.12,09:45
Ešte sa spýtam, keď si vyplácam z pokladne tak si mám vystaviť výdavkový doklad a napísať tam Osobná spotreba a zaúčtujem ako VNZD či ako?
Tweety
30.12.12,09:46
Ešte sa spýtam, keď si vyplácam z pokladne tak si mám vystaviť výdavkový doklad a napísať tam Osobná spotreba a zaúčtujem ako VNZD či ako?
Áno, každý pohyb, teda aj výber, je potrebné zaúčtovať.
Jennys
30.12.12,18:48
Ďakujem:)))
hana_
30.12.12,19:00
Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať, ako viesť osobnú spotrebu pri paušálnych výdavkoch. Keďže tento výdavok neovplyvňuje základ dane, tak predpokladám, že nie je súčasťou tých paušálnych 40%. A keďže si nevediem účtovníctvo, ale len evidenciu, tak by ma zaujímalo, či mám tú osobnú spotrebu niekde uvádzať.

Vopred ďakujem za odpoveď.
veronikasad
30.12.12,19:03
Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať, ako viesť osobnú spotrebu pri paušálnych výdavkoch. Keďže tento výdavok neovplyvňuje základ dane, tak predpokladám, že nie je súčasťou tých paušálnych 40%. A keďže si nevediem účtovníctvo, ale len evidenciu, tak by ma zaujímalo, či mám tú osobnú spotrebu niekde uvádzať.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Pri paušálnych výdavkoch si povinná viesť evidenciu o zdanitelných príjmoch, pohľadávkach a zásobách. Pohyby pokladne a BU neeviduješ.
DanielaSL
30.12.12,19:06
Pri paušálnych výdavkoch sa sleduje len príjem a výdavky na sociálne a zdravotné poistenie, iné výdavky sa nesledujú. Z príjmu si vypočítaš 40% a to sú tvoje paušálne výdavky. Zároveň sa ku nim pripočítajú aj výdavky na zdravotné a sociálne poistenie.
hana_
30.12.12,19:19
Dakujem vam obom za rychlu odpoved.


Pohyby pokladne a BU neeviduješ.

Konecne v tom mam jasno. Mne to totiz stale vrtalo v hlave, ze ale ved ked nikde neuvediem tu osobnu spotrebu, tak tie peniaze budu chybat na ucte a nebudem mat doklad pre danovy urad, ze kam "odisli".

Neviem, ci sa to mozem spytat este v ramci tejto temy, ale tymi pohladavkami sa myslia nezaplatene faktury? Cize uvadzam faktury z 2012, ktore budu zaplatene az v 2013?
marjankaj
30.12.12,19:33
Dakujem vam obom za rychlu odpoved.



Konecne v tom mam jasno. Mne to totiz stale vrtalo v hlave, ze ale ved ked nikde neuvediem tu osobnu spotrebu, tak tie peniaze budu chybat na ucte a nebudem mat doklad pre danovy urad, ze kam "odisli".

Neviem, ci sa to mozem spytat este v ramci tejto temy, ale tymi pohladavkami sa myslia nezaplatene faktury? Cize uvadzam faktury z 2012, ktore budu zaplatene az v 2013?
Nie. Uvádzaš všetky nezaplatené faktúry. Nielen z roku 2012. A či budú niekedy zaplatené dopredu vedieť nemôžeš.:eek:
hana_
30.12.12,19:40
Ďakujem. Som SZČO od tohto roku, takže mi ani nenapadlo myslieť na predchádzajúce roky, ale dobré vedieť do budúcnosti.
Áno, je pravda, že dopredu nemôžem vedieť nič :)
pamara
18.03.13,09:05
Dobrý deň,

podnikám už tretí rok a chcem sa spýtať, koľko peňazí si môžem presunúť z podnikania do osobnej spotreby. Doteraz som to robila tak, že koľko som vložila do podnikania, toľko som si dala aj do osobnej spotreby.
veronikasad
18.03.13,09:06
Dobrý deň,

podnikám už tretí rok a chcem sa spýtať, koľko peňazí si môžem presunúť z podnikania do osobnej spotreby. Doteraz som to robila tak, že koľko som vložila do podnikania, toľko som si dala aj do osobnej spotreby.
Tolko, aby ti zostalo na pokrytie prevádzkových nákladov, odvodov a dane z podnikania.
pamara
18.03.13,10:44
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Kvietocek
24.04.13,04:37
Prosim Vas o radu. SZCO si vybral peniaze na súkromnu spotrebu, ktora nema nic spolocne s podnikanim 150 Eur, mozem zauctovat osobnu spotrebu 491/221?
Dakujem
tictac7
24.04.13,04:58
Prosim Vas o radu. SZCO si vybral peniaze na súkromnu spotrebu, ktora nema nic spolocne s podnikanim 150 Eur, mozem zauctovat osobnu spotrebu 491/221?
Dakujem

... a kde inde by si to chcela účtovať. Účet 491 je presne na to vymedzený. Účtujú sa tu osobné vklady, ako aj výbery na osobnú potrebu podnikateľa - FO.